Quantcast

Montažne kuće

- Mystique -

Aktivan član
Poruka
1.437
Možda nisam otvorila temu na pravom mestu, ali nadam se da nije problem da je moderatori prebace. Ili ako već postoji,( ja je nisam pronasla) obrišu ovu i upute na postojeću.

Ima li onih koji su je kupili? Ili znaju nešto više o tome?
Koje su firme bolje od drugih? Na šta treba obratiti pažnju?

Pored same cene kuće. Na koje troškove još treba računati i koliki su oni orijentaciono?

Da li je montažna kuća dobar izbor za trajno stambeno rešenje ili ipak ne? (na nasim prostorima)

Hvala na svim odgovorima!

FDDD

Aktivan član
Poruka
1.531
Možda nisam otvorila temu na pravom mestu, ali nadam se da nije problem da je moderatori prebace. Ili ako već postoji,( ja je nisam pronasla) obrišu ovu i upute na postojeću.

Ima li onih koji su je kupili? Ili znaju nešto više o tome?
Koje su firme bolje od drugih? Na šta treba obratiti pažnju?

Pored same cene kuće. Na koje troškove još treba računati i koliki su oni orijentaciono?

Da li je montažna kuća dobar izbor za trajno stambeno rešenje ili ipak ne? (na nasim prostorima)

Hvala na svim odgovorima!
ja oprečniju temu i mišljenja nisam video od montažne kuće
neko ovako, neko onako

FDDD

Aktivan član
Poruka
1.531
Moguće.
Mada ima firmi koje su već dugo aktivne.
Bilo bi lepo ako bi se oglasio i neko ko je ima
kad bih znao iz sigurnog izvora koja je domaća firma najbolja i najkorektnija ali neko hvali jedne, neko ih kudi... procitao sam sve forume i iskustva, opet bez prave informacije. ja bih nešto u sivoj gradnji do 20000e sa mojim temeljom (i podrumom ispod cele kuće jer za mene kuća nije kuća bez podruma :)

- Mystique -

Aktivan član
Poruka
1.437
Da, podrum je vrlo koristan.
Kod mene se ta priča još nije uozbiljila ali mi deluje vrlo primamljivo, jer se dobija mnogo više nego kupiti stan u istoj vrednosti.
Pa da... Sigurno da zavisi od kvaliteta materijala i dobrog majstora, ali i moja koleginica preko veze otišla kod dobrog hirurga pa joj napravio još veće sranje, da izvinite :)
Tako da je uvek pod znakom pitanja kako će ispasti.

Lancier

Iskusan
Moderator
Poruka
5.945
Na stranu iskustva, montažna kuća je kuća od drveta, što znači da brže propada nego zidane kuće.

Ja ću malo da prokomentarišem šta je prijateljica vaša napisala.

Da li je u vreme kada ste rešavali stambeno pitanje bila velika ponuda montažnih kuća na tržištu? Koliko su se cene razlikovale u odnosu na klasičnu gradnju?
Koliko se sećam nije bilo mnogo montažnih kuća na prodaju, mi smo pogledali samo dve. Cene se nisu bitno razlikovale u odnosu na klasičnu gradnju, rekla bih da je pre cena zavisila od lokacije i od toga imaju li i koliko je dvorište.

Cene nisu različite, pa ipak ne bih rekao, klasična gradnja je sigurno skuplja, zavisi naravno od toga kakav je projekat u pitanju.U pitanju je paušalna ocena bez značaja za ozbiljnu analizu.

Posle nekoliko godina života u toj kući, kakvi su danas tvoji utisci?
Veoma sam zadovoljna samom kućom, iako imamo još mnogo posla oko uređenja dvorišta da bi bilo skroz po našem ukusu. Ali zadovoljna sam komforom, prostorom, načinom na koji naša deca provode vreme zahvaljujući kući i dvorištu.

