Modernizacija religije

Izvini ali zasto opet govoris ne istinu, necu reci lazes jer i mene vise sramota koliko to praktikujes pa ces totalno sablazniti ateiste vise ...

A gde pise da su u Starom tavetu verujci sledili zakon svoje savesti?

Od kada to Bog pusta da id verujucih radi ko sta hoce?

Kakvi su to zakoni kada Bog kaze da su sledili zakon i zakone moje?
Šta su mogli slijediti prije Sinaja?

Gde kaze da je ceo Stari zavet senka?

Sta je to senka , cega senka znas li?
A 10 zapovesti od kad su to ukinute?

A ko ti daje za pravo da izmisljas nove dane?
https://svetopismo.pouke.org/biblija.php?lang=ekavski&lang2=saric&book=58&chap=8&v=5#5

Ovde ima pise a.Pavle cela ta 8.glava i onda imas reference na SZ, pa recimo u Jevr. 10,1 i dalje objasnjava i jasno pise da je SZ ceo i u sustini senka buducih stvari cime je mislio na Hristosa i NZ.

10 Zapovesti nije ukinata sustina i duhovnost koja postoji u njima, obredna strana jeste, to je primer recimo da je bogopostovanje koje postoji u Subotu preneto je na nove dane konkretno na Gospodnji dan tj. nedelju, dok je sam dan kao takav ukinut.

U sustini za hriscane sada su svi dani stvoreni za bogopostovanje, ali eto slicno SZ jedan dan izdvajamo koji je drugaciji od drugih jer je u taj dan Hristos vaskrsao, jos mi u Pravoslavlju drzimo i subotu za dan koji je eto kao malo svetiji od ostalih dana jer je bio svet za Boziji narod SZ. itd.

Onima koju su sluzili samo Bogu sto ce reci onima koji nisu izradjivali slike/ikone od mrtvaca da bi im ukazivali verske casti/da bi im sluzili i onima koji nisu uzalud koristili Bozje ime.
Dobro, znaci to se manifestovalo kroz Jevreje kao izabrani narod Boziji.

Pa odredjene ikone ili simboli su postojali i u SZ znaci nije Bog zabranio izobrazavanja i slike, nego je zabranio da se obozava tvar i slike umesto njega kao istinitog Boga, ako se pravilno shvate te slike kroz koje se slavi istiniti Bog koji je stvorio tvar onda je to ok.

Pa necemo nagadjati.
Opet nisi odgovirio na druga pitanja?
Tvoj nacin je apsolutno ne kpmpetentan i neozbiljan.
To znaci da ti ne znas i samo izmisljas.
Tako da nisi kompetentan sagovornik.
Ili ces odgovarati na pitanja ili neces mi se vise javljati.
Postavio sam jasno pitanje na koje mi niste dali odgovor. Gdje piše da su prije Sinaja praoci svetkovali subotu? Vaš argument je "pa podrazumijeva se". E pa ja kažem da se podrazumijeva da nisu jer je subota obznanjena na Sinaju a ne prije. Kako je moguće da se pominje da su praoci gradili žrtvenike i obrezivali se ali nigdje nije bilo potrebno da se navede da su obavezno svetkovali subotu?

https://svetopismo.pouke.org/biblija.php?lang=ekavski&lang2=saric&book=58&chap=8&v=5#5

Ovde ima pise a.Pavle cela ta 8.glava i onda imas reference na SZ, pa recimo u Jevr. 10,1 i dalje objasnjava i jasno pise da je SZ ceo i u sustini senka buducih stvari cime je mislio na Hristosa i NZ.

10 Zapovesti nije ukinata sustina i duhovnost koja postoji u njima, obredna strana jeste, to je primer recimo da je bogopostovanje koje postoji u Subotu preneto je na nove dane konkretno na Gospodnji dan tj. nedelju, dok je sam dan kao takav ukinut.

U sustini za hriscane sada su svi dani stvoreni za bogopostovanje, ali eto slicno SZ jedan dan izdvajamo koji je drugaciji od drugih jer je u taj dan Hristos vaskrsao, jos mi u Pravoslavlju drzimo i subotu za dan koji je eto kao malo svetiji od ostalih dana jer je bio svet za Boziji narod SZ. itd.
Pa ne pise kako si kazao da je Stari zavet senka.
Senka su neke stvari kao recimo zrtvovanje, praznici koji su takodje zvali subotama itd.
Jer su ukazivali na Hrista.

