Quantcast

Moj Ubuntu... (Tips&Tricks)

ДраганЖ

Aktivan član
Poruka
1.317
može li neko da mi kaže kako da nađem alternativu na ubuntu-u za sledeće win programe:
-lightshot
-tor browser
-illustrator
-photoshop
i postoje li neki vieweri za ms office tipove fajlova?
da rešim ove sitnice i da se više ne vraćam na win... :lol:
просто ме одушеве оваква питања пошто иста кажу да се није ни проверило каже софтверски центар....

1. lightshot - shutter провери да ли постоји у званичним складиштима, ако не постоји онда додај складиште са странице (ubuntuupdates наравно пре него се одлучиш испратити упутство за додавање означеног складишта прво одабери верзију убунтуа који користиш...
2. Tor browser - баци поглед на софтверски центар који користиш одговор ти се налази у њему....
3. illustrator - на линукс није портован ни један Адобеов програм па уколико те не мрзи да учиш да користиш неке нове програме и при том да се носиш са њиховим ограничењима у односу на професионалне алате из адобеовог пакета опет се обрати за помоћ софтверском центру и у претрагу куцај „illustrator“ - пробај и inkscape и xsra xtreme,
4. photoshop - још један програм из Адобеовог пакета професионалних алата који није портован на Линукс те се мораш задовољити неким не професионалним алтернативама.... оно што ти је доступно кроз софтверски центар јесте Gimp који уз сарадњу са inkscape-ом може да буде поприлично употребљива алатка - наравно све зависи од твојих потреба - наведени алати јесу употребљиви како за обичног корисника тако и за за корисника који није везан за неке друге кориснике који пак користе само одређене стандарде....
5.прегледачи МС фајлова? Мислиш ли ту на Мајкрософт офис пакт? Ако је то у питању нађи било који такав фајл и кликни два пута на њега (може и једном ако си тако подесила). Шалу на страну Либреофис (Libreoffice) пакет без проблема чита и памти у МС форматима једино уколико си везана за МС базу може да буде авантура подесити Либреофис да чита ту базу....

Убунтуова складишта садрже преко 60 хиљада пакета те је велика вероватноћа да ће се у њима наћи програм за неку нама потребну радњу...

gost 363088

Primećen član
Poruka
697
hvala.. ali molim te da mi više ne upućuješ ovakve komentare...

просто ме одушеве оваква питања пошто иста кажу да се није ни проверило каже софтверски центар....
tako sam i skajp tražila, jer navodno postoji tamo, pa ga nisam našla... pitam tek toliko da se ne mučim u početku, jer mi ove 4 stvari trebaju svakodnevno i ako ne mogu odmah da ih rešim, vratiću se na win...

ДраганЖ

Aktivan član
Poruka
1.317
Постоји и скајп али се прво мора одобрити складиште које каноникал одржава за партнере .... Уђеш у софтвер менаџер који користиш и нађеш изворе софтвера те означиш складиште које у називу има реч партнери...На жалост не могу прецизније обзиром да ниссм при компу...
Други начин јесте са отвориш терминал и куцаш gksu (може и sudo) gedit (kate или који већ уређивач текста имаш инсталиран на систему)/etc/apt/sources.list кад се отвори уређивач текста нађи ред у ком се помињу партнери и са почетка реда обриши тарабу... Запамти промену. Отвори софтвер менаџер, обнови листу и потом поново покушај да нађеш скап....

jolemisa

Poznat
Poruka
8.079
Ja sam usao u komangu Ubuntu softver centar,pa u lomandu sav softver i potrazio u "soun and video",upisao u pretrazivac Skype i odma mi je pokazalo gde da ga skinem.Nisam imao problema ni sa registracijom.Upisao sam isti username i pasword,kao i na ostalim OS-ima i proradio je odjednom.Nisam koristio microsoftov nalog negosvoj i radi bez problema.Inace u toj komandi Sav softver,moze da se nadju svi programi koji su potrebni za Ubuntu.

