Mit o uspesima skandinavskog socijalizma

Dе Sisti

Stara legenda
Poruka
81.886
https://tkojejohngalt.wordpress.com/2014/10/04/mit-o-uspjesima-skandinavskog-socijalizma/
Mit o uspesima skandinavskog socijalizma

Socijalisti su po definiciji ekonomski analfabeti. Da nisu, ne bi bili socijalisti.

Prema tome, u argumentacijama svojih političkih stajališta, socijalisti se nikada neće oslanjati na neke ekonomske argumente, već se njihovi argumenti skoro pa uvijek svode na jeftinu populističku demagogiju, recitiranje par nepovezanih parola iz neke od opjevanih revolucija, demoniziranje neistomišljenika, napadanje strawmana i pozivanje na emocije, uz što više spominjanja fašizma, ropstva i eksploatacije gdje tim pojmovima nije mjesto.

Međutim, povremeno socijalisti u raspravama znaju izbaciti nekakav sumnjivi primjer iz povijesti ili teško provjerljivi statistički podatak koji, navodno, govori u korist nekih njihovih teza. Jedan od vrlo čestih takvih primjera jest mit o uspjesima skandinavskog socijalizma, odnosno rastrošne socijalne države i visokih poreza u skandinavskim zemljama. Ako znamo da je životni standard stanovnika skandinavskih zemalja jedan od najviših u svijetu (iako ponekad malo precijenjen, ali dobro), zar to ne dokazuje uspjehe socijalne države?

Kratak odgovor je: ne. Zapravo, upravo je suprotno, a u tekstu ću pobliže objasniti i zašto.

Korelacijsko-kauzacijska konfuzija

Prije svega, ono što je potrebno znati, jest da korelacija ne znači kauzalnost. Ako dvije pojave koreliraju, to ne znači da jedna uzrokuje drugu. To što su Šveđani bogati, a imaju raširenu socijalnu državu i visoke poreze ne znači nužno da su Šveđani bogati zbog socijalnih politika i visokih poreza.

Naprotiv, istina je da su Šveđani bogati usprkos socijalnim politikama i visokim porezima, a postali su bogati tako što su kroz povijest dugo vremena imali relativno slobodno tržište s minimalnim državnim uplitanjem i niskim porezima.


Povijest

Do prije nekih 150 godina Skandinavci su bili prilično siromašni. Za današnje standarde, živjeli su užasnim uvjetima. Peteročlane obitelji su živjele u jednosobnim kolibama, redovito su ostajali gladni zbog čestih nestašica hrane uzrokovanih nepovoljnom klimom, smrtnost novorođenčadi je bila preko 20%, imali su i veliki problem s emigracijom, itd. Krajem 17. stoljeća u jednoj epizodi masovne gladi umrlo je 10% norveškog stanovništva. Do sredine 19. stoljeća, Švedska je bila jedna od najsiromašnijih europskih zemalja.

Međutim, u otprilike 100 godina, mnogo toga se promijenilo. Prosječni švedski dohodak je porastao osmerostruko, dok se istovremeno broj stanovnika udvostručio. Stopa smrtnosti novorođenčadi je pala s 15% na 2%, a očekivani životni vijek je porastao za 28 godina. Slično se dogodilo i u ostalim skandinavskim zemljama.

Mnogi misle da su uzrok tome mudre skandinavske socijal-demokratske vlasti koje su nekako uspjele pronaći savršen “treći put”, ukomponirati visoke poreze, redistribuciju bogastva i regulacije tako da ne ugrožavaju rast produktivnosti. I tako su skandinavske države postale izvor inspiracije ljudima diljem svijeta koju vjeruju u državni intervencionizam i blagodati socijalne države.

Ipak, oni koji zazivaju skandinavski model danas u cilju povećanja blagostanja i gospodarskog rasta prave pogrešku kada se orijentiraju na ono što skandinavske države čine danas. Ako želimo dostići skandinavski standard, onda bismo trebali pogledati što su Skandinavci radili da bi postigli današnji standard, tj. čime su oni uspjeli postići takav prosperitet da si danas mogu priuštiti takve destruktivne politike?

Anders Chydenius, finski svećenik (u to vrijeme Finska je bila dio Švedske) i otac skandinavskog liberalizma napisao je 1763. esej u raspravi oko razloga zašto sve više Šveđana napušta domovinu.

