Moramo da preispitamo naš put u EU: Aleksandar Vulin o izazovima srpske politike

gost 401905

Elita
Poruka
19.065
https://www.novosti.rs/vesti/naslov...-Aleksandar-Vulin-o-izazovima-srpske-politike

Zalažete se za to da Srbija redefiniše svoju politiku prema EU, šta je alternativa tome?
- A zašto mora da bude alternative u smislu članstva u nekoj organizaciji? Zašto ne možemo da budemo i politički neutralni kao što smo vojno neutralni? Srbija treba da preispita svoj EU put, zbog sebe, ali i zato što EU neprekidno preispituje svoj odnos prema proširenju, pa i unutar sebe. Ne verujem u EU, baš kao što ne veruju ni Boris Džonson, Orban, Zeman, Salvini ili Makron. Spoljnopolitički prioriteti se menjaju, samo su očuvanje Srba gde god da žive i očuvanje Republike Srpske nepromenljivi prioriteti, sve ostalo je podložno promeni.

Zašto, onda, sedite u Vladi koja članstvo u Uniji ima kao jedan od ključnih spoljnopolitičkih ciljeva?
- EU je samo jedan od prioriteta Vlade čiji sam član. Politiku Vlade sprovodim dosledno kao deo tima, a kada, ako, eventualno, možda, kada god, jednom u dalekoj budućnosti neka generacija Srba bude u prilici da postane član EU, o tome će odlučiti Srbija na obavezujućem referendumu, a ne konsultativnom, kao o imenu države u Severnoj Makedoniji. I odlučiće narod, a ne političari, kao o članstvu Crne Gore u NATO. EU ima značajnu podršku u Srbiji, više od 50 odsto, i to je argument evropskih političara da je njihova politika prema Srbiji ispravna. A ti političari se nisu zapitali koliko bi Srba podržalo EU da Vučić nije tako odlučno i dosledno za Uniju? Ubeđivao sam Vučića da EU uskrati svoju političku podršku, samo jednom, da samo u jednom govoru kaže da EU nije naš nepromenljivi prioritet i da više EU ne može da računa na njega i njegovu podršku, i da onda pitamo Srbe šta misle. Nisam uspeo u tome, predsednik je odlučio drugačije, i samo zahvaljujući njegovoj podršci i njegovom uverenju da je EU vredna truda, EU i dalje uživa natpolovičnu podršku u Srbiji. Ne sluša Srbija Evropu, Srbija veruje proceni Vučića.

Pocinju javno da govore kako nemaju nameru da vode Srbiju u EU. :(
 
После 20 година баш Вулин да постави то питање. Најбитнији део те тужне саге о неузвраћеној љубави је да ЕУ не жели Србију као и добар део грађана Србије.
Sad pocinju javno da govore o tome, a to im je politika od pocetka. :(

Za sada vise od 50% zeli u EU, barem dok Vucic ne krene u kampanju protiv u nje.
 
posto je jasno da necemo skoro uci, moramo svim silama raditi na tome da udjemo

a ako ikad dodjemo u situaciju da ulazimo , onda da vidimo kako to izbeci
Ne znam, od kad sam na forumu pisem da SNS nema nameru da vodi Srbiju u EU.

Clanak je verovatno deo predizborne kampanje i hvatanja evroskeptika, ali do sada nisu javno ovako govorili.
 
Treba prepisati njihova pravila iz EU koja su korisna i urediti zemlju. Ne moramo ni ući ali stvar je u tome da Srbija neće više ni da prepisuje njihova pravila u pravosudju i medijima. Odgovara im haos u tome jer ako bi primenili EU pravila u pravosudju i medijima onda bi brzo izgubili na izborima. Vulin i AV su odlučili kao i Turska da odustanu od EU iz tih razloga samo.
 
Sad pocinju javno da govore o tome, a to im je politika od pocetka. :(

Za sada vise od 50% zeli u EU, barem dok Vucic ne krene u kampanju protiv u nje.

Ако гледамо хронологију догађаја...када се мењала власт, било је питање тренутка када ћемо осим разних бенефиција постати и члан тог савеза. Међутим, кренули су услови испоручивања, притици за признањем КиМ као државе и улазак то јест излазак капитала из земље ( ФИАТ, Смедерево)
Треба рећи људима да од тога нема ништа, можда се мало дозову памети и почну да раде нешто за себе.
 
Treba prepisati njihova pravila iz EU koja su korisna i urediti zemlju. Ne moramo ni ući ali stvar je u tome da Srbija neće više ni da prepisuje njihova pravila u pravosudju i medijima. Odgovara im haos u tome jer ako bi primenili EU pravila u pravosudju i medijima onda bi brzo izgubili na izborima. Vulin i AV su odlučili kao i Turska da odustanu od EU iz tih razloga samo.
Ne znam, ali tako sam video njihove poteze od pocetka. Nisu smeli bas odmah da se izjasne protiv EU, a treba uzimati i pare iz fondova, ali kako vreme odmice nasi stavovi su sve dalji od EU, nevezano od desavanja u EU.
 
