Mogu li sateliti da "vide" unutrasnjost zgrade?

Sta mislite, mogu li spijunski sateliti da nas posmatraju unutar nekog zatvorenog objekta?

Evo jedan link na tu temu...

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20070124001403AAgB81H
Ovo je sa sajta fizika info
1513. Mogu li se infracrveni laseri, termalne kamere, digitalne kamere, ili kamere sa optičkim vlaknima koristiti za gledanje kroz zidove domova ili za praćenje tuđih razgovora? – CD, Connecticut
Počinjem da mislim da filmovi i televizija čine veliku štetu modernom društvu čineći nejasnom granicu između nauke i fikcije. Toliko toga što se pojavljuje na velikim i malim ekranima je samo fantazija.
Zidovi Vašeg doma su jednostavno suviše debeli da bi se kroz njih moglo gledati. Oni blokiraju vidljivu, infracrvenu i ultraljubičastu svetlost gotovo potpuno a to ne ostavlja radoznalcima mnogo mogućnosti. Osoba koja se nalazi van Vašeg doma sa termalnom kamerom – napravom koja ''vidi'' infracrvenu svetlost koja je povezana sa telesnom temperaturom predmeta – ili digitalnom kamerom, imaće lep pogled na Vaš zid, a ne na Vas unutra. Postoje materijali koji su, iako nepropusni za vidljivu svetlost, relativno propusni za infracrvenu svetlost, kao što su neke plastike ili tkanine. Međutim, uobičajeni zidni materijali su previše debeli i previše neprozirni da bi infracrvena svetlost mogla da prođe kroz njih. Naravno, neko može da postavi kameru unutar Vašeg doma i da joj pristupi putem optičkih vlakana ili radio talasa, ali u tom slučaju, mogu jednostavno i da vire kroz Vaš prozor.
Jedini elektromagnetni talasi koji prolaze kroz zidove su radio talasi, mikrotalasi i X zraci. Ako neko napravi mašinu koja koristi X zrake u blizini Vaše kuće, moći će da Vas vide, ili barem da vide Vaše kosti. Ne zaboravite da mahnete. I, u principu, mogu koristiti tehniku radara da Vas traže pomoću mikrotalasa, ali biste u najboljem slučaju bili samo zamrljan kružić izgubljen u gomili odraza svih drugih stvari iz Vaše kuće.
Što se tiče korišćenja lasera za slušanje vaših razgovora izdaleka, za to postoji realna mogućnost. Površine vibriraju u prisustvu zvuka i moguće je posmatrati te vibracije pomoću odbijene svetlosti. Ali tehnički poslovi koje ovaj proces obuhvata su kompeksni i verovatno je lakše jednostavno postaviti bubicu u kuću ili na njenu površinu.
Nakon što sam prvi put napisao ovaj odgovor, nekoliko ljudi mi je skrenulo pažnju da i terahercna radijacija takođe prolazi kroz neke čvrste površi i da se može koristiti za gledanje kroz zidove. U stvari, ceo niskofrekventni kraj elektromagnetnog spektra (X zraci i gama zraci) mogu da prolaze kroz proste atome (sa malim atomskim brojem) kako bi ''posmatrali'' kompleksne atome u kući. Ipak, ovakav pristup gledanaj kroz zidove zahteva od posmatrača da šalje elektromagnetne talase kroz kuću i te talase mogu da primete ljudi koji se u njoj nalaze. Takođe, ni njih nije lako stvoriti. Pretpostavljam da ljudi mogu da koriste okolne elektromagnetne talase kako bi videli šta se dešava u kući, ali ni to nije lako. Gde ima volje, ima i rešenja: ''nevidljive'' letelice se otkrivaju pomoću tamne tačke koju proizvode u okolnom radio spektru a unutrašnjost piramida se proučava gledanjem kosmičkih talasa koji kroz njih prolaze. Bez obzira na to, mislim da ne treba mnogo da brinemo o tome da li nas neko posmatra kroz zidove naših domova.
 