U svom eseju se obrušio na represivni državni aparat, na poreze i regulacije koje uništavaju poslovne mogućnosti, kritizirao je protekcionizam, licenciranje i državne privilegije, koje su samo štitile povlaštenu elitu blisku s državnom vlasti. Zalagao se za minimalnu vladu čija će jedina funkcija biti zaštita života i imovine građana, te za drastično smanjenje poreza i slobodno tržište, predavanje zemlje seljacima u potpuno vlasništvo, a protivio se svim državnim subvencijama određenim industrijama. Zalagao se također i za slobodu tiska, slobodu govora i slobodu vjeroispovijesti.

Chydenius je 1765. izabran u parlament i ubrzo dolazi i do nekih promjena, do liberalizacije, smanjenja poreza, ukidanja cenzure i smanjenja državnih intervencija u tržište. Ovdje se nalazi engleski prijevod Chydeniusovog teksta iz 1765. u kojem on zapravo objašnjava mehanizam nevidljive ruke 11 godina prije Adama Smitha!
Nastaviće se
 
Čekam da završiš pa ću dodati . Prelomni period je bio početak 20 veka.. I ovo kasnije ti je nastalo iz sloboda.. Kako radnika tako i privrednika.. Radnici su se povezali u svoje interesne grupe (sndikate) preko kojih guraju svoje interese na račun ovih drugih .. Interesantno je to da je država prepustila tržište rada(kao jedina na svetu) dvema stranama i međusobnom dogorima u koje se nije mesala zadnjih nzn ti koliko godina.. Sve ide munjevito brzo bez pretjeranih regulacija države...

Porez ...da možda izgleda visok ali on u praksi izgleda ovako..
Pera mesecno zaradi (37sati 5 dana nedeljno 5nedelja slobodno uz platu ) recimo 24000dkk
Oslobođeni deo je min 4200dkk
24000-4200=19800
19800-48%=10296+4200=14496
Placeno 9504dkk od toga Pera placa 8% u fond za ne zaposlene.. Ili oko 39% od svoje bruto plate.. To se može i dalje skresati posto Pera daje 8% ako sutra bude ostao bez posla na 31% (samo za radnike privatnici ne plaćaju) ..
Dodatci... ako Pera dobije dete taj slobodni deo se povećava za 1000dkk ili ako placa sindikat +480dkk ili ako jednostavno koristi usluge da renovira kuću 12000dkk godišnje ili ako mu neko pazi dete, cisti kuću ili okopava baštu 6000dkk godišnje.. Ima toga koliko hoćeš.. Kod privrede je to još više rašireno..

Sendt fra min BLA-L29 med Tapatalk
 
Poslednja izmena:
ide nastavak, pa ću odgovoriti

Uglavnom, Chydenius je ubrzo nakon toga bio izbačen iz parlamenta, a nešto kasnije se švedski kralj ponovo vratio represivnim politikama i konfliktima s Rusijom i Francuskom. Međutim, u prvoj polovici 19. stoljeća, pod utjecajem Chydeniusovih ideja ali i širenja liberalnih ideja po Europi, dolazi ponovo do reformi. Seljaci dobivaju puno vlasništvo nad zemljom. Jedan od najvažniji predvodnika tog vala liberalizma u Švedskoj bio je Lars Johan Hierta, uspješni biznismen koji je pokrenuo Aftonbladet, prve moderne novine u Švedskoj koje izlaze i danas, a u to vrijeme su bile laissez-faire glasilo.

Da ne idem u dugo u povijest, malo po malo, sredinom 19. stoljeća, dolazi do znatnih političkih promjena, švedski parlament usvaja mnoge liberalne reforme. Seljaci dobijaju zemljište u vlasništvo, ukidaju se barijere u trgovini i brojne regulacije koje su onemogućavale poslovanje, ukida se sustav gildi, dozvoljava se svakome da bez ikakvih posebnih dozvola od države pokrene posao, omogućeno je ženama da budu vlasnice imovine, uvažava se sloboda govora i tiska, ukidaju se regulacije kamatnih stopa, omogućuje se otvaranje dioničkih društava, drastično se smanjuju carine, itd. Jedan od najzaslužnijih političara za te reforme bio je ministar Johan August Gripenstedt.

