Molitva "Oče naš" - javljanje Carstva Božijeg za koje smo stvoreni

Ipak je ovo Pravoslalje. Službe kao i Sveto psimo, održavani su na jeziku koji je razumljiv.


00008395.jpg



Најстарија руска икона, која илуструје Оче наш, осликана је 1668. године за московску Цркву Светог Гргура Неокесаринског у Дербици.Поучна икона“ како су је називали који преносе речи молитве.Заговорници су говорили да су потребне комплексне алегоријске слике заиста привлаче пажњу - оне имају нешто тајанствено, необично. Небеске сфере, мандорли, натписи на повељама, сунце и месец са људским лицима, обожавају лица светаца и анђела.Теоретски, они су неписменим људима морали јасно објаснити како да верују и штитити их од кривовјерја и оних који су добро прочитани - приказати учења светих отаца живље и живо, оживети цитате, објаснити их симболичким сликама. иконе су, у модерним терминима, биле “мисионарски”. Противници су говорили Да ли таква икона заиста учи и просветљује забавља ум, или се претвара у неку врсту богохуљења.

Велики московски сабор (1666-1667) донела је супротну одлуку о немогућности приказивања Бога Оца и допуштања Светом Духу да се прикаже као голубица.
 
ne mozes naterati coveka da veruje mimo njegove volje..to je unutrasnja istina koja nas moralno obavezuje da je dobrovoljno prihvatimo...tu moralnu duznost mozes da ne ispunis al onda neizbezno gubis svoje moralno dostojanstvo..
Ja u klin ti u plocu - ili obratno. Tu hriscansku istinu ne deli vecina covecanstva, a hriscani tek blizu dva milenijuma. Unutrasnja istina sama po sebi ne postoji, ona se naucava raznim metodama, a kao najefikasnija je indoktrinacija, lagana ali duboka. Neosetno, kao kada zabu stavis u lonac sa vodom i stavis ga na zagrevanje do kljucanja. Covek se rodi bez svesti o svetu oko sebe i o samom sebi, osim sa urodjenim bazicnim instinktima. Ubrzo pocinje njegovo naucavanju zivota i zivotnih istina.

Unutrasnja istina koja nas moralano obvezuje je prazna fraza, jer svako ima svoju istinu, kao sto i sada imamo razlicite istine.
 
Poslednja izmena:
Ja u klin ti u plocu - ili obratno. Tu hriscansku istinu ne deli vecina covecanstva, a hriscani tek blizu dva milenijuma. Unutrasnja istina sama po sebi ne postoji, ona se naucava raznim metodama, a kao najefikasnija je indoktrinacija, lagana ali duboka. Neosetno, kao kada zabu stavis u lonac sa vodom i stavis ga na zagrevanje do kljucanja. Covek se rodi bez svesti o svetu oko sebe i o samom sebi, osim sa urodjenim bazicnim instinktima. Ubrzo pocinje njegovo naucavanju zivota i zivotnih istina.

Unutrasnja istina koja nas moralano obvezuje je prazna fraza, jer svako ima svoju istinu, kao sto i sada imamo razlicite istine.

a oni koji ne veruju toliko su jaki da nisu podlegli indoktrinaciji ..a nije tako..covek pored zle prirode koja mu je zajednicka sa zivotinjama moze da deluje prema pogresnoj proceni i losem pravilu koje je sam utvrdio i koje je rezultat samo njegove volje..e tu u samom bicu nalazi se prepreka sustinska koja od nas zaklanja istinsko dobro i blazenstvo..sam sa sobom iskreno pricaj pa ces doci do ove istine..
 
a oni koji ne veruju toliko su jaki da nisu podlegli indoktrinaciji ..a nije tako..covek pored zle prirode koja mu je zajednicka sa zivotinjama moze da deluje prema pogresnoj proceni i losem pravilu koje je sam utvrdio i koje je rezultat samo njegove volje..e tu u samom bicu nalazi se prepreka su
stinska koja od nas zaklanja istinsko dobro i blazenstvo..sam sa sobom iskreno pricaj pa ces doci do ove istine..

