MORA - Srpsko narodno verovanje

Holy1

Ističe se
Poruka
2.622
Baba mi je pričala o morama..Na internetu jako slabo ima o tome..

Vidim da je kod starih ljudi komsija dosta utemeljeno to verovanje o morama..
Sta su more?
U srpskom narodnom verovanju mora je žensko biće, slično veštici. U sebi ima zao duh koji noću izlazi u različitim oblicima i luta. Napada ljude u snu, pritiskuje ih, gnjavi i siše im krv.

Moja komsinica koja ima 89 god tvrdi da su njoj jedno dete udavile upravo one, a moja baba mi je pričala iskustvo da su nju pre par meseci pokušale da dave u toku noći i da je mislila da jutro nece docekati.

Sta vi mislite o tome? Da li ste vi čuli za ove priče i sta mislite o njima?
 
To je način na koji su ljudi nekad objašnjavali uglavnom paralizu sna.To je ono kad se u neko doba noći vaš mozak probudi pre ostatka tela i ne možete ni da mrdate ni da govorite a budni ste.To je stvarno uzasno iskustvo,baš imate osećaj kao da vas nešto drži ukopane u mestu i još ste uzpaničeni i čini vam se kao da se gušite ako ste baš tad imali neki košmr a nit možete da mrdnete nit da vičete.
Meni se to par puta dešavalo kad se više noći ne naspavam dobro a premorim se preko dana.
 
To je način na koji su ljudi nekad objašnjavali uglavnom paralizu sna.To je ono kad se u neko doba noći vaš mozak probudi pre ostatka tela i ne možete ni da mrdate ni da govorite a budni ste.To je stvarno uzasno iskustvo,baš imate osećaj kao da vas nešto drži ukopane u mestu i još ste uzpaničeni i čini vam se kao da se gušite ako ste baš tad imali neki košmr a nit možete da mrdnete nit da vičete.
Meni se to par puta dešavalo kad se više noći ne naspavam dobro a premorim se preko dana.
meni hvala Bogu nikad. Al babe govore da ih jasno vide, njihova lica oci i sl, kaze uvukla se kroz ključaonicu 'videla sam je'..
 
Baba mi je pričala o morama..Na internetu jako slabo ima o tome..

Vidim da je kod starih ljudi komsija dosta utemeljeno to verovanje o morama..
Sta su more?
U srpskom narodnom verovanju mora je žensko biće, slično veštici. U sebi ima zao duh koji noću izlazi u različitim oblicima i luta. Napada ljude u snu, pritiskuje ih, gnjavi i siše im krv.

Moja komsinica koja ima 89 god tvrdi da su njoj jedno dete udavile upravo one, a moja baba mi je pričala iskustvo da su nju pre par meseci pokušale da dave u toku noći i da je mislila da jutro nece docekati.

Sta vi mislite o tome? Da li ste vi čuli za ove priče i sta mislite o njima?
Nisu to vještice, niti isključivo ženske osobe..
To su zli ljudi, koji se ponekad spuste odozgo...
2008-me sam imao to iskustvo...pred san, u budnom stanju, osjetio sam ruku na vratu...
Zanimljivo, pomolio sam se Bogu ovako " Molim te Bože da OVO ode" i čvrsto vjerovao da će otići, nakon par sekundi me napustilo
 
2008-me sam imao to iskustvo...pred san, u budnom stanju, osjetio sam ruku na vratu...
Zanimljivo, pomolio sam se Bogu ovako " Molim te Bože da OVO ode" i čvrsto vjerovao da će otići, nakon par sekundi me napustilo

Nisi morao da cimaš boga da ti pomogne. Mogao si da uradiš ovo što ja radim, naime - da ih nezadivljeno gledaš dok pokušavaju da ti naude. To ih toliko obeshrabri da se u suzama vraćaju odakle su došli.
 
Nisu to vještice, niti isključivo ženske osobe..
To su zli ljudi, koji se ponekad spuste odozgo...
2008-me sam imao to iskustvo...pred san, u budnom stanju, osjetio sam ruku na vratu...
Zanimljivo, pomolio sam se Bogu ovako " Molim te Bože da OVO ode" i čvrsto vjerovao da će otići, nakon par sekundi me napustilo
da te razočaram,nije ti to bilo nadprirodno iskustvo,dosta ljudi tako nešto iskusi bar jednom u životu kad su pod jakim fizičim ili kakvim god stresom,ili jednostavno neispavani.Fenomen se zove Paralizna sna
 
To je način na koji su ljudi nekad objašnjavali uglavnom paralizu sna.To je ono kad se u neko doba noći vaš mozak probudi pre ostatka tela i ne možete ni da mrdate ni da govorite a budni ste.To je stvarno uzasno iskustvo,baš imate osećaj kao da vas nešto drži ukopane u mestu i još ste uzpaničeni i čini vam se kao da se gušite ako ste baš tad imali neki košmr a nit možete da mrdnete nit da vičete.
Meni se to par puta dešavalo kad se više noći ne naspavam dobro a premorim se preko dana.
 
Baba mi je pričala o morama..Na internetu jako slabo ima o tome..

Vidim da je kod starih ljudi komsija dosta utemeljeno to verovanje o morama..
Sta su more?
U srpskom narodnom verovanju mora je žensko biće, slično veštici. U sebi ima zao duh koji noću izlazi u različitim oblicima i luta. Napada ljude u snu, pritiskuje ih, gnjavi i siše im krv.

Moja komsinica koja ima 89 god tvrdi da su njoj jedno dete udavile upravo one, a moja baba mi je pričala iskustvo da su nju pre par meseci pokušale da dave u toku noći i da je mislila da jutro nece docekati.

Sta vi mislite o tome? Da li ste vi čuli za ove priče i sta mislite o njima?
ja verujem da postoje demoni. tako da mi te priče o morama koje napadaju ljude u snu zvuče moguće.
 

Back
Top