Rasejani Prorok

Buduća legenda
Poruka
30.238
Epic , sve zahvaljujuci linux kernelu z:lol:
šteta što Linus Torvalds nije akademski iskompleksiran pa da davi kako je pametan....

car izadje pred narod i kaže - jeste, ja pravim kelner ali nemam pojma kako se instalira tamo neka distribucija niti mi jasno zašto su zakomplikovali

problem su sveznajući IT laktaroši nabadači
koji su na početku prepuni ideja šta bi oni menjali a onda kad treba da se ispravljaju zavisnosti malo se zamore
pa nestanu...

to se upravo dešava sa Ubuntu MATE SVEZNAJUĆIM IT GREBATORIMA
18.04 nudi puno poboljšanja ali avaj - mnogi epohalni bagovi nisu do sad zabeležni, odgovorni bi da veslaju ko je kriv

znači jedina je razlika u odnosu na naše što tamo kao i urade nešto a ovde se sve svodi na lepotu kazivanja sa obaveznom sujetom

Poslednja izmena:

Rasejani Prorok

Buduća legenda
Poruka
30.238
Sad da se malo vratimo smislu teme:

pre nego bilo šta instaliramo na računar moramo da budemo sigurni da je to ono što smo želeli.
Znači da ne bi bili potencijalne žrtve takozvanog MIME napada (man in the middle) i za rezultat dobijemo smeće
uradićemo sigurnosne provere sebe radi.
Nije strašno ako je to bila neka video igrica pa "uleteo paketić" jer se ona neće instalirati, a mi ćemo ponoviti postupak preuzimanja
Može biti problem ako preuzimamo kompletan operativni sistem
U slučaju da je neko presreo download a mi nismo proverili integritet već krenuli junački u instalaciju možemo dobiti neželjene rezultate
koji zahtevaju administratorske operacije nad particijama što sve nosi gubljenje vremena čak i da se ne nerviramo.
Takodje, ako smo preuzeli neki legitiman fajl preko torenta a što se čini da bi rasteretili server proizvodjača tek onda moramo
da uradimo proveru fajla da li je to ono što smo trebali da preuzmemo.

SLIKA1:
sajt Ubuntu MATE distribucije
pored opcija za preuzimanje proizvodjač dostavlja HASH256 ključ

SLIKA2:
jednim od desetine programa za proveru konzistentnosti fajla uporedjujemo rezultate
ovde imamo čistu situaciju i smemo da počnemo proces instalacije sistema sa ovim fajlom
što inače može biti pipavo ako želimo na istom računaru da imamo nekolio OS-ova

- - - - - - - - - -

nadam se da je sada jasno zašto vam se dešavalo da instalacija pukne nasred procesa a vi narezali na DVD ili smestili na USB

Rasejani Prorok

Buduća legenda
Poruka
30.238

In extreme cases where a software fix doesn’t work the entire motherboard may need to be replaced.
:D
zvuči šašavo ali nije

SRBSKI SAN je da se za 1000 evra kupi kompjuter i auto te da kao takav prati trendovi po društvo.
Znači auto je 700 evra a kompjuter 300

e taj kompjuter od 300 evra je jeftin jer sadrži tzv. OPTIMIZOVANE KOMPONENTE
hardver sa slabim setom instrukcija za upravljnje sistemom odnosno predvidjen za rad samo sa jednim sistemom
Zgodno za korisnike koji dalje od Windowsa neće hteti i tako mogu da uštede prilikom kupovine

Medjutim, računar koji može da pokrene podjednako stabilno Windows, OS X, Linux ili BSD košta malo više.
U njemu su komponente koje su stabilne i sposobne da obavljaju multiplatformske operacije.

Nadam se da će ljubitelji veličine RAM-a i HDD-a ovo moći da razumeju.

najjeftiniji netbook sa optimizovanim komponentama košta 200 evra (na akciji) dok sličan neoptimizovan košta 350

- - - - - - - - - -

drugim rečima: veća je mogućnost da će vam na Linux preinstaliranom računaru raditi Windows
nego da će vam na Windows preinstaliranom računaru raditi Linux

Naravno sve je do proizvodjača i njihove multiplatformske podrške tj da li su zainteresovani da plate programere

- - - - - - - - - -

DODAJMO I BIOS CHECKING
gde je Microsoft u dogovoru sa proizvodjačima matičnih ploča dogovorio da BIOS proverava da slučajno ne želite možda daleko bilo na vašem uredjaju koji ste platili vašim parama da instalirate onaj windows 7 ili 8 sad kad oni treba da prodaju windows 10?

Posao BIOS-a po ovom dogovoru je DA ODBIJE INSTALACIJU
Otprilike ko što ste vi odbili instalaciju Windows 9 a baš lep sistem... samo ne radi...

Ovo se zove IŽIVLJAVANJE

- - - - - - - - - -

Znači : NA BULJA RAČUNARIMA LINUX NE RADI (ni OS X) A VI IZIGRVAJTE MALOGRADJANE U FULLU AL ZA MALE PARE

Poslednja izmena:

DekiYU

Buduća legenda
Poruka
26.920
Vratio se Raske [emoji4]

Evo nesto sveze [emoji2]

Malware Found on the Ubuntu Snap Store

https://www.omgubuntu.co.uk/2018/05/ubuntu-snap-malware

Cuvajte se , ne dozvolite da kopate za neke stetocine, na vama je najveca odgovornost.

