Quantcast

MOJA BAKA

Željko B.

Primećen član
Poruka
570
Ulice mog detinjstva više nema. Tamo, gde su nekada bile varoške kućice u kojima je živeo neki dragi svet, danas je moderna zgrada koja mi zaklanja sunce kada prolazim mojom ulicom. Ulicom u kojoj se nazivalo dobro jutro i neznancu. Ulicom u kojoj su nas decu slali sa tanjirima punim vrućih čvaraka, švarglom i ponekim komadom mesa jer takav je red. Podeliti sa komšijom i kad imaš i kad nemaš. Iza kuća su bile bašte i kokošinjci,poneko je gajio svinje. Tamo gde je bio bunar sada je ulica. Tamo gde su nekada bili bambusi gde su se gnezdile čaplje, onih godina kada je Gročica plavila, tamo je sada toplana, navikao sam na nju i miris sumpora iz pepela koji leži razbacan tu negde gde je cvetalo predivno poljsko cveće. E baš tu, tu je živela moja baka. Ličanka, koja u potrazi za boljim životom svoje mesto nađe u ulici mog detinjstva. Ulici koja je to postala, možda baš zato jer je ona živela u njoj. Došla i ostala, da zaboravi nadnicu u koju je krenula sa devet godina. Udaju, kojom je stekla devere malo starije od svojih ćerki. Rat.Vučurne zime u planini, u zbegu i led koji više nikada nije otopio. Onaj led u njenoj duši. Da zaboravi kako je bežeći ispred krvnika u leskovom žbunu ostavila rođenu ćerku. Da zaboravi kako je tri puta, iznova, zidala spaljenu kuću i kako je to kad sa troje nejači sa Zagrebačkog kolodvora kreneš u nepoznato. U tamo neku Grocku da sviješ gnezdo i još nerođenom unuku naslikaš ulicu njegovog detinjstva. Ulice mog detinjstva više nema na ulicama moje Grocke. Preselila se tamo negde u zemlju bajki. Tamo gde i sad živi moja baka.
PicsArt_09-15-03.42.37.jpg

Fej*

Iskusan
Poruka
5.306
Podsetio si pričom,salivenom iz emocija,da je sećanje jedini raj iz koga ne možemo biti prognani , jedini svet u kome mi vladamo !Otvorio si dveri i sećanje nama, na ono što mislimo da smo zaboravili.Ono, gde ne nalaziš reči.dočaraš nam slikom. Blog ti je predivan a ova priča sklanja svu grubost trenutka kao zavesu, gde kroz okno vidimo svoje unutrasnje ja!

tetkaD

Aktivan član
Poruka
1.848
Imala sam dve bake,dve tople duše u životu mom.
A sada sam ja prabaka,Eh šta je život.
Nemam šta da pišem umorna sam a tvoja priča me podsetila na neka lepa .prelepa vremena.
Možda jednog dana napišem jedan BLOG.:kpozdrav: