Monasi - junaci ili kukavice?

Arya*

Obećava
Poruka
88
Da li su monasi hrabri ljudi koji su izabrali teži put u životu,jer su se odrekli "sveta",roditelja,prijatelja,svetovnih uživanja zarad vere?
Ili su kukavice koje su pobegle od izazova običnog svetovnog čoveka,pa čak i sveštenika, koji se dakle suočavaju sa svakodnevnim brigama i izazovima, stresovima a ipak imaju glad za verom i žele da idu tim putem ?
Monah ima krov nad glavom,hranu,nema decu o kojoj će da brine,ne razmišlja o računima,novcu - njegovo je da se moli i tihuje. To je lakše kad nemaš briga.
Mirjanin,s druge strane, ima ili nema svoj krov nad glavom, ima porodicu,mora da radi,da zaradi,brine oko zdravlja dece, hoće li imati za račune i sl. I opet se moli,ima veru.
Dakle,ko je ovde zapravo hrabar ? Ko ima veće izazove ?
 
Monah ne bi bio ni mrtav, svjetovni pravoslavni pop uvijek.
Pun si para od ukopa, jedes i pijes po slavama, nitko te ne tjera da se zenis, uvijek se mozes svalerati, prakticki ne radis nista i zivis kao kralj.
Onima koji odu u monahe tutnu motiku u ruke i dozivotno ih zakljucaju iza zida.

Drangulijice @Neprilagođena ...
Pravoslavni pop MORA da se oženi pre dobijanja čina.
Dobro. A običan čovek vs monah? Kome je teže?
 
Da li su monasi hrabri ljudi koji su izabrali teži put u životu,jer su se odrekli "sveta",roditelja,prijatelja,svetovnih uživanja zarad vere?
Ili su kukavice koje su pobegle od izazova običnog svetovnog čoveka,pa čak i sveštenika, koji se dakle suočavaju sa svakodnevnim brigama i izazovima, stresovima a ipak imaju glad za verom i žele da idu tim putem ?
Monah ima krov nad glavom,hranu,nema decu o kojoj će da brine,ne razmišlja o računima,novcu - njegovo je da se moli i tihuje. To je lakše kad nemaš briga.
Mirjanin,s druge strane, ima ili nema svoj krov nad glavom, ima porodicu,mora da radi,da zaradi,brine oko zdravlja dece, hoće li imati za račune i sl. I opet se moli,ima veru.
Dakle,ko je ovde zapravo hrabar ? Ko ima veće izazove ?
Ko god krene za svojim srcem je hrabar

Monah ili mirjanin

Svejedno

Bitno je da se monasi ne mešaju u bračne odnose mirjana i da im ne propovedaju o seksualnom životu a mirjani da ne ometaju monahe
 
Sto se odlaska u monahe tice, ima i ljudi koje pregadne zivotne okolnosti prakticno oteraju tamo da nadju spas. Da li su umesto odlaska u monahe mogli da ostanu gde su i da se bore? Mozda. A da li ih treba nazvati kukavicama zato sto nisu? Ja ne bih, jer ne treba potceniti moc losih okolnosti.
 
Sto se odlaska u monahe tice, ima i ljudi koje pregadne zivotne okolnosti prakticno oteraju tamo da nadju spas. Da li su umesto odlaska u monahe mogli da ostanu gde su i da se bore? Mozda. A da li ih treba nazvati kukavicama zato sto nisu? Ja ne bih, jer ne treba potceniti moc losih okolnosti.
Da,ali odlazak u manastir i primanje postriga treba da je iz želje,a ne iz nesrećnih okolnosti. Jer oslabi sećanje na bol iz "sveta", javi se kajanje...zato i postoji iskušenički period.
Mislim da je to ipak neki vid bekstva.
 
Pravoslavni pop MORA da se oženi pre dobijanja čina.
Dobro. A običan čovek vs monah? Kome je teže?
Za boldani podatak nisam znao, ali svejedno bi prihvatio.

