Mleko i mlečni prozvodi : zdrava hrana ili rizik po zdravlje?

Elle

Poznat
Moderator
Poruka
9.022
Pa moje iskustvo je izvor,svi sagovornici istomisljenici su moj izvor,za mene je to validnije nego tabloid koji je prepisao sa facebooka ,koji se ne priznaje kao izvor,razumes taj paradoks foruma
Ko priča o tebi?

Iskustva su jedno, tvrdnje su drugo.
Možeš da pišeš svoja iskustva ali da zaključuješ i uopštavaš na sve ne možeš, stvari ne funkcionišu tako. To znaš i ti sam pa hajde da prestanemo s ovim besmislenim raspravljanjem.

LikiLee

Veoma poznat
Poruka
11.202
Mleko ne mogu jer mi se kao malom smučilo, pa mi odvratan ukus. Pio bih ga da nije tog razloga.
Inače ređe uzimam mlečne proizvode... volim kačkavalj recimo...
pa šta znam.
do neke dobi mleko se podrazumevalo, kao i riblje ulje,huh.
mleko i nekako, ali ovo drugo,sačuvajbožeisakloni. :lol:

Владан

Buduća legenda
Poruka
32.723
Pijem jogrt.Jedem sireve i pravim kefir.Nisam nesto primetila da mi smeta
Кефир супер.

U javnosti je već više godina unazad prisutna skepsa o zdravstvenim efektima mleka i mlečnih proizvoda , uz tvrdnju nekih medija i organizacija da mlečni proizvodi povećavaju rizik od hroničnih bolesti uključujući gojaznost ,dijabetes tip 2 , kardiovaskularne bolesti , osteoporozu i rak , što je imalo za posledicu sve veću konzumaciju napitaka na bazi soje , pirinča , bedema ili ovsa ,a što nije adekvatna aletrnativa mleku jer su nutritivno potpuno različite namirnice.
Pogledajte prilog 1172363

Najnovija naučna istraživanja sugerišu da je unos mleka i mlečnih proizvoda povezan sa:

• smanjenim rizikom od gojaznosti kod dece
  • lakšim gubitkom telesne težine kod odraslih ( tokom dijetalnog režima)
  • smanjenim rizikom od razvoja dijabetesa tipa 2 (ili bez uticaja ), pri čemu prednost imaju fermentisani proizvodi ( sir, jogurt )
  • smanjenim rizikom od razvoja kardiovaskularnih bolesti , posebno moždanog udara i hipertenzije
  • blagotvornim efektom na mineralnu gustinu kostiju
  • smanjenjem rizika za nastanak raka debelog creva, bešike, želuca i verovatno raka dojke ( izveštaj VCRF)

Nije dokazana povezanost unosa mleka I mlečnih proizvoda sa rizikom od obolevanja od raka pankreasa, jajnika, pluća , dok su dokazi o riziku od raka prostate bili nejasni.

Konačno , ne postoji povezanost između konzumiranja mleka i mlečnih prozvoda i stope mortaliteta.

S obzirom da sigurno 50% ( do 65 % ) svetske populacije jeste intolerantno na laktozu , preporuka je birati prozivode sa manjim procentom laktoze - fermentisani proizvodi .
Postoji i retka alergija na proteine mleka kod dece ( do 2% u Evropi) I tu zaista treba biti oprezan što se tiče unosa , bez obzira na činjenicu da se ona generalno ( kod oko 70 % dece ) povlači .

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5122229/

Kakav je vaš stav što se tiče unosa mleka i mlečnih proizvoda ?
Pripadate “Staroj školi” i redovno konzumirate ili radije birate ono što se predstavlja kao aletrnativa ?
Људи излечише јетру од сурутке нема бољег лека.

Војвода

Aktivan član
Poruka
1.859
Нисам паметан што се ових студија тиче. Мислим да су млечни производи пожељни у човековој исхрани, чак шта више и неопходни. Као и у свему у животу не ваља вероватно претеривати. Умерено и то је то.

pikax

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.533
Bez mlećnih proizvoda
Нисам паметан што се ових студија тиче. Мислим да су млечни производи пожељни у човековој исхрани, чак шта више и неопходни. Као и у свему у животу не ваља вероватно претеривати. Умерено и то је то.
Pametan si.

pikax

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.533

Sensei

Master
Moderator
Poruka
41.254
Prema nedavnom pregledu endokrinologa Ludviga i Univerziteta Harvard Valtera Villeta u časopisu New England Journal of Medicine, mleko možda nije čarobni metak za jake kosti kao što se nekada mislilo. U stvari, zemlje koje imaju tendenciju da konzumiraju najveće količine mleka i kalcijuma takođe imaju najveću stopu preloma kuka. Ovo ne znači nužno da je mleko izazvalo njihove lomove, ali činjenica da mnoge populacije sa malo mlečnih proizvoda ne pate od visoke stope loma može pomoći da se potrošnja mleka stavi u perspektivu.

