Mogu li i ja ?

Poruka
46.772
..da se igram psihologa?

Šta mislite o tome koliko odrastanje i vaspitanje utiče na formiranje naših osobina,a šta je urođeno?

Sa kojima se rađamo,a koje stičemo.

Evo primera.

Troje dece uzrasta od 3-6 godina dobije istu količinu novca.Odjure u prodavnicu.

Prvo kupi za sav novac žvake sa cličicama.Povadi sve sličice,žvake delimično iskoristi.

Drugo dete kupi par sitnih slatkiša i ostatak novca pogubi usput do kuće.Sve slatkiše načne,neke pojede neke ostavi i zaboravi.

Treće i najmlađe dete kupi dva najmanja slatkiša i ostatak novca pažljivo stisnutog u ruci donese i da odraslom na čuvanje.I danima uzima novac i kupuje po jedan slatkiš.


Dvadeset godina kasnije...

Prvo dete sav novac koji zaradi odmah potroši na po jedan komad garderobe.

Drugo dete potroši sve sto ima ,nikad ne zna na šta je potrošena polovina novca.I dva puta mesečno ne zna gde ostavi novčanik.

Treće dete uvek ima ušteđevinu.Kupuje lepe i vredne stvari,isključivo na sniženju,putuje...Služi ostalima kao banka.

Porasli su zajedno.Genetski povezani.


Šta vi mislite?
 
..da se igram psihologa?

Šta mislite o tome koliko odrastanje i vaspitanje utiče na formiranje naših osobina,a šta je urođeno?

Sa kojima se rađamo,a koje stičemo.

Evo primera.

Troje dece uzrasta od 3-6 godina dobije istu količinu novca.Odjure u prodavnicu.

Prvo kupi za sav novac žvake sa cličicama.Povadi sve sličice,žvake delimično iskoristi.

Drugo dete kupi par sitnih slatkiša i ostatak novca pogubi usput do kuće.Sve slatkiše načne,neke pojede neke ostavi i zaboravi.

Treće i najmlađe dete kupi dva najmanja slatkiša i ostatak novca pažljivo stisnutog u ruci donese i da odraslom na čuvanje.I danima uzima novac i kupuje po jedan slatkiš.


Dvadeset godina kasnije...

Prvo dete sav novac koji zaradi odmah potroši na po jedan komad garderobe.

Drugo dete potroši sve sto ima ,nikad ne zna na šta je potrošena polovina novca.I dva puta mesečno ne zna gde ostavi novčanik.

Treće dete uvek ima ušteđevinu.Kupuje lepe i vredne stvari,isključivo na sniženju,putuje...Služi ostalima kao banka.

Porasli su zajedno.Genetski povezani.


Šta vi mislite?
Zanimljivo.
Ja sam tip (drugo dete), burazer (treće dete).
Kod mene u familiji je verovatno tako, jer sam rođena kao žensko dete posle par generacija. Pre mene su se rađala muška deca generacijama unazad.Možda sam zato bila "mezimac" i uvek sam mogla raditi u životu, manje-više šta sam htela. Mislim da to nema veze generalno sa vaspitanjem,koliko sa tim da deca kasnije u životu prihvataju kao model i stav prema bilo čemu(u ovom primeru prema novcu)od "dominantnijeg" roditelja. U mom slučaju to je bio otac, od koga sam prihvatila da nikad ne robujem parama i da je svrha novca da isti robuje meni.
 
Što ne bi mogla, ovde se svi ionako igraju :mrgreen:

Neki bi sad rekli da je očito u pitanju odgoj, obzirom da je svo troje dece genetski povezano itd itd. Danas je to in, fensi verzija ioanko. Genetika, što će reći nauka, što će reći fakti; odavno se uveliko preispituje po koledžima širom sveta, i na njeno se mesto stavlja društveno uslovljavanje itd itd.
Iz te perspektive, mogli bi se reći da je tvoj primer savršen, jer upravo pobija te retrogradne gadosti kao što je genetika - očito su deca dobila drukčiji tretman od roditelja i društva, i to i je oblikovalo da na kraju ispadnu osobe kakve jesu.


Međutim, ti si navela kako su se deca oduvek različito ponašala (ako sam te dobro shvatila), a nisam sklona verovati kako roditelji po difoltu svoju decu odgajaju drukčije - kako jedno dete obasipaju pažnjom, dok drugo drže vezano u podrumu. Svakako da ima slučajeva ali su oni ekstremi, i pre izuzetak nego pravilo.