10 zapovesti ne mogu da budu senka niti su ukazivali na Hrista vec kako i sam Hristos kaze, oni su tu da nam pokazu kako se postuje Bog i covek.

Subota je stvorena jos u raju pre greha i 2500 god pre jevreja.
U Marku 2.27 Isus kaze da je ona stvorena za Adama i citira 1 Mojsijevu 2 glavu gde je subita stvirena na pocetku jos pre greha za coveka.

Subota i nedelja ne padaju na isti dan da bi se nesto zamenilo.
Subotom priznajemo Boga kao stvoritelja.
Nedelju niko od apostola ili Hrista nije ustanovio kao neki praznik.
Ali ona nema nista sa subotom da bi se tu nesto menjalo.
Pavle u 4 glavi jevrejima cak kaze da sedmicna subota jos ostaje.
Ali u pokretni praznici koji su se nazivali subotama jer se i u njima nije radilo Pavle ksze da oni vise ne vaze.
Jer su oni bili sen Hrista.

Sedmicna subota ne moze da bude sen Hrista jer je stvorena pre greha i ukazuje na stvaranje na Tvorca i zato jer je deo 10 zapovesti.
A 10 zapovesti je nedeljiva celina.
Temelj Bozje vladavine, Bozji karakter.
I Hristos je posebno uzdigao sve 10 zapovesti i subotu u njima.

Isus kaze ko prekrsi jednu od 10 prekrsio je sve 10.
Jer su oni nedeljiva celina.
Ko uklpni jednu ili zameni narusio je celi zakon o navukao na sebe teski greh i prokletstvo i nece dobiti spasenje.

Poslednja izmena:
Postavio sam jasno pitanje na koje mi niste dali odgovor. Gdje piše da su prije Sinaja praoci svetkovali subotu? Vaš argument je "pa podrazumijeva se". E pa ja kažem da se podrazumijeva da nisu jer je subota obznanjena na Sinaju a ne prije. Kako je moguće da se pominje da su praoci gradili žrtvenike i obrezivali se ali nigdje nije bilo potrebno da se navede da su obavezno svetkovali subotu?
Na to pitanje sam ti zadnjih godinu dana bar 20 puta odgovarao.
I zadnjih 2 nedelje bar 2 puta.

Pa mi je dosadilo uvek iznova pa sam ti postavio pitanja kao odgovor..

Sta smo ti i ja ovih dama govorili o tom istom pitanju sta kaze Hristos, za koga je Stvorena subota?
Isus kaze stvorena i time citira 1 Moj 2 glavu.
I 2 Moj 20 8-11.

Da li ces mi na ovo odgovoriti?
Pa neces.
Jer znas da nisi u pravu.

Gdje je to uzdigao subotu? Nigdje. Jedva da ju je i spominjao. Vi učitavate u Njegove riječi onoga što tamo nema. On da je smatrao da je subota toliko bitna jasno bi to i rekao bez okolišanja.
Slucajno videh ovaj tvoj post.
Postavio si mi ovo pitanje bez da me citiras da ja ne bi vidio i kao ostalo ne odgovoreno a ti si onda kao u pravu?
To radis cesto i a to je neposteno.

10 zapovesti je nedeljiva celina.
Temelj Bozje vladavine, Bozji karakter.
I Hristos je posebno uzdigao sve 10 zapovesti i subotu u njima.

Isus kaze ko prekrsi jednu od 10 prekrsio je sve 10.
Jer su oni nedeljiva celina.
Ko ukloni jednu ili zameni, narusio je celi zakon o navukao na sebe teski greh i prokletstvo i nece dobiti spasenje.

Rabin Eliazar jasno ukazuje na deo koji je Hristos izgovorio o zakonu jer on kao Jevrejin razume sta je zakon 10 zapovesti i kada Hristos na ovaj nacin govori o zakonu tu nema ukidanja neceg.

Hristos je uzdigao zakon a subota je nedeljivi deo tog zakona.
Sigurno nece Hristos nesto da uzdigne a posle malo da ukine.
Takve stvari mogu da tvrde samo koji se ponasaju kao Maksim po trnju.