pikax

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.533
Prema nedavnom pregledu endokrinologa Ludviga i Univerziteta Harvard Valtera Villeta u časopisu New England Journal of Medicine, mleko možda nije čarobni metak za jake kosti kao što se nekada mislilo. U stvari, zemlje koje imaju tendenciju da konzumiraju najveće količine mleka i kalcijuma takođe imaju najveću stopu preloma kuka. Ovo ne znači nužno da je mleko izazvalo njihove lomove, ali činjenica da mnoge populacije sa malo mlečnih proizvoda ne pate od visoke stope loma može pomoći da se potrošnja mleka stavi u perspektivu.
Da se razumemo , neće unos mleka i mlečnih proizvoda izazvati prelom i to nije uopšte pitanje . Pitanje je da li unos utiče na prevenciju preloma.Za sada to nije dokazano, a možda i neće biti dokazano.

pikax

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.533
Neke studije pokazuju da je potrošnja mlečnih proizvoda, uključujući punomasno mleko, usko povezana sa stopom raka prostate, kao što su Vilet i Ludvig primetili u svom pregledu. Potrošnja mlečnih proizvoda je takođe povezana sa rakom endometrijuma, posebno kod starijih žena koje nisu primale hormonsku terapiju nakon menopauze.
Što se tiče raka prostate rezultat je nejasan . Ostalo je opovrgnuto. Sve sam napisala u prvom postu.
Te studije koje si naveo su iz 2001. , dakle pre 20 godina.

Sensei

Master
Moderator
Poruka
41.254
Da se razumemo , neće unos mleka i mlečnih proizvoda izazvati prelom i to nije uopšte pitanje . Pitanje je da li unos utiče na prevenciju preloma.Za sada to nije dokazano, a možda i neće biti dokazano.

što dovodi u pitanje koliko je kravlje mleko uopšte dobro. Svi se slažu da zasigurno ne treba da se puno pije, recimo ne više iod jedne čaše dnevno.

Što se tiče raka prostate rezultat je nejasan . Ostalo je opovrgnuto. Sve sam napisala u prvom postu.
Te studije koje si naveo su iz 2001. , dakle pre 20 godina.

jel ima neka novija koja će da opovrgne to što su pre 20 godina ustanovili?

pikax

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.533
što dovodi u pitanje koliko je kravlje mleko uopšte dobro. Svi se slažu da zasigurno ne treba da se puno pije, recimo ne više iod jedne čaše dnevno.

jel ima neka novija koja će da opovrgne to što su pre 20 godina ustanovili?
Naravno , ključ je u umerenosti .
Ima , u uvodnom postu , ako se pročita. Ne jedna studija.
Zato ne kapiram uopšte što postavljaš to pitanje , ali nije problem , odgovoriću .

gospodja čuknuta

Primećen član
Poruka
746
Iskreno, ne čitam više šta je dobro a šta nije jer jedan dan tvrde jedno a drugi dan drugo.
I mleko i prozvodi od mleka iz radnje su upitnog karaktera jer ima tu svega, od onog da traje duže pa do hormona i sl.
Ipak se trudim da pijem često jogurt jer verujem da pomaže želudačnoj flori i jer imam takvo iskustvo.
Mleko redje pijem. Ono mi prija kad preteram sa cigarama. Nas su učili da je mleko dobro za kosti a sad ko će ga znati.

pikax

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.533
Iskreno, ne čitam više šta je dobro a šta nije jer jedan dan tvrde jedno a drugi dan drugo.
I mleko i prozvodi od mleka iz radnje su upitnog karaktera jer ima tu svega, od onog da traje duže pa do hormona i sl.
Ipak se trudim da pijem često jogurt jer verujem da pomaže želudačnoj flori i jer imam takvo iskustvo.
Mleko redje pijem. Ono mi prija kad preteram sa cigarama. Nas su učili da je mleko dobro za kosti a sad ko će ga znati.
Otud i ova tema , a jeste komplikovano zaključiti u moru kontradiktornih informacija koje se serviraju . Sve manje se razlikuje šta je nauka , a šta ne , zato što se ovo drugo pakuje da zvuči kao nauka.
Fermentisani proizvodi su odlični , a imaš pozitivno iskustvo koje jeste povezano sa naukom ( jogurt , pavlaka i želudac ).

Indigo3

Poznat
Poruka
9.977
Meni nešto mlečni proizvodi ne odgovaraju osim tvrdog kravljeg sira, surutke i kefira.
Kefir mi je uvek ljubav na prvi pogled jer se retko sećam da ga sebi priuštim ali povuče me nešto, sam organizam poručuje da mu treba, tvrdi sir mi treba za šopsku salatu koju volim, a za surutku imam svog seljaka koji mi je doprema godinama i baš mi prija. Kao, šta bih pre, energetski napitak ili surutku? Uvek surutku! Za mene je surutka nešto kao energetski napitak koji deluje mnogo duže od... ovih veštačkih energetskih napitaka.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.