Tako da bih se ja držala stare, danas prezrene škole, i rekla kako je u pitanju udeo i jednoga i drugoga, s tim da genetika igra veliku ulogu. Jer, u stvari, jedino time možeš objasniti kako se desi da imaš dva brata koja su imala potpuno isti tretman u kući, ne vuku nikakve traume iz detinjstva, društvo ih je oblikovalo u istom pravcu - a opet je jedan ispao primeren član zajednice, dok se drugi odao kriminalu i možda upravo sedi u zatvoru.
Ne odbacujem uticaj sredine ni u kom slučaju, jedino što kažem jeste: genetika je čudo :mrgreen:

ps. Za one koji će pitati kako je to moguće, imaju iste roditelje, reći ću da svoje genetske predispozicije ne morate nužno povući od roditelja,. Jeste čuli nekad: ma, isti ujak? E, to.
 
Zanimljivo.
Ja sam tip (drugo dete), burazer (treće dete).
Kod mene u familiji je verovatno tako, jer sam rođena kao žensko dete posle par generacija. Pre mene su se rađala muška deca generacijama unazad.Možda sam zato bila "mezimac" i uvek sam mogla raditi u životu, manje-više šta sam htela. Mislim da to nema veze generalno sa vaspitanjem,koliko sa tim da deca kasnije u životu prihvataju kao model i stav prema bilo čemu(u ovom primeru prema novcu)od "dominantnijeg" roditelja. U mom slučaju to je bio otac, od koga sam prihvatila da nikad ne robujem parama i da je svrha novca da isti robuje meni.

Misliš da ipak vaspitanje ima više uticaja.
 
Misliš da ipak vaspitanje ima više uticaja.
Da...ali ne zbog toga što roditelji drugačije vaspitavaju svoju decu.Nego svako od dece kasnije "usvoji" neki svoj stav prema novcu i uopšte životu. Pogotovu ukoliko roditelji nisu bili "sinhronizovani"u pogledu vaspitanja dece.Ja sam tako nesvesno ili podsvesno kasnije u tome" kopirala" oca.
"Gde su ti pare"! - to me svi danas od reda pitaju.
 
Genetika, što će reći nauka, što će reći fakti; odavno se uveliko preispituje po koledžima širom sveta, i na njeno se mesto stavlja društveno uslovljavanje itd itd.


Kako neko postaje preterano pedantano.

Dete odraslo u kući sa opuštenim stavom prema tome, razvije patološku potrebu za čistoćom.
Onda se neko seti neke babine sestre koja je fanatično prala veš na potoku.

Ja ne znam, ali mi je zanimljivo.
Da li je gen uskočio?
 
Pa ne znam ja sam isto oduvek cuvao pare i stvari a burazer ceo zivot kuka a milione je potrosio,aj da je nesto proziveo ,video,putovao,nego na pljuge potrosio,garderobu,kola,neke preskupe gluposti od kojih se nije opametio i napredovao


Baš to je gotovo pravilo. A isto ste vaspitavani i zajedno odrastali.

Da li brat ima gen od nekog rasipnog pretka.
😂
 
Kako neko postaje preterano pedantano.

Dete odraslo u kući sa opuštenim stavom prema tome, razvije patološku potrebu za čistoćom.
Onda se neko seti neke babine sestre koja je fanatično prala veš na potoku.

Ja ne znam, ali mi je zanimljivo.
Da li je gen uskočio?
Ne mora značiti?

Može biti reakcija, kao kad deca alkoholičara odrastu mrzeći alkohol (mada deca alkoholičara imaju veću šansu - da, genetsku - da i sama postanu ovisnici, od dece koja nisu imala tu nesreću). Ili, obrnut slučaj od tvoga, deca koja su odrasla u disciplinovanim kućama u kojima su roditelji bili opsesivni čistunci, dešava se kad odrastu, na sopstvene kuće ne ulažu ni deseti deo napora čak štaviše groze se toga.
 
po meni genetika nema veze sa tim
ja sam primer treceg deteta, bila i ostala a sve to zahvaljujuci vaspitanju roditelja
volim da trosim novac i trosim ga ali na stvari koje su mi potrebne i uvek vodim racuna da ne potrosim sve
i ja sma od onih koji uvek imaju novac , i nikada nisam u situaciji da pozajmljujem ili slicno
 
po meni genetika nema veze sa tim
ja sam primer treceg deteta, bila i ostala a sve to zahvaljujuci vaspitanju roditelja
volim da trosim novac i trosim ga ali na stvari koje su mi potrebne i uvek vodim racuna da ne potrosim sve
i ja sma od onih koji uvek imaju novac , i nikada nisam u situaciji da pozajmljujem ili slicno
Jesu li ti braća ili sestre isto takvi ili se razlikujete po tom pitanju?Ako ste isti, biće da je do vaspitanja. Ako se razlikujete, može biti i do genetike. Što reče, Susan...od ko zna kog pretka.
 
Генетске предиспозиције. Постоје гени који су ту али се можда никада не активирају ако се не деси одговарајућа ситуација да би се активирали.
 

Back
Top