MOZE LI SE RELIGIJA STARIH SLOVENA IZJEDNACITI SA HRISCANSTVOM?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
da su stari sloveni primili islam, sada bi se nabedjivali da je "slovenski panteon" blizak "prorokovim ucenjima".

budimo realni - RELIGIJE su jako razlicite, ali je vecina staroslovenskih OBICAJA prezivela, samo je zaodenuta u novo, hriscansko, ruho. Tako sada gromovima ne upravlja Perun, nego sveti Ilija, koji nigde drugde (ni u jednom drugom hriscanskom narodu) veze nema sa nikakvim gromovima...
 
ne mislim na preobrazaj nekih Bogova u svece vec na celokupnu slovensku religiju.I kod Slovena i kod hriscanstva imas sveto trojstvo.TRIGLAV i Sv. Trojica.Kod Slovena bogovi se nisu zenili niti pirovali kao kod Grka ili Rimljana.Kod Slovena kao i u hriscanstvu imas Bogove viseg i nizeg stepena.Kao sto u hriscanstvu postoje andjeli tako imas i u slovenskoj religiji nize bogove.
 
Mnogo staroslovenskih obicaja i bogova je prebaceno u pravoslavlje, jer predpostavljam da je ljude bilo tesko asimilizovati u nevu religiju... mnogi su opstali i do danas. Kumstvo, badnjak, sv.Ilija, sv. sava... itd, ali mislim da je prica o izjednacavanju, besmislena... vecina ljudi nikada nije cula nista o ovome, a one koje interesuje, mogu saznati vise ako se potrude... Hriscanstvo gubi popularnost u poslednjih par decenija i mnogi ljudi traze religiju u kojoj bi se prepoznali, ali svakako verujem da bi se veoma malo ljudi prepoznalo u nekoj od drevnih religija... tocak vremena se okrece, ali ne u nazad vec u napred...
 
Artinve:
Mnogo staroslovenskih obicaja i bogova je prebaceno u pravoslavlje, jer predpostavljam da je ljude bilo tesko asimilizovati u nevu religiju... mnogi su opstali i do danas. Kumstvo, badnjak, sv.Ilija, sv. sava... itd, ali mislim da je prica o izjednacavanju, besmislena... vecina ljudi nikada nije cula nista o ovome, a one koje interesuje, mogu saznati vise ako se potrude... Hriscanstvo gubi popularnost u poslednjih par decenija i mnogi ljudi traze religiju u kojoj bi se prepoznali, ali svakako verujem da bi se veoma malo ljudi prepoznalo u nekoj od drevnih religija... tocak vremena se okrece, ali ne u nazad vec u napred...

volim kad ovako ne moram sam da kucam jer neko vec kaze nesto s cime se slazem...
 
Je ne znam kako iko moze da poveze hriscanstvo sa starom paragnskom religijom Slovena? Zbunjujuce! Sloveni su bili plodno tle za primanje Hriscantva i to je u redu, ali praviti neka poredjenja....smesno!

Ono sto su Sloveni uradili, a prvenstveno mi juzni Sloveni, da kazem i Srbi je sledece...... mi smo prilagodili Hriscanstvo sebi i u njega unelu sve nase stare obicaje koji nisu bili u suprotrnosti sa Hriscanskim. Ja ne vidim suprotnost izmedju paljenja Badnjaka i Hristovog rodjenja......jednostavno ta vatra SADA oznacava vatru u Vitlejemskoj pecini. Nekada je oznacavala nesto drugo, ali nas narod je prihvatio Hriscanstvo, njegovo ucenje i samo sebe prilagodio novim okolnostima.

Uzgred, ja kontam da islam nema nikakve veze sa verom starih Slovena....mislim stvarno. Ja islam kontam na sledeci nacin:
1. Vestacka religija, da ne kazem plagijat;
2. Svi obicaji su tu zbog tipicno prakticnih razloga (npr.
Ne jedu svinjetinu - ne zbog toga sto je svinja satro prljava zivotinja vec zbog toga sto su masnoce i holesterol pogubne za ljude koji zive na podrucjima gde vladaju visoke temperature - moze da ih strefi srcka ili nesto zesce.
Zabrana alkohola - jer se on u organizmu pretvara u masnocu i DEHIDRIRA organizam sto opet nije prakticno za pustinjske uslove zivota.
Sunecenje - praktican razlolog. Kako tamo vladaju velike vrucine, covek se znoji a znoji se i objekat sunecenja, gde se nakuplja stara koza, i ostali delovi koji usled nedovoljne higijene i nemogucnosti redovnog kupanja mogu srasti u celinu i otezati mokrenje i razmnozavanje
Umivanje tako mnogo puta na dan - ljudi, tamo duva, to je pustinja, pesak ulazi u oci i u svake pore coveka.... Upravo zbog toga je potrebno da se covek cesto umiva i odrzava bar licnu higijenu)

Eto, toliko od mene

P.S.
A tre fore, kao mnogo ljudi trazi religiju u kojoj bi se prepoznali....ma daj! To obicno traze adolescenti i bubuljicavi omladinci dugih kosa. Treba valjda da prepoznas vrednosti koje su dobre za covecansto u celini a ne samo za tebe....
 
