Može li se ličnost promeniti ili "to ti je što ti je"?

Lada

Legenda
Poruka
52.215
Da li se ličnost menja tokom vremena? Da li smo konačno dobili odgovor na jedno od najstarijih pitanja o ličnosti? Psiholozi ličnosti već dugi niz godina odgovaraju na ovo pitanje, kao i svaki drugi pesimista: ne, ličnost osobe se ne menja. Ovo je posebno tačno ako je osoba imala trideset godina. Smatralo se da ako je osoba introvertna ili preterano neurotična, takva će ostati do kraja života.
licnost.jpg

Izvor - https://www.psihoverzum.com/moze-li-se-licnost-promeniti-ili-to-ti-je-sto-ti-je/
 
Međutim, ova percepcija se promenila u poslednjih petnaest godina. Novi dokazi pokazuju da umesto da se osoba "smrzne" tridesetih godina, ipak postoje neke promene. Isti ljudi u različitim periodima života ne daju identične odgovore na testovima ličnosti. Da li su ove promene značajne? Da li je moguće da su ove razlike posledica samog upitnika, a ne stvarnih promena?

Da bismo rešili ovu dilemu, potrebno je da saznamo da li ove promene ličnosti dobijene na upitnicima zaista utiču na živote ljudi. Na primer, povišen neuroticizam u testovima je povezan sa zdravstvenim problemima metala. Dakle, da li pad neuroticizma dovodi do značajnog povećanja zadovoljstva životom?
 
Bojs je u svojoj studiji ispitao ovaj aspekt za svih pet glavnih osobina ličnosti – ekstraverzija, savesnost, otvorenost za iskustvo, saradljivost i, naravno, neuroticizam. On je želeo da utvrdi da li promene koje se tokom godina dešavaju u ovim osobinama utiču na čovekovo blagostanje. Koristio je podatake iz dvogodišnje australijske studije koja je obuhvatila 8625 osoba. Kakve su se promene desile u životima ovih osoba u toku dve godine? Da li su se njihove ličnosti promenile? Ako jesu, da li se njihovo zadovoljstvo životom promenilo zajedno sa njima?

Prvo su potvrdili da su osobine ličnosti snažan prediktor zadovoljstva životom. Ovo je dobro utvrđeno i omogućava nam da objasnimo kako to da neke osobe, iako imaju sve, ipak nikad nisu zadovoljne i kako to da su neke osobe koje gotovo da nemaju ništa ipak srećne i zadovoljne svojim životom. Nije samo ono što imamo bitno da bismo bili zadovoljni (ili ne), već je važno i na koji način razmišljamo o tome. A te navike u razmišljanju su većinom određene ličnošću.
zivot.jpg
 
Još jedna stvar koju su potvrdili jeste da su se ličnosti ispitanika promenile u periodu od dve godine. Stepen promene ličnosti tokom te dve godine je ekvivalentan promenama u drugim demografskim varijablama, kao što su bračni status, zaposlenje i prihod.

Najvažnije, što su i oni potvrdili, jeste da su ove promene ličnosti povezane sa značajnim promenama zadovoljstva životom. Promene u osobinama ličnosti imaju veći uticaj na zadovoljstvo životom od bilo koje druge promene, kao što su bračni status ili prihod, kada se kombinuju.

To jasno pokazuje da se vremenom ne menjaju samo ljudi, već i da te promene u nama značajno utiču na doživljaj sopstvenog života.
 
Da li se ličnost menja tokom vremena? Da li smo konačno dobili odgovor na jedno od najstarijih pitanja o ličnosti? Psiholozi ličnosti već dugi niz godina odgovaraju na ovo pitanje, kao i svaki drugi pesimista: ne, ličnost osobe se ne menja. Ovo je posebno tačno ako je osoba imala trideset godina. Smatralo se da ako je osoba introvertna ili preterano neurotična, takva će ostati do kraja života.
licnost.jpg

Izvor - https://www.psihoverzum.com/moze-li-se-licnost-promeniti-ili-to-ti-je-sto-ti-je/
Ne znam za ostale , ne proučavam ljude .
Mogu za sebe da kažem -moja ličnost se nije menjala..
Istina je da sam jedno vreme pokušavala da promenim sebe
i budem nešto što nisam..Nije išlo i shvatam da je i dobro
Što je bilo tako .Jer to ne bih bila ja ..
Mogu da se promene neke stvari ..Mada mislim da je i tu prisutna -nepotpunost i možda
Pomalo zavaravanje , možda i nije , neko verovatno stvarno nađe neki drugi put u svom umu ..
Ličnost..Previše je to zamršeno ..
Odmrsiti toliko čvorova mislim da je , pa gotovo -nemoguće..
(U mom slučaju jeste i ja te čvorove ne diram)
 
Neko nikad ne bude svestan za svoj Točak.

Takav je programiran. Mozgo svestan.
I vrlo malo se menja kroz vreme.

Vremeplov postoji. U glavi ti je.

Ljubav je veća od Nade.

