Modernizacija religije

A ko te pitao za znacenje imena Gospodnjega,zar je znanje samo po sebi garancija za drzanje Bozjih zapovesti ???????
Pitao sam te jasno i precizno dali postoje konkretni , izriciti Biblijski dokazi da vernici pre Sinaja nisu uzalud koristili Bozje ime i da nisu sluzili ikonama/slikama mrtvaca ?
I pokazao sam da postoje. Praoci su poštovali Ime Gospodnje i prizivali ga isključivo u posebnim situacijama tako da je sasvim jasno da ga nisu uzalud koristili. Praoci su znali da su idoli bezvrijedni i dostojni da budu bačeni stoga je sasvim jasno da ih nisu pravili. E sad ako imaš neko njihovo konkretno ponašanje koje bi pokazivalo da su svetkovali subotu ti iznesi.

Subota je spomenik stvaranja kojeg su vernici znali i cega su se secali u skladu sa onim sto je Bog stvorio ili jos preciznije - da je iluzorno pomisliti da je Isus iznosio neistine kada je rekao da je subota stvorena za coveka !
Mene ne zanima adventistička teologija o suboti. Fokusiraj se na konkretne kako ti voliš reći biblijske dokaze ako ih imaš naravno.

A sada trazis da to konkretno pise dok se ujedno ubijas kako bi donosio logicke zakljuccke na osnovu tekstova koji nam jasno pokazuju neku drugu versku aktivnost ???
Ovo su ti klasicni dupli standardi,mislim onako pristojno receno...
Tražim neko konkretno ponašanje koje bi ukazivalo da su praoci svetkovali subotu kao što sam ja naveo njihovo konkretno ponašanje. Ja nisam rekao "podrazumijeva se" i stao na tome već sam konkretno to potkrijepio tekstom.

Ceeeeeeeeeekaj batice,daj da prvo rascistimo sa ovim sto te konkretno pitam - ako li imas komketnog teksta koji nam bez ikakve potrebe od tumacenja pokazuje ono sto sam pitao daj ga iznesu u suprotnom ako se drzimo do tumacenja na osnovu neceg drugog onda po istoj logici mozes zakljuciti da su vernici definitivno svetkovali subotu !
Ne, nećeš me vući za nos kao budalu. Dobio si konkretno pitanje od mene i daj odgovori. Očito ti pitanje ne paše dok izbjegavaš odgovor.

I pokazao sam da postoje. Praoci su poštovali Ime Gospodnje i prizivali ga isključivo u posebnim situacijama tako da je sasvim jasno da ga nisu uzalud koristili. Praoci su znali da su idoli bezvrijedni i dostojni da budu bačeni stoga je sasvim jasno da ih nisu pravili. E sad ako imaš neko njihovo konkretno ponašanje koje bi pokazivalo da su svetkovali subotu ti iznesi.

Mene ne zanima adventistička teologija o suboti. Fokusiraj se na konkretne kako ti voliš reći biblijske dokaze ako ih imaš naravno.

Tražim neko konkretno ponašanje koje bi ukazivalo da su praoci svetkovali subotu kao što sam ja naveo njihovo konkretno ponašanje. Ja nisam rekao "podrazumijeva se" i stao na tome već sam konkretno to potkrijepio tekstom.

Ne, nećeš me vući za nos kao budalu. Dobio si konkretno pitanje od mene i daj odgovori. Očito ti pitanje ne paše dok izbjegavaš odgovor.
Ja sam ti odgovorio jasno i bez nikakvog okolisanja na cemu si se ti zahvalio i to je dovoljno za svakog razumnog coveka da zakljuci da sam ti zaista odgovorio na pitanje.
Za razliku od mene,ti si dao citate koje nemaju APSOLUTNO NIKAKVE dodirne tacke sa mojim preciznim pitanjem i sad se osudjujes reci da te ja vucem za nos ???
Ovo je u najmanju ruku nekorektno sa tvoje strane.

Pa ne pise kako si kazao da je Stari zavet senka.
Senka su neke stvari kao recimo zrtvovanje, praznici koji su takodje zvali subotama itd.
Jer su ukazivali na Hrista.

10 zapovesti ne mogu da budu senka niti su ukazivali na Hrista vec kako i sam Hristos kaze, oni su tu da nam pokazu kako se postuje Bog i covek.

Subota je stvorena jos u raju pre greha i 2500 god pre jevreja.
U Marku 2.27 Isus kaze da je ona stvorena za Adama i citira 1 Mojsijevu 2 glavu gde je subita stvirena na pocetku jos pre greha za coveka.

Subota i nedelja ne padaju na isti dan da bi se nesto zamenilo.
Subotom priznajemo Boga kao stvoritelja.
Nedelju niko od apostola ili Hrista nije ustanovio kao neki praznik.
Ali ona nema nista sa subotom da bi se tu nesto menjalo.
Pavle u 4 glavi jevrejima cak kaze da sedmicna subota jos ostaje.
Ali u pokretni praznici koji su se nazivali subotama jer se i u njima nije radilo Pavle ksze da oni vise ne vaze.
Jer su oni bili sen Hrista.