Ovo je sa sajta fizika info
1513. Mogu li se infracrveni laseri, termalne kamere, digitalne kamere, ili kamere sa optičkim vlaknima koristiti za gledanje kroz zidove domova ili za praćenje tuđih razgovora? – CD, Connecticut
Počinjem da mislim da filmovi i televizija čine veliku štetu modernom društvu čineći nejasnom granicu između nauke i fikcije. Toliko toga što se pojavljuje na velikim i malim ekranima je samo fantazija.
Zidovi Vašeg doma su jednostavno suviše debeli da bi se kroz njih moglo gledati. Oni blokiraju vidljivu, infracrvenu i ultraljubičastu svetlost gotovo potpuno a to ne ostavlja radoznalcima mnogo mogućnosti. Osoba koja se nalazi van Vašeg doma sa termalnom kamerom – napravom koja ''vidi'' infracrvenu svetlost koja je povezana sa telesnom temperaturom predmeta – ili digitalnom kamerom, imaće lep pogled na Vaš zid, a ne na Vas unutra. Postoje materijali koji su, iako nepropusni za vidljivu svetlost, relativno propusni za infracrvenu svetlost, kao što su neke plastike ili tkanine. Međutim, uobičajeni zidni materijali su previše debeli i previše neprozirni da bi infracrvena svetlost mogla da prođe kroz njih. Naravno, neko može da postavi kameru unutar Vašeg doma i da joj pristupi putem optičkih vlakana ili radio talasa, ali u tom slučaju, mogu jednostavno i da vire kroz Vaš prozor.
Jedini elektromagnetni talasi koji prolaze kroz zidove su radio talasi, mikrotalasi i X zraci. Ako neko napravi mašinu koja koristi X zrake u blizini Vaše kuće, moći će da Vas vide, ili barem da vide Vaše kosti. Ne zaboravite da mahnete. I, u principu, mogu koristiti tehniku radara da Vas traže pomoću mikrotalasa, ali biste u najboljem slučaju bili samo zamrljan kružić izgubljen u gomili odraza svih drugih stvari iz Vaše kuće.
Što se tiče korišćenja lasera za slušanje vaših razgovora izdaleka, za to postoji realna mogućnost. Površine vibriraju u prisustvu zvuka i moguće je posmatrati te vibracije pomoću odbijene svetlosti. Ali tehnički poslovi koje ovaj proces obuhvata su kompeksni i verovatno je lakše jednostavno postaviti bubicu u kuću ili na njenu površinu.
Nakon što sam prvi put napisao ovaj odgovor, nekoliko ljudi mi je skrenulo pažnju da i terahercna radijacija takođe prolazi kroz neke čvrste površi i da se može koristiti za gledanje kroz zidove. U stvari, ceo niskofrekventni kraj elektromagnetnog spektra (X zraci i gama zraci) mogu da prolaze kroz proste atome (sa malim atomskim brojem) kako bi ''posmatrali'' kompleksne atome u kući. Ipak, ovakav pristup gledanaj kroz zidove zahteva od posmatrača da šalje elektromagnetne talase kroz kuću i te talase mogu da primete ljudi koji se u njoj nalaze. Takođe, ni njih nije lako stvoriti. Pretpostavljam da ljudi mogu da koriste okolne elektromagnetne talase kako bi videli šta se dešava u kući, ali ni to nije lako. Gde ima volje, ima i rešenja: ''nevidljive'' letelice se otkrivaju pomoću tamne tačke koju proizvode u okolnom radio spektru a unutrašnjost piramida se proučava gledanjem kosmičkih talasa koji kroz njih prolaze. Bez obzira na to, mislim da ne treba mnogo da brinemo o tome da li nas neko posmatra kroz zidove naših domova.

Ne treba...

http://forum.krstarica.com/threads/187306
 
1) dok neko ne objasni sta je misteriozno u tkome kako gledaju i koliko vide ti rakovi do je mrtvo slovo
1a) ako je prvo tacno, treba napraviti razliku izmedju rucnih uredjaja i satelita, jer rucni uredjaji rade na daljinama od par metara, a sateliti na par stotina kilometara....
2) sto se tice teme, sad necu nista da kazem, nego sutra, i potrudicu se da to bude zasnovano na nekom valjanom istrazivanju.....
 
Sta mislite, mogu li spijunski sateliti da nas posmatraju unutar nekog zatvorenog objekta?

Evo jedan link na tu temu...

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20070124001403AAgB81H

Hmm ... moja se firma bavi ovom oblašću ali u civilne svrhe. Tu se koriste 4 kanala RGB+Alfa. Čuo sam i za 5 kanal, ali ne znam za primenu ?
Imamo kontakte sa Moskvom, ali za ovo prvi put zvanično čujem.

