Mojsijev zakon

Zašto je postojao Mojsijev zakon takav kakav jeste da bi dolaskom Isusa taj isti postao zastareo? Zašto su bludnice kamenovane, a kod Isusa im se praštalo za iskreno pokajanje? Je li Bog ranije hteo da tako bude, pa se predomislio? Kako je to išlo? Nisam čitao stari zavet.
Mojsijev zakon je bio namenjen samo Jevrejima a Novi Zavet je namenjen svim ljudima. Brutalne kazne iz Tore su važile samo za Jevreje i Jevrejke. Sa dolaskom Sina Božjeg Jevreji se oslobađaju Mojsijevog zakona u vidu kazni ali grehovi i dalje važe. Preljuba je i u Starom i u Novom Zavetu greh. I Hristova reč počinje da važi za sve ljude.

Mojsijev zakon je bio namenjen samo Jevrejima a Novi Zavet je namenjen svim ljudima. Brutalne kazne iz Tore su važile samo za Jevreje i Jevrejke. Sa dolaskom Sina Božjeg Jevreji se oslobađaju Mojsijevog zakona u vidu kazni ali grehovi i dalje važe. Preljuba je i u Starom i u Novom Zavetu greh. I Hristova reč počinje da važi za sve ljude.
Ahaaa, ok. Sada shvatam. Ali, zašto je tako striktno za jevreje bilo? I zašto se promenila kazna za kurvarstvo?

Ahaaa, ok. Sada shvatam. Ali, zašto je tako striktno za jevreje bilo? I zašto se promenila kazna za kurvarstvo?
Pa zato što Bog sa njima jednu vrstu specijalnog odnosa, od Ebera, Avrama, Isaka i Jakova i svih ostalih. A mislim da su se promenile kazne jer dolaskom Sina Božjeg Isusa Hrista Gospod skida deo okove sa ljudskog koji postoje od Adamovog i Evinog greha.

gde to piše u NZ?
daj mi neki navod, jer NIŠTA od toga ne pričitah
osim da je došao da ISPUNI ZAKONE.
i došao je SVOM NARODU a ne SVIM LJUDIMA.
i nek ostane lepo u svom narodu.
što uzimate vere tudjina? niste mi jasni, osim ako i sami niste KRIPTO-tudjini
pa vam je hrišćanstvo samo zavesa za ispovedanje KRIPTO religije!
moguće!

daj mi neki navod, jer NIŠTA od toga ne pričitah
osim da je došao da ISPUNI ZAKONE.
Jevanđelje po Mateju, sma kraj:
18. И приступивши Исус рече им говорећи: Даде ми се свака власт на небу и на земљи.
19. Идите, дакле, и научите све народе крстећи их у име Оца и Сина и Светога духа.
20. Учећи их да држе све што сам вам заповиједио; и, ево, ја сам са вама у све дане до свршетка вијека. Амин.
gde to piše u NZ?
Kada su se Jevreji spremali da kamenuju preljubnicu Isus Hrist ih je zaustavio rečima da baci kamen onaj ko misli da je bezgrešan. Isus Hrist ne oslobađa ženu rečima da nije ništa pogrešno učinila već je oslobađa strašne kazne i ujedno joj oprašta. ,,Sin čovečji jedini ima ovlasti da oprašta grehove na ovom svetu". To su reči Sina Božjeg iz Novog Zaveta, možda malo parafrazirane, ali suština je sigurno ista.

Kada su se Jevreji spremali da kamenuju preljubnicu Isus Hrist ih je zaustavio rečima da baci kamen onaj ko misli da je bezgrešan. Isus Hrist ne oslobađa ženu rečima da nije ništa pogrešno učinila već je oslobađa strašne kazne i ujedno joj oprašta. ,,Sin čovečji jedini ima ovlasti da oprašta grehove na ovom svetu". To su reči Sina Božjeg iz Novog Zaveta, možda malo parafrazirane, ali suština je sigurno ista.
Ovo sam pročitao baš juče, tako da mi je sveže :D

