Може ли Србија да уђе у Европску унију без Косова и Метохије?

Alter_Ego_

Stara legenda
Poruka
97.858
Да ли су Фарска острва и Гренланд део Европске уније, преко Данске као пуноправне чланице ЕУ?

Не — ни Faroe Islands ни Greenland нису део European Union, иако је Denmark пуноправна чланица ЕУ.

Разлика је у њиховом статусу:

  • Фарска острва никада нису ушла у ЕУ. Када је Данска приступила Европској заједници 1973, Фарска острва су остала ван ње.
  • Гренланд је био део ЕУ преко Данске, али је након референдума изашао 1985. године, углавном због спорова око рибарства.
Данас:

  • становници оба подручја имају данско држављанство,
  • али та територија није у царинском и правном систему ЕУ као остатак Данске,
  • имају посебне споразуме са ЕУ.
Зато, на пример:

  • ЕУ правила и царине не важе у потпуности тамо,
  • нису део шенгенског царинског подручја на исти начин као континентална Данска,
  • а риболов и природни ресурси су под локалном контролом.

Кипар? Делови државе Кипар нису у ЕУ?

Да — ситуација са Cyprus је посебна и прилично компликована.

Цела међународно призната Република Кипар је формално чланица European Union од 2004. године.
Међутим, ЕУ право је „суспендовано“ у северном делу острва који контролише Northern Cyprus.

То значи:

  • Јужни део (грчки Кипар) → практично функционише као нормалан део ЕУ.
  • Северни део → де факто није под системом ЕУ, јер га контролише самопроглашена држава коју признаје само Turkey.
ЕУ и даље сматра да је цело острво део Кипра и тиме ЕУ, али:

  • закони ЕУ се не спроводе на северу,
  • постоји „зелена линија“ под надзором United Nations,
  • север није у царинском и правном систему ЕУ као југ.
Постоји још један занимљив детаљ:
на Кипру постоје и британске суверене војне базе:

  • Akrotiri
  • Dhekelia
Оне нису део Кипра, већ припадају United Kingdom, па самим тим нису ни део ЕУ после Брегзита.

_____________________________________________________


Дакле, имамо примере да неке ЕУ државе нису чланице ЕУ целом својом територијом. Делови територије (нпр. Фарска острва и Гренланд) имају велики степен аутономије у оквиру државе чланице, и аутономија даје могућност држави да само једним својим делом буде чланица ЕУ.

Ово су специфични случајеви, више њих. Тако да и Србија и Косово и Метохија, са својим специфичностима, могу да регулишу односе са Унијом, тако да део државе буде пуноправна чланица, а део државе под широком аутономијом остане ван Уније.
 
Србија је неформално получлан ЕУ, чак и да се распадне ЕУ на два три дела, ми бисмо опет били чланица ипи получланица те друге или треће лиге ЕУ.

Србији држави, свакој власти, посебно овој је много важније да Косово купује смоки и плазму, дакле да Куртију опет не падне на памет економска блокада, него шта ће се десити са статусом Косова и приступом ЕУ.

Оно што је сигурно, Србија не може назад да иде, у пећину 90их, на неке нове БРИКС шине, јер оне не постоје чак ни за Белорусију, а камоли за нас малу државу у сред Европе и у сред ЕУ, где само ми сањамо неки сан ван ЕУ, док сви остали су унутар те економске и политичке творевине.

Одласком Вучића, чак и да не мењамо систем, корупција ће се смањити за 50%, а наше је само да корупцију смањимо додатно да буде мања него за време бивших власти и ова држава може бири лепо место за живот, са овим тренутним статусом получлана или са пуноправним чланством или чак са пуноправним чланством без права вета.
 
Srbija bi vremenom ušla u EU kada bi priznala nezavisnost KiM. Ali, mi ne želimo da Albancima damo KiM, tako da ništa od punopravnog članstva Srbije u EU. Bar bi nas Hrvatska uvek blokirala zbog KiM, a i Albanija ako uđe.
Mi ne možemo Albancima da damo KiM jer ga oni već imaju 27 godina.
 
Srbija bi vremenom ušla u EU kada bi priznala nezavisnost KiM. Ali, mi ne želimo da Albancima damo KiM, tako da ništa od punopravnog članstva Srbije u EU. Bar bi nas Hrvatska uvek blokirala zbog KiM, a i Albanija ako uđe.

Неће моћи Кроасани да нас блокирају. Ускоро се мења начин доношења одлука, те више неће бити права вета.

