Molim vas iskustva i pomoc oko macke,koja je postala agresivna i napada ukucane

mimica22

Početnik
Poruka
17
Imam macka star dvije godine.od toga je godinu sa nama i udomljen je sa ulice .pronasli smo ga i uzeli .bio je kastriran kad smo ga nasli
Mazan umiljat divan...nakon godinu dana mene je napao samo sto sam posla da mu otvorim cesmu da pije vode kao i obicno.to je bio okidac u tom trenutku .siktanje rezanje zavijanje sirenje zjenica vrebanje bez povlacenja ide direkt u napad al ne ujeda ..djeca su posla da me brane jer su velika on je i njih poceo da napada i to je trajalo cijelu noc s tim da niko nije spavao i nije mogao da ga smiri.ujutro veterinar dolazi uspava ga u sadaciju odvodi se u stanicu odradjeni nalazi sve u redu.dolazi kuci i nastvalja isto da radi..ako prodjes pored njega krene napad ako susnes bilo cim krene napad ako nosis posteljinu u dobu gdje je on krene napad jednostavno je nemoguce ovo shvatiti.odemo opet vetu i oni urade uktrazvuk da nije zaostao testis u kanalima jer smo ga nasli kastriranog nije ni to uradimo toxoplazmu nalaz negativan.vrstimo ga kuci i dalje isto.odvedemo ga privremeno u garazu na vikendicu smirio se ali je poceo i gore da frkce nakon deset dana na unuke od komsije i da mu se koza talasa od repa prema kicmi,kao i da je zadnje sape ostavio bez dlaka .ja ga vrstiti ne smijem u stan ali ga vodim vetu opet ove sedmice da vidim sta dalje .ima li neko iskustva sta raditi,jer je to nepodnosljivo drzati u stanu a ne smijes da pricas da mu ne smeta ..molim vas pomoc ili deda zika da se javi 😭
 
Pa, životinja ima mehanizme da akcijom pošalje poruku. To je njen domen, ne može da ispriča i dogovori šta joj je tačno, ali pominjao se na društvenim mrežama fenomen đavoimanosti kod ljubimaca. Nije demon imao drugu opciju ili mu je samo bilo najlakše da se useli u ljubimca-životinju koju smo odabrali da volimo i pazimo.
Dešavalo mi se kad sam domila mačke da imam toliko poverenje u njih da ih puštam da spavaju na krevetu gde i ja, a onda-mene u snu nije ogrebla mačka nego sam imala čak podlive po telu kojima nisam mogla da ustanovim poreklo. Kako mačka od oko 3kg može da mi nanese tokom spavanja povredu za koju treba mnogo više mase, realno? Pa, tako što je mačka mogla biti demonizovana i X puta jača pod dejstvom.
To u takvim slučajevima nije više ljubimac, nego "ljubitelj" sa nekim ciljem. Njegov cilj je da te poremeti i da tako ideš po veterinarima, plaćaš usluge i ne vidiš kraj problemu, koji zapravo nije nikakav problem.
 
Pa, životinja ima mehanizme da akcijom pošalje poruku. To je njen domen, ne može da ispriča i dogovori šta joj je tačno, ali pominjao se na društvenim mrežama fenomen đavoimanosti kod ljubimaca. Nije demon imao drugu opciju ili mu je samo bilo najlakše da se useli u ljubimca-životinju koju smo odabrali da volimo i pazimo.
Dešavalo mi se kad sam domila mačke da imam toliko poverenje u njih da ih puštam da spavaju na krevetu gde i ja, a onda-mene u snu nije ogrebla mačka nego sam imala čak podlive po telu kojima nisam mogla da ustanovim poreklo. Kako mačka od oko 3kg može da mi nanese tokom spavanja povredu za koju treba mnogo više mase, realno? Pa, tako što je mačka mogla biti demonizovana i X puta jača pod dejstvom.
To u takvim slučajevima nije više ljubimac, nego "ljubitelj" sa nekim ciljem. Njegov cilj je da te poremeti i da tako ideš po veterinarima, plaćaš usluge i ne vidiš kraj problemu, koji zapravo nije nikakav problem.
A sta raditi u tim slucajevima.lijekovi ili sta,jer ako vama nije to problem nama jestw da ne smijemo da se krecemo po stanu niti da rucak napravim okupam usisam bilo sto...
 
A sta raditi u tim slucajevima.lijekovi ili sta,jer ako vama nije to problem nama jestw da ne smijemo da se krecemo po stanu niti da rucak napravim okupam usisam bilo sto...
Ništa, otkloniti ljubimca. Uglavnom i sami znamo zbog čega nas demon jaše. Demon se smanjuje svakim našim odbijanjem, a tek promenom-demon postaje kao mačka. Mazan je, sladak i lep.
 