Btw. tek sad vidim da je tema otvorena na religiji, stoga moram paziti sta pisem.

Vjerujem da je obicnom covjeku opet lakse, manastiri imaju te igumane ili kako se vec zovu, oni znaju biti gori od ijednog svjetovnog sefa na poslu.
Monasi su po meni posebna vrsta ljudi, za to se moras roditi.
 
Da,ali odlazak u manastir i primanje postriga treba da je iz želje,a ne iz nesrećnih okolnosti. Jer oslabi sećanje na bol iz "sveta", javi se kajanje...zato i postoji iskušenički period.
Mislim da je to ipak neki vid bekstva.
Da li je vid bekstva - mozda. A ko od cega bezi to nije sve jedno, tako da ih ne bih sve strpao u isti kos i nazvao kukavicama. Takodje mislim da je bitnije da se nekom nesrecnom pomogne nego da se gleda ko je koliki je vernik i da to bude samo sebi svrha.
 
Da li su monasi hrabri ljudi koji su izabrali teži put u životu,jer su se odrekli "sveta",roditelja,prijatelja,svetovnih uživanja zarad vere?
Ili su kukavice koje su pobegle od izazova običnog svetovnog čoveka,pa čak i sveštenika, koji se dakle suočavaju sa svakodnevnim brigama i izazovima, stresovima a ipak imaju glad za verom i žele da idu tim putem ?
Monah ima krov nad glavom,hranu,nema decu o kojoj će da brine,ne razmišlja o računima,novcu - njegovo je da se moli i tihuje. To je lakše kad nemaš briga.
Mirjanin,s druge strane, ima ili nema svoj krov nad glavom, ima porodicu,mora da radi,da zaradi,brine oko zdravlja dece, hoće li imati za račune i sl. I opet se moli,ima veru.
Dakle,ko je ovde zapravo hrabar ? Ko ima veće izazove ?aj
Ne mogu svi u monahe, i ne tretiraju se svi isto. Niti su svi manastiri isti. Niti svako to moze da izdrzi. Manastir je ko vojska samo sto se manje spava od 11 do 4 ujutro.
Odluziti se da budes celibat proizvodi strahovite muke ako si mlad.
Covek koji radi za porodicu moze da se naspava ima seks opusti se moze da dremne. Jedino sto mora da radi neki posao i to je sve.
No te molitve mirjanina baci macku o rep :P
U manastiru sluzbe molitve kopanje ceo dan, nema muzike nema zezanja nema TV-a :P
Mislim da u zatvoru ima vise zabave....
 
Sta znam, meni to deluje kao odabir lakseg puta ka Bogu. Savremen covek je izlozen grehu sa svih strana i tesko je odupreti se, dok monah nije pod tim uticajem.
zamisli dodje ti zgodna zena od druga i pocne se cesati o tebe, nabacivati se, a tebi kao neprijatno, a nalozio si se.
Da bi bio imun na "iskusenja", ne mora se biti vernik i ici u monahe. Bezanje od "iskusenja" nije ono pravo. Pravi nacin je urediti svoje prioritete, npr prioritet ti je da budes ispravan i da postupas ispravno (i to stvarno, iskreno, a ne da lazes sebe). U tom slucaju, prijateljeva zena moze i da ti se skine gola, nece ti biti mnogo bitno.
 