Skoro sam od njih nešto naručivao i uvek pitam za unapređenje, ali dosada mi nisu nešto tako ponudili kao opciju, (ali znam da bi neka ministarstva tako nešto smesta naručili, naročito za jedan komad Srpske teritorije ;) ... )
Prema tome posmatrajući i konkurenciju ni njima još nisu dostupni takvi snimci, te ne verujem da su oni još u upotrebi... ;)

~~~

Ako bilo ko dođe do pozitivnih info. rado ću proveriti ...

Srdačan pozdrav
 
Ovo je sa sajta fizika info
1513. Mogu li se infracrveni laseri, termalne kamere, digitalne kamere, ili kamere sa optičkim vlaknima koristiti za gledanje kroz zidove domova ili za praćenje tuđih razgovora? – CD, Connecticut
Počinjem da mislim da filmovi i televizija čine veliku štetu modernom društvu čineći nejasnom granicu između nauke i fikcije. Toliko toga što se pojavljuje na velikim i malim ekranima je samo fantazija.
Zidovi Vašeg doma su jednostavno suviše debeli da bi se kroz njih moglo gledati. Oni blokiraju vidljivu, infracrvenu i ultraljubičastu svetlost gotovo potpuno a to ne ostavlja radoznalcima mnogo mogućnosti. Osoba koja se nalazi van Vašeg doma sa termalnom kamerom – napravom koja ''vidi'' infracrvenu svetlost koja je povezana sa telesnom temperaturom predmeta – ili digitalnom kamerom, imaće lep pogled na Vaš zid, a ne na Vas unutra. Postoje materijali koji su, iako nepropusni za vidljivu svetlost, relativno propusni za infracrvenu svetlost, kao što su neke plastike ili tkanine. Međutim, uobičajeni zidni materijali su previše debeli i previše neprozirni da bi infracrvena svetlost mogla da prođe kroz njih. Naravno, neko može da postavi kameru unutar Vašeg doma i da joj pristupi putem optičkih vlakana ili radio talasa, ali u tom slučaju, mogu jednostavno i da vire kroz Vaš prozor.
Jedini elektromagnetni talasi koji prolaze kroz zidove su radio talasi, mikrotalasi i X zraci. Ako neko napravi mašinu koja koristi X zrake u blizini Vaše kuće, moći će da Vas vide, ili barem da vide Vaše kosti. Ne zaboravite da mahnete. I, u principu, mogu koristiti tehniku radara da Vas traže pomoću mikrotalasa, ali biste u najboljem slučaju bili samo zamrljan kružić izgubljen u gomili odraza svih drugih stvari iz Vaše kuće.
Što se tiče korišćenja lasera za slušanje vaših razgovora izdaleka, za to postoji realna mogućnost. Površine vibriraju u prisustvu zvuka i moguće je posmatrati te vibracije pomoću odbijene svetlosti. Ali tehnički poslovi koje ovaj proces obuhvata su kompeksni i verovatno je lakše jednostavno postaviti bubicu u kuću ili na njenu površinu.
Nakon što sam prvi put napisao ovaj odgovor, nekoliko ljudi mi je skrenulo pažnju da i terahercna radijacija takođe prolazi kroz neke čvrste površi i da se može koristiti za gledanje kroz zidove. U stvari, ceo niskofrekventni kraj elektromagnetnog spektra (X zraci i gama zraci) mogu da prolaze kroz proste atome (sa malim atomskim brojem) kako bi ''posmatrali'' kompleksne atome u kući. Ipak, ovakav pristup gledanaj kroz zidove zahteva od posmatrača da šalje elektromagnetne talase kroz kuću i te talase mogu da primete ljudi koji se u njoj nalaze. Takođe, ni njih nije lako stvoriti. Pretpostavljam da ljudi mogu da koriste okolne elektromagnetne talase kako bi videli šta se dešava u kući, ali ni to nije lako. Gde ima volje, ima i rešenja: ''nevidljive'' letelice se otkrivaju pomoću tamne tačke koju proizvode u okolnom radio spektru a unutrašnjost piramida se proučava gledanjem kosmičkih talasa koji kroz njih prolaze. Bez obzira na to, mislim da ne treba mnogo da brinemo o tome da li nas neko posmatra kroz zidove naših domova.

Upravo tako. Problem nije resen ne zbog toga sto nasa tehnologija nije dovoljno napredovala vec zato sto ga je fizicki nemoguce resiti.

P.S. Mala ispravka, niskofrekventni talasi su radio talasi i mikro talasi, a gama imaju najvece nama poznate frekvencije (samim tim i energije).
 
Ma ljudi kakav bre zid i toplotni nisan... Manite se Bonda... Fizicki nemoguce... Kao princip neodredjenosti, nema veze sa tehnologijom, nikad nece moci. Nije to list papira. Ajde nek bude to preko toplote... Pa zid je dovoljno dobar izolator da spolja, ako ti mozes da detektujes bilo kakvu razliku u toploti ona je na nivou same greske, suma, fluktuacije, cega god hocete i kako god hocete da ga nazovete... Nikad necete imati spravu koja gleda kroz zidove. Da nesto moze da cuje kroz zidove, e to je mnogo realniji slucaj...
 