Pogledajmo:

A šta sam ja rekao?
Rekao si po njihovoj savesti bez da pojasnis okvire te savesti.
Naime,neki ljudi kazu da su po savesti nekoga ubili,da su po savesti neku zenu silovali i t.d.stoga je izuzetno bitno pojasniti u kojim je okvirima funkcionisala ta njihova savest...
..ti si to propustio pa ja sam osetio poitrebu da ukazem na realno cinjenicno stanje.

Ајде да се детаљније осврнемо на чувени стих из Јеванђеља по Марку који адвентисти користе да докажу да субота важи заувијек:
"И говораше им: *Субота постаде човјека ради, а не човјек суботе ради." (Марко 2:27).

Прво што требамо увидјети је да адвентисти овај стих цитирају ван контекста, нешто што они често спотичу другима. Ево шта је контекст:
"23. *И догоди се кад он иђаше у суботу кроз усјеве да ученици његови почеше правити пут тргајући класје. [*Мт 12, 1; Лк 6, 1.]
24. А фарисеји му говораху: Погледај, шта чине у суботу што није дозвољено!
25. А он им рече: Нисте ли никад читали шта учини Давид кад би у невољи и огладње он и они што бијаху с њим?
26. Како *уђе у дом Божији за вријеме Авијатара првосвештеника и поједе хљебове предложења † које нико није смио јести осим свештеника, и даде их онима што бијаху с њим? [*1 Сам 21, 7; † 3 Мој 24, 9.]
27. И говораше им: *Субота постаде човјека ради, а не човјек суботе ради. [*2 Мој 20, 10.]
28. Зато је Син Човјечији господар и од суботе.
" (Марко 2:23-28).

Дакле контекст су фарисејске оптужбе Христу да Он крши прописе о суботи. Христос им наводи примјере који оповргавају њихове оптужбе и онда завршава са поруком на коју се адвентисти позивају. Питање које Христос и фарисеји овдје расправљају није КО је дужан да светкује суботу већ ШТА спада у прописе о суботи а Христова порука из 27. стиха је лаички преведено "охладите претјерујете". Фарисеји су наметали нереалне прописе око суботе а Христос им говори да није битна заповијест сама по себи већ људи којима је дата. Вама остављам да промислите ко је ближи Христу овдје. Адвентисти којима је субота толико битна да им је у имену вјерске заједнице и по којима је субота печат Божији и заповијест која сија највише од свих 10 или православни који увиђају да је субота имала одређени значај у Старом Завјету али више тај значај нема јер је дошао Господар суботе.

Адвентисти се позивају на то да није рекао "субота постаде ЈЕВРЕЈИНА ради" па то значи да се субота односи на све људе. Али Христос нигдје није рекао ни "субота постаде СВИХ ЉУДИ ради" или "субота постаде ЧОВЈЕЧАНСТВА ради". Нигдје није рекао "субота је створена прије гријеха" или било који други адвентистички теолошки израз. Адвентисти учитавају у овај стих оно чега нема. Како сам већ рекао Христос овом изјавом уопште ни не говори о томе КО је дужан да светкује суботу. Адвентисти игноришу КОНТЕКСТ стиха. Христос Се свакако обраћао Јеврејима тј. фарисејима и истицање "постаде ЈЕВРЕЈИНА ради" би било сасвим непотребно јер се знало да се обраћа Јеврејима. Само зато што се користи генерична ријеч "човјек" не значи да се односи на све људе а не само на Јевреје. Ево један управо такав примјер из Старог Завјета:
"Ко ли би јео сало од стоке коју приноси ЧОВЈЕК на жртву огњену Господу, нека се истријеби из народа својега онај који једе." (Левитска 7:25).

Овдје се каже да ЧОВЈЕК приноси жртву огњену Господу а не да је приноси ЈЕВРЕЈИН. Па да ли то значи да су жртвени прописи из Треће Мојсијеве о којима се овдје говори важили за све људе и народе? Наравно да не, они су дати Израиљцима на Синају и за њих су важили. "Човјек" је уопштена ријеч и тек контекст прецизније говори да ли се ради о свим људима или некој ужој групи или пак само о појединцу. А контекст Христове изјаве фарисејима јасно упућује на то да је субота дата људима којима су припадали и ти фарисеји којима се обраћао да та група људи су припадници јеврејског народа. Јер је субота дата само њима и ником другом.