Тражиће се квалификована већина од 55 % (вероватно).



🔹 Шта се дешава у мају 2026.​


Последњих дана и недеља у European Union се поново појачала расправа о реформи гласања, посебно:


👉 Прелазак са једногласности на већинско гласање​


То значи:


  • мање вето права (једногласност)
  • више одлучивања квалификованом већином (QMV)

Council of the European Union већ сада доноси око 80% одлука квалификованом већином, али кључне области и даље захтевају једногласност.




🔹 Шта је ново (2026)


Ове недеље (почетак маја 2026):


1) Немачка гура реформу


Немачка влада је поново изашла са предлогом да се:


  • смањи право вета у спољној политици
  • и уведе више одлука већином

(ово је део ширег плана да ЕУ буде „бржа и агилнија“)




2) Унутар ЕУ се води дебата


Поготово око:


  • спољне политике
  • безбедности
  • проширења

Разлог:


  • неке државе блокирају одлуке (вето)
  • ЕУ жели брже реаговање на кризе



3) Али нема коначне одлуке


Важно:


  • ово су иницијативе и предлози
  • не постоји још усвојена промена у уговорима ЕУ

Јер за тако нешто је потребна:


  • једногласност свих држава чланица (парадоксално)



🔹 Кратко објашњење


➡️ Да, тема је „жива“ и актуелна баш ових дана
➡️ Али ЕУ још није променила правила
➡️ Само се све више гура идеја да се смањи вето и повећа већинско одлучивање




Ако хоћеш, могу да ти кажем:


  • које државе су за, а које против укидања вета
  • или како би то утицало на Србију ако уђе у ЕУ
 
Неће моћи Кроасани да нас блокирају. Ускоро се мења начин доношења одлука, те више неће бити права вета.

Тражиће се квалификована већина од 55 % (вероватно).
Možda za neke odluke, ali za prijem ne verujem. Dosta njih bi nas verovatno blokiralo zbog KiM, a Hrvatsku sam naveo kao primer sigurnog blokiranja.
 
Ne moze. Jasno su nam stavili do znanja da je priznanje "Kosove" kroz eufemisticki izraz "normalizacija odnosa" samo jedan od uslova.
@Pobednik79 je lepo rekao da bi nas sve i da priznamo "Kosovu", Hrvatska odmah blokirala trazeci "ratnu odstetu" i ko zna sta sve jos.
I nisam siguran da bi bili jedini, uskocili bi tu i Bugari, pribalticke republike.
No dobro, svaka generacija u zadnjih 110 godina je ovde imala svoje prepametne "velike ideje" u kojima je trosila vreme i zivotne sokove ovog naroda i drzave - jugoslovenstvo, komunizam, eurounijatstvo... pa smo zato stigli gde smo stigli.
 
Србија је неформално получлан ЕУ, чак и да се распадне ЕУ на два три дела, ми бисмо опет били чланица ипи получланица те друге или треће лиге ЕУ.

Србији држави, свакој власти, посебно овој је много важније да Косово купује смоки и плазму, дакле да Куртију опет не падне на памет економска блокада, него шта ће се десити са статусом Косова и приступом ЕУ.

Оно што је сигурно, Србија не може назад да иде, у пећину 90их, на неке нове БРИКС шине, јер оне не постоје чак ни за Белорусију, а камоли за нас малу државу у сред Европе и у сред ЕУ, где само ми сањамо неки сан ван ЕУ, док сви остали су унутар те економске и политичке творевине.

Одласком Вучића, чак и да не мењамо систем, корупција ће се смањити за 50%, а наше је само да корупцију смањимо додатно да буде мања него за време бивших власти и ова држава може бири лепо место за живот, са овим тренутним статусом получлана или са пуноправним чланством или чак са пуноправним чланством без права вета.
Šta će nam članstvo u društvu naših neprijatelja.Čemu to?
 
Ne moze. Jasno su nam stavili do znanja da je priznanje "Kosove" kroz eufemisticki izraz "normalizacija odnosa" samo jedan od uslova.
Под "нормализација односа" не мисли се признање.

Вучић је у фулу нормализовао односе.

Више званичници ЕУ и не помињу нормализацију односа, јер је окончана.
 