Ništa, otkloniti ljubimca. Uglavnom i sami znamo zbog čega nas demon jaše. Demon se smanjuje svakim našim odbijanjem, a tek promenom-demon postaje kao mačka. Mazan je, sladak i lep.
Moze li malo jasniji odgovor? Kakav demon o cemu vi pricate? Prvi put cujem mackq demon,zar agresija svaka je znak demona nekakvih
 
Pa, životinja ima mehanizme da akcijom pošalje poruku. To je njen domen, ne može da ispriča i dogovori šta joj je tačno, ali pominjao se na društvenim mrežama fenomen đavoimanosti kod ljubimaca. Nije demon imao drugu opciju ili mu je samo bilo najlakše da se useli u ljubimca-životinju koju smo odabrali da volimo i pazimo.
Dešavalo mi se kad sam domila mačke da imam toliko poverenje u njih da ih puštam da spavaju na krevetu gde i ja, a onda-mene u snu nije ogrebla mačka nego sam imala čak podlive po telu kojima nisam mogla da ustanovim poreklo. Kako mačka od oko 3kg može da mi nanese tokom spavanja povredu za koju treba mnogo više mase, realno? Pa, tako što je mačka mogla biti demonizovana i X puta jača pod dejstvom.
To u takvim slučajevima nije više ljubimac, nego "ljubitelj" sa nekim ciljem. Njegov cilj je da te poremeti i da tako ideš po veterinarima, plaćaš usluge i ne vidiš kraj problemu, koji zapravo nije nikakav problem.
Kakva crni demoni ????
:lol:
 
Imam macka star dvije godine.od toga je godinu sa nama i udomljen je sa ulice .pronasli smo ga i uzeli .bio je kastriran kad smo ga nasli
Mazan umiljat divan...nakon godinu dana mene je napao samo sto sam posla da mu otvorim cesmu da pije vode kao i obicno.to je bio okidac u tom trenutku .siktanje rezanje zavijanje sirenje zjenica vrebanje bez povlacenja ide direkt u napad al ne ujeda ..djeca su posla da me brane jer su velika on je i njih poceo da napada i to je trajalo cijelu noc s tim da niko nije spavao i nije mogao da ga smiri.ujutro veterinar dolazi uspava ga u sadaciju odvodi se u stanicu odradjeni nalazi sve u redu.dolazi kuci i nastvalja isto da radi..ako prodjes pored njega krene napad ako susnes bilo cim krene napad ako nosis posteljinu u dobu gdje je on krene napad jednostavno je nemoguce ovo shvatiti.odemo opet vetu i oni urade uktrazvuk da nije zaostao testis u kanalima jer smo ga nasli kastriranog nije ni to uradimo toxoplazmu nalaz negativan.vrstimo ga kuci i dalje isto.odvedemo ga privremeno u garazu na vikendicu smirio se ali je poceo i gore da frkce nakon deset dana na unuke od komsije i da mu se koza talasa od repa prema kicmi,kao i da je zadnje sape ostavio bez dlaka .ja ga vrstiti ne smijem u stan ali ga vodim vetu opet ove sedmice da vidim sta dalje .ima li neko iskustva sta raditi,jer je to nepodnosljivo drzati u stanu a ne smijes da pricas da mu ne smeta ..molim vas pomoc ili deda zika da se javi 😭
Postoji neki razlog i okidač za tu naglu promenu ponašanja.
Veterinaru na detaljniji pregled , pa sami odlučite šta dalje
 
Preporuka za problem

clint-dirty-harry.gif
 
Koliko god da ih volimo, mačke će zauvek ostati polupripitomljene :) Dešava se ponekad da životinja podivlja iz ko zna kakvih razloga, pa napadne vlasnika, svoje mladunce i sl.. (i čovek promeni karakter i ponašanje preko noći, a ne životinja) Ako vam prouzrokuje toliki problem, nadjite nekoga ko će brinuti o njemu, ali da može da bude napolju (poznato kao seoske mačke)
 
Moze li malo jasniji odgovor? Kakav demon o cemu vi pricate? Prvi put cujem mackq demon,zar agresija svaka je znak demona nekakvih
U uvodnom postu je opisano neobično i agresivno ponašanje ljubimca. Životinje po sebi nisu loše, već samo dobre. Kad životinje prave probleme, one su prosto demonizovane. Nije vuk koji je ukrao ovcu demonizovan, ali vuk je retko čoveku ljubimac. Mačka i pas-to su najčešći naši ljubimci. Mačka o kojoj misliš kao i ravnopravnom članu porodice počne da divlja-to je samo demon. Kako ga se rešiti?Naći žarište i to ugasiti.Lakši metod je samo odbaciti ljubimca, ali to je samo odložen problem na kratko.
 