"13. *И сишао си на гору Синајску и говорио с њима с неба, и дао им судове праве и законе истините, уредбе и заповијести добре. [*2 Мој 20, 1.]
14. И обзнанио си им суботу своју свету, и дао им заповијести и уредбе и закон преко Мојсија, слуге својега.
" (Немијина 9:13-14).
Обзнанио си "ИМ". Њима. Ко су они? Израиљци.
"Јер си погледао на муку отаца наших у Мисиру, и вику њихову чуо си на мору Црвеном;" (Немијина 9:9).

Хебрејска ријеч за "обзнанити" је הוֹדַ֤ע (ховда) и налази се у горепоменутом стиху Немијина 9:14 у облику הוֹדַ֣עַתָ‪‬ (ховда-а-та) и значи САЗНАТИ ПРВИ ПУТ ЗА НЕШТО. Не значи подсјетити на нешто већ познато или постојеће. Ево један библијски стих у коме се користи иста ријеч који то јасно и доказује:
"И кад се постиде свега што су чинили, ПОКАЖИ им облик од дома и ред и изласке и уласке, и све облике и сву уредбу, и све облике и све заклоне, и опиши им га да пазе на сав облик његов и на све уредбе, и тако чине." (Језекиљ 43:11).
וְאִֽם־נִכְלְמ֞וּ מִכֹּ֣ל אֲשֶׁר־עָשׂ֗וּ צוּרַ֣ת הַבַּ֡יִת וּתְכוּנָתֹ֡ו וּמֹוצָאָ֡יו וּמֹובָאָ֣יו וְֽכָל־צֽוּרֹתָ֡ו וְאֵ֣ת כָּל־חֻקֹּתָיו֩ וְכָל־ [צוּרֹתָי כ] (צ֨וּרֹתָ֤יו ק) וְכָל־ [תֹּורֹתֹו כ] (תֹּורֹתָיו֙ ק) הֹודַ֣ע אֹותָ֔ם וּכְתֹ֖ב לְעֵֽינֵיהֶ֑ם וְיִשְׁמְר֞וּ אֶת־כָּל־צוּרָתֹ֛ו וְאֶת־כָּל־חֻקֹּתָ֖יו וְעָשׂ֥וּ אֹותָֽם׃
Да ли су Израиљци прије знали за облик храма који им треба бити показан? Не, тек су требали први пут сазнати за то. Исто као и за суботу. На Синају су први пут требали сазнати за њу. Прије тога им је била непозната.

Ајде да се детаљније осврнемо на чувени стих из Јеванђеља по Марку који адвентисти користе да докажу да субота важи заувијек:
"И говораше им: *Субота постаде човјека ради, а не човјек суботе ради." (Марко 2:27).

Прво што требамо увидјети је да адвентисти овај стих цитирају ван контекста, нешто што они често спотичу другима. Ево шта је контекст:
"23. *И догоди се кад он иђаше у суботу кроз усјеве да ученици његови почеше правити пут тргајући класје. [*Мт 12, 1; Лк 6, 1.]
24. А фарисеји му говораху: Погледај, шта чине у суботу што није дозвољено!
25. А он им рече: Нисте ли никад читали шта учини Давид кад би у невољи и огладње он и они што бијаху с њим?
26. Како *уђе у дом Божији за вријеме Авијатара првосвештеника и поједе хљебове предложења † које нико није смио јести осим свештеника, и даде их онима што бијаху с њим? [*1 Сам 21, 7; † 3 Мој 24, 9.]
27. И говораше им: *Субота постаде човјека ради, а не човјек суботе ради. [*2 Мој 20, 10.]
28. Зато је Син Човјечији господар и од суботе.
" (Марко 2:23-28).

Дакле контекст су фарисејске оптужбе Христу да Он крши прописе о суботи. Христос им наводи примјере који оповргавају њихове оптужбе и онда завршава са поруком на коју се адвентисти позивају. Питање које Христос и фарисеји овдје расправљају није КО је дужан да светкује суботу већ ШТА спада у прописе о суботи а Христова порука из 27. стиха је лаички преведено "охладите претјерујете". Фарисеји су наметали нереалне прописе око суботе а Христос им говори да није битна заповијест сама по себи већ људи којима је дата. Вама остављам да промислите ко је ближи Христу овдје. Адвентисти којима је субота толико битна да им је у имену вјерске заједнице и по којима је субота печат Божији и заповијест која сија највише од свих 10 или православни који увиђају да је субота имала одређени значај у Старом Завјету али више тај значај нема јер је дошао Господар суботе.

Адвентисти се позивају на то да није рекао "субота постаде ЈЕВРЕЈИНА ради" па то значи да се субота односи на све људе. Али Христос нигдје није рекао ни "субота постаде СВИХ ЉУДИ ради" или "субота постаде ЧОВЈЕЧАНСТВА ради". Нигдје није рекао "субота је створена прије гријеха" или било који други адвентистички теолошки израз. Адвентисти учитавају у овај стих оно чега нема. Како сам већ рекао Христос овом изјавом уопште ни не говори о томе КО је дужан да светкује суботу. Адвентисти игноришу КОНТЕКСТ стиха. Христос Се свакако обраћао Јеврејима тј. фарисејима и истицање "постаде ЈЕВРЕЈИНА ради" би било сасвим непотребно јер се знало да се обраћа Јеврејима. Само зато што се користи генерична ријеч "човјек" не значи да се односи на све људе а не само на Јевреје. Ево један управо такав примјер из Старог Завјета:
"Ко ли би јео сало од стоке коју приноси ЧОВЈЕК на жртву огњену Господу, нека се истријеби из народа својега онај који једе." (Левитска 7:25).

Овдје се каже да ЧОВЈЕК приноси жртву огњену Господу а не да је приноси ЈЕВРЕЈИН. Па да ли то значи да су жртвени прописи из Треће Мојсијеве о којима се овдје говори важили за све људе и народе? Наравно да не, они су дати Израиљцима на Синају и за њих су важили. "Човјек" је уопштена ријеч и тек контекст прецизније говори да ли се ради о свим људима или некој ужој групи или пак само о појединцу. А контекст Христове изјаве фарисејима јасно упућује на то да је субота дата људима којима су припадали и ти фарисеји којима се обраћао да та група људи су припадници јеврејског народа. Јер је субота дата само њима и ником другом.

"13. *И сишао си на гору Синајску и говорио с њима с неба, и дао им судове праве и законе истините, уредбе и заповијести добре. [*2 Мој 20, 1.]
14. И обзнанио си им суботу своју свету, и дао им заповијести и уредбе и закон преко Мојсија, слуге својега.
" (Немијина 9:13-14).
Обзнанио си "ИМ". Њима. Ко су они? Израиљци.
"Јер си погледао на муку отаца наших у Мисиру, и вику њихову чуо си на мору Црвеном;" (Немијина 9:9).

Хебрејска ријеч за "обзнанити" је הוֹדַ֤ע (ховда) и налази се у горепоменутом стиху Немијина 9:14 у облику הוֹדַ֣עַתָ‪‬ (ховда-а-та) и значи САЗНАТИ ПРВИ ПУТ ЗА НЕШТО. Не значи подсјетити на нешто већ познато или постојеће. Ево један библијски стих у коме се користи иста ријеч који то јасно и доказује:
"И кад се постиде свега што су чинили, ПОКАЖИ им облик од дома и ред и изласке и уласке, и све облике и сву уредбу, и све облике и све заклоне, и опиши им га да пазе на сав облик његов и на све уредбе, и тако чине." (Језекиљ 43:11).
וְאִֽם־נִכְלְמ֞וּ מִכֹּ֣ל אֲשֶׁר־עָשׂ֗וּ צוּרַ֣ת הַבַּ֡יִת וּתְכוּנָתֹ֡ו וּמֹוצָאָ֡יו וּמֹובָאָ֣יו וְֽכָל־צֽוּרֹתָ֡ו וְאֵ֣ת כָּל־חֻקֹּתָיו֩ וְכָל־ [צוּרֹתָי כ] (צ֨וּרֹתָ֤יו ק) וְכָל־ [תֹּורֹתֹו כ] (תֹּורֹתָיו֙ ק) הֹודַ֣ע אֹותָ֔ם וּכְתֹ֖ב לְעֵֽינֵיהֶ֑ם וְיִשְׁמְר֞וּ אֶת־כָּל־צוּרָתֹ֛ו וְאֶת־כָּל־חֻקֹּתָ֖יו וְעָשׂ֥וּ אֹותָֽם׃
Да ли су Израиљци прије знали за облик храма који им треба бити показан? Не, тек су требали први пут сазнати за то. Исто као и за суботу. На Синају су први пут требали сазнати за њу. Прије тога им је била непозната.