Treba prepisati njihova pravila iz EU koja su korisna i urediti zemlju. Ne moramo ni ući ali stvar je u tome da Srbija neće više ni da prepisuje njihova pravila u pravosudju i medijima. Odgovara im haos u tome jer ako bi primenili EU pravila u pravosudju i medijima onda bi brzo izgubili na izborima. Vulin i AV su odlučili kao i Turska da odustanu od EU iz tih razloga samo.

Sto se pravosudja i zakonodavstva tice sve je odavno prepisano, samo sta ti vredi prepisivanje kad politicari
odredjuju sudijama i tuziocima sta da rade i kada sta da ne rade.
 
Ако гледамо хронологију догађаја...када се мењала власт, било је питање тренутка када ћемо осим разних бенефиција постати и члан тог савеза. Међутим, кренули су услови испоручивања, притици за признањем КиМ као државе и улазак то јест излазак капитала из земље ( ФИАТ, Смедерево)
Треба рећи људима да од тога нема ништа, можда се мало дозову памети и почну да раде нешто за себе.
Politicki uslovi za prijem u EU se nisu menjali od pocetka, menjale su se izjave nasih politicara o tome sta su uslovi i kada ce biti prijem u EU.

Treba reci ljudima da SNS nikad nije ni imao nameru da udje u EU, a ljudi ako se slazu sa tim, onda zemlja neka ide tim putem.
 
Ne znam, ali tako sam video njihove poteze od pocetka. Nisu smeli bas odmah da se izjasne protiv EU, a treba uzimati i pare iz fondova, ali kako vreme odmice nasi stavovi su sve dalji od EU, nevezano od desavanja u EU.
Uzmimo na primer da Vučić reši spor sa Kosovom i uspostavi neki sporazum a zatim uredi medije i pravosudje po pravilima EU. Odmah bi izgubio na izborima. Misllim da on to zna a i EU zna. Moguće da i jedni i drugi ne žele još uvek to sada nego mnogo kasnije ili nikad.
 
Uzmimo na primer da Vučić reši spor sa Kosovom i uspostavi neki sporazum a zatim uredi medije i pravosudje po pravilima EU. Odmah bi izgubio na izborima. Misllim da on to zna a i EU zna. Moguće da i jedni i drugi ne žele još uvek to sada nego mnogo kasnije ili nikad.
Od kampanje "I EU i KiM" bilo je jasno da SNS nije za EU, samo nisu hteli otvoreno da kazu.
 
Politicki uslovi za prijem u EU se nisu menjali od pocetka, menjale su se izjave nasih politicara o tome sta su uslovi i kada ce biti prijem u EU.

Treba reci ljudima da SNS nikad nije ni imao nameru da udje u EU, a ljudi ako se slazu sa tim, onda zemlja neka ide tim putem.

Ако тако гледамо ни власт пре снс није истински хтела еу. Динкић је свака три месеца објављивао неке датуме уласка. Нико га из еу није демантовао али ни потврдио изјаве. Њима ( ЕУ) одговара Србија опваква каква је. Роба из Русије иде преко Србије у еу, исто тако роба из еу иде преко Србије у Фрнацуску, Пољску, Аустрију. А шатро, санкције русији. Људи верују информеру, цнн и ббц. То је највећи проблем.
 
Ако тако гледамо ни власт пре снс није истински хтела еу. Динкић је свака три месеца објављивао неке датуме уласка. Нико га из еу није демантовао али ни потврдио изјаве. Њима ( ЕУ) одговара Србија опваква каква је. Роба из Русије иде преко Србије у еу, исто тако роба из еу иде преко Србије у Фрнацуску, Пољску, Аустрију. А шатро, санкције русији. Људи верују информеру, цнн и ббц. То је највећи проблем.
Oni su hteli da uvedu Srbiju u EU, ali su previse lagali oko uslova i vremena ulaska u EU, dok se nisu smucili ljudima. Medjutim njihova politika je bila uskladjena sa EU, politika SNS-a nije uskladjena sa EU.

Vece je sankcija uvela Rusija zemljama EU, nego sto su one Rusiji, zato se i prodaju poljske jabuke preko Srbije. :confused:
 
oni nas nece, a ni nama se nece, al cemo se svega odreci za "clanstvo"

ovlazicu se od ove politike :per:
"Oni nas nece" ima dva momenta, unutrasnje probleme EU i Srbija koci ulazak Zapadnog Balkana u EU.

Vidi, mene pre svega smara neprestano laganje.
Neka svaka stranka kaze sta misli i ako je ljudi podrze, to nam je, sto nam je.
Ovo sto nam rade nasi politicari je cisto mrcvarenje. :(
 
Nece se raspasti, pre ce se Srbija raspasti, nego EU. :confused:

Ne znam, mozda je preterano traziti iskrenost od politicara.
Naravno da je preterano. Iskrenost i političar, to je paradox u rečenici.

Ne znam za Srbiju, moguće, al EU će se raspasti, živ bio:) To je uvek bila nakazna tvorevina na neodrživim temeljima, i propašće ko i svaka slična ikada. Uostalom, već je počelo, odavno.
 

Back
Top