U 50 godina, između 1860. i 1910. realni dohodak industrijskih radnika rastao je po stopi od 25% svako desetljeće, a očekivana životna dob se u tih 50 godina povećala za 12 godina. Ukupan realni dohodak se povećao za 170%, a sve to vrijeme razina državnog intervencionizma je bila minimalna. Na prijelazu stoljeća, udio državne potrošnje u švedskom BDP-u je bio oko 6%. Liberalizam je u tih pedeset godina potpuno transformirao Švedsku (u to vrijeme Švedska je još u uniji s Norveškom). Od vrlo regulirane i kontrolirane polu-feudalne ekonomije postali su otvoreno tržišno gospodarstvo s minimalnim regulacijama i državnim intervencionizmom. Ukidanje sustava gildi je dovelo do značajnog poboljšanja u proizvodnim procesima, kvaliteti, kreativnosti obrtnika i snižavanja cijena. Ubrzo stanovništvo u gradovima dobija uličnu rasvjetu, vodovod i kanalizaciju, i u to vrijeme nastaju neke poznate kompanije koje posluju i danas kao npr. Ericsson, AGA i Electrolux.

Kako to obično biva, s vremenom se pojavljuju i socijalistički oportunisti na političkoj sceni, dolazi do sve većih pritisaka raznih interesnih skupina za povećanjem državnih intervencija, liberali djelomično gube podršku u javnosti, međutim, sve do sredine 20. stoljeća Švedska ima još relativno ograničenu državnu potrošnju i uplitanje u gospodarstvo, te relativno niske poreze.

Primjerice, na ovoj tablici možemo vidjeti da je udio državne potrošnje u BDP-u 1938. u Švedskoj i Norveškoj bio oko 20%, u Danskoj ispod 17%. Za Finsku nema podataka, ali 1950. je iznosio 25%, dok danas sve te države osim Norveške imaju udio državne potrošnje u BDP-u preko 50%.


table1.png


Već 1950. godine Švedska je bila jedna od najbogatijih zemalja svijeta, a ukupno porezno opterećenje je bilo vrlo nisko, oko 19% BDP-a, i sve do 1965. nije bilo više od 30%. U to vrijeme dolazi do značajnog rasta državnog aparata, ali i dalje Švedska ima relativno deregulirano tržište, vrlo niske carine i omogućava mnoge porezne olakšice.

Do najvećeg rasta državne potrošnje dolazi između 1960. i 1980., kada se udio državne potrošnje u BDP-u udvostručio, s 31% na 60%, što je bilo popraćeno povećanjem poreza, najviše za vrijeme socijalista Olofa Palmea. Između 1970. i 1982. državna potrošnja raste po prosječnoj stopi od 6% godišnje, a udio zaposlenih u državnom sektoru raste s 20% na 33%. Ubrzo dolazi do pada gospodarskog rasta osamdesetih, dolazi do devalvacija valute, pada zaposlenosti, i švedske krize 1990-ih u kojoj stopa nezaposlenosti prelazi 10% u najgorim godinama. Između 1950. i 1990. nije uopće došlo do neto povećanja zaposlenosti u privatnom sektoru za niti jedno mjesto, dok se broj zaposlenih u državnom sektoru znatno povećao, a između 1975. i 1985. udio javnog duga u BDP se učetverostručio, i u 1985. je samo plaćanje kamata na nacionalni dug iznosilo 29% BDP-a. 1993. godine javni dug je prelazio 70% BDP-a, dok je proračunski deficit bio 13% BDP-a. Krajem osamdesetih dolazi do kreditne ekspanzije i do inflacije (službene brojke su 5-10% godišnje u tom periodu), volumen odobrenih kredita se povećava za preko 100% između 1985. i 1989. (odakle je taj novac došao?)

Na grafikonu ispod (izvor) prikazan je trend stvaranja novih poslova od 1981. do 2003. Kao što vidimo, u Švedskoj i Finskoj zaposlenost je na istom nivou, u Danskoj je došlo do malog povećanja (uglavnom zbog fleksibilnijeg zakona o radu i restrikcijama u socijalnim davanjima), a u “neoliberalnoj” Irskoj imamo povećanje od preko 50%.

- - - - - - - - - -

jobs.png


- - - - - - - - - -

U tom periodu najviše su oštećena mala i srednja poduzeća. Visoki porezi i regulacije su otežavali otvaranje novih poslova i inovacije, dok su velike korporacije s velikim ekonomijama opsega lakše prevaljive te prepreke. U 2000. godini, od 50 najvećih švedskih kompanija, samo je jedna bila osnovana nakon 1970., odnosno gotovo sve su bile još iz vremena liberalnog perioda švedske ekonomije.

