Motorcikl i ulje

medicin83

Obećava
Poruka
99
Ćao ekipa. Nekoliko meseci sam vlasnik polovnog KTM Duke(2014) jednocilindričnog motorcikla.
Tek danas sam primetio relativno malo ispuštanje ulja na sklopu dva dela kućišta klipa(cilindar).
Otprilike tamo gde je izlaz za auspuh.

Zanima me da li je to norlano za ispravan motor, ili bi makina trebala biti suva ko barut?
Pre dosta godina sam imao mali 125ccm motor i koliko se sećam, ulja nije bilo na tim mestima.
 
Operi to lepo (dok je hladan agregat) i proveri gde tačno pušta, da li na cilindru ili na grani auspuha.
Ako nisi vičan najbolje je da neki majstor to proveri i sanira.
Verovatno je dihtung izgoreo što ne bi trebalo da je skupa investicija.
 
Evo marko smt ti je rekao sta da uradis.
A inace KTM je samo jedno ime a kvalitet motocikala je prilicno los.
Sta mi ih se samo nudilo sa motorom u kvaru al ne uzimam te egzotike koje se kvare.
 
Koliko ja vidim, sa prednje strane ga nešto zaliva. Praktično ceo prednji deo cilindra je mastan.
Ulje u karteru je u normali.
Vlaga je vidna oko izlaza za auspuh te se sliva dole.

00_IMG_4372.JPG
 
Evo ovako, posle brisanja svih tragova ulja, testna vožnja je prošla bez ispuštanja(20km).
Level ulja na prozorčetu i dalje super.
Možda je to premalo za test, ne znam.

Evo na slici sam označio dokle su tragovi ulja išli i na bočnu stranu cilindra.
P.s. Gde mogu pogledati kakva je rashladna? Nisam prvi vlasnik, to je prethodni rešavao :)

Inače radi se o mašini 390ccm.
 

Prilozi

  • IMG_1243.jpg
    IMG_1243.jpg
    177,2 KB · Pregleda: 16
Ulje se širi po motoru tako što vezuje sitnu prašinu za sebe. Kasnije se ta sitna prašina pretvori u masno blato. Ne mora da bude curenje mogu i iberlauf gasovi da budu. Može i sitno prskanje pri turaži da baci negde. Slično se širi i antifriz može niz crevo i uz crevo da "ide" zahvaljujući prašini koju vezuje. Zato je potrebno dobro oprati agregat i pratiti gde se pojavljuje pa reagovati po potrebi. Na ženinom autu je karter bio usran od ulja i blata, blok, ceo menjač. Oprao sam motor i posle nedelju dana video da pušta na poklopcu dekla. Pola kruga svaki šraf i curenje je prestalo. Naravno posle nekog vremena počne ponovo i isti postupak se ponavlja dok na kraju mora dihtung da se menja.

Dakle operi ceo agregat i prati.
 
Primetio sam i da je nivo tečnosti za hladnjak na MINUIMUMU :(
To ide u prilog teoriji da ipak antifriz negde pušta.
Iskreno sam zaboravio koja tečnost je sipana unutra, da li to znači da mogu doliti bilo koju novu koju kupim na pumpi?
Screenshot 2022-06-16 at 10.22.36.png
 
Primetio sam i da je nivo tečnosti za hladnjak na MINUIMUMU :(
To ide u prilog teoriji da ipak antifriz negde pušta.
Iskreno sam zaboravio koja tečnost je sipana unutra, da li to znači da mogu doliti bilo koju novu koju kupim na pumpi?Pogledajte prilog 1171507
Ako je plava sipaj plavu ako je roze ,roze ...al dzabe ces da dolivas ako ti negde curi ,resi taj problem pa onda dolij.
 
Možda je i hladnjak truo pa pušta i to se razmazuje po celom agregatu. Dolij pa vozi i prati mada budi oprezan da se ne pregreje i vrisne motor. Kod automobila obično vrisne hladnjak posle 10-12-15 godina. To se izbegava redovnom zamenom antifriza svakih 5-10 godina jer gubi antikorozivna svojstva.
 
Odnosno mala ispravka. Danas kada je baš vruće se popelo čak na 80%(nekih 15min vožnje) na skali do slova H. Verovatno treba paziti samo da ne udje u H? Ili? Ono što sam još primetio je to da se ventolator, makar dok motor stoji, NE okreće. Mada kod auta on radi samo povremeno kada je baš HOT. Slično je verovatno i na motoru, ili se varam?
 

Back
Top