Sedmicna subota ne moze da bude sen Hrista jer je stvorena pre greha i ukazuje na stvaranje na Tvorca i zato jer je deo 10 zapovesti.
A 10 zapovesti je nedeljiva celina.
Temelj Bozje vladavine, Bozji karakter.
I Hristos je posebno uzdigao sve 10 zapovesti i subotu u njima.

Isus kaze ko prekrsi jednu od 10 prekrsio je sve 10.
Jer su oni nedeljiva celina.
Ko uklpni jednu ili zameni narusio je celi zakon o navukao na sebe teski greh i prokletstvo i nece dobiti spasenje.
Ajdmo ovako, a.Pavle recimo u Jevr.10 glava pise da je ceo zakon (SZ) senka buducih stvari i da zakon nema realnu bitnu sustinsku sliku stvari koje predstavlja, i onda da bi to jasnije predstavio uzima starozavetno svestenstvo i zrtvoprinosenje za primer kako je to senka buducih stvari, zasto svestenstvo i zrtvoprinosenje za grehe uzima kao primer, pa zato sto je to nesto najbitnije u SZ jer bez toga nema drugih stvari u SZ, na primer imas obred obrezivanja i moze neko da se obrezuje kao zavet vere Bogu ali ako nema nekog svestenika koji ce za njega prineti Bogu zrtve za njegove grehe onda mu je djaba obrezivanje, tako isto i za Subotu, djaba subota i bogopostovanje ako nemas svestenika i zrtve za grehe.

I zato je i uzeo primer svestenika i zrtve kao deo necega najbitnijeg bez cega na moze da postoji SZ i naveo je da je to senka buducih stvari, i onda su i sve druge spoljasnje stvari i obredi takodje senke i onda je sledstveno i Subota senka.

Ali sta nije senka i zasto i dalje postujemo SZ, pa nije senka vera i bogopostovanje i bogopoklonjenje jednom istinitom Bogu u SZ i to je preneto u NZ, dok su obredi i spoljasnjost ispunjeni i ukinuti nisu bili vise potrebni kao nacini kojim se izrazavalo bogopostovanje, sada je sve to postalo kako pise a.Pavle bogopoklonjenje Isusu Hristu kao velikom svesteniku u domu Bozijem, vise nema potrebe za SZ svestenstvu i zrtvama i subotama i obrezivanje i slicno.

Subota jeste stvorena na pocetku ali pitanje je koji je tacno smisao subote, jer pre Mojsija starozavetni oci i pravednici nisu slavili posebno subotu jer su verovali u jednog istinitog Boga cistom savescu i verom u srcu i tako su imali istinsko bogopostovanje bez potrebe nekih obreda i subota i slicno, cak imamo i Mehlisedeka kojem je otac svih naroda Avram podario desetak i Melhisedek ga je cak i blagoslovio, Melhisedek je praobraz Hrista, sto se sve desilo pre Mojsija i zakona i subote, sto opet sve to znaci da nije bilo potrebe za subotom kao primer za bogopostovanje jer je subota dosla kasnije kada su se ljudi iskvarili i nisu vise bili cisti od greha kao pravednici pre njih i trebao je neki spoljasnji zakon i obred i subota kako bi ih kroz to Bog uputio na istinsko bogopostovanje Njega, i tako je doso Mojsije i njegov zakon i obrezanje i subota i slicno.

I onda kada dodje Gospodar od subote, onda vise i ne treba subota za istinutu veru u Boga jer nam je dosao u ljudskom oblicju sam Bog u Isusu Hristu, i to znaci ono da je subota radi coveka, razumes, nije covek radi subote, nije tu subota sustinska, nego covek i njegova vera u Boga koja ne zavisi od subote, i to vera u Isusa Hrista koji je rekao da je Gospodar subote.

Itd, bas sam se nesto raspiso. :respekt: , sve ovo sto dalje pises pa nisi bas dobro bre sve to shvatio i razumeo, nesto nemam volje da sad to razmatramo, mozda drugom prilikom i mislim da je ovo gore dovoljno da se shvati sustin stvari oko subote.

Ja sam ti odgovorio jasno i bez nikakvog okolisanja na cemu si se ti zahvalio i to je dovoljno za svakog razumnog coveka da zakljuci da sam ti zaista odgovorio na pitanje.
Za razliku od mene,ti si dao citate koje nemaju APSOLUTNO NIKAKVE dodirne tacke sa mojim preciznim pitanjem i sad se osudjujes reci da te ja vucem za nos ???
Ovo je u najmanju ruku nekorektno sa tvoje strane.
Pa postavio sam Glasniku i tebi pitanje da li je u Starom Zavjetu subota važila za sve narode a ne samo za Izrailj. Na pitanje o svetkovanju subote od strane praotaca zaista i jesi dao odgovor i na tome sam ti se zahvalio i postavio si mi kontrapitanje na koje sam ja odgovorio. To što se tebi moj odgovor na neko pitanje ne sviđa ne znači da ga nisi dobio. Svako dobro.