Wilkołak:
P.S.
A tre fore, kao mnogo ljudi trazi religiju u kojoj bi se prepoznali....ma daj! To obicno traze adolescenti i bubuljicavi omladinci dugih kosa.

ma da, ta duga kosa je stvarno strasna stvar... mislim kako ih nije sramota, jel...? :shock:

Wilkołak:
Treba valjda da prepoznas vrednosti koje su dobre za covecansto u celini a ne samo za tebe....

jel? a cime si ti doprineo covecanstvu, leba ti? pa to covecanstvo ne zna ni da postojis a ti trabunjas o doprinosu... jel to neki kompleks spasitelja...?

najveca je glupost misliti da si potreban ovom svetu - moze on savrseno i bez tebe...
a ako ne umes sebi da nadjes nesto, drzi se ti tih fora - starih oprobanih vrednosti za celo covecanstvo....
 
@njiokmm
njiokmm:
ma da, ta duga kosa je stvarno strasna stvar... mislim kako ih nije sramota, jel...? :shock:

Nisi razumeo, 8) to sam izneo samo da bih docarao tipicnog adolescenta i pubertetliju koji nema pametnija posla nego da se bavi odgonetanjem pitanja zivota! Kada pogledas, vecina pubertetlija su bubuljicavi kosijaneri (osim one grupice strebera o kojima stvarno ne bih ovde) - ima ih na prirodnim naukama KRSH. Obicno se jave da im se rese neki zadaci iz fizike, hemije ili mate.
Iskreno, boli me uvo ako neko ima dugu kosu. :wink:



njiokmm:
jel? a cime si ti doprineo covecanstvu, leba ti? pa to covecanstvo ne zna ni da postojis a ti trabunjas o doprinosu... jel to neki kompleks spasitelja...?

Bas nicim kao i ti, ali ljudsku zajednicu posmatram kao pcelinje drustvo...jedna pcela manje vise, ali od takvog misljenja krecu sve apsolutisticke i mracne vladavine. Kao sto je Staljin govorio: "Jedan izgubljen zivot je tragedija :-( , milioni su statistika :roll: ". Svi smo mi dugorocno gledano vazni za opstanak ljudkse vrste i lokalne zajednice (naroda) kome pripadamo.

njiokmm:
najveca je glupost misliti da si potreban ovom svetu - moze on savrseno i bez tebe...a ako ne umes sebi da nadjes nesto, drzi se ti tih fora - starih oprobanih vrednosti za celo covecanstvo....

Kao sto rekoh, i Staljin je govorio slicno..... :roll:

@Rujevit
Kakve su to dodirne tacke? Ja ih ne vidim.... slovenska religija je visebozacka.... Koliko ja znam, Hriscanstvo nema partenon.....
 
Sloveni sebe za razliku od drugih naroda nisu smatrali bozjom tvorevinom vec bozjim potomcima(Dajbogovi unuci).Kao sto je i Isus govorio da ako podignes kamen ili rascepas drvo nacices tamo Boga tako je bilo i kod Slovena.Sloveni su se obracali Bogu svuda,direktno i neposredno.Posebna religijska mesta postojala su radi zajednicke molitve a ne zbog toga sto su smatrana posebno svetim.
 
Opet mrka kapa..... Ne bih zeleo to da ti kazem, ali ako mislis da pravoslavlje i stara slovenska religija imaju neke filozofske veze onda grdno gresis.

Koliko ja kontam, Hriscanstvo, odnosno pravoslavlje u svojoj biti nosi LjUBAV koja treba da vlada medju ljudima (svedoci smo da ovoga nema bas u danasnjem svetu, ali nema veze). Opet, stara slovenska religija se zasniva na tome da treba umilostiviti mnogobrojne bogove kako isti doneli plodnu godinu bez nepogoda i ostalih stvari koje mogu ugroziti opstanak zajednice. Opet, smatram da neki obicaji nemaju nikakve veze sa tim bozanstvima vec da su proizvod vekovnog pracenja zvezda i nepogoda. Npr. ona prica o mecki koja izlazi napolje i ako vidi svoju senku vraca se u pecinu itd... Isto tako mislim da obicaj da se za Svetog Iliju gleda u nebo ima svoje korene u visevekovnom posmatranju i uporedjivanju promena i zavisnosti nekih cinilaca koji uticu na vreme. Bas me zanima, koliko je ova potonja prica sada istinita, obzirom da smo unistili planetu....

