Može li se od tuge umreti?

Zaiebana je tuga. Mora se znati nositi se sa njom.
Kao i za sve, neko je rodjen sa boljom predispozicijom, neko uspe da nauci, a neko, nazalost, ne moze i ne ume da se izbori.

Postoje razne vrste tuge.
Licna tuga, tugovanje zbog drugih, a postoji i ona neka opsta tuga.

Nemci imaju reč "Weltschmerz" - bukvalno prevedno bi bila "svetska bol", a znacenje je tuga i bespomocnost zbot svega sto se desava u celom svetu svim ljudima.

Zaiebano je sve to.

Može. Takotsubo sindrom ili sindrom slomljenog srca, nastaje zbog intenzivnih emocija tuge, a ta takotsubo kardiomiopatija može i dovesti do smrti. Isti taj sindrom može ubiti i u slučaju velike sreće.
Poznato od antičkih vremena, jedan starogrčki filozof je umro od radosti kad je bokser za kog je navijao pobedio u pankrationu na grčkoj Olimpijadi.

Губљење воље за животом је оно што се мени тренутно дешава. То и јесте једна врста смрти.

Slični smo po ovom pitanju. Još me na površini drže neke lepe stvari poput dobrih filmova, dobrih knjiga, filozofije, ovog foruma, šetnje gradom... ali tuga sve više pritiska, i to zaista jeste jedan jako ubistven fenomen.

Samo mogu da kažem dajte sebi vremena, korak po korak. Doći će trenutak kad ćete sami poželeti da sve to stane jer teret postane pretežak.
Znam da zvuči bezumno i grubo ali je tako. Tek tada se kreće ka oporavku i podizanju sebe u stanje novoformirane normalnosti, ne znam kako
drugačije to da nazovem. Do toga morate doći sami, a ako imate osobu u koju imate poverenja i koja je spremna da vas iznova i iznova sluša
s istom pričom pričajte. Kroz razgovor se dođe do drugačijeg pogleda na sebe i ono što ste prošli, sagledaju se i osećanja, shvati se mnogo toga
što sebi ne bi priznali čak.

Istina je...

Još će ti nakalemiti da si slab i nesposoban.
Manje vredan.Nerealan.
Da. Zato sam malopre pitao da li treba otvarati teme jer se tako ističeš, izvitoperenim umovima dođeš kao glineni golub, zadaju ti udarac, "upucaju te" figurativno.
Губљење воље за животом је оно што се мени тренутно дешава. То и јесте једна врста смрти.
Ja okrećem na humor. Drugačije ne umem.
Samo mogu da kažem dajte sebi vremena, korak po korak. Doći će trenutak kad ćete sami poželeti da sve to stane jer teret postane pretežak.
Znam da zvuči bezumno i grubo ali je tako. Tek tada se kreće ka oporavku i podizanju sebe u stanje novoformirane normalnosti, ne znam kako
drugačije to da nazovem. Do toga morate doći sami, a ako imate osobu u koju imate poverenja i koja je spremna da vas iznova i iznova sluša
s istom pričom pričajte. Kroz razgovor se dođe do drugačijeg pogleda na sebe i ono što ste prošli, sagledaju se i osećanja, shvati se mnogo toga
što sebi ne bi priznali čak.
U pravu si.

Da. Zato sam malopre pitao da li treba otvarati teme jer se tako ističeš, izvitoperenim umovima dođeš kao glineni golub, zadaju ti udarac, "upucaju te" figurativno.
Ja jesam otvorila par tema, zanemarljivo u odnosu na pojedine.
Dugo sam razmišljala da li to da uradim ili ne.Na kraju ipak jesam.
Zanimali su me odgovori na pitanja, viđenje dugih ljudi, razmišljanja.
Nisam imala neprijatnosti.Ili bolje da kažem, nisam bila na meti izvitoperenim umovima.
E sad, šta je ko pomislio...ne znam.

Ja jesam otvorila par tema, zanemarljivo u odnosu na pojedine.
Dugo sam razmišljala da li to da uradim ili ne.Na kraju ipak jesam.
Zanimali su me odgovori na pitanja, viđenje dugih ljudi, razmišljanja.
Nisam imala neprijatnosti.Ili bolje da kažem, nisam bila na meti izvitoperenim umovima.
E sad, šta je ko pomislio...ne znam.
Mada mislim da me je jednom neko ,onako usput nazvao"poremećenom", ili nekako slično.Ali ne na mojoj temi.

1701771987878.png

Bila slicna tema a evo i ovde cu da ponovim...

Ne znam da li bas moze da se umre od tuge, mislim da je moguce u tim godinama kad si vec jednom nogom zakoracio, onako dok si mlad ne ali zivis mrtav totalno bez inspiracije i volje negde izmedju, niti ti se umire niti ti se zivi...

Ljubav su danas sveli na velicinu zarade, na neku vrstu ortakluka, novac za putovanja, novac za sve, ljubav dok ima novca, postovanje dok ima novca, oprastanje sitnih mana dok ima novca, zelja za moc i dokazivanje i ici u korak sa standardom drustva i medija odredjuje vreme i jacinu ljubavi...

Nema vise bezuslovne ljubavi niti iskrena vernost.

Kod razumnih postoji tri faze tuge, kod nerazumnih postoji trajna tuga, kod emotivnih tuga ima uzlaznu i silaznu putanju i prolazi pojavom nove senzacije i kod slabih tuga pobedjuje i lomi srce.
Tri faze su bol koji moze da dovede do smrti, preispitivanje i olaksanje. Nerazumni su trajno u fazi trpljenja bola tako da održavaju niski prag bola i nisu ugroženi, emotivni dožive šok koji je vrhunac bola koji zatim opada, pa ako prežive početni stadijum zaborave na bol, kod slabih koji su već u nekom lošem depresivnom stanju tuga dodirne dno izdržljivosti i slomi srce ko staklo....
Dakle, tuga ubija i dobre i loše i zle...

Back