U uvodnom postu je opisano neobično i agresivno ponašanje ljubimca. Životinje po sebi nisu loše, već samo dobre. Kad životinje prave probleme, one su prosto demonizovane. Nije vuk koji je ukrao ovcu demonizovan, ali vuk je retko čoveku ljubimac. Mačka i pas-to su najčešći naši ljubimci. Mačka o kojoj misliš kao i ravnopravnom članu porodice počne da divlja-to je samo demon. Kako ga se rešiti?Naći žarište i to ugasiti.Lakši metod je samo odbaciti ljubimca, ali to je samo odložen problem na kratko.
Pa evo trazimo zaruste rjesenje iskustva sve dajemo od sebe da saznamo zasti kako i sta je se desilo.
 
Pa, životinja ima mehanizme da akcijom pošalje poruku. To je njen domen, ne može da ispriča i dogovori šta joj je tačno, ali pominjao se na društvenim mrežama fenomen đavoimanosti kod ljubimaca. Nije demon imao drugu opciju ili mu je samo bilo najlakše da se useli u ljubimca-životinju koju smo odabrali da volimo i pazimo.
Dešavalo mi se kad sam domila mačke da imam toliko poverenje u njih da ih puštam da spavaju na krevetu gde i ja, a onda-mene u snu nije ogrebla mačka nego sam imala čak podlive po telu kojima nisam mogla da ustanovim poreklo. Kako mačka od oko 3kg može da mi nanese tokom spavanja povredu za koju treba mnogo više mase, realno? Pa, tako što je mačka mogla biti demonizovana i X puta jača pod dejstvom.
To u takvim slučajevima nije više ljubimac, nego "ljubitelj" sa nekim ciljem. Njegov cilj je da te poremeti i da tako ideš po veterinarima, plaćaš usluge i ne vidiš kraj problemu, koji zapravo nije nikakav problem.
Podijeli s nama sta uzimas da te mozemo shaviti :mrgreen: Mogu li ti biti prijatelj? Ti si spaljenija od mene :worth:

I ja se to pitam zaista sam ostala bez rijeci o cemu se pise..nekome nije do zivota ne zna kako da pomogne mavki a ono jos pose o demonima .sve sam vidjela za zivota al ovo nisam
Autoru zeme ne mogu na zalost pomoci. Dobrodosao na forum i u nasu malu ludu zajednicu :mrgreen:
Bold - jer si prvi put na Krstarici
 
Imam macka star dvije godine.od toga je godinu sa nama i udomljen je sa ulice .pronasli smo ga i uzeli .bio je kastriran kad smo ga nasli
Mazan umiljat divan...nakon godinu dana mene je napao samo sto sam posla da mu otvorim cesmu da pije vode kao i obicno.to je bio okidac u tom trenutku .siktanje rezanje zavijanje sirenje zjenica vrebanje bez povlacenja ide direkt u napad al ne ujeda ..djeca su posla da me brane jer su velika on je i njih poceo da napada i to je trajalo cijelu noc s tim da niko nije spavao i nije mogao da ga smiri.ujutro veterinar dolazi uspava ga u sadaciju odvodi se u stanicu odradjeni nalazi sve u redu.dolazi kuci i nastvalja isto da radi..ako prodjes pored njega krene napad ako susnes bilo cim krene napad ako nosis posteljinu u dobu gdje je on krene napad jednostavno je nemoguce ovo shvatiti.odemo opet vetu i oni urade uktrazvuk da nije zaostao testis u kanalima jer smo ga nasli kastriranog nije ni to uradimo toxoplazmu nalaz negativan.vrstimo ga kuci i dalje isto.odvedemo ga privremeno u garazu na vikendicu smirio se ali je poceo i gore da frkce nakon deset dana na unuke od komsije i da mu se koza talasa od repa prema kicmi,kao i da je zadnje sape ostavio bez dlaka .ja ga vrstiti ne smijem u stan ali ga vodim vetu opet ove sedmice da vidim sta dalje .ima li neko iskustva sta raditi,jer je to nepodnosljivo drzati u stanu a ne smijes da pricas da mu ne smeta ..molim vas pomoc ili deda zika da se javi 😭
Jadan mačak, ko zna šta je preživeo :(

Kopirala sam tvoj post kao upit chat gpt-ju i odgovorio je ovako:

Ovo što opisujete nije „zločesta mačka“, nego ozbiljno stanje


Ono što opisujete je tipičan patološki napad straha / agresije​

Nekoliko stvari koje su crvene zastavice:

  • iznenadan preokret ponašanja posle godinu dana normalnog života
  • okidač bez realne pretnje (česma, šuštanje, prolazak)
  • raširene zenice, siktanje, režanje, zavijanje
  • vrebanje bez povlačenja (to je ključno!)
  • napadi bez ujeda (često strah, ne predacija)
  • talasanje kože od repa ka kičmi + gubitak dlake na zadnjim nogama
To nije obična agresija, nego najverovatnije jedan od sledećih poremećaja.


