MOZE LI SE RELIGIJA STARIH SLOVENA IZJEDNACITI SA HRISCANSTVOM?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Rujevit

Domaćin
Poruka
3.444
Gresis.Procitaj nesto od Jovana Ducica pa ces videti sta je rekao o PRAVOSLAVLJU i HRISCANSTVU.
Sto se tice svega sto sam napisao procitao sam iz razlicitih knjiga, pocev od "Srpske mitologije"-Sretena Petrovica pa do Velesove knjige.
Znam da sam preterao sa ovim ali sta da ti kazem volim da iritiram ljude sa kontroverznim temama.
Uostalom,ja sam samo postavio pitanje mogu li se ove dve religije izjednaciti i izneo neke svoje stavove od kojih neki znam da nisu na mestu.
Sto se mene tice i dalje stojim na tezi da je Hriscanstvo najblize staroj religiji Slovena.
Toliko od mene
Pozdrav

Wilkołak

Domaćin
Poruka
3.441
Sto se tebe tice nisi procitao nista o Hriscanstvu. Ne zelim da vredjam, ali stvarno si dosadan sa tom tvojom tezom kojom zelis da povezes pravoslavlje i paganizam i to iz samo sebi znanih razloga. Ta dva mozes uporedjivati ali ih nikako ne mozes izjednaciti. Osnove su im razlicite (kao pile i soko)!!!

Ne iritiras ti mene sto pises svasta....boli mene uvo za to. Pre ili kasnije naci ce se neko ko ce te dobro ispreskakati zbog svega, ali ja sigurno necu biti taj jer nemam nameru da se preganjam sa bilo kim, a i priznajem da nisam toliko vest da mogu da preskacem nekoga. Iritira me to sto pricas o necemu sto:
1) nisi upoznao;
2) o cemu si citao iz nekih levih knjiga;
3) o cemu sudis na osnovu prethodna dva.
Citati o Hriscanstvu iz Ducicevih knjiga znaci isto sto i citati o astronomiji iz istorijskog atlasa....

Preporucujem ti da prvo uzmes nesto i procitas to sam isto tako lepo kao sto si procitao knjigu "Sprska mitologija" ili onaj nesretni falsifikat "Velesova knjiga"..... Veruj mi da neces misliti tako.

Evo, ja ti preporucujem da procitas "Vera Svetih" i "Kasijana", dela Vladike Nikolaja Velimirovica. U ovoj prvoj ces nadam se pronaci sve odgovore o Hriscanstvu koje ja ne mogu da ti dam (a sumnjam i bilo ko drugi na ovom forumu). U drugoj knjizi ces procitati nesto o sustini Hriscanstva - Ljubavi. Knjige nisu velike, daju se procitati za 2-3 dana ako si prosecan citac. Kada to procitas, javi se pa da lepo razgovaramo o svemu sto si na ovoj temi izneo. U krajnjem, uzmi pa procitaj Bibliju i posle toga ces biti lepo potkovan za svaku pricu o Hriscanstvu. Moram da priznam da sa ovakvim stavovima izgledas prilicno neozbiljno (i detinjasto) - bez uvrede.

Dogovoreno?

Rujevit

Domaćin
Poruka
3.444
Znam da je tema isuvise basnosnovna i znam da se tesko moze odbraniti,ustvari za sada se i ne moze odbraniti.Iskreno receno bolje poznajem paganstvo Slovena nego hriscanstvo.
Znam da sam ispao neozbiljan, ali nisam mogao tek tako da napustim ono sto sam postavio.Za ovu temu se nisam spremao, jer da jesam bolje bih se upoznao sa religijom.

Nemam razloga da se ljutim jer ovu temu nisam shvatio toliko ozbiljno.

Kad budem stigao procitacu knjige koje si naveo.
Hvala za savet

Pozdrav

njiokmm

Zainteresovan član
Poruka
221
Wilkołak:
@njiokmm

Nisi razumeo, 8) to sam izneo samo da bih docarao tipicnog adolescenta i pubertetliju koji nema pametnija posla nego da se bavi odgonetanjem pitanja zivota! Kada pogledas, vecina pubertetlija su bubuljicavi kosijaneri (osim one grupice strebera o kojima stvarno ne bih ovde) - ima ih na prirodnim naukama KRSH. Obicno se jave da im se rese neki zadaci iz fizike, hemije ili mate.
Iskreno, boli me uvo ako neko ima dugu kosu. :wink:

Bas nicim kao i ti, ali ljudsku zajednicu posmatram kao pcelinje drustvo...jedna pcela manje vise, ali od takvog misljenja krecu sve apsolutisticke i mracne vladavine. Kao sto je Staljin govorio: "Jedan izgubljen zivot je tragedija :-( , milioni su statistika :roll: ". Svi smo mi dugorocno gledano vazni za opstanak ljudkse vrste i lokalne zajednice (naroda) kome pripadamo.

Kao sto rekoh, i Staljin je govorio slicno..... :roll:

@Rujevit
Kakve su to dodirne tacke? Ja ih ne vidim.... slovenska religija je visebozacka.... Koliko ja znam, Hriscanstvo nema partenon.....

staljin, streberi, cuda... ne znam u kom si filmu al me sve nesto ko zabole... ajd cao!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.