Pa postavio sam Glasniku i tebi pitanje da li je u Starom Zavjetu subota važila za sve narode a ne samo za Izrailj. Na pitanje o svetkovanju subote od strane praotaca zaista i jesi dao odgovor i na tome sam ti se zahvalio i postavio si mi kontrapitanje na koje sam ja odgovorio. To što se tebi moj odgovor na neko pitanje ne sviđa ne znači da ga nisi dobio. Svako dobro.
I ja sam te pitao dali su za sve vernike vazile zabrane za uzaludno koriscenje Bozjeg imena i izradjivanje slika/ikona od mrtvaca da bi im se ukazivele verske casti/sluzbe i ti krenu sap teoloskim akrobacijama u stilu 2+3-1=197 .

Ali u pokretni praznici koji su se nazivali subotama jer se i u njima nije radilo Pavle ksze da oni vise ne vaze.
Jer su oni bili sen Hrista.
Упецао си се сад Гласниче. Цитирајмо ријечи апостола Павла:
"16. *Да вас, дакле, нико не осуђује за јело или пиће, или за какав празник, или за младине, или за суботе, [*Рим 14, 1-12.]
17. *Што је сјенка онога што ће доћи, а тијело је Христово. [*Јев 8, 5; 10, 1.]
" (Колошанима 2:16-17).

Дакле имамо три категорије које су по апостолу Павлу сјенка Христа:
- ПРАЗНИКЕ
- МЛАДИНЕ
- СУБОТЕ.

Како си ти сам рекао те церемонијалне суботе на које се позиваш су ПРАЗНИЦИ. Дакле те церемонијалне суботе спадају у прву од три горенаведене категорије ПРАЗНИЦИ што пак значи да те церемонијалне суботе нису трећа категорија СУБОТЕ која је по апостолу Павлу такође сјенка Христа. Па с обзиром да церемонијалне суботе нису трећа категорија у трећу категорију може спадати једино седмична субота или шабат. Субота је сјенка Христа Гласниче. Видиш како истина увијек изађе на видјело.

I ja sam te pitao dali su za sve vernike vazile zabrane za uzaludno koriscenje Bozjeg imena i izradjivanje slika/ikona od mrtvaca da bi im se ukazivele verske casti/sluzbe i ti krenu sap teoloskim akrobacijama u stilu 2+3-1=197 .
И ја навео доказ да праоци јесу поштовали Име Господње и нису га користили узалуд и да су одбацивали идоле. Хоћеш ли сад коначно дати одговор на моје питање.

И ја навео доказ да праоци јесу поштовали Име Господње и нису га користили узалуд и да су одбацивали идоле.
I gde to pise sreco pismena ,jel ti pravis razliku izmedju POSTOVANJE imena Gospodnjega i koriscenje tog imena uzalud ???
Prvo je opsta odrednica/kvalifikacija za opis vernosti Bogu dok je druga precizna i konkretna !!!
Хоћеш ли сад коначно дати одговор на моје питање.
Odmah nakon tvog citata koji jasno i precizno navodi da pomenuti ljudi iz onog vremena nisu uzalud koristili Bozje ime - ne trazim citata za tumacenje vec izricitog teksta koji nam to kaze..isto kao sto i ti trazis da ti pise za subotu.
Daj da ovo rascistimo jer nakon toga dajem direktno pitanje koje ce ti pomoci da lakse skontas 4-tu Bozju zapovest.
Izvoli !

I gde to pise sreco pismena ,jel ti pravis razliku izmedju POSTOVANJE imena Gospodnjega i koriscenje tog imena uzalud ???
Prvo je opsta odrednica/kvalifikacija za opis vernosti Bogu dok je druga precizna i konkretna !!!
Pa ako to Ime poštuješ i koristiš ga samo u posebnim prilikama znači da ga ne koristiš uzalud.

Odmah nakon tvog citata koji jasno i precizno navodi da pomenuti ljudi iz onog vremena nisu uzalud koristili Bozje ime - ne trazim citata za tumacenje vec izricitog teksta koji nam to kaze..isto kao sto i ti trazis da ti pise za subotu.
Daj da ovo rascistimo jer nakon toga dajem direktno pitanje koje ce ti pomoci da lakse skontas 4-tu Bozju zapovest.
Izvoli !
Objasnio sam ti već. Naveo sam konkretno ponašanje koje ukazuje da oni nisu uzalud koristili Božije ime. Vi takvo ponašanje za subotu nemate. Hoćeš li odgovoriti na pitanje ili ne da znam?