@Pobednik79 je lepo rekao da bi nas sve i da priznamo "Kosovu", Hrvatska odmah blokirala trazeci "ratnu odstetu" i ko zna sta sve jos.
Кроасани неће моћи да нас блокирају јер је кренуо поцес који ће искључити право вета једне земље.
 
ja bi se pre pitao da li se znaju granice srbije.

da li je uslov bilo kakva prica sa razvijenim svetom da juzne granice drzave srbije budu stotinak i vise kilometara na sever? mozda se to pitanje postavilo skoro nekome i to usmeno u cetiri oka, a taj je brze bolje dao aber da se otvori albanski konzulat u bujanovcu cisto da dokaze servilnost i kako on misli da kupi jos malo vremena da bi se jos popljackalo sta moze.
 
nastrano zadovoljstvo da patoloski uzivam u tudjoj gluposti kada se neki od sns glasaca iz juzne srbije jedno jutro probude i vide svuda table na albanskom, sa lokalnom upravom gde su 90 posto siptari sa kosmeta, uvek zatomim jer znam ko jedini u srbiji ima to nastrano zadovoljstvo u glavi.
 
Ne moze. Jasno su nam stavili do znanja da je priznanje "Kosove" kroz eufemisticki izraz "normalizacija odnosa" samo jedan od uslova.
Vrlo je diskutabilno šta znači normalizacija odnosa. To može da bude i samo odustanak od nasilne reintegracije Kosova i prihvatanje statusa kvo u vidu nekog mirovnog sporazuma.
 
Србија је неформално получлан ЕУ, чак и да се распадне ЕУ на два три дела, ми бисмо опет били чланица ипи получланица те друге или треће лиге ЕУ.

Србији држави, свакој власти, посебно овој је много важније да Косово купује смоки и плазму, дакле да Куртију опет не падне на памет економска блокада, него шта ће се десити са статусом Косова и приступом ЕУ.

Оно што је сигурно, Србија не може назад да иде, у пећину 90их, на неке нове БРИКС шине, јер оне не постоје чак ни за Белорусију, а камоли за нас малу државу у сред Европе и у сред ЕУ, где само ми сањамо неки сан ван ЕУ, док сви остали су унутар те економске и политичке творевине.

Одласком Вучића, чак и да не мењамо систем, корупција ће се смањити за 50%, а наше је само да корупцију смањимо додатно да буде мања него за време бивших власти и ова држава може бири лепо место за живот, са овим тренутним статусом получлана или са пуноправним чланством или чак са пуноправним чланством без права вета.

Ово си добро рекао.

Србија је предвиђена само као пета лига ...

Цела ЕУ се и даље понаша средњовековно феудално и цео Балкан кје само вишестуки шанац према Азији у коме

НАЦИ државице имају некакву своју улогицу
 
Ово си добро рекао.

Србија је предвиђена само као пета лига ...

Цела ЕУ се и даље понаша средњовековно феудално и цео Балкан кје само вишестуки шанац према Азији у коме

НАЦИ државице имају некакву своју улогицу

У фудбалу, систем лига је тако заснован да и нижеразредни клуб може да упадне у вишу лигу, па и да протутњи кроз више лига, као тајфун.

Наравно, такав тим мора да буде добар, јак, уигран и да ПОБЕЂУЈЕ.
 
У фудбалу, систем лига је тако заснован да и нижеразредни клуб може да упадне у вишу лигу, па и да протутњи кроз више лига, као тајфун.

Наравно, такав тим мора да буде добар, јак, уигран и да ПОБЕЂУЈЕ.

ЕУ је једна кућа.

Деценију пре ЕУ и у раним фазама лира пезета драхма су намерно девалвиране да би оне и они са

францима маркама и фунтама јефтиниј елетовали

Анимозитет римскога доба односно конфликти из пада римскога царства су само еволуирали

'Варвари' су пронашли сировине .. освојили производњу .. и средоземним државама наметнули економски јарам.

Међутим како време иде све државе ЕУ полако постају дављеници... УСА им држи руке .. а Кина их потапа по раменима.

УК мисли да је решила проблем плутајући у свом чамцу ...

Шта мене брига све то мислиш се ....

Па ЕУ се уздала у УСА .. односно да кажемо 'уппер клас' и наводно некаква елита ..

Међутим како верме одмиче ковн из УСА све јасније показује какав циркус прави.

ЕУ није способна да се витла по трапезу .. и да дуби на сурли за кикирики ....

Мада .. са новом поулацијим хинду паки .. све је могуће ....

Све у свему ЕУ је добро почела посао са балтичким и осталим земњама ..

али у једном моменту уместо да заокружи повезивање са континенаталним природним и савезом .. пуче тиква ....

Да се изразимо фудбалски.. На домаћем терену у пенал продужецима попила пар голова
 

Back
Top