Ja mozda gresim, ali nigde nisam pominjao neverujuce kao jake i da ne podlezu indoktrinaciji. Ali, druga je stvar ako se ta indoktrinacija odnosi na realnost, nesto sto je postojalo, postoji ili mozda ce postojati u blizoj ili daljnoj buducnosti, a ne na iluzije kojima se ljudi masovno izlazu..

Drugo, covek je pogresno kultivisan i gramziv, jer materijalnih dobara nema za sve. Zivotinje su manje zle, one ubijaju da bi opstale. Moze se videti na video spotovima kako lavovi spavaju u neposrednoj blizini krda bivola, zebri ili antilopa sve dok ne ogladne, a onda love onoliko kolko im je potrbno za njihov opstanak. Ne preteruju, nije im u prirodi.

Sto se, pak, pravila tice, ona nisu pusta odluka covekove volje, ona su u datim uslovima nuzna da bi se covek kao civilizovano bice odrzao i opstao. Inace covek je i veoma cesto kontradiktoran samom sebi.
 
Poslednja izmena:
To je tačno.

Ali je mnogo veći greh reći da je celokupno hrišćansko iskustvo, kumulirano tokom generacija hrišćana, od Apostolskog vremena na ovamo, a koje poznajemo i prepoznajemo kao Sveto Predanje, jedna teška i besmislena bezvezarija, koja ne vredi ni pola čaše kisele vode, te da sve to treba saseći, odbaciti, te sve graditi iznova uz diskontinuitet od preko milenijum i po.
U pravoslavnoj asketskoj literaturi, takav stav se naziva prelest, samoobmana potekla iz gordosti.
Nije Hristos osnovao Crkvu svoju da bi je ostavio samu sebi na nekih 1.500 godina...

Ah te predrasude.
Nema gotre od njih.
A nas narod ih je pun na svim podrucjima.
A to mu ne donosi dobro.

Ko kaze da treba sve dobaciti?

1. Solunjanima 5,21 Sve provjeravajte: dobro zadržite,


Sto se tice crkve, to je druga prica.

Nikako ne moze nesto da bude Hristova crkva, sto je ubijalo, progonilo, i zabranjivalo svojim sugradjanima da postoje kao crkva konkurencija 13 vekova.
A onda se hvali kako postoji vec 2000 god?

Ali nije to tema.
 
Ja mozda gresim, ali nigde nisam pominjao neverujuce kao jake i da ne podlelzu indoktirnaciji. Ali, druga je stvar ako se ta indoktrinacija odnosi na realnost, nesto sto je postojalo, postoji ili mozda ce postojati u blizoj ili daljnoj buducnosti, a ne na iluzije kojima se ljudi masovno izlazlu..

Drugo, covek je pogresno kultivisan i gramziv, jer maerijalanih dobara nema za sve. Zivotinje su manje zle, one ubijaju da bi opstale. Moze se videti kako lavovi spavaju u neposrednoj blizini krda bivola, zebri ili antilopa sve dok ne ogladne, a onda love onoliko kolko im je potrbno za njihov opstanak. Ne preteruju, nije im u prirodi.

Sto se, pak, pravila tice, ona nisu pusta odluka covekove volje, ona su u datim uslovima nuzna da bi se covek kao civilizovano bice odrzao i opstao. Inace covek je i veoma cesto kontradiktoran samom sebi.

eto tvoja savest govori i shvata da ovaj put koji smo izabrali nevalja i da je nesto sto ne treba ciniti..zar nije ovo shvatanje natprirodno....prirodno bi bilo da kazemo zivi prema prirodi tj ubijaj i druge i sebe..vidis hteo ne hteo covek zivotinja se pokorava takvoj sudbini ali ne moze da se potpuno pomiri s tim zato sto u coveku postoji zalog drugog zivota..
 
Ah te predrasude.
Nema gotre od njih.
A nas narod ih je pun na svim podrucjima.
A to mu ne donosi dobro.

Ko kaze da treba sve dobaciti?

1. Solunjanima 5,21 Sve provjeravajte: dobro zadržite,


Sto se tice crkve, to je druga prica.

Nikako ne moze nesto da bude Hristova crkva, sto je ubijalo, progonilo, i zabranjivalo svojim sugradjanima da postoje kao crkva konkurencija 13 vekova.
A onda se hvali kako postoji vec 2000 god?