Pa ako to Ime poštuješ i koristiš ga samo u posebnim prilikama znači da ga ne koristiš uzalud.
Pa ako ime postujes i ne koristis ga uzalud jel ga priznajes za Stvoritelja ili ga ne priznajes ?
Objasnio sam ti već. Naveo sam konkretno ponašanje koje ukazuje da oni nisu uzalud koristili Božije ime.
Neeeemoj molim te da se masis ponasanja i da na osnovu toga donosis zakljuccke,ode voz u kukuruz u samiom startu...
Daj mi ti konkretnog citata ili si priznaj da takvog eksplicitnog teksta nema,kao sto sam ja uradio, pa da nastavimo diskusiju kako treba.
Vi takvo ponašanje za subotu nemate. Hoćeš li odgovoriti na pitanje ili ne da znam?
I evo pitanje za trebe - ZBOG CEGA JE I ZA STA KONKRETNO BOG POSVETIO JEDINO SEDMI DAN NAKON STVARANJA !??
Molim te uzmi u obzir da su tada tamo bili samo prvi ljudi,Adam i Eva sto ce reci da jako verovatno da jevreja jos uvek nije bilo.
Molim jasan i precizan odgovor !

Zašto bih ja odgovorio na tvoje pitanje kad ti nisi na moje?
Znas ono,jednom ako te prevare mozda je do njih ali ako dozvolis da te dva put prevare onda je do tebe...
Od sad pa na dalje dokle mi ne odgovoris jasno i precizno to sto te pitam ili bar dok ne priznas da mi ne zelis odgovoriti jednostavno prekidam dalju diskusiju s tobom !
Kad god se osokolis da mi odgovoris onda nastavljamo diskusiju.

Evo stigoh da sada objasnim kako je Maki sam sebi u 5 poteza za kratko vreme sam sebi dao 5 puta mat.
U metaforickom smislu.

Prvo je ovo tvrdio:
Maki!:
Aha znači sad su Izrailjci zaboravili subotu. Međutim Bog ne kaže da je na Sinaju Izrailjce PODSJETIO na subotu već da je OBZNANIO subotu. Ogromna razlika.

1 Mat.
Maki kaze Bog nije Izrailcima dao ranije subotu?
Izrailski Bozji narod nije postojao pre, ko zeli nekog da pobija bar to treba da zna.
Bog je sklapao saveze sa njihovim ocima ali Izrail tada jos nije bio narod.
Ocigledno da su sinovi preko otaca znali za subotu ali nisu mogli da ju praktikuju kada su bili u ropstvu ili jako lose.
I posle 12 ili 13 generacija se to zaboravi.
Ali tim generacijama se Bog jos nije javljao do izlaska.
To cemo videti kadnije dole.

2 Mat.

Maki:
Kako je to šah mat? Jasno i nedvosmisleno piše da je subota OBZNANJENA SAMO IZRAILJCIMA NA SINAJU. Zapovijest o suboti ne postoji prije Sinaja i ne odnosi se na bilo koga drugog sem na Izrailjce. Nema govora o vašoj priči da je subota ustanovljena u raju i da su je svetkovali ljudi od Adama. Ne, svetkovali su je isključivo Jevreji od Mojsijevog doba. Niko prije.

Glasnik:
Nije tacno samo Izrailcima vec svim ljudima.
Da poglefamo:

Isaija 56,2Blago čovjeku koji tako čini, i sinu čovječijemu koji se drži toga čuvajući subotu da je ne oskvrni, čuvajući ruku svoju da ne učini zla.
Isaija 56,3I neka ne govori tuđin koji pristane uz Gospoda: Gospod me je odlučio od svoga naroda; i neka ne govori uškopljenik: gle, ja sam suho drvo.
Isaija 56,4Jer ovako veli Gospod za uškopljenike: koji drže subote moje i izbiraju što je meni ugodno, i drže zavjet moj,
Isaija 56,6A tuđine koji pristanu uz Gospoda da mu služe i da ljube ime Gospodnje, da mu budu sluge, koji god drže subotu da je ne oskvrne i drže zavjet moj,

3 Mat
Maki:
Zapovijest o suboti ne postoji prije Sinaja...

Glasnik:
On kaze da zapovest o suboti ne postoji pre sinaja.
Pa upravo su Izrailci svetkovali subotu pre davanja zakona na Sinaju.
Ocigledno je Bog zelio da ih podseti ono sto nisu mogli u ropstvu ili se odvikli vec posle 12 generacija.

Da pogledamo:

2. Mojsijeva 16,1Od Elima se podigoše, i sav zbor sinova Izrailjevijeh dođe u pustinju Sin, koja je između Elima i Sinaja, petnaestoga dana drugoga mjeseca pošto izidoše iz zemlje Misirske.
Izrailci ovde kada svetkuju subotu jos nisu na Sinaju.
Dakle imamo subotu pre Sinaja a Maki to ne zna?
Bog im kaze dao im je subotu ali oni jos nisu na Sinaj gde ce dobiti zakon.
Znaci Bog im je dao subotu od ranije samo su vec u ropstvu zaboravili ili se odvikli.