Između 1975. i 2000. BDP po glavi stanovnika u SAD je porastao 72%, u zapadnoj Europi 64%, dok u Švedskoj svega 43%. Da je švedska imala rast BDP-a po istoj stopi kao prosjek OECD-a od 1970., u 2002. bi svako kućanstvo bilo bogatije za 2 700 dolara mjesečno.

ggro.png



Na gornjem grafikonu (izvor) prikazane su prosječne stope gospodarskog rasta OECD zemalja između 1960. i 1996. s obzirom na razinu državne potrošnje. Iz grafikona je vrlo jasna korelacija između gospodarskog rasta i veličine državnog aparata.

Na donjem grafikonu (izvor) prikazano je kretanje švedskog BDP-a po stanovniku usklađenog za kupovnu moć, u odnosu na prosjek OECD-a od 1950. do 2004., a može se jasno uočiti znatan pad od početka šezdesetih godina, i blagi rast nakon djelomične liberalizacije devedesetih.


- - - - - - - - - -

dd.gif


- - - - - - - - - -

U tablici ispod prikazane su prosječne godišnje stope rasta odabranih zemalja ukupno i per capita u određenim periodima. Vidimo da je Švedska krajem 19. stoljeća i u prvoj polovici 20. stoljeća bilježila čak jači gospodarski rast od Velike Britanije i Njemačke, te neznatno slabiji od SAD-a, da bi između 1950. i 1977. došlo do značajnog usporavanja rasta švedskog gospodarstva, upravo u ono vrijeme kada dolazi po velikog povećanja državne potrošnje i poreznog opterećenja.



table2.png


- - - - - - - - - -

Šveđani su se od te krize devedesetih donekle oporavili upravo liberalizacijom tržišta i smanjenjem državnog aparata. Došlo je do porezne reforme, mnogi porezi su smanjeni (najviša marginalna stopa poreza na prihod je do 1990. bila ogromnih 90%, dok je do danas spuštena na 56,5%), a neki ukinuti (kao npr. porezi na nasljedstvo i darove), ukinute su sve subvencije u poljoprivredi, većina javnih poduzeća je privatizirana (čak djelomično i školstvo, zdravstvo, te mirovinsko osiguranje), industrije su deregulirane, a državna potrošnja je smanjena, kao i socijalna davanja. Od 1993. godine, udio državne potrošnje u švedskom BDP je smanjen sa 67% na 49% u 2013. U isto vrijeme su i ostale skandinavske zemlje provele rezove u državnoj potrošnji (najmanje je državnu potrošnju smanjila Danska, za 10 postotnih poena).



swe.png


- - - - - - - - - -

Na donjem grafikonu (izvor) prikazan je švedski BDP po stanovniku u odnosu na američki prije i nakon tržišnih reformi početkom devedesetih:

9-29-12-gdp.jpg
 

Prilozi

  • ggro.png
    ggro.png
    19,4 KB · Pregleda: 2
Ukratko, Švedska (a ni ostale skandinavske zemlje) se nije obogatila zbog socijalističkih politika, nego usprkos njima. Švedska se obogatila jer je jedan dugi period kroz povijest, oko sto godina, imala prilično liberalne ekonomske politike, bila je tržišno orijentirana, imala mali ograničeni državni aparat, slobodnu trgovinu s inozemstvom, niske poreze i regulacije, i u tom periodu Šveđani proživljavaju nezapamćen gospodarski rast, dolazi do ogromnog rasta životnog standarda i realnog dohotka stanovništva, te Švedska postaje jedna od najbogatijih zemalja svijeta. Upravo zbog takvih tržišno liberalnih politika koje su Šveđanima omogućile zavidan prosperitet, švedska država si je mogla priuštiti takvu rastrošnost u socijal-demokratskoj fazi, međutim, to ih je brzo koštalo, i koštat će ih opet, ako nastave s takvim politikama. Povećanje državne potrošnje, poreznog opterećenja i državnog intervencionizma u drugoj polovici 20. stoljeća uzrokovalo je značajan pad standarda u skandinavskim zemljama, smanjenje zaposlenosti, te visoku inflaciju i krizu devedesetih koja je prisilila državne vlasti da malo popuste u svojim apetitima, te je došlo do rezova u državnoj potrošnji i porezima, i do liberalizacije nekih industrija, što je omogućilo i izlazak iz krize. Švedski ekonomist Assar Lindbeck je tako podijelio povijest švedske ekonomije u tri epohe: faza slobodnog tržišta (1870.-1970.), faza intervencionizma (1970.-1990.), te faza djelomične liberalizacije (1990. do danas).