Bas ti hvala nikada ne bih pisao o ovome da nisi ti!

Ovo pokzsavas svesno da varas cutaoce kako bi im dao pogresan dojam da si kovajagi nesto kazao.

Niko nije opovrgao da se tu radi o toj problematici Da su jevreji zloupotrebili subotu a Isus im samo objasnjava kako treba postovati subotu, pises nesto sto niko ne dovidi u pitanje da bi tako samo digao prasinu.

U tom dogadjaju Isus podseca jevreje na stvaranje subote i za koga je stvorena.
Za covecanstvo, za coveka, za Adama za njegovo potomstvo.
Nije Adam stvoren za subotu vec obrnuto.
Ali to ne znaci da Adam i njegovo potomstvo ne treba da ju drzi.
Itekako, ali treva ispravno.
To sam ti navodio sve pre neki dan.

Da pogledamo sada ponovo.

Isus kaze:

Marko 2,27I govoraše im: "Subota je stvorena radi čovjeka, (adama) a ne čovjek radi subote.

Posto Biblija nije pisana na Srpski a Isus nije ovde govorio Srpski

Isus se ovde osvrce na stvaranje.
Rec covek je na Isusovom jeziku Adam.
Na hebrejskom vecina reci ima sveobuhvatno znacenje.
To ce vam potvrditi svaki Rabin.
Kada kaze za Adama to znaci za citavo njegovo potomstvo.
Za sve ljude.
Tada jos nije bilo jevreja kada su subota i Adam stvoreni.

Kada je to subota stvorena za Adama?
Pa kod stvaranja sveta pre greha.

Da pogledamo:

1. Mojsijeva 2,1Tako se dovrši nebo i zemlja i sva vojska njihova.
1. Mojsijeva 2,2I svrši Bog do sedmoga dana djela svoja, koja učini; i počinu u sedmi dan od svijeh djela svojih, koja učini;
1. Mojsijeva 2,3I blagoslovi Bog sedmi dan, i posveti ga, jer u taj dan počinu od svijeh djela svojih, koja učini;

Subota kao sedmi dan je tada stvorena za Adama, za coveka za covecanstvo.
I sam Bog je pocinuo u taj dan.
Trostruki blagislov.
1 Bog ga posvecuje.
2. Bog ga Blagosilja.
3. Sam Bog ga postuje.

Obelezen je za vecnost.
Ko sme da dira u nj?
Alal mu vera.

Nijedan drugi dan nema to.

A posto protivnici Bozjeg zakona namerno kazu, ne to nije bila subota da bi zbunili laike.

Isus gore u Marku kaze da, bila je.
A i Bog kaze u 2 Moj 2, 20.
Da to je subota stvorena kod stvaranja.
Taj blagoslovljeni sedmi dan je subota.

Evo da pogledamo jer nema izgovora vec samo i odbacivanja.
A odbaciti svako ima pravo kao i Kain sto imase:

Izlazak 20,9Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao.
Izlazak 20,10A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata.
Izlazak 20,11Jer je Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana subotu je počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.

Amin.
Slava Bogu.

A ko hoce nedelju mesto subote, brani li vam ko?
Samo napred, ja cu ono sto Bog kaze.
Ne razumem gde je vas problem?
Kao da vam neko brani?😯

A da li su Izrailci znali za subotu?
Pa kako si mogli kada su 500 god bili u ropstvu.
I ako su znali posle 12 generacija su zaboravili.