2. Mojsijeva 16,23A on im reče: ovo kaza Gospod: sjutra je subota, odmor svet Gospodu; što ćete peći, pecite, i što ćete kuhati, kuhajte danas; a što preteče, ostavite i čuvajte za sjutra.
2. Mojsijeva 16,24I ostaviše za sjutra, kao što zapovjedi Mojsije, i ne usmrdje se niti bješe crva u njemu.
2. Mojsijeva 16,25I reče Mojsije: jedite to danas, jer je danas subota Gospodnja, danas nećete naći u polju.
2. Mojsijeva 16,26Šest ćete dana kupiti, a sedmi je dan subota, tada ga neće biti.
2. Mojsijeva 16,27I u sedmi dan izidoše neki od naroda da kupe, ali ne nađoše.
2. Mojsijeva 16,28A Gospod reče Mojsiju: dokle ćete se protiviti zapovjestima mojim i zakonima mojim?
2. Mojsijeva 16,29Vidite, Gospod vam je dao subotu, zato vam daje šestoga dana hljeba na dva dana. Stojte svaki na svom mjestu, i neka ne odlazi niko sa svojega mjesta u sedmi dan

Kojim zapovestima se oni protive kada ce im zapovesti dati tek kada budu na Sinaju?
Pa njima nije dao nikakve vec onima koje je dao njihovim ocima koje su i oni sinovi trebali da drze ali nisu mogli zbog ropstva.
Sada ih polako Bog podseca...

Tek u 19 glavidimo da stizu na Sinaj a u 16 glavi slavr subotu.

2. Mojsijeva 19,2Krenuvši se iz Rafidina dođoše u pustinju Sinajsku, i stadoše u oko u pustinji, a oko načiniše Izrailjci ondje pod gorom

4 Mat.

Maki

Nema govora o vašoj priči da je subota ustanovljena u raju i da su je svetkovali ljudi od Adama.

Isus kaze da je subota Stvorena za Adama u raju.
To sto Maki ne veruje Isusu ne menja cinjenicu.

Da pogledamo:

Isus:
Marko 2,27I govoraše im: "Subota je stvorena radi čovjeka...
Isus ovde citira stvaranje sveta i kaze subota he stvorena za Adama.
Covek na hebrejskom zbaci Adsm.
1. Mojsijeva 1,27I stvori Bog čovjeka po obličju svojemu, po obličju Božijemu stvori ga; muško i žensko stvori ih.

A ovde imamo tekst koji Isus citira o stvaranju dubote pre greha u raju:
1. Mojsijeva 2,2I svrši Bog do sedmoga dana djela svoja, koja učini; i počinu u sedmi dan od svijeh djela svojih, koja učini;
1. Mojsijeva 2,3I blagoslovi Bog sedmi dan, i posveti ga, jer u taj dan počinu od svijeh djela svojih, koja učini;

Mat 5.

Maki
Ne, svetkovali su subotu isključivo Jevreji od Mojsijevog doba. Niko prije.

Glasnik:
Videli smo da nisu samo jevreji vec su svi trebali da dvetkuju subotu.

Da ponovimo:

Isaija 56,6A tuđine koji pristanu uz Gospoda da mu služe i da ljube ime Gospodnje, da mu budu sluge, koji god drže subotu da je ne oskvrne i drže zavjet moj,
I videli smo da Isus kaze kod stvaranja je data, stvorena subota za covecanstvo.
Dakle 2500 god pre i jednog jevreja.

Izvinjavam se, Maki samo nabacuje lopte ja sutiram.

Ne borimo se mi protiv vase nedelje.
Ona nama ne smeta.
Cak mozemo dodatno da ju slavimo sa vama ali ne mesto dana odmora.
Slavite ju kao dan vaskrsenja ne kao dan odmora.

Mi samo branimo Bozji sveti zakon koji vi napadate.

Subota i nedelja su dva razlicita dana.
Tako da oni ne padaju na isti dan da bi bilo potrebe da se menjaju ili da jedan ukida drugi.
Vi mozete naknadno da slavite nedelju ali nemate pravo radi vase zapovesti da ukidate Bozju zapovest.
Rafite tako protiv vaseg spasenja.

Jer je Bozji zakon 10 zapovesti celina i ne moze nista da se ukida ili menja.
Jer time narusavas celi zakon.

Matej 5,19Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome

Marko 7,9I reče im: ...ukidate zapovijest Božiju da svoju tradiviju sačuvate.
Marko 7,13Ukidajući riječ Božiju svojijem običajem koji ste postavili; i ovako mnogo koješta činite.

Uostalom ako vam je nedelja dan vaskrsenja, koji je onda vas problem?

Kakve veze ima subota kao dan odmora sa vasom nedeljom?
Ne narusava ju nikako u ni jednom smislu.
Osim da vam je nedelja dan odmora a ne dan vaskrsenja.
Onda moze to da vam smeta.
Ali ja vam kazem da vam je to dan odmora ne dan vaskrsenja.
Niko to i ne pominje.
Inace vam subota ne bi smetala jer ona ne pada na nedelju.
A zamena je ucinjena u 4 veku.
Na zalost oskrnavljen je Bozji zakon.