Opet u Hriscanstvu nije bitan ovaj svet, vec onaj, koji nas ceka... Po staroj slovenskoj religiji ljudi nisu imali izbor slobodne volje, uvek je tu trebao da bude neko ko ce ih s vremena na vreme prziti munjom, poslati dazd ili nesto slicno. Opet, u Hriscanstvu (tj. pravoslavlju) covek ima svoju slobodnu volji i nacelno je slobodan da radi sto god hoce...ali, na kraju ce mu se suditi (odnosno, nek' bira na ciju ce stranu).

E sada, kako i zasto su se slovenski obicaji sacuvali do danasnjih dana....to je vec druga prica. Ono sto je bitno je da su oni u potpunosti prilagodjeni Hriscanstvu.
 
Chovek je mogao da bira na ciju ce stranu i u religiji Slovena.Postojala su tri sveta Jav,Nav,Prav.
Jav je predstavljao materijalni,vidljivi,realni svet.On je predstavljao covekovo bitisanje,postojanje u zemaljskom zivotu i opredeljenje duse u buducem zivotu.
Nav je onostrani,nematerijalni svet, svet mrtvih.U njemu dusa prebiva saglasno covekovim delima(bas kao u hriscanstvu Raj(irij) ili Pakao)u zemaljskom zivotu.Dusa coveka koji se odvojio od moralnih nacela odredjena je na vecno stradanje i udaljena je od dusa svojih predaka.Ovo verovanje se sacuvalo do danas('Navi dan' dan mrtvih)
Prav je istina ili zakon Svaroga(Isvara,Svarga) koji upravlja citavim svetom.U Pravu se odredjuje sudbina ljudi.Prav je zakon i sud bogova(bas kao i u hriscabstvu Bog,andjeli,apostoli itd.)
 
Rujevit:
Chovek je mogao da bira na ciju ce stranu i u religiji Slovena.Postojala su tri sveta Jav,Nav,Prav.
Dobro znam sta je Jav, Nav i Prav........

Kod nas se sacuvalo JAVA (od san i java) i PRAVDA od Prav. Nikad cuo za "Navi dav", u mojim krajevima ne postoji dan. Postoje samo zadusnice, ali nema veze, nemam nameru da obrazlazem tri sistema slovenskog sveta.

Ja u ova tri ne vidim izbor? To su tri "sveta" koja nezavisno rade....ne mozes ti da biras izmedju Java, Nava i Prava.... losi su ti zakljucci jer po svaku cenu zelis da povezes Hriscanstvo sa starom slovenskom religijom.....ne ide....

Ono sto ja tebi hocu ovde da ukazem je sledece. Obrati paznju na ono sto si napisao:
Rujevit:
Prav je istina ili zakon Svaroga(Isvara,Svarga) koji upravlja citavim svetom.U Pravu se odredjuje sudbina ljudi.Prav je zakon i sud bogova(bas kao i u hriscabstvu Bog,andjeli,apostoli itd.)

E vidis gde ti gresis. Ko god te je ucio o Hriscanstvu, pogresno te ucio zato sto u Hriscanstvu NE POSTOJI SUDBINA !!! Niko nije predodredjen nizasta! Svi smo jednaki pred Bogom i svi mozemo da radimo sto god hocemo, jedino sto ce nam se na kraju suditi za nasa dela odnosno nedela. Znaci, nema SUDBINE u Hriscanstvu vec samo Strasni Sud koji ceka svakog od nas na svrsetku vremena.

Ondak, u Hriscantsvu ti nece suditi andjeli i apostoji vec Bog licno! Ne mozes andjele i apostole (koji uzgred nikako nisu isti, jedni su bespolna nebeska bica, a drugi Bozija tvorevina, gresni po nastanku) izjednacavati. Bog se javlja kroz sve Svete i kroz andjele i kroz apostole i kroz proroke....kroz SVE! Andjeli sprovode volju Boziju, ne delaju sami! Apostoli su samo nosioci recji Bozje i prvi ucenici koji su dalje sirili Hriscanstvo.

Zamolio bih te da ukoliko zaista hoces da pravis neke paralele izmedju paganske religije slovena i Hriscanstva prvo procitas nesto i o Hriscanstvu i ne verujes uciteljici na rec....
 
Recimo da je slovensko poganstvo bilo podloznije za "ciscenje" od poganstva nekih drugih naroda, narocito Kelta i Germana......