Ovo je komentar na život u kući , generalno

Obzirom da si odrasla u klasično građenoj kući, ima li razlike što se tiče kvaliteta života?
Nema neke bitne razlike, s tim što je ova kuća zbog dobre izolacije toplotno zahvalna – lako se greje, mada se lako i hladi. Kuća u kojoj sam odrasla je stara i zahteva dosta ulaganja u obnovu i održavanje, montažna je stara nekoliko godina i za sada nismo imali većih ulaganja oko održavanja.

Izolacija kuće može biti ista ili čak bolja u klasičnoj gradnji. U svakoj kući koja ima propisanu izolaciju apsolutno je sve isto kako je gore napisano. Što se tiče održavanja, ono se ne meri na tri četiri godine, već na minimum deceniju dve. Ono što je sigurno montažne kuće se brže amortizuju, tj propadaju, naravno sve to zavisi koliko i kako ih ih održavate. Vaša prijateljica je odrasla u staroj kući- nikako nije uporediva komparacija staro/novo.

Ljudi često misle se da u montažnoj kući više oseća uticaj vremenskih prilika: hladnoća, vetar, leti vrućina. Koliko je to tačno?
U našem slučaju ne. Imamo dobru izolaciju, PVC stolaciju, izolovani smo od vetra kao i od bilo kakve spoljne buke. Leti je temperatura podnošljiva, čak i bez klima uređaja.

Izolacija je objašnjena u tački gore. Svaka kuća bi trebalo da je ima.

Jeste li imali neka dodatna ulaganja po pitanju izolacije, fasade, stolarije?
Za sada nismo, mada nam je u planu da uskoro osvežimo fasadu.

Kao što rekoh, par godina nije period za analizu. Fasada će propadati jednakom brzinom i na montažnoj i na zidanoj kući. Krov, oluci, prozori, instalacije - isto. Samo je konstrukcija klasične kuće dugotrajnija, a način klasične gradnje fleksibilniji za različita arhitektonska rešenja.

Poslednja izmena:

FDDD

Aktivan član
Poruka
1.531
Na stranu iskustva, montažna kuća je kuća od drveta, što znači da brže propada nego zidane kuće.

Ja ću malo da prokomentarišem
sve to stoji i velike su prednosti zidane kuće ali opet zavisi kako gledaš na život... meni je 45 i zašto bih se maltretirao sa zidanjem i trilion problema kojih tu ima? ok ako imaš dobar keš pa onda sve to odradi neka firma i za godinu dana se useliš ali mi nismo od tih, a da imam dobar keš verovatno bih kupio gotovu kuću i renovirao radije nego da je zidam.
život je kratak, montažna kuća će nas sigurno dobro poslužiti za života, možda i našu decu ako hoće da je održavaju, a posle sve pada u zaborav i zidana i montažna kuća i stan na Terazijama...

Lancier

Iskusan
Moderator
Poruka
5.945
sve to stoji i velike su prednosti zidane kuće ali opet zavisi kako gledaš na život... meni je 45 i zašto bih se maltretirao sa zidanjem i trilion problema kojih tu ima? ok ako imaš dobar keš pa onda sve to odradi neka firma i za godinu dana se useliš ali mi nismo od tih, a da imam dobar keš verovatno bih kupio gotovu kuću i renovirao radije nego da je zidam.
život je kratak, montažna kuća će nas sigurno dobro poslužiti za života, možda i našu decu ako hoće da je održavaju, a posle sve pada u zaborav i zidana i montažna kuća i stan na Terazijama...
Sve se to u novcu svede na isto. Gradnja nije samo da napraviš kuću i postaviš je na prazan plac. Poitrebno je da uradiš preparcelaciju (ukoliko parcela nije podeljena), uradiš projekat, dobiješ dozvole i priključke na struju vodu i eventualno kanalizaciju. Zatim pre te famozne montažne kuće treba da uradiš temelje, a nakon postavljanja montažne kuće treba da uradiš enterijerske radove, pošto ekipe koje ti montiraju kuću zapravo nude obično sivu gradnju. Tako da sama izgradnja ti je mali segment u velikoj peripetiji koja se zove izgradnja nove kuće. Uh ogradu, uređenje dvorišta sam zabooravio....