Najverovatniji uzroci (po učestalosti)​

1️⃣ Feline hyperesthesia syndrome (FHS) – NAJJAČI KANDIDAT​

To je neurološko-bihevioralni poremećaj kod mačaka.

Tipični simptomi:

  • talasanje kože duž kičme ✅
  • preosetljivost na zvuk, dodir, pokret
  • panični napadi agresije
  • „kao da poludi“, pa se kasnije smiri
  • lizanje / čupanje dlake (zadnje noge!)
👉 Često se pogrešno tumači kao agresija ili „ludilo“, a zapravo je neurološki problem.


2️⃣ Idiopatski anksiozni poremećaj / PTSD

Mačke sa ulice često nose „odloženu bombu“.
Nešto (zvuk, miris, pokret) aktivira traumu i mačka ide u fight-or-flight, ali flight ne postoji.


3️⃣ Parcijalni epileptični napadi​

Da, i ovo postoji kod mačaka.
Ne mora da se „sruši“ – nekad se ispoljava isključivo kao agresija i panika.


4️⃣ Hormoni – skoro sigurno​

To ste već pametno proverili (zaostali testis, toksoplazma – bravo).


VAŽNO: šta NE raditi​

❌ Ne kažnjavati
❌ Ne vikati
❌ Ne gledati ga direktno u oči
❌ Ne pokušavati „da ga umirite“ rukama
❌ Ne izlagati deci (ovo nije bezazleno!)

Deca su uradila instinktivno, ali to je opasno.


Šta sad konkretno da uradite (korak po korak)​

1️⃣ Kod veterinara TRAŽITE OVO KONKRETNO​

Ne „šta dalje“, nego precizno:

  • neurologski pregled
  • procenu na FHS
  • terapiju za anksioznost / neurološku stabilizaciju
Lekovi koji se često koriste (ne na svoju ruku!):

  • gabapentin
  • fluoksetin (Prozak za mačke)
  • ponekad fenobarbital u malim dozama
👉 Ove terapije mogu potpuno promeniti ponašanje.


2️⃣ Okruženje – dok se ne stabilizuje​

Ako je u garaži mirniji, to vam govori da je senzorni overload problem.

  • tišina
  • prigušeno svetlo
  • bez iznenadnih zvukova
  • bez kontakta dok traje epizoda
To nije kazna, nego terapija.


3️⃣ Bez griže savesti​

Ovo da naglasim jako:

👉 NISTE VI KRIVI.
👉 NISTE LOŠI LJUDI AKO NE MOŽETE DA GA DRŽITE U STANU.
👉 Ovo je medicinski problem, ne moralni.

Ako terapija ne pomogne, nekad se traži:

  • život u kontrolisanom prostoru
  • ili specijalizovano udomljavanje (retko, ali postoji)

Ako hoćeš, mogu još:​

  • da ti napišem tačan spisak pitanja za veterinara
  • da objasnim kako izgleda FHS epizoda minut po minut
  • ili da pomognem da odlučiš da li je bezbedno vraćanje u stan uopšte opcija

ovo nije mačka koja „hoće da povredi“, nego mačka koja ne može da izađe iz sopstvenog straha 💔
 
Podijeli s nama sta uzimas da te mozemo shaviti :mrgreen: Mogu li ti biti prijatelj? Ti si spaljenija od mene :worth:


Autoru zeme ne mogu na zalost pomoci. Dobrodosao na forum i u nasu malu ludu zajednicu :mrgreen:
Bold - jer si prvi put na Krstarici
Spaljenija? Iskreno, često gledam ljude kojima nešto pričam u oči i samo čekam kad će da mi kažu:"Ti mene zezaš?!", ali je to veoma retko.
 
Kao što je Lule proverila na netu, otprilike sam i ja mislila da je neki neurološki problem e sad ne znam šta će vet da kaže, da li će neka snimanja da radi i koliko vi imate novca za sve to. :( Ako mu je na selu bolje, nek ostane tamo, vi ga obilazite s vremena na vreme radi hrane ili zamolite nekog da ga hrani ali da pazi. Svi smo mi imali neki kontakt sa mačkama koje imaju probleme u ponašanju, tako da ne verujem da može biti problem sipati mački hranu i vodu
 
Ако се деца плаше да буду у близини подивљале животиње, а родитељ упорно настоји да излечи животињу водећи је код психијатра, на скенирање мозга и кљукајући је лековима за смирење, питам се, ко је овде луд?? Кроз моје двориште дневно прошета десетак комшијских мачака. Буде и малих мачића са којима не знам шта да радим, па их кришом враћам код комшије.
 

Back
Top