Poslednja izmena:
Ako su ti Glasniče rabini pouzdan autoritet evo da vidimo šta rabinski judaizam kaźe o suboti. Navodim tekst iz Talmuda, autoritativnog teksta rabinskog judaizma:
"And Reish Lakish says: A gentile who observed Shabbat is liable to receive the death penalty, as it is stated: “And day and night shall not cease” (Genesis 8:23), which literally means: And day and night they shall not rest. This is interpreted homiletically to mean that the descendants of Noah may not take a day of rest. And the Master said (57a) that their prohibition is their death penalty, i.e., the punishment for any prohibition with regard to descendants of Noah is execution." (Sanhedrin 58b).
https://www.chabad.org/torah-texts/5458290/The-Talmud/Sanhedrin/Chapter-7/58b.

Dakle po rabinima Glasniče subota ne samo da je data samo Jevrejima već nejevreji koji poštuju subotu BIVAJU OSUĐENI NA SMRT. Toliki je to prestup za rabine. Nejevreji nemaju pravo na bill kakav dan odmora a kamoli Šabat.

Ako su ti Glasniče rabini pouzdan autoritet evo da vidimo šta rabinski judaizam kaźe o suboti. Navodim tekst iz Talmuda, autoritativnog teksta rabinskog judaizma:
"And Reish Lakish says: A gentile who observed Shabbat is liable to receive the death penalty, as it is stated: “And day and night shall not cease” (Genesis 8:23), which literally means: And day and night they shall not rest. This is interpreted homiletically to mean that the descendants of Noah may not take a day of rest. And the Master said (57a) that their prohibition is their death penalty, i.e., the punishment for any prohibition with regard to descendants of Noah is execution." (Sanhedrin 58b).
https://www.chabad.org/torah-texts/5458290/The-Talmud/Sanhedrin/Chapter-7/58b.

Dakle po rabinima Glasniče subota ne samo da je data samo Jevrejima već nejevreji koji poštuju subotu BIVAJU OSUĐENI NA SMRT. Toliki je to prestup za rabine. Nejevreji nemaju pravo na bill kakav dan odmora a kamoli Šabat.
Ti bi ocito vise da ucis o suboti od jevrejskih rabina umesto od Isusa Hrista ???
Daj mi reci jesi li procitao ono sto ti je Glasnik naveo,objasnio ti je covek sve sto treba i po meni na izuzetno kvalitetan nacin,toliko jasno da cak i okoreli Bilijomrsci i Hristomrzci mogu s lakocom skontati o cemu se zapravo radi...?

Ti bi ocito vise da ucis o suboti od jevrejskih rabina umesto od Isusa Hrista ???
Daj mi reci jesi li procitao ono sto ti je Glasnik naveo,objasnio ti je covek sve sto treba i po meni na izuzetno kvalitetan nacin,toliko jasno da cak i okoreli Bilijomrsci i Hristomrzci mogu s lakocom skontati o cemu se zapravo radi...?
Jesam li se ja prvi pozivao na rabine ili Glasnik?

Bog je jevrejima dao i ostale 9 zapovesti pa sta to po tebi znaci,da su vernici pre toga sluzili ikonama/slikama mrtvaca ili da su uzalud koristili Bozje ime ?
Argument iz šutnje. Već sam ti rekao da su praoci imali u sebi zakon savjesti. Mi u Knjizi Postanja itekako vidimo da su ljudi znali da je ubistvo loše, da je preljuba loša, da je krađa loša itd. Ne vidimo nigdje da je iko poštovao subotu. Zašto se pominju obrezanje, gradnja žrtvenika, žrtvovanje životinja i druge zapovijesti a ne pominje se subota koja po adventizmu sija više od svih ostalih zapovijesti? Kog smisla to ima? Nikakvog naravno. Subota je OBZNANJENA na Sinaju. Prije toga je nepoznata.

A Kada su to Izrailci pre Sinaja bili njegov narod?
Ajde kazi nam?
Sah.
Kako je to šah mat? Jasno i nedvosmisleno piše da je subota OBZNANJENA SAMO IZRAILJCIMA NA SINAJU. Zapovijest o suboti ne postoji prije Sinaja i ne odnosi se na bilo koga drugog sem na Izrailjce. Nema govora o vašoj priči da je subota ustanovljena u raju i da su je svetkovali ljudi od Adama. Ne, svetkovali su je isključivo Jevreji od Mojsijevog doba. Niko prije.

Back