Ali nije to tema.

Predanje, istoriju, trajanje i kontinuitet bagatelišu i dezavuišu oni koji to nemaju ;)
Ali, naravno, to nije tema, slažem se.
 
Istoriju pišu pobednici, zar ne ?

Crkva ne priznaje istoriju pre Adama ? Istorija dakle počinje nekih 4.000 godina pne

Sve pre toga za vernike je mit ?

E sad, što se Sfinga i Velika piramida ne uklapaju u tu priču ? To se ne komentariše.

Ti ogromni spomenici od pre "nastanka sveta" nisu mogli biti srušeni nit zatrpani i nad njima napravljene crkve ?

Kao što se činilo sa mnoštvom drugih "paganskih" hramova i građevina.

Šta bi smo sve otkrili kada bi arheolozi zakopali svojim ašovima ispod temelja većine crkava i katedrala u svetu ?

Ali to je "sveta zemlja", i pobednici za sada čuvaju tajnu.

Šta sve nisu radili i ne rada, samo da nas ubede da pre njih i njihovog boga ništa nije postojalo ?
 
Svako ima istoroju.

Ja na neciju istoriju uopste nisam zavidan.
Cak tuzan.

Neko nije mogao da ju javno ima, jer ovi javni su ih ubijali i progonili.

Pa sada kazu da nemaju istoriju.

Pa, ne smatra se Predanjem gonjenje, recimo, protivnika Halkidona, zatim nestorijanaca, bogumila.
Nije baš korektno podmetati takve stvari, kad niko tako nešto nije ni tvrdio.
Progoni neistomišljenika su tragična stvar i ne predstavljaju ispunjenje Hristovih zapovesti. Naprotiv. I te greške ne dobijaju osveštani veo.
Kad kažem "Predanje", tu mislim na učitelje Crkve: Atanasije Aleksandrijski, Veliki Kapadokijci, Maksim Ispovednik, Grigorije Palama, Jovan Zlatousti, Jovan Damaskin, Justin Filosof, Ignjatije Bogonosac, Amvrosije Milanski, Avgustin, Antonije i Makarije Veliki, Isak i Jefrem Sirijci, mučenici, ispovednici, bogoslovi, podvižnici... Bezbroj svetila i ponosa Crkve ...
Žao mi je što nemaš osećaj za postojanje tolikog duhovnog bogastva, te ogromne i vredne riznice iskustva...
 
Poslednja izmena:
Pa, ne smatra se Predanjem gonjenje, recimo, protivnika Halkidona, zatim nestorijanaca, bogumila.
Nije baš korektno podmetati takve stvari, kad niko tako nešto nije ni tvrdio.
Progoni neistomišljenika su tragična stvar i ne predstavljaju ispunjenje Hristovih zapovesti. Naprotiv. I te greške ne dobijaju osveštani veo.
Kad kažem "Predanje", tu mislim na učitelje Crkve: Atanasije Aleksandrijski, Veliki Kapadokijci, Maksim Ispovednik, Grigorije Palama, Jovan Zlatousti, Jovan Damaskin, Justin Filosof, Ignjatije Bogonosac, Amvrosije Milanski, Avgustin, Antonije i Makarije Veliki, Isak i Jefrem Sirijci, mučenici, ispovednici, bogoslovi, podvižnici... Bezbroj svetila i ponosa Crkve ...
Žao mi je što nemaš osećaj za postojanje tolikog duhovnog bogastva, te ogromne i vredne riznice iskustva...

Nisam ja rekao da je to predanje sto na pocetku pominjes.
Odakle ti to?.

To je zlocin, koji degradira jednu crkvu kao crkvu.
Jer ju udarila moc bogatstva, slave i moci, kao Miroljuba, pa je bila spremna na sve da to odbrani ne hriscanskim metodama.
Kome je to crkva, samo nek izvoli.

Posle toga sledila je Bozja kazna, 500 god pod turcima.

Kazna, ne skroz istreblenje.
Dobrim delom istrebljenje na zalost.

Osecaj?
Ja sam prvo poslusan bozjoj reci:

1. Solunjanima 5,21 Sve proveravajte: dobro zadržite,


Nisam nigde tvrdio da to treba sve odbaciti ili unistiti.

