Mogu li da verujem u Boga a da nisam religiozan?

religare znači "čvrsto se vezati"
uglavnom da bi se povezao sa Bogom nije ti neophodan posrednik u vidu verske organizacije ili religije..nekima je lakše uz pomoć religije...neki se kroz religiju samo udalje od Boga.. u religiji ili van nje najvažniji je lični odnos sa Bogom...
 
Verujem da nesto ima.Molim se Bogu idem u crkvu .Nisam previse opterecena sa time.Upoznala sam i onu ruznu stranu nasih popova. Znajuci kakvi sve ljudi idu u crkvu i poste muka mi je od svega .Od tih kvazi vernika
radost.jpg
 
Када су господина Калашњикова, творца чувене пушке питали да ли га гризе савест због тога шта је измислио - одговорио је "Питајте политичаре".
Што се хришћана тиче, смисао хришћана није да буду савршена бића и светитељи који не додирују земљу.
Хришћани су људи који се кају и који устају и иду даље.
То што ми данас схватамо хришћанство као припадност удружењу риболоваца "имам чланску карту али не идем на састанке", "имам опрему али не ловим рибу, немам времена" , то је нешто што је много различито од оног што хришћанство јесте.
 
Религије су производи заједница или држава које су искористиле потребе душе или духа сазданог од Вере, Љубави и Наде.
Ослоњене на те потребе духа, направљене су манипулативне па чак и профитабилне организације у виду религија.
Да није тако, постојала би само једна једина религија, као што је и Бог само један и није га брига кад шта једеш, кад радиш или не радиш, већ шта мислиш, осећаш, како поступаш.
Ја у таквог Бога верујем.
Поштујем православље у ком сам рођена и крштена више у смислу традиције, али да би се помолила, не морам да одем у цркву.
Он ме чује где год да сам.
 
bravo nato, bog gleda u srce a ne kojoj religiji pripadaš.
tradicionalno da, ali duhovno samo bog.
crkva ima ulogu sabornosti naroda i to je lepo a i održala narod u teškim vremenima.
Сале, драги 🤗🍀

Не стижем да те поздравим. 🙁
Ето, ти си од оних са духом. ❤️
 
Često čujem da ako nisi religiozan to znači da ne veruješ u Boga. Ne slažem se.

A vi?

Pogledajte prilog 1089021
Оно што је још поразније, бар за мене, да је велики број религиозно декларисаних људи заправо далеко од вере.
Површност у смислу поштовања обичаја, ритуала праћено гнусним делима, мислима уз агресивно инсистирање на вери даје јако лошу слику о верницима младим људима или онима који су неопредељени.

Оно што ми највише смета што често делује да црква то подржава. Пуко поштовање ритуала без суштинског разумевања вере.
 
Славим славу, кад год прођем поред цркве у исту уђем, запалим свеће за живе мртве. Оставим неки динар и то је то. Да, ја сам један од оних који верују да нешто постоји. Дал је то Бог или не знам ни ја шта, али сигурно да нисмо сами на овом свету. У том неком духовном смислу. Исто не треба ићи ни у екстремно. Знам људе које је вера озбиљно сјебала. Од материјалног стања, до социјализације итд.
 
naziv religija potiče od reči "re ligare" na latinskom što znači ponovo se povezati (sa Bogom).
danas se međutim pod religijom uglavnom smatra neki skup učenja iza koga stoji neka verska organizacija
u opštem smislu religija označavanje povezivanje ili sa prirodom ili sa bogom.
ono kako mi tumačimo pojam je u pitanju pojedine verske zajednice u svetu. otuda i zabuna, možeš se povezati sa bogom a ne moraš pripadati nijednoj određenoj veri.
ne može se biti nereligiozan i verovati u boga.
mada sam primetio da srbi pravoslavni izbegavaju tu reč.
koriste hrišćanska vera, pravoslavna vera, svetosavska vera.
 
Iz nekog razloga baš u Pravoslavlju se satanizuje crkva. Nije to baš tako. I svi znamo da kukolja ima svugde.
Možda nisam baš ubola temu, ali bih preporučila svima nama zajedno više (sa)znanja na ove teme. Teško se odlučujem na bilo kakav komentar jer smatram da je moje znanje minimalno, iako učim svakodnevno. Nisam čovek dogmi i time je učenje mnogo teže.
Većina se slaže da je Bog jedan i negde sam sklona verovati da pravi vernici bilo da su hrišćani, islam, judeizam u pitanju nemaju problem sa shvatanjem.
Ne mogu se dovesti u zablude ili sl. Kad malo dublje zađemo shvatićemo da su nam koreni isti i temelj same vere jako sličan. Ne treba tu mešati razne psudo-religije koje su nastale iz svih pravaca.
Pravoslavka sam, i nekako se osetih odgovornom da napišem koju reč. Čini mi se da nigde kao kod nas u Pravoslavlju nije tolika povika na sveštenike i crkvu.
Nije da nema zašto, nije da nisam i sama povremeno bivala besna na razne vesti, ali kad se čovek smiri i realno pogleda na sve, nije to ni blizu onako kako se u medijima prikazuje. A i da jesete, pa ljudi moji i sveštena lica su samo ljudi, a crkva ustanova. Zar nemaju pravo na greške kao takvi ...
Naišla sam na kanal jednog sveštenika koji na sasvim drugačiji način, nekako prihvatljiviji i pitkiji pojašnjava prežvakane teme i tera na razmišljanje.
Treba i to umeti, možda i više od svega ostalog, biti učitelj. Nije svaki sveštenik ni rođen da bude duhovnik, baš kao i sva ostala zanimanja.

Mene je čovek više puta nasmejao, možda Vam se ponešto dopadne.

 

Back
Top