Ma ljudi kakav bre zid i toplotni nisan... Manite se Bonda... Fizicki nemoguce... Kao princip neodredjenosti, nema veze sa tehnologijom, nikad nece moci. Nije to list papira. Ajde nek bude to preko toplote... Pa zid je dovoljno dobar izolator da spolja, ako ti mozes da detektujes bilo kakvu razliku u toploti ona je na nivou same greske, suma, fluktuacije, cega god hocete i kako god hocete da ga nazovete... Nikad necete imati spravu koja gleda kroz zidove. Da nesto moze da cuje kroz zidove, e to je mnogo realniji slucaj...

"Nikad" je veoma jaka rec za nekog ko se bavi naukom...vec postoji takva sprava, i da si pratio moje postove, ne verujem da bi tako samouvereno tvrdio to sto tvrdis...

http://forum.krstarica.com/threads/187306
 
"Nikad" je veoma jaka rec za nekog ko se bavi naukom...vec postoji takva sprava, i da si pratio moje postove, ne verujem da bi tako samouvereno tvrdio to sto tvrdis...

Sto se tice onog tvog posta na koji si me uputio...

1) Problem koji ima neka riba koja zivi skoro u potpunom mraku, a ipak treba nesto da pojede i covek koji stoji iza zida a treba da vidi nesto kroz taj zid da vidi imaju dva potpuno razlicita problema...

2) Nebitno , pretpostavimo da sve to moze. Hmmm. X zraci... Ljudi koji rade na rendgenu u bolnicama, domovima zdravlja i slicno imaju jednom godisnje jako, jako detaljan medicinski pregled, idu mnogo ranije u penziju i sl... E sad, seti se da na tvojim snimcima ako si nesto nekad snimao kosti su bele... To je negativ sto znaci da do tog mesta na filmu nisu stigli x zraci... Aha, nisu stigli... Nisu uspeli da prodju kroz koscice mog malog prsta... Moramo da povecamo energije tih x zraka... Moze, nema veze sto ce doci do same granice sa alfa zracenjem (pitaj Japance sta je alfa zracenje). Ajde sad da damo male aparatice koji emituju to zracenje (a kako da ih napravimo da budu mali nemam pojma jel trose mnogo struje) i da ih podelimo svim policajcima, a? Cak je i isplativo sa jedne strane... Vise im ne treba vatreno oruzije, mogu da nas rokniu sa tim...

3) Ne veruj svemu sto procitas na internetu

4) Postoje stvari za koje mozes da kazes NIKADA kao sto je taj princip neodredjenosti koga vec pomenuh. Oni koji se malo dublje udube u njega, koji poznaju de broljeve talase i kvantnu mehaniku ZNAJU da on nije posledica lose tehnologije i da ce nam, na zalost, zauvek praviti problem.

5) Ne veruj u sve sto procitas na internetu, ja bih, da je sve istina, do sada imao bilione dolara...;)
 
"Nikad" je veoma jaka rec za nekog ko se bavi naukom...vec postoji takva sprava, i da si pratio moje postove, ne verujem da bi tako samouvereno tvrdio to sto tvrdis...

Sto se tice onog tvog posta na koji si me uputio...

1) Problem koji ima neka riba koja zivi skoro u potpunom mraku, a ipak treba nesto da pojede i covek koji stoji iza zida a treba da vidi nesto kroz taj zid da vidi imaju dva potpuno razlicita problema...

2) Nebitno , pretpostavimo da sve to moze. Hmmm. X zraci... Ljudi koji rade na rendgenu u bolnicama, domovima zdravlja i slicno imaju jednom godisnje jako, jako detaljan medicinski pregled, idu mnogo ranije u penziju i sl... E sad, seti se da na tvojim snimcima ako si nesto nekad snimao kosti su bele... To je negativ sto znaci da do tog mesta na filmu nisu stigli x zraci... Aha, nisu stigli... Nisu uspeli da prodju kroz koscice mog malog prsta... Moramo da povecamo energije tih x zraka... Moze, nema veze sto ce doci do same granice sa alfa zracenjem (pitaj Japance sta je alfa zracenje). Ajde sad da damo male aparatice koji emituju to zracenje (a kako da ih napravimo da budu mali nemam pojma jel trose mnogo struje) i da ih podelimo svim policajcima, a? Cak je i isplativo sa jedne strane... Vise im ne treba vatreno oruzije, mogu da nas rokniu sa tim...

3) Ne veruj svemu sto procitas na internetu

4) Postoje stvari za koje mozes da kazes NIKADA kao sto je taj princip neodredjenosti koga vec pomenuh. Oni koji se malo dublje udube u njega, koji poznaju de broljeve talase i kvantnu mehaniku ZNAJU da on nije posledica lose tehnologije i da ce nam, na zalost, zauvek praviti problem.