To su tvoje predrasude, ne moja tvrdjenja.

Na primer, nekada citiram nacin smrti nekih apostola iz predanja.
I druge neke stvari, kojih ne mogu sada odma da se setim.
 
Poslednja izmena:
Na kojim nebesima?

Nebesa su stvarnost jasnog i otkrivenog prisustva Božijeg.
Gde su nebesa?
Usudio bih se da kažem da sapostoje sa našim svetom.
Ona su se raskrilila Petru, Jakovu i Jovanu na gori Tavorskoj, ona su se otkrila Stefanu Arhiđakonu (ima i ono otkrivenje Jakovu sa stepenicama).
Događaj Preobraženja govori o prikazivanju nebesa, onoliko koliko su apostoli mogli podneti u tom trenutku (u pesmi koju Pravoslavna Crkva peva na taj dan kaže se: "Preobrazio si se na gori, Hriste Bože, i pokazao učenicima Svojim slavu Svoju, koliko mogahu (da podnesu). Da obasja i nas grešne svetlost Tvoja prevečna, Svetlodavče, slava Tebi.

Sva tri sinoptička Evanđelja, sadrže isti uvod u događaj Preobraženja
Marko, 9: Заиста вам кажем: има неки међу овима што стоје овдје који неће окусити смрти док не виде Царство Божије да је дошло у сили
Маtej, 16.28: Има неких међу вама што стоје овдје који неће окусити смрти док не виде Сина Човјечијега гдје долази у Царству своме
Luka, 9,28: Заиста вам кажем: Има неких међу вама што стоје овдје који неће окусити смрти док не виде Сина Човјечијега гдје долази у Царству своме.

I ono što je video sv.mučenik Stefan:
Чувши ово веома су се љутили у својим срцима и шкргутаху зубима на њега. 55 А он пун Духа Светога погледа на небо и виде славу Божију и Исуса где стоји с десне стране Богу, 56 и рече: ево, гледам отворена небеса и Сина човечијег како стоји с десне стране Богу.
 
Nebesa su stvarnost jasnog i otkrivenog prisustva Božijeg.
Gde su nebesa?
Usudio bih se da kažem da sapostoje sa našim svetom.
Ona su se raskrilila Petru, Jakovu i Jovanu na gori Tavorskoj, ona su se otkrila Stefanu Arhiđakonu (ima i ono otkrivenje Jakovu sa stepenicama).
Događaj Preobraženja govori o prikazivanju nebesa, onoliko koliko su apostoli mogli podneti u tom trenutku (u pesmi koju Pravoslavna Crkva peva na taj dan kaže se: "Preobrazio si se na gori, Hriste Bože, i pokazao učenicima Svojim slavu Svoju, koliko mogahu (da podnesu). Da obasja i nas grešne svetlost Tvoja prevečna, Svetlodavče, slava Tebi.

Sva tri sinoptička Evanđelja, sadrže isti uvod u događaj Preobraženja
Marko, 9: Заиста вам кажем: има неки међу овима што стоје овдје који неће окусити смрти док не виде Царство Божије да је дошло у сили
Маtej, 16.28: Има неких међу вама што стоје овдје који неће окусити смрти док не виде Сина Човјечијега гдје долази у Царству своме
Luka, 9,28: Заиста вам кажем: Има неких међу вама што стоје овдје који неће окусити смрти док не виде Сина Човјечијега гдје долази у Царству своме.

I ono što je video sv.mučenik Stefan:
Чувши ово веома су се љутили у својим срцима и шкргутаху зубима на њега. 55 А он пун Духа Светога погледа на небо и виде славу Божију и Исуса где стоји с десне стране Богу, 56 и рече: ево, гледам отворена небеса и Сина човечијег како стоји с десне стране Богу.