Također, valja napomenuti kako je Švedska bila neutralna u oba svjetska rata u 20. stoljeću, te je tako bila pošteđena štetnih posljedica ratnih razaranja i njena infrastruktura je ostala netaknuta. Doduše, Danska i Norveška su bile tijekom Drugog svjetska rata pod nacističkom okupacijom, a Finci su vodili iscrpljujući obrambeni rat protiv Sovjeta. Međutim, jedna Zapadna Njemačka je u dva svjetska rata bila gotovo potpuno uništena i nakon 1945. krenula praktički od nule, a u svega par desetljeća je dostignula švedski standard, i to pod vodstvom “neoliberala” Adenauera i Erharda. Neki neupućeni socijalisti će njemački boom pripisivati Marshallovom planu što je prilično smiješno s obzirom da je Jugoslavija po glavi stanovnika primila oko 11 puta veći iznos za reparacije nakon rata, pa je svejedno jugoslavenski standard bio drastično lošiji od zapadno-njemačkog.

Za detaljnije o ekonomskoj povijesti Švedske, ali i još mnogo više, preporučam odličan esej Johana Norberga How Laissez-Faire Made Sweden Rich, dostupan ovdje, i rad Assara Lindbecka Three Swedish Models, dostupan ovdje.


Ekonomska sloboda

Razina socijalizma i intervencionizma u skandinavskim ekonomijama je često pomalo preuveličana u usporedbi s ostatkom svijeta.

Da, skandinavske države imaju mnoge karakteristike socijalističkih politika, poput visokog progresivnog oporezivanja, politika redistribucije dohotka, velike državne potrošnje i sl. Međutim, koliko je to u usporedbi s ostalim državama?

Hmm, pa i ne baš toliko loše. Pogledamo li malo bolje, skandinavske ekonomije su ekonomski relativno slobodne, usprkos visokim porezima i socijalnim programima. Složenost birokracije, regulacije, barijere u pokretanju i obavljanju biznisa, te protekcionizam su na vrlo niskim razinama.

Da se razumijemo, skandinavske države u apsolutnom smislu jesu vrlo intervencionističke, provode vrlo destruktivne socijalističke politike i izrazito su neslobodne ekonomije. Ali, u relativnom smislu, u odnosu na ostatak svijeta, su čak među slobodnijima, tj. manje represivnim, što ustvari najviše govori o tome kako se cijela paradigma na svjetskoj razini pomaknula u krivom smjeru.

U Švedskoj je PDV, ovisno o vrsti proizvoda 25, 12 ili 6%. U Norveškoj slično tako, iznosi 25, 15 ili 8%. U Finskoj je 24% (na hranu 14%, a na smještaj i kulturu 10%), a u Danskoj 25%. Znači, praktički jednako kao i u Hrvatskoj, među najvišim stopama u svijetu.

Također, sve skandinavske zemlje imaju i vrlo progresivno oporezivanje dohotka, kao i velik udio države potrošnje u BDP-u (u Danskoj, Finskoj i Švedskoj prelazi 50%).

No, unatoč svemu tome, ako pogledamo Heritageov indeks ekonomskih sloboda za 2014., sve skandinavske zemlje su među tridesetak najslobodnijih u svijetu: Danska je na visokom 10. mjestu, Finska na 19. mjestu, Švedska na 20., a Norveška na 32. Usporedbe radi, Hrvatska je 87. mjestu, Srbija na 95., a SAD na 12. mjestu.

ief.png


Dakle, jedna Danska s ogromnim udjelom državne potrošnje u BDP-u, te izrazito visokim PDV-om i porezom na dohodak, je među 10 najslobodnijih ekonomija svijeta (čak je ocijenjena bolje nego SAD u 2014.), a to puno više govori o tome kako je ekonomska sloboda u cijelom svijetu na tragično niskim razinama.