Da se pohvalim na matorom Lenovu S10 probao sam Sparky , odlican je [emoji7]

Inace tog malisana sam kupio pre par meseci za 2000din na buvljaku u super stanju [emoji7]

Poslednja izmena:

Rasejani Prorok

Buduća legenda
Poruka
30.238
Vidi ovako

Both apps were uploaded as proprietary software so their code was not available to check

znači nema veye sa sistemskim i proverenim aplikacijama

sa druge strane setimo se Windows 7 GEDŽETA koje je Microsoft obustavio čim su hakeri namirisali šta može
ono, nikad ne znamo dal je to Microsoft i hteo al zti svaki security update zatvaranje nekog nedokumentovanog načina za daljinski pristup
Oće to kod Microsofta, prvi im sistem pa pošteni ne znaju...

- - - - - - - - - -

Vas windows-ovce bole uvo - nemate sistemske bezbednosne restrikcije
Instalirate Winamp i uživate, bole vas briga što Winamp otvorio svoj port u Windows Firewall-u :super:
Kod nas sa Audaciousom toga nema :(

Poslednja izmena:

DekiYU

Buduća legenda
Poruka
26.920
Vidi ovako

Both apps were uploaded as proprietary software so their code was not available to check

znači nema veye sa sistemskim i proverenim aplikacijama

sa druge strane setimo se Windows 7 GEDŽETA koje je Microsoft obustavio čim su hakeri namirisali šta može
ono, nikad ne znamo dal je to Microsoft i hteo al zti svaki security update zatvaranje nekog nedokumentovanog načina za daljinski pristup
Oće to kod Microsofta, prvi im sistem pa pošteni ne znaju...
Jasno ja ne krivim os za taj pristup tim zarazenim programima...

Ali neko mora da ceslja taj Store , snap Store :lol:

Rasejani Prorok

Buduća legenda
Poruka
30.238
Jasno ja ne krivim os za taj pristup tim zarazenim programima...

Ali neko mora da ceslja taj Store , snap Store :lol:
ti ne koristiš, ja ne koristim

čemu onda vest ako niko ne koristi?

mozak se navikao na jedan OS, ne može svačiji da prihvati još jedan

ono jest prihvati narod Android Linux... vidi jel te neko zvao...

- - - - - - - - - -

Nije 1Gb obicno je po 100MB :D mesecno

Sto toliko skaces kada je Linux u pitanju ... koristis i jedan i drugi , korisni su.

Ja na tom maleckom netbuku imam XP i Sparky (dual boot) ;)
aham... 100 po 100 - 2100

vidim žulja te Linux... koliko te plaća Microsoft?
Kod nas toga nema - sve džabe... kolko beše go Word kod vas?

DekiYU

Buduća legenda
Poruka
26.920

Budalastina zasto ne bih koristi povremeno linux ... meni je oduvek bio zanimljiv.

Nego na kompu nisam mogao Ubuntu 18.04 lts da stavim u dual boot , sve sam probao, prodje grub i nema slike , pazario sam novu grafu... ne baca sliku ni na DVI ni na HDMI , DP ... nece pa nece.

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

aham... 100 po 100 - 1100

vidim žulja te Linux... koliko te plaća Microsoft? od nas sve džabe... kolko beše go Word kod vas?
Aj iskreno koliko je ruzan onaj Open Office ... zasto nema nesto tako sexi kao Office 2016 na Linuxu :D

Ne gom,ila nego zamenjuje i dopunjuje :) da je tako kao sto ti kazes do sada bi mi Win 10 zauzimao 100GB na C :heart:

Rasejani Prorok

Buduća legenda
Poruka
30.238
Budalastina zasto ne bih koristi povremeno linux ... meni je oduvek bio zanimljiv.

Nego na kompu nisam mogao Ubuntu 18.04 lts da stavim u dual boot , sve sam probao, prodje grub i nema slike , pazario sam novu grafu... ne baca sliku ni na DVI ni na HDMI , DP ... nece pa nece.

- - - - - - - - - -

Aj iskreno koliko je ruzan onaj Open Office ... zasto nema nesto tako sexi kao Office 2016 na Linuxu :D
A šta će ti lepe opcije okolo ako si nepismen kad pišeš?

DekiYU

Buduća legenda
Poruka
26.920
E imam drugi problem nije ovo Win tema.

Sparky instalirao , doduse na bazi Debian testing ali sljaka lepo, ne radi mi klik na touch pad-u ... samo mogu da vozam mouse ali nema klik opciju, samo ona dva ispod rade kao desni i levi klik, kako to da popravim?