Gnosticki pristup, nevidljivog i sveprisutnog sveta je najlakse braniti u danasnje vreme.

https://www.scribd.com/doc/48860441/Gnosticko-Jevandjelje-po-Tomi-i-Knjiga-Tomina
3. Isus reče: Ako vam oni koji vas predvode kažu: »Gle, Carstvo jena nebu«, tada će ptice nebeske biti ispred vas. Ako vam kažu: »Ono jeu moru«, tada će ribe biti ispred vas. Ali, Carstvo je u vama i izvan vas.Ako spoznate sebe, tada ćete biti spoznati i znaćete da ste sinovi ŽivogOca. Ali, ako ne spoznate sebe, tada ste u siromaštvu i vi ste sirotinja.

5. Isus reče: Poznaj ono što je pred tvojim očima, i ono što je skriveno od tebe biće ti obznanjeno. Jer, ništa nije skriveno što neće biti obznanjeno.

Ne svidja mi se ovaj stih
Marko, 9: Заиста вам кажем: има неки међу овима што стоје овдје који неће окусити смрти док не виде Царство Божије да је дошло у сили

Jasno je da su svi okusili smrt.
Moze li se verovati da su prateci stihovi pouzdaniji?
 
Nisam ja rekao da je to predanje sto na pocetku pominjes.
Odakle ti to?.

To je zlocin, koji degradira jednu crkvu kao crkvu.
Jer ju udarila moc bogatstva, slave i moci, kao Miroljuba, pa je bila spremna na sve da to odbrani ne hriscanskim metodama.
Kome je to crkva, samo nek izvoli.

Posle toga sledila je Bozja kazna, 500 god pod turcima.

Kazna, ne skroz istreblenje.
Dobrim delom istrebljenje na zalost.

Osecaj?
Ja sam prvo poslusan bozjoj reci:

1. Solunjanima 5,21 Sve proveravajte: dobro zadržite,


Nisam nigde tvrdio da to treba sve odbaciti ili unistiti.

To su tvoje predrasude, ne moja tvrdjenja.

Na primer, nekada citiram nacin smrti nekih apostola iz predanja.
I druge neke stvari, kojih ne mogu sada odma da se setim.

Vidis ovo tvoje razmisljanje je zabluda, ma prelest.
Istocno rimsko carstvo tj vizantija/pravoslavlje/ nije bila vojno orijentisana prema tome i ako je bilo kakvih previranja i carki to sigurno nisu bili zlocini.
Sa zapada su dolazili templari i krstasi /rimokatolici/ i unistavali sve sto im je stajalo na putu, katare, bogumile pa cak i vizantiju. Stali su kod otomanskog carstva jer to su im bili poslusna braca.
 
ЦРВ

Ходи, Српче, ближе мени,

Ход’, соколе мој,
Гледај црва како пузи
У прашини тој.

Из потаје гризе, трује
Са корјена цвијет,
И највишој плодној воћки
Буде злотвор клет.

Од свијета се вјечно крије.
Али зато знај:
Ко се крије ништа није,
Кукавица је тај.

Ногом лупни, погази га,
Сваком црву смрт!
Који гмили у прашини, –
Трује цвијетни врт.

Ти не буди, Српче драго,
Сиви тићу мој,
Ти не буди никад црвак –
Соколски ми стој!

Алекса Шантић 1890
 
Jasno je da su svi okusili smrt.
Moze li se verovati da su prateci stihovi pouzdaniji?

Ne, moja poenta je bila mnogo direktnija.
Te Isusove reči navode se u sva 3 sinoptička Evanđelja i to tačno pred događaj Preobraženja.
On je tim događaje njima pokazao Carstvo Božije koje je došlo u sili, onoliko koliko su mogli podneti
 
Ne, moja poenta je bila mnogo direktnija.
Te Isusove reči navode se u sva 3 sinoptička Evanđelja i to tačno pred događaj Preobraženja.
On je tim događaje njima pokazao Carstvo Božije koje je došlo u sili, onoliko koliko su mogli podneti

Nebo za Jevreje tog vremena je fizicko mesto. Neke gpup., nama zanimljivije, su verovale da postoji vise nivoa, naseljenih raznim nebeskim bicima.

Preobrazenjem Isus pokazuje svoje nebesko telo, a ne carstvo nebesko.

E sad, nepozdanost najave drugog dolaska izaziva sumnju i u druge zakljucke. Pocev od toga da li se ista desila, da li je Isus andjeo ili bog, kada je dobio to telo itd.
 

Back
Top