Mislim, u nekim mestima se i dalje upraznjavaju neki poganicki rituali ali oni svakako ne poprimaju velike razmere kao npr. Noc vestica (primer iz Keltske mitologije - tj. devijantan oblik jednog od njohovih rituala).

Opet i ovo potonje je upitno pa nek' me niko ne hvata za rec u vezi ovoga....


Ucitelj, uciteljica :-D svejedno ;-)
 
Jedan od odgovora na temu mogu biti slave. Ovde je pomenuto Hrišćanstvo, a ne Pravoslavlje. Ali me ne bi iznenadila isključivost po pitanju običaja... Dakle, samo Pravoslavni. Slave imamo samo mi Srbi?
A negde, davno, pročitah kako su slave zapravo nastale tako što se ludi Srbi nisu hteli odreći svojih "kućnih zaštitnika", barem jednog dela svoje stare religije... Kada su primali Hrišćanstvo. I tako su se sporazumno dogovorili da uzmu neke od svetaca... Ima li tu istine?
Ispade da sa religijom uradismo ono što Hrvati rade sa jezikom - prilagodismo je svojim potrebama. I sad treba da potražimo sličnosti?
I koja je svrha toga?

Sve su religije vremenom izmenjane, možda se ono što mi danas nazivamo Hrišćanstvom teško može i uporediti sa onim nekadašnjim...
 
Slave....zanimljivo, veoma zanimljivo. Zvanicna povest kaze da su se slave pojavile onda kada su nasi stari bili pokrstavani, no postoji i pretpostavka da su se Slave pojavile tek za vreme Turaka, odnosno posle pada carstva. Iskreno, nisam se bavio pitanjem slava...ima krsh istoricara pa neka rade nesto.

Sloveni nisu imali kucne zastitnike, vec zastitnike gradova, sela, reka, gajeva, lugova itd...

Mi smo hriscanstvo prilagodili sebi, ali nismo izmenili njegove najbitnije delove tj. njegovu sustinu. Sustina ostaje nepromenjena. To sto cemo mi paliti Badnjak za Bozic...vise niko taj Badnjak ne gleda kao zrtvu nekom poganskom bozanstvu vec kao vatru koja je ograjala malog Isusa. Sam kult postovanja predaka je takodje mogao da prezivi u Hriscanstvu jer tu nema niceg poganskog...jednostavno i mrtve i zive treba postovati, to sve pise u Svetom pismu...

Ja mislim da Hrvati cuvaju svoj jezik. Dobro, nekada stvarno naprave nakaradne tvorevine, ali u sustini u nekim stvarima se teze asimiluju od nas. Postoji mnogo reci koje smo mi primili iz drugih jezika iako imamo prekrasne domace reci....
Jedan primer su meseci u godini. Vecina slovenskih naroda koristi stare nazive npr. Lipanj, Lipiec, Lipec, Listopad, Studeni itd itd. Mi smo primili latinske nazive. Necu pominjati druge reci, ali mislim da bi ti lingvisti u akademiji trebali malo da vode racuna o jeziku umesto sto vode racuna o politici.

Uzgred, dok god ljudi zive po Hriscanskim pravilima oni su Hriscani, nebitno od toga da li pale Badnjak ili kite jelku!
 
Slazem se da treba da koristimo nase,autohtone nazive kako za mesece tako i za ostale stvari.
A sta ti mislis da je badnjak mladji od vatre koja je ogrejala Isusa?Pa nije religija Slovena mladja od hriscanstva.Moje vidjenje hriscanstva je iskombinovana vera raznih naroda.Hriscanstvo je objedinilo vise religija u sebe i sve to doteralo u red.Medjutim od svih 'podskupova' hriscanstva pravoslvna vera je najvise paganska ili bolje receno polupaganska.Pravoslavlje a pogotovo pravoslavlje Srba je najvise vezano za religiju starih Slovena.Kako je po mom misljenju pravoslavlje vera najbliza Hristovom ucenju mogu slobodno da kazem da je hriscanstvo veoma slicno paganskoj veri Slovena.

P.S.
Nemam ucitelja Wikolak.
 
Pravoslavna vera paganska? Hriscanstvo objedinilo vise religija? Hriscanstvo slicno paganoskoj veri Slovena?

Hajd' razmisli malo ili procitaj nesto pre nego sto bacis komentar. Nemoj pricati napamet. Iz svega sto si napisao mogu samo da zakljucim da ti nemas nikakvog pojma o Hriscanstvu a i o Slovenskoj MITOLOGIJI citas sa interneta (GARANT)

Nemas ucitelja, ali ti definitvno treba veroucitelj...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top