Šta je teže ponavljati ili promeniti? Početnik si u oba primera. PiTa.
Tacno,izvini cekala sam onu minutazu da se ne mesaju odgovori,ipak nismo mesari da pravimo kobasice.
Slazem se.Programe nam pise neko ko pise i sve preokrete."Mozgo svestan" najteze nas pusta niz one ostale tokove svesti.Vremeplov i nije potreban za sadasnji trenutak.Jer sve je sadasnji trenutak.I ta ljubav,ona je po meni centar oko koga se sve desava.Sto je veca vise se umnozava,i licnost, covek treba da bude sve bolji, plemenitiji..A mi sta vidimo oko nas?Promenu ali na neocekivano -gore !
 
Ne znam za ostale , ne proučavam ljude .
Mogu za sebe da kažem -moja ličnost se nije menjala..
Istina je da sam jedno vreme pokušavala da promenim sebe
i budem nešto što nisam..Nije išlo i shvatam da je i dobro
Što je bilo tako .Jer to ne bih bila ja ..
Mogu da se promene neke stvari ..Mada mislim da je i tu prisutna -nepotpunost i možda
Pomalo zavaravanje , možda i nije , neko verovatno stvarno nađe neki drugi put u svom umu ..
Ličnost..Previše je to zamršeno ..
Odmrsiti toliko čvorova mislim da je , pa gotovo -nemoguće..
(U mom slučaju jeste i ja te čvorove ne diram)
Ne treba ih proucavati,vidimo ih, osetimo.
Pokusamo da odvojimo zito od kukolja,pokusavajuci i u sebi da promenimo nesto. I u pravu si.Takve promene nas pretvaraju u licnosti koje nismo.Maske se redjaju jedna za drugom,i mi samo mozemo da se pogubimo, sami u sebi.To ne zelimo. Na vreme otkriveno - spas! Ostajemo svoji sa manama i vrlinama,a to smo mi..Mogu da menjam stvari oko sebe ,nacin oblacenja,hoda, ali to je spoljasnost za koju ne marim.Nisam oskrnavilia sebe , onakva kakva jesam opstajem...
 
Ne znam za ostale , ne proučavam ljude .
Mogu za sebe da kažem -moja ličnost se nije menjala..
Istina je da sam jedno vreme pokušavala da promenim sebe
i budem nešto što nisam..Nije išlo i shvatam da je i dobro
Što je bilo tako .Jer to ne bih bila ja ..
Mogu da se promene neke stvari ..Mada mislim da je i tu prisutna -nepotpunost i možda
Pomalo zavaravanje , možda i nije , neko verovatno stvarno nađe neki drugi put u svom umu ..
Ličnost..Previše je to zamršeno ..
Odmrsiti toliko čvorova mislim da je , pa gotovo -nemoguće..
(U mom slučaju jeste i ja te čvorove ne diram)
to što se ti ne menjaš ne znači da ne može nego da ti jednostavno nećeš. A zašto nećeš je već nešto drugo
 
Da li se ličnost menja tokom vremena? Da li smo konačno dobili odgovor na jedno od najstarijih pitanja o ličnosti? Psiholozi ličnosti već dugi niz godina odgovaraju na ovo pitanje, kao i svaki drugi pesimista: ne, ličnost osobe se ne menja. Ovo je posebno tačno ako je osoba imala trideset godina. Smatralo se da ako je osoba introvertna ili preterano neurotična, takva će ostati do kraja života.
licnost.jpg

Izvor - https://www.psihoverzum.com/moze-li-se-licnost-promeniti-ili-to-ti-je-sto-ti-je/
ne moze.genetika je tu takodje
 
I napisala sam da neću..Nisam?
Ti si pobegla psima a nadaš se vuku....
Psiholozi su, inace, poznati pesimisti
psihijatri još veći ali čast izuzecima, realista treba biti, što je više moguće...Jer optimizam da proletiš, ćeš samo da razbiješ nos, tako da polako i oprezno, pa kad stigneš stigneš....pre vremena stići nećeš.
Zavisi kakav je tip ličnosti u pitanju.
Neki se mogu korigovati, kod drugih jeste :" To ti je, što ti je"!
U principu, može!Dobrom voljom,jakom motivacijom, nadogradnjom ličnosti,uz pomoć psihoterapeuta,...e.t.c.
Ti si takav lažnjak ko moj kovid što sam preležao, inače sam imao sars još 2000te....a tek što Telenor Srbija neće da objavi ime svoje...
Kakva si ti crna manastirka? Ako si ti u Manastiru ja sam u Zatvoru....ili pak to neka dobra rakija?

ne moze.genetika je tu takodje
Hm, genetika je kod, ništa više. Svaki kod se transformiše pre ili kasnije....Uglavnom kasnije...


@AleksaJ jel mogu ja da se žalim što na našoj latiničnoj tastaturi, a ćiriličnoj, @ znak je kombinacija tri tastera? a ne dva?
 
Ti si pobegla psima anadaš se vuku....

psihijatri još veći ali čast izuzecima, realista treba biti, što je više moguće...Jer optimizam da proletiš, ćeš samo da razbiješ nos, tako da polako i oprezno, pa kad stigneš stigneš....

Ti si takav lažnjak ko moj kovid što sam preležao, inače sam imao sars još 2000te....a tek što Telenor Srbija neće da objavi ime svoje...
Kakva si ti crna manastirka? Ako si ti u Manastiru ja sam u Zatvoru....ili pak to neka dobra rakija?
Koji crni manastir?
Samo bi mi još to u životu falilo! Ne bi me ni primili. :hehe:
 

Back
Top