Zašto je postojao Mojsijev zakon takav kakav jeste da bi dolaskom Isusa taj isti postao zastareo? Zašto su bludnice kamenovane, a kod Isusa im se praštalo za iskreno pokajanje? Je li Bog ranije hteo da tako bude, pa se predomislio? Kako je to išlo? Nisam čitao stari zavet.
Da bi otklonio te nedoumice kod ljudi Bog je preko anđela dao ploče sa zakonima Džejmsu Strengu koji ih je preveo koristeći timin i urim.To je zakon gospodnji, jedini neiskvareni,nekompromitovani,nekorumpirani.
Zato je Strengovo kraljevstvo koje je formirao po tom zakonu ugušeno u krvi kako ne bi privukao ostale ljude sveta da mu se pridruže i da to postane božije kraljevstvo na zemlji kao ono na nebu.To je jedina istina, i zato živelo učenje Džejmsa Strenga, živeo Džejms Streng!

Zašto je postojao Mojsijev zakon takav kakav jeste da bi dolaskom Isusa taj isti postao zastareo? Zašto su bludnice kamenovane, a kod Isusa im se praštalo za iskreno pokajanje? Je li Bog ranije hteo da tako bude, pa se predomislio? Kako je to išlo? Nisam čitao stari

Suštinski se ništa nije promenilo. Nemoj da misliš da je Bog promenio pogled na blud.
Ne, nije ga promenio...isti je...

Hrist ne sudi odmah i svako može da radi šta mu volja do sudnjeg dana. A u sudnjem danu će biti kažnjen svako ko čini smrtni greh, a ne pokaje se na vreme i ne prestane da greši...a među njima i bludnici...

Suštinski se ništa nije promenilo. Nemoj da misliš da je Bog promenio pogled na blud.
Ne, nije ga promenio...isti je...

Hrist ne sudi odmah i svako može da radi šta mu volja do sudnjeg dana. A u sudnjem danu će biti kažnjen svako ko čini smrtni greh, a ne pokaje se na vreme i ne prestane da greši...a među njima i bludnici...
Naravno, ali je promenjeno to da se ne kamenuje takva osoba. Na to sam mislio.

Naravno, ali je promenjeno to da se ne kamenuje takva osoba. Na to sam mislio.
Da.
Izraelci su imali direktan savez sa Bogom na koji su sami pristali. Kao takvi su morali biti čisti, zato je postajala momentalna kazna za ono što je zakon zabranjivao.
Što bi rekao naš narod: 'nemoj pa se ne boj'...

Sa Bogom igre nema. Ako si dao zavet, deset puta je gore nego onom ko nije...
Pred celim zborom je zakon čitan svake godine i svi su znali šta sme šta ne.
U tom slučaju sam sebi sudiš, jer ne možeš živog Boga slagati...

Isto je i danas.
Ako pročitaš da je 'blud' smrtni greh i zaglaviš se u njemu...sam si sebi presudio...

Bog te neće po Hristovom savezu kazniti odmah, oprostiće ti mnogo puta ako se iz srca kaješ i ako nastojiš da se promeniš...
Ali svako ko je svestan Boga i njegovih merila...mora biti budan, jer Božiji dan ide kao lupež po noći..

Citaj Bibliju pa ces shvatiti :)

Bozja nacela ljubavi se ne menjaju, a ljubav je pravedna.

Zakon se menja, stari zavet je vazio do Hrista
mada 10 zapovesti i dalje vaze, preuzete su novim Zavetom.

jest zakon uzroka i posledice koji ne mogu ljudi zaobici.
U Univerzumu vladaju zakoni a sve zakone je Bog postavio.

Takodje ljubav je pravedna.
Kada razumes sta je pravednost razumeces i Bozju ljubav.
Razumem ja kako univerzalni zakoni postoje i funkcionšu. Kamenovati
nekoga zbog prestupa nije univerzalni zakon inače bi kamenje samo
poletelo na prestupnike.

Pema Mojsijevom zakonu zapovest je bila da volite bliznjega svog kao sto volite sebe, ali pod Hristovim zakonom mi treba da volimo bliznjega svoga kao sto hrist voli nas .

Ne budi osvetljiv, i ne nosi srdnju na sinove naroda svog; nego ljubi bližnjeg svog kao sebe samog.Stari zavet.
Нову вам заповест дајем да љубите један другог, као што ја вас љубих, да се и ви љубите међу собом.Jovan.

Back