Poslednja izmena:
Упецао си се сад Гласниче. Цитирајмо ријечи апостола Павла:
"16. *Да вас, дакле, нико не осуђује за јело или пиће, или за какав празник, или за младине, или за суботе, [*Рим 14, 1-12.]
17. *Што је сјенка онога што ће доћи, а тијело је Христово. [*Јев 8, 5; 10, 1.]
" (Колошанима 2:16-17).

Дакле имамо три категорије које су по апостолу Павлу сјенка Христа:
- ПРАЗНИКЕ
- МЛАДИНЕ
- СУБОТЕ.

Како си ти сам рекао те церемонијалне суботе на које се позиваш су ПРАЗНИЦИ. Дакле те церемонијалне суботе спадају у прву од три горенаведене категорије ПРАЗНИЦИ што пак значи да те церемонијалне суботе нису трећа категорија СУБОТЕ која је по апостолу Павлу такође сјенка Христа. Па с обзиром да церемонијалне суботе нису трећа категорија у трећу категорију може спадати једино седмична субота или шабат. Субота је сјенка Христа Гласниче. Видиш како истина увијек изађе на видјело.
Maki je gore pokazao totalno neznanje
Medjutim zasto se on toliko bori protiv Bozjeg zakona?
Zar je nedelja dan odmora pa mu smeta subota koju je Bog blagoslovio za to?
Treba dobro razmisliti o tome.

Da pokazemo sada gde je Maki pogredio svesno.
Jer on uvek iznova vrti ista pitanja na koja mu se stotine puta odgovirilo.
Zasto?
Ne bi li zbunio nekog ko cita.
Isus kaze za takve, sami nece spasenje pa ne daju i drugima.

APOSTOL PAVLE NIJE U KOLOSANIMA UKINUO SUBOTU?

Da te niko ne osudjuje za subote, osim ako nezna za koje?

14 I izbrisavši pismo uredbe koja beše protiv nas, i to uzevši sa srede prikova ga na krstu;
15 I svukavši poglavarstva i vlasti izvede ih na ugled slobodno, i pobedi ih na njemu.
16 Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote;
17 Koje je sve bilo sen od onog što htede da dođe, i telo je Hristovo.

Kolosanima 2. Sta ovo znaci?
Sedmicna subota niakada nije bila sen Hrista, vec nas podseca na Bozje stvaranje i svetkovanjem subote dajemo Bogu slavu i cast kao tvorcu:

8 Sećaj se dana od odmora da ga svetkuješ. 9 Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje.
10 A sedmi je dan SUBOTA, Gospodu Bogu tvom; tada nemoj raditi nijedan posao, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim.
11 Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i šta je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga.
12 Poštuj oca svog i mater svoju, da ti se produže dani na zemlji, koju ti da Gospod Bog tvoj.
2 Mojsijeva. 2.Mo 31:15 Šest dana neka se radi; a sedmi je dan subota, odmor, svet Gospodu;

Subota nas upucuje na stvarnje ne na Hrista.
Isus kaze da je subota STVORENA i radi coveka i njegovog odmora, ne da bi ukazivala na njega:

MarkO 2:27 I govoraše im: Subota je STVORENA čoveka radi, a nije čovek subote radi.

Medjutim uvodni stih gore pominje SUBOTE ne subotu.
STA JE APOSTOL HTEO DA KAZE SA TIM SUBOTAMA KOJE SU SEN HRISTA?
Kakvo je to pismo uredbe o kojem govori uvodni stih? Biblija govori o postojanju 2 zakona.
To bi bar svako trebao da zna ko je hriscanin.
10 zapovesti i ceremonijlani, zakon koji sadrzi celokupnu Izrailjsku sluzbu u hramu sa zrtvovanjima i praznicima koji su sacinjavali PRAZNICNE SUOBTE.

Taj zakon je ukazivao na Hrista, ali ne moralni zakon 10 Bozje zapovesti koji je pravilo zivota za Hrista. Upravo taj moralni zakon sadrzi jednu zapovest o suboti.
A ceremonijlani zakon sadrzi 7 CEREMONIJALNE Praznicne SUOBOTE:

Imamo 7 praznicnih ili godisnjih subota:. Praznicni dani odmora su bili prvi i poslednji dan Praznika presnih hlebova koji su se takodje nazivali subotama i to su bili dani, Dan pedesetnice, Dan trubni, Dan pomirenja i prvi i poslednji dan Praznika senica: 1. 15 nisana - pocetak Praznika presnih hlebova
3 Mojsijeva 23,6,7. 2.
21. nisana - kraj praznika presnih hlebova 3 Mojsijeva 23,8. 3.
6. sivana - Pedesetnica, pedesetog dana posle 16. aviva. 3 Mojsijeva 23, 15-21. 4.
1. etanima - Dan pomirenja ( Ros hasanar) 3 . Mojsijeva 23, 24,25. pocetak gradjanske nove godine.
5. 10. etanima - dan pomirenja (Jom kipur) 3 Mojsijeva 23, 27-32. 6.
15 etanima - pocetak Praznika senica 3 Mojsijeva 23,25. 7. 2
2 etanima - kraj Praznika senica 3 Mojsijeva 23,36. 4 mojsijeva 29, 12,35.