Ne mogu svi u monahe, i ne tretiraju se svi isto. Niti su svi manastiri isti. Niti svako to moze da izdrzi. Manastir je ko vojska samo sto se manje spava od 11 do 4 ujutro.
Па добро, све зависи од манастира до манастира.
Манастирских послова има разних, нпр игуман некада иде на неки скуп па га вози монах, или неко од монаха иде у продавницу, плаћање рачуна, достава робе и слично.
Манастири обично имају нека мало већа кола да не би ишли нон-стоп за ситнице у продавницу.
Свако има свој део посла.
Шта је теже ?
Рекли су једном монаху "ау, вама је тешко, цео живот сте овде", а он је рекао "а како је вама ? Цео живот сте са једном женом".
Људи у свету јурцају да поплаћају рачуне, а у манастиру нпр ко ради у вешерају ту је пеглање, прање и слично, тако да је све то мора добро да функционише у манастиру да би манастир опстао.
Odluziti se da budes celibat proizvodi strahovite muke ako si mlad.
Па и не, пре 20-30-40 година било је и нормално да млада особа дође у манастир. Но сада је неопходно да особа буде пунолетна, тј. нико не прима малолетне у манастир.
Covek koji radi za porodicu moze da se naspava ima seks opusti se moze da dremne. Jedino sto mora da radi neki posao i to je sve.
Он има празан простор, у манастиру је слободно време другачије уређено, па се човек другачије и организује.
No te molitve mirjanina baci macku o rep :P
Имаш у монашкој литератури да се Бог јавио неким монасима и показао им људе у свету који су већи по подвигу од монаха.
U manastiru sluzbe molitve kopanje ceo dan, nema muzike nema zezanja nema TV-a :P
Mislim da u zatvoru ima vise zabave....
Види се да дуго ниси био у манастиру. Шале увек има, ако си некада био у неком манастиру видећеш да људи и те како умеју да се нашале.
 
Da bi bio imun na "iskusenja", ne mora se biti vernik i ici u monahe. Bezanje od "iskusenja" nije ono pravo. Pravi nacin je urediti svoje prioritete, npr prioritet ti je da budes ispravan i da postupas ispravno (i to stvarno, iskreno, a ne da lazes sebe). U tom slucaju, prijateljeva zena moze i da ti se skine gola, nece ti biti mnogo bitno.
Jedno je prica, drugo je delo.
 
Monaštvo je čista Ljubav i izbor svakog pojedinca.
Nema se tu šta komentarisati osim da svako proveri sam sa sobom da li bi mogao u manahe.
Jedno vreme sam razmišljala ozbiljno o manastiru. Sećam se da sam podelila misao sa nekim ko me dobro poznaje i komentara kako to nije za mene jer ne umem da trpim. Na stranu komentar koji mi je iz nekog razloga često na umu, pa me evo i tema asocirala... razgovarajući sama sa sobom shvatila sam da sam previše mirjanski tip ličnosti, iako bih po svemu drugom od momenta kad sam počela razmišljati do dana današnjeg, ladno mogla živeti njihovim životom. Ali nije to to, nešto bi nedostajalo. Ne u smisli materije, pre u smisli duhovnosti. Lično smatram da ni tad ni sad moj nivo duhovnosti nije na toj razini da postanem monahinja... Zato sam odabrala da budem pustinjakinja :)
 
Monaštvo je čista Ljubav i izbor svakog pojedinca.
Nema se tu šta komentarisati osim da svako proveri sam sa sobom da li bi mogao u manahe.
Jedno vreme sam razmišljala ozbiljno o manastiru. Sećam se da sam podelila misao sa nekim ko me dobro poznaje i komentara kako to nije za mene jer ne umem da trpim. Na stranu komentar koji mi je iz nekog razloga često na umu, pa me evo i tema asocirala... razgovarajući sama sa sobom shvatila sam da sam previše mirjanski tip ličnosti, iako bih po svemu drugom od momenta kad sam počela razmišljati do dana današnjeg, ladno mogla živeti njihovim životom. Ali nije to to, nešto bi nedostajalo. Ne u smisli materije, pre u smisli duhovnosti. Lično smatram da ni tad ni sad moj nivo duhovnosti nije na toj razini da postanem monahinja... Zato sam odabrala da budem pustinjakinja :)
Čist sado mazohizam.
 

Back
Top