Moguci rat izmedju Bolivije i Cilea?

Bivsi bolivijski predsjednik Morales nije mario za vjeru, nego je ortodoksni komunista i socijalista.

To nema veze, jer jedno ne iskljucuje drugo, mnogi radikalni levicari i gerilci u Latinskoj i Juznoj Americi su i posveceni vernici, takodje i mnogi katolicki popovi su se borili na strani gerilaca protiv pro-zapadnih vojnih hunti i kontrasa podrzanih od strane cije i americkih sluzbi i mnogi katolicki popovi su tamo po opredeljenju socijalisti i naklonjeni levicarskim idejama, inace nit je katolicanstvo u Juznoj Americi isto kao u Evropi nit se levicom smatra ta neka neoliberalna i lgbt struja koju isto na Zapadu pa mnogi i ovde pogresno ubrajaju u "levicu" iako to nema veze sa levicom.

Inace u Juznoj Americi postoje 3 glavne svetinje koje prakticno definisu te narode i kulture tamo a to su : revolucija i kult revolucije (jos od 18. i 19. veka i tih raznih ustanaka i ratova za nezavisnost i protiv konkvistadora sirom kontinenta), katolicka crkva i crkva generalno koja je tamo vrlo uticajna i fudbal.

Inace katolicizam u Evropi i Juznoj Americi se razlikuje jer je i sam Vatikan podeljen na vise krila a dva glavna su Opus Dei i Jezuiti, Opus Dei su desno radikalno krilo dok Jezuiti vise slove za neko levo krilo unutar Vatikana i vise su ovako liberalniji, otvoreniji i progresivniji.
Recimo iza inkvizicije stoji Opus Dei, takodje recimo u vladi NDH skoro svi ministri su bili clanovi OD kao i u vladi Franka u Spaniji recimo, pa i u Musolinijevoj vladi, pa recimo Tudjmanov glavni savetnik je isto bio iz redova OD i generalno oni su ono klero-fasisticko krilo i kroz istoriju su se vrlo surovo obracunavali sa pripadnicima drugih vera, sa neistomisljenicima, itd i Opus Dei je veoma dominantan u Evropi, odnosno katolickim zemljama po Evropi, dok sa druge strane kroz istoriju Jezuiti su uglavnom bili misionari i uglavnom su se trudili da Bibliju koriste kao oruzje i da mirnim putem i propovedanjem razno lokalno stanovnistvo na raznim kontinentima prevedu na katolicanstvo i mnogi domoroci su i prihvatili katolicanstvo iz najbolje moguce namere jer su donekle uvideli prednost tog koncepta u odnosu na neke njihove stare domoradacke religije, takodje mnogi su malo i zadrzali neke stare domorodacke obicaje sto im je i crkva tolerisala jer su ipak bili malo otvoreniji u tom smislu i vazili za ono progresivnije i liberalnije krilo, recimo danasnji papa Franjo je Argentinac i on je jezuita i kao sto vidimo i smeta mnogima unutar crkve zbog svojih nekih liberalnijih stavova, recimo rekao je da podrzava migrante druge vere, bese podrzao je donekle i gej osobe rekavsi da Bog i njih voli i da i oni isto mogu biti dobri vernici ili nesto u tom stilu, rekao je i da ostavlja mogucnost postojanja drugih civilizacija i zivota na drugim planetama i da su i oni isto Bozija stvorenja kao i mi, mislim i da je rekao i da crkva i drzava bi trebalo da budu dve odvojene institucije i da crkva ne bi trebalo da se mesa u politiku, itd, znaci onako dosta moderni i liberalni stavovi (i u duhu nekog modernog vremena) sto naravno smeta onoj radikalnoj struji unutar crkve, recimo vise bi im odgovarao neko kao prosli papa Benedikt XVI koji je bio Nemac i kao mladic pripadnik hitler-jugenda ilu recimo neko kao Jovan Pavle II koji isto pripada toj radikalnoj struji i koji je otvoreno zagovarao rusenje i raspad Jugoslavije, inace Jovan Pavle II koji se nasledio Jovana Pavla I koji je svega 33 dana nakon sto je izabran za papu umro pod vrlo cudnim okolnostima i to relativno mlad u 65-oj godini zivota koji je eto gle cuda pripadao toj levoj struji i cak medju nekima imao i nadimak "crveni papa".
 