5) Ne veruj u sve sto procitas na internetu, ja bih, da je sve istina, do sada imao bilione dolara...;)

David Throckmorton, a project manager in Homeland Security’s Science and Technology division, says a California company has developed a handheld prototype called the LEXID (Lobster Eye X-ray Imaging Device) that can see through walls.

The image, shown on a small screen, isn’t “high-definition TV quality,” Throckmorton says. But it’s good enough to pick up a cache of weapons or the parts for a bomb. It can also show a border agent if a person is crouched on the other side of a steel or concrete wall.


Naravno da ne verujem svemu sto procitam na internetu, obicno mi je vrlo vazan izvor, a u ovom slucaju je izvor project manager in Homeland Security’s Science and Technology division...a ti sad lepo googlaj pa ces videti sta je Homeland Security’s Science and Technology division i koliko su oni ozbiljni.

Pozdrav.
 
http://www.wipo.int/pctdb/en/wo.jsp?wo=2007015784


A Lobster Eye X-ray Imaging System based on a unique Lobster Eye (LE) structure, X-ray generator, scintillator-based detector and cooled CCD (or Intensified CCD) for real-time, safe, staring Compton backscatter X-ray detection of objects hidden under ground, in containers, behind walls, bulkheads etc.. In contrast to existing scanning pencil beam systems, Lobster Eye X-Ray Imaging System's true focusing X-ray optics simultaneously acquire ballistic Compton backscattering photons (CBPs) from an entire scene irradiated by a wide-open cone beam from one or more X-ray generators. The Lobster Eye X-ray Imaging System collects (focuses) thousands of times more backscattered hard X- rays in the range from 40 to 120 keV (or wavelength &lgr; = 0.31 to 0.1 A) than current backscatter imaging sensors (BISs), giving high sensitivity and signal-to-noise ratio (SNR) and penetration through ground, metal walls etc.. The collection efficiency of Lobster Eye X-ray Imaging System is optimized to reduce emitted X-ray power and miniaturize the device. This device is especially advantageous for and satisfies requirements of X-ray-based inspection systems, namely, penetration of the X-rays through ground, metal and other material concealments; safely; and man-portability. The advanced technology disclosed herein is also applicable to medical diagnostics and military applications such as mine detection, securily screening and a like.


Evo, potrudio sam se da nadjem sta je ovo i na kom principu radi. Nista senzacionalno. Sa sigurnoscu mogu da ti kazem da ce sa ovim moci da ti pregledaju torbu, da pogledaju sta si zakopao u dvoristu a sto se tice gledanja kroz zidove... Ne ocekuj mnogo. Mozda ce tebi prislonjenom uz zid ovaj sa druge strane moci da vidis da li drzis nesto metalno u ruci, ali ako se mallo odmaknes od zida ovaj tamo moze samo da blene u to svoje s*anje.
 
kakvi Xzraci?!
bice smesno da ti neko montira skalameriju oko kuce, a ti da to ne primetis.
i jednu mini elektranu to da napaja!

To sam i ja rekao (to za elektrane). Ipak, oni su patentirali neko sranjce koje pominje titus. Potrazio sam na google-u o cemu on to prica i ostavio sam link gore. I dalje tvrdim da nema sanse sa x zracima da gledaju kroz zidove. Pa i da mogu x yraci da prodju kroz zid trebalo bi da zivimo u vakumu, x zraci jonizuju vazduh i zbog toga im brzo opada intenzitet sto se vise udaljavate od izvora... Prisluskivanje, mikrokamere tu ima jos mnogo toga da se uradi, izmisli. Gledanje kroz zidove-nikad!
 
U pravu si, jonizuju vazduh, ali ipak imaju znacajan domet u vazduhu. Mislim da to nije glavni problem. Kao sto sam rekao najveci problem su gabariti i napajanje. Ako je neko video medicinski uredjaj CT - kompjuterska tomografija, koji je prosto receno 3D rentgen, uocio je koliki aparat treba da bi snimio relativno sitno ljudsko telo.
Kad bi se to primenilo na kucu ili zgradu, trebalo bi okolo nje da se postavi velika konstrukcija da nosi senzore. I tako se moze dobiti samo 2D slika, kao kod obnicnog rentgen aparata.

@ different... Cuj strucnjaka! Pa je l' crna strela vidi kroz betonski zid?
 

Back
Top