Quantcast
  • Dragi prijatelji, obaveštavamo vas da je forum Hronika izdvojen iz foruma Politika i sada je poseban forum u kategoriji "Društvo".

Mogu li sateliti da "vide" unutrasnjost zgrade?

Milan_Pozega

Početnik
Poruka
43
U pravu si, jonizuju vazduh, ali ipak imaju znacajan domet u vazduhu. Mislim da to nije glavni problem. Kao sto sam rekao najveci problem su gabariti i napajanje. Ako je neko video medicinski uredjaj CT - kompjuterska tomografija, koji je prosto receno 3D rentgen, uocio je koliki aparat treba da bi snimio relativno sitno ljudsko telo.
Kad bi se to primenilo na kucu ili zgradu, trebalo bi okolo nje da se postavi velika konstrukcija da nosi senzore. I tako se moze dobiti samo 2D slika, kao kod obnicnog rentgen aparata.

@ different... Cuj strucnjaka! Pa je l' crna strela vidi kroz betonski zid?
Da ali oni tvrde da mogu sve to da strpaju u nesto velicine radara za automobile (zato sam se pozvao na taj link), ja sam samo hteo da ukazem na jos problema (to sto se tice rendgenskih zraka i njihovog dometa...). Da, daleko oni mogu da doguraju, ali zamisli kucu koja ima dimenzije osnove 10x10 metara, i sad nekog ko ne mora da bude na njenom kraju, vec, dovoljno je da je na sredini, zrak treba da stigne do njega, da se odbije i da se vrati... Sve u svemu, 10 metara vazduha i svakakvih prepreka... Ma daj... I to, sto ti kazes (a o cemu ja uopste nisam razmisljao), sve i da je moguce (a nije), dobijamo 2D sliku...

Titus.

Ističe se
Banovan
Poruka
2.276
To sam i ja rekao (to za elektrane). Ipak, oni su patentirali neko sranjce koje pominje titus. Potrazio sam na google-u o cemu on to prica i ostavio sam link gore. I dalje tvrdim da nema sanse sa x zracima da gledaju kroz zidove. Pa i da mogu x yraci da prodju kroz zid trebalo bi da zivimo u vakumu, x zraci jonizuju vazduh i zbog toga im brzo opada intenzitet sto se vise udaljavate od izvora... Prisluskivanje, mikrokamere tu ima jos mnogo toga da se uradi, izmisli. Gledanje kroz zidove-nikad!
Prijatelju, tvojoj tvrdoglavosti se ne nazire kraj...ipak, razumem te, nekada su tvrdili da nesto sto je teze od vazduha nece moci da leti nikad
...i to samo nekoliko godina pre pojave prvog aviona, tako da...sve je to ljudski...

Pazljivo procitaj ovo:

Coming soon, an X-ray vision gun

Ben Farmer
London Telegraph
Thursday January 17, 2008

The superhero power to see through walls will soon be within the grasp of ordinary mortals, thanks to a new hand-held X-ray scanner.

Inventors hope the gadget could revolutionise police work and Customs searches by allowing officers to seek out contraband, weapons, bombs or hidden people.

The LEXID device sends out low-level X-rays which are collected in a lens based on the design of a lobster's eye.

Rick Shie, senior vice-president of its American inventors, Physical Optics Corporation, said that lobsters' eyes, which are able to see in deep, murky water, use thousands of tiny squares to focus by reflection rather than the bending or refraction of light like human eyes.

Mr Shie said: "The LEXID works by emitting a low-level X-ray and then the lobster eye interprets what is returned and the image is produced on a screen.

"We are still in the research stage but have conducted successful trials and the government is keen to test it. "It can detect bombs, contraband or people and will show up anything within a couple of metres."

America’s Department of Homeland Security is already understood to be interested in the device for use in its war on terror.

While the images produced by the scanner are not crystal-clear, they are sharp enough to reveal a cache of weapons or parts of a bomb.