Deluje mi da su u toj Južnoj Americi moguće samo neke revolucije i gradjanski ratovi a ne neki medjudržavni sukobi kao na ostalim kontinentima.

Pa da, recimo da je tako, u tom smuslu Juzna Amerika je dosta stabilno i mirno podrucje, tamo nikakvog internacionalnog rata nije bilo vec skoro 100 godina, poslednji medjudrzavni sukob je bio Chaco rat iliti rat za Chaco izmedju Bolivije i Paragvaja od 1932. do 1935. godine.

Chaco je inace pokrajna za koju su tada mislili da je bogata naftom ali nije bas ispalo kako su se nadali, inace Gran Chaco je jedna ogromna pokrajna (koja se proteze mislim kroz 4 drzave) ali je u sustini pustara i jako slabo naseljena (uglavnom zivi nesto malo Tupi-Guarani domorodaca tamo), recimo danas taj Chaco zauzima mislim blizu 60% teritorije Paragvaja ali svega 5% stanovnistva zivi tamo, uglavnom svi zive istocno od reke Paragvaj, tamo u istocnom delu zemlje prema Brazilu gde je reljef dosta raznovrsniji, klima umerenija pa je logicno taj deo i dosta razvijeniji i naseljeniji.

Inace Paragvaj je ovako dosta centralizovan, slicno je kao i kod nas, iako su duplo negde veca zemlja od nas imaju slican broj stanovnika kao i mi ili ih ima nesto sitno vise (negde oko 7,5 miliona) ali skoro sve se odvoja u prestonici Asunsionu, odprilike blizu 3 miliona zivi u Asunsionu i okolini, slicno kao i kod nas, maltene sve sto nije Beograd smatra se unutrasnjosti i provincijom, slicno je i kod njih donekle.
 
Poslednja izmena:
Vjerujem da ste svi dobri u geografiji, ali podsjetio bih vas da je Bolivija jedina drzava u Juznoj Americi koja nema izlaz na more. Dugo je Bolivija zahtjevala od Cilea da joj ustupi koje parce teritorije ka moru, ali je Cile to odbijao. U Boliviji vecina populacije cine Indiosi a maternji jezik je spanski. Bolivija je ujedno i najsiromasnija zemlja u kojoj populacija zivi na visokim nadmorskim visinama, a narocito glavni grad La Paz. Bolivija je zaprijetila Cileu da ce kad tad morati da ustupe parce teritorije ka moru a jedna od opcija je rat.
Mogu li dragi forumasi Bolivijci ratovati protiv Cileanaca koji se ponasaju inadzijski?
problem je Evo Morales, socijalisticki bivsi presednik Bolivije koga amerika svim sredstvima pokusava ukloniti sa politicke scene. U Boliviji je , povodom toga, pre par godina amerika pokusala izazvati Majdan, na pocetku uspela ali bolivijanci nisu ukrajinski nacisti pa su odmah srusili pro-americku Zanu Anjes i strpali je na 10-godisnju robiju, vratili Moralesa . Ali ameri se ne mire sa neuspehom i od tada stalno kopaju , prave tenzije i izazivaju politicke nerede........zakljucno i sa ovim huskanjem Cilea (koji u ovom slucaju ima ulogu poljske) protiv Bolivije. Naravno, svetu je Bolivija prikazana kao drzava koja izaziva sukob sa Cileom a ne Cile , najamerikanizovanija zemlja Latinske Amerike, posle Kolumbije.
Ne cudi, jer amerika decenijama pokusava obarati sve socijalisticke politicare u Lat. Americi.........Nikaragva, Kuba, Brazil, Venecuela, Argentina, Bolivija, ...........
 
Mogu li dragi forumasi Bolivijci ratovati protiv Cileanaca koji se ponasaju inadzijski?
Боливија је већ ратовала против Чилеа...

Боливија је имала излаз на море док није напала Чиле, па је и Перу ушао у рат на страни Боливије... но Чиле је изашао као победник, те је Боливија остала без излаза на море, а Перу без неколико градова на југу.

Сада би Боливија прошла још горе у случају новог рата.
 

Back
Top