Lancier

Iskusan
Moderator
Poruka
5.945
Iskreno, ljudi greše što preteraju sa programom zidane kuće i prave minimum kuću na sprat i 180 kvm osnove. To je veliki zalogaj. Montažna kuća je obično manja i prizemna.
Moja preporuka je zidana prizemna kuća oko 100 -110 kvm. Možda najbolje od itong blokova, jer izbacije malterisanje i amaterski može lako da se gradi....

FDDD

Aktivan član
Poruka
1.531
Iskreno, ljudi greše što preteraju sa programom zidane kuće i prave minimum kuću na sprat i 180 kvm osnove. To je veliki zalogaj. Montažna kuća je obično manja i prizemna.
Moja preporuka je zidana prizemna kuća oko 100 -110 kvm. Možda najbolje od itong blokova, jer izbacije malterisanje i amaterski može lako da se gradi....
ovde po Nemačkoj vidim cepaju te blokove. ali preko njih idu one cigle kao fasada

georgejune

Starosedelac
Poruka
159.573
Pazi majstora ne mozes postenog i dobrog da nadjes ni za obicne sitnice,samo gledaju kako sto vise para da uzmu,nema tu vise postena dnevnica 20-30-50€ nego samo klep neka cifra dve necije plate za 5 dana rada,a zamisli onda da treba da nadjes za gradnju kuce,ima 1 video da je covek snimio ta fusarenja i reklamirao,na sud isao,nista ne priznaju,uzmes lepo jeftinu vikendicu ili nadjes vlasnike napustenih kuca kolko oces ima toga,ne patis se usputnim i neplaniranim troskovima

Lancier

Iskusan
Moderator
Poruka
5.945
Pazi majstora ne mozes postenog i dobrog da nadjes ni za obicne sitnice,samo gledaju kako sto vise para da uzmu,nema tu vise postena dnevnica 20-30-50€ nego samo klep neka cifra dve necije plate za 5 dana rada,a zamisli onda da treba da nadjes za gradnju kuce,ima 1 video da je covek snimio ta fusarenja i reklamirao,na sud isao,nista ne priznaju,uzmes lepo jeftinu vikendicu ili nadjes vlasnike napustenih kuca kolko oces ima toga,ne patis se usputnim i neplaniranim troskovima
Apsolutno se slažem. I sa puno znanja i iskustva u ovoj oblasti teško je kontrolisati posao, koordinisati sve tehničke i finansijske zahteve... Kupovina kuće za adptaciju takođe vuče rizike, ukoliko ne znaš da proceniš realno stanje u kome se kuća nalazi. Ali pod pretpostavkom da se nisi nešto prešao, opet ti sledi sređivanje, pa opet moraš majstore da juriš, ali znatno, znatno manji posao nego prva varijanta...

Duchess1989

Zainteresovan član
Poruka
420
Trenutno sam u fazi prodaje kuće (zidane) sa dvorištem u kojoj živim sa verenikom. Još uvek je nismo prodali, a već smo naišli na hiljadu mišljenja ljudi koji su nam bliski, a vezano za kupovinu nove nekretnine kada ovu prodamo. Od toga - nemojte u stan, idite u stan, zašto ne kupite opet kuću, nemojte u starogradnju, nemojte u novogradnju...i tako u nedogled...naravno načela se tema i montažne kuće. Iskreno, toj ideji sve više naginjemo. UVEK će biti ljudi koji će reći nemojte u montažnu kuću jer imaju ideju da je to kuća od papira, ali to su uglavnom ljudi koji nikada nisu živeli u montažnoj kući.

Generalno kod nas ljudi su navikli na zidane kuće i sve što je drugačije i nepoznato im ne valja. Tačno je da su pre 10 godina montažne kuće kod nas građene loše i samo za privremena stambena rešenja ili vikendice. Danas se to gradi mnogo kvalitetnije i od mnogo boljih materijala. Svuda u svetu niko više ne zida kuću, nego pravi montažnu. Svako sa kim sam pričala, a živi već godinama u montažnoj kući je prezadovoljan. Ali volela bih i da se ovde javi neko ko ima iskustva da me posavetuje.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.