Bog kaze: 3.Mo 23:37 To su praznici Gospodnji, koje ćete praznovati na saborima svetim da prinesete žrtve ognjene Gospodu: žrtvu paljenicu i dar i žrtvu zahvalnu i naliv, sve kad je čemu dan, 3.Mo 23:38 Osim subota Gospodnjih i osim darova vaših i osim svih zaveta vaših i osim svih dobrovoljnih prinosa vaših, koje ćete davati Gospodu. To su bile posebne praznicne isto zvane, subote, kao deo ceremonijlanog, obrednog zakona,

Osim Subote Gospodnje koja je deo 10 zapovesti i kao 4 zapovest.
Ovi praznici Gospodnji su bili pokretni i svake godine su padali u neki Drugi dan u sedmici, jer je racunjanje ovih suobta zavisilo od pocetka svete godine, koja se zasnivala na lunarnom kalendaru.
Kada su se poklapale sa sedmicnom SUBOTOM NAZIVNE SU VELIKIM DAN IMA:
Jovan 19:31 A budući da beše petak, pa da ne bi tela ostala na krstu u subotu (jer beše veliki dan ona subota), Jevreji moliše Pilata da im prebiju noge, pa da ih skinu.

SEDMICNE SUBOTE Su se medjutim svetkovale uvek sedmoga dana u sedmdici.
Godisnje praznicne subote su bile Káo sen, predslika ili jedna vrsta obrednog prorocanstva svi ovi praznici, odnosno sve ove godisnje SUBOTE kao deo ceremonijalnog zakona su ukinute.
Ali sedmicne subote su sacuvane u vlasti Gospodara od subote i kao deo Bozjeg zakona 10 zapovesti ----------------------------------
Slava Bogu i Hristu njegovu.

Ne borimo se mi protiv vase nedelje.
Ona nama ne smeta.
Cak mozemo dodatno da ju slavimo sa vama ali ne mesto dana odmora.
Slavite ju kao dan vaskrsenja ne kao dan odmora.
Ovo je odlicna primedba iza koju stajem 100% - nemam nista protiv da praznujem / slavim nedelju kao dan vaskrsenja s tim da to praznovanje / slavljenje ne sme uticati na 4-tu Bozju zapovest koja nalaze sest radnih dana i odmor u toku sedmog dana po primeru Bozjeg stvaranja !
...ili jos preciznije - to praznovanje / slavljenje dana vaskrsenja moze da sadrzi neku formu od nekog posebnog bogosluzenja tog dana kada bi se vernici okupljali i slavili Boga prigodnim pesmama i zajednicki se molili i slavili Ga za sve sto sto je uradio za coveka generalno ali i specificno za svakog od nas...naravno,svaki se predlog moze ozbiljno razmotriti i implementirati ali ono sto se definitivno ne sme jeste to da se radni dan proglasava neradnim jer bi se tako pravio pokusaj za izmenu 4-te Bozje zapovesti !!!

Hajdemo dakle svetkovati subotu u skladu sa Bozjim zakonom i praznujmo dana Hristovog vaskrsenja tako sto necemo menjati Bozju zapovest !!!

Mi samo branimo Bozji sveti zakon koji vi napadate.

Subota i nedelja su dva razlicita dana.
Tako da oni ne padaju na isti dan da bi bilo potrebe da se menjaju ili da jedan ukida drugi.
Vi mozete naknadno da slavite nedelju ali nemate pravo radi vase zapovesti da ukidate Bozju zapovest.
Rafite tako protiv vaseg spasenja.
👍 👍 👍

Poslednja izmena:
Ovo je odlicna primedba iza koju stajem 100% - nemam nista protiv da slavim nedelju kao dan vaskrsenja s tim da to slavljenje ne sme uticati na 4-tu Bozju zapovest koja nalaze sest radnih dana i odmor u toku sedmog dana po primeru Bozjeg stvaranja !
...ili jos preciznije - to slavljenje dana vaskrsenja moze da sadrzi neku formu od nekog posebnog bogosluzenja tog dana kada bi se vernici okupljali i slavili Boga prigodnim pesmama i zajednicki se molili i slavili Ga za sve sto sto je uradio za coveka generalno ali i specificno za svakog od nas...naravno,svaki se predlog moze ozbiljno razmotriti i implementirati ali ono sto se definitivno ne sme jeste to da se radni dan proglasava neradnim jer bi se tako pravio pokusaj za izmenu 4-te Bozje zapovesti !!!

Hajdemo dakle svetkovati subotu u skladu sa Bozjim zakonom i praznujmo dana Hristovog vaskrsenja tako sto necemo menjati Bozju zapovest !!!

👍 👍 👍
Problem je sto je njima nedelja mesto subote a ne radi vaskrsenja, jer inace ne bi imali razlog da se bune jer ta dva dana ne padaju jedan na drugi.
Subota ne ukida nedelju i nedelja subotu.