Gianluca

Zainteresovan član
Poruka
290
Ako uzmes u obzir da amerikanci imaju drvene kuce i da Xzraci prolaze kroz drvo jednako lako kao i kroz ljudsko telo, ovo bi moglo da radi. Ali kroz beton i ciglu - tesko. Kao sto pise, dometa je par metara, tako da o gledanju iz satelita nema ni govora. Samo mi je zao nesrecnika koji bi to nosio, tj. operatera na tome.

Milan_Pozega

Početnik
Poruka
43
Prijatelju, tvojoj tvrdoglavosti se ne nazire kraj...ipak, razumem te, nekada su tvrdili da nesto sto je teze od vazduha nece moci da leti nikad
...i to samo nekoliko godina pre pojave prvog aviona, tako da...sve je to ljudski...

Pazljivo procitaj ovo:

Coming soon, an X-ray vision gun

Ben Farmer
London Telegraph
Thursday January 17, 2008

The superhero power to see through walls will soon be within the grasp of ordinary mortals, thanks to a new hand-held X-ray scanner.

Inventors hope the gadget could revolutionise police work and Customs searches by allowing officers to seek out contraband, weapons, bombs or hidden people.

The LEXID device sends out low-level X-rays which are collected in a lens based on the design of a lobster's eye.

Rick Shie, senior vice-president of its American inventors, Physical Optics Corporation, said that lobsters' eyes, which are able to see in deep, murky water, use thousands of tiny squares to focus by reflection rather than the bending or refraction of light like human eyes.

Mr Shie said: "The LEXID works by emitting a low-level X-ray and then the lobster eye interprets what is returned and the image is produced on a screen.

"We are still in the research stage but have conducted successful trials and the government is keen to test it. "It can detect bombs, contraband or people and will show up anything within a couple of metres."

America’s Department of Homeland Security is already understood to be interested in the device for use in its war on terror.

While the images produced by the scanner are not crystal-clear, they are sharp enough to reveal a cache of weapons or parts of a bomb.
Ooooo, covece, evo i oni ti lepo kazu da moze da radi na rastojanju od par metera, aloo i to ako ne nailaze na prepreke odredjene strukture. I kao drugo, ja kao neko ko je na fakultetu IMAO kurs koji se bavi interakcijom elektro magnetnog zracenja sa materijom imam dovoljno ELEMENTARNOG znanja (imam i onog malo viseg, ali ELEMENTARNO je sasvim dovoljno da se nedoumice ovog tipa razrese) da kazem da je ono sto ti tvrdis da jeste moguce u toj meri fizicki ne izvodljivo... Mozes da gledas kroz torbe tasne i slicno ali zidove zaboravi...

Mystic+

Buduća legenda
Poruka
49.664
Pozdrav svima,

... najveća primena koju znam jeste kooperacija Brazilskog Ministarstva za Šumarsto i jedne nemačke firme-instituta koja je razvila algoritam/softver u satelitskim civilnim merenjima za "prepoznavanje" razlike "vrha" krošnje drveća i tla zemljišta. Iz tog složenog algoritma i merenja nastaju razlike koje se odražavaju preko softvera na proračun biomase drveća. Odatle se dobijaju kubature i prirasti šume. Kako je Brazil ogromno, nedostupno i bogato područje ovom sirovinom, logično je da je takav tehnološki premer biomase proistekao iz nove tehnologije koje "vide" kroz krošnje drveća....

...,ali to su krošnje, lišće, ...nije beton i materijal spratnosti ....

Mystic+

Buduća legenda
Poruka
49.664
Ne znam da li je da i/ili ne. Inače, kako bi se merena razlika vrha krošnje i FPZ prevodila. Laserski znam da može. Pogledaj negde na googlu sisteme : LIDAR (ako su detaljno objašnjene). Kod nas je pre 5 godina samo jednom korišćena tehnologija LIDAR, ali helikopterom, deonica oko 400km za Veljin autoput...

Ova tehnologija koja je modifikovana je korišćena za merenje, razlika,... ali ima tu mnogo neznanja, npr... debljina stabla i prirast itd ....što ne znači da ćeš u svakom području džungle imati proporcionalnu kubaturu biomase, razlikom visine krošnje i tla (FPZ)...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.