Isusu vidimo nisu smetale njihove tradicije sve dok nisu u sukobu sa Bozjim zakonom.
Zasto bi nama?
Prakticno ja i nedeljom ne radim skoro nikada.
Dok vidim oni sami jedva cekaju da dodje da nesto rade.
Na tvoju ponudu dobio si ovo:
Screenshot_20240530_075314_Krstarica.jpg

Otvoreno neprijateljstvo protiv Bozjeg zakona.

Ocigledno se nedelja priorema da se zakonski uvede kso dan odmora svuda po svetu mesto subote i o obaveze da odigra ulogu oko ziga zverinog pod okriljem zastite prirode i familije.
Ona nije zig ali ce verovatno biti jedno od orudja za prihvatanje ziga

https://www.facebook.com/share/v/SqzhmFffgdBg6bDu/

Kazem nedlela nije zig ali ce verovatnp biti jedno od orudja za prihvaranje zigak ao dqn odmosno mesto subote.
Ne kao zasebni dan vaskrsenja.

Poslednja izmena:
Znas ono,jednom ako te prevare mozda je do njih ali ako dozvolis da te dva put prevare onda je do tebe...
Od sad pa na dalje dokle mi ne odgovoris jasno i precizno to sto te pitam ili bar dok ne priznas da mi ne zelis odgovoriti jednostavno prekidam dalju diskusiju s tobom !
Kad god se osokolis da mi odgovoris onda nastavljamo diskusiju.
Oni ce ukinuti i njihov dan vaakrsenja i postaviti im gllobalni dan odmora mesto subote.
Da li ce im i to tada smetati?

Samo nekoicini jer ih u praksi mnogo briga za dan vaskrsenja,.
Stvarnost je da im je to u stvari dan odmora mesto sabata a ne dan vaskrsenja.
Na dan zveri ce se pokrivac sa nedeji ukloniti i dobice pravi razllog, svetkovanja nedelje, dan odmora za koji su trenirani a ne dan vaskrsenja.
Jer im inace 4 zapovest ne bi uopste bila smetnja.

Problem je sto je njima nedelja mesto subote a ne radi vaskrsenja, jer inace ne bi imali razlog da se bune jer ta dva dana ne padaju jedan na drugi.
Subota ne ukida nedelju i nedelja subotu.

Isusu vidimo nisu smetale njihove tradicije sve dok nisu u sukobu sa Bozjim zakonom.
Zasto bi nama?
Prakticno ja i nedeljom ne radim skoro nikada.
Dok vidim oni sami jedva cekaju da dodje da nesto rade.
Na tvoju ponudu dobio si ovo:
Pogledajte prilog 1556052

Otvoreno neprijateljstvo protiv Bozjeg zakona.

Ocigledno se nedelja priorema da se zakonski uvede kso dan odmora svuda po svetu mesto subote i o obaveze da odigra ulogu oko ziga zverinog pod okriljem zastite prirode i familije.
Ona nije zig ali ce verovatno biti jedno od orudja za prihvatanje ziga

https://www.facebook.com/share/v/SqzhmFffgdBg6bDu/

Kazem nedlela nije zig ali ce verovatnp biti jedno od orudja za prihvaranje zigak ao dqn odmosno mesto subote.
Ne kao zasebni dan vaskrsenja.
Nazalost potpuno si u pravu...!
Mada bih iskreno hteo da ne samo forumasi s kojima pricamo vec citavi deklarativno-hriscanski svet ozbiljnije razmotri ono sto smo ovde iznosili jer su to zaista ozbiljne teme koje definitivno niko ne sme ignorisati a narocito ne oni koji bi da se nazivaju hriscanima !!!

Pa ako ime postujes i ne koristis ga uzalud jel ga priznajes za Stvoritelja ili ga ne priznajes ?
Subota dan odmora. I Nedelja dan vaskrsa.
Gde se oni presecaju?
Nigde:
20240530_091209.jpg

Pa tako i nema potrebe raspravama i svadji, mrznji.
A zasto ipak velika mrznja?
Kler ih tako uci.
Trebaju nacrtati kleru ove dve linije i reci im da nema razloga za mtärznju medju Srbima jer ova dva da dana ne ometaju jedan drugog i ne presecaju se nigde.

Sta je sa ovim primerom?
Nedelja dan odmora - Subota dan odmora?20240530_091404.jpg

Ovde se vec ova dva dana presecaju i sukobljavaju.
Ali ne bi trebalo jer kako kazu nedelja je radi vaskrsenja a ne mesto subote dan odmora.

Sada bi trebalo nacrtati istu semu, jedna crta nedelja dan vaskrsa drugu nedelja dan odmora.
I one idu unakrs jer se to protivi njihovom ucenju da je nedelja dan vaskrsa a ne dan odmora mesto subote.

Kada po zelji atikana i protenstatizma globalno uspostave nedelju kao dan odmora mesto subote, sa time su napali i dan vaskrsenja.

Back