Po komponenti business freedom u tom indeksu, na skali od 1 do 100, sve skandinavske zemlje su pri vrhu: Danska je na 98.1 (2. na listi), Finska na 93.6 (7. mjesto), Švedska na 91.1 (11 .mjesto), Norveška na 90.9 (12. mjesto), dok je Hrvatska na 61.4, a, primjerice, SAD na 89.2 (da, “socijalistički” Skandinavci su bolje ocijenjeni po slobodi biznisa od “kapitalističke” Amerike).

Pogledamo li indeks jednostavnosti obavljanja biznisa (ease of doing business) Svjetske Banke koji uključuje elemente poput volumena birokracije, troškova i vremena za pokretanje i registraciju biznisa, visine poreza, zaštite vlasničkih prava, uvoznih i izvoznih barijera i sl., vidimo da su i tu skandinavske zemlje među najpovoljnijima: Danska je na 5. mjestu, Norveška na 9., Finska na 12., a Švedska na 14. Usporedbe radi, Hrvatska je 89. mjestu.

Danska, primjerice, ima najliberalnije tržište rada u Europi i jedan od najfleksibilnijih zakona o radu koji omogućava vrlo lako zapošljavanje i otpuštanje, vrlo fleksibilno radno vrijeme, nema restrikcija za noćni rad niti rad nedjeljom.

Također, niti jedna od skandinavskih zemalja nema zakonski određenu minimalnu plaću.

Sve u svemu, skandinavske države svakako imaju ogromne poreze i destruktivnu redistribucijsku politiku, ali su u nekim drugim segmentima regulacija poslovanja i zapošljavanja puno ekonomski liberalniji u odnosu na druge, stoga je neutemeljeno njihov uspjeh pripisivati socijalističkim politikama. Naprotiv, one su uspjele usprkos socijalističkim politikama, a zahvaljujući onim tržišno liberalnim.



nastavice se...
 
Posljedice socijalne države

Ono što mnogi simpatizeri skandinavskog modela također zanemaruju jest dugoročni utjecaj welfare politika na produktivnost stanovništva i druge neželjene posljedice. Općenito, svako državno financiranje nezaposlenih umanjuje kod pojedinaca motivaciju za radom. Svaki dio dohotka koji se oduzme realnom sektoru da bi se dao nezaposlenima, povećava trošak proizvodnje i smanjuje trošak nerada. Što je taj dio veći, jasno, manji je pritisak na nezaposleni dio stanovništva da se aktivira u produktivnom sektoru. Zašto raditi za 4000 kuna, ako se može ne raditi za 2000? Na taj način, politika redistribucije potiče letargiju i nezaposlenost, a destimulira radišnost i produktivnost. U dugom roku vodi potpunoj dekadenciji društva, a tih destruktivnih učinaka nisu pošteđeni ni Skandinavci.

Kako nam Per Bylund objašnjava ovdje, nekad su indvidualizam i samostalnost bile ključne značajke skandinavskog mentaliteta. Biti Šveđanin značilo je voditi brigu o sebi, zarađivati za sebe, ne ovisiti o drugima i ne biti nikome na grbači. I upravo takav mentalitet im je omogućio da od jedne od najsiromašnijih europskih zemalja postanu jedna od najbogatijih u manje od sto godina. Biti u mogućnosti brinuti se za sebe i svoju obitelj je bila stvar ponosa, dok je traženje pomoći od drugih bilo sramota, no to ne znači da nisu bili voljni pomagati jedni drugima kada je bilo potrebno. Puno prije razvoja socijalne države, postojale su lokalne privatne organizacije za financijsko pomaganje i zdravstvenu zaštitu onima koji su u nevolji.

Međutim, stvari su se s vremenom promijenile. Institucionaliziranjem sustava socijalne skrbi, centralna država je postala primarni organ pružatelja socijalne pomoći nezaposlenima i time preuzela ulogu dobrovoljnih humanitarnih organizacija i vjerskih institucija. Širenje socijalnih politika (i općenito državne potrošnje) u skandinavskim zemljama uzrokovalo je i promjene u samom mentalitetu stanovništva. Pojedinci su počeli plodove nečijeg tuđeg rada pomalo shvaćati zdravo za gotovo, kao neko neotuđivo pravo. Naravno, u tom procesu svakako da je imala značajnog utjecaja i državna propaganda kroz obavezno (i uglavnom državno) školstvo, a to je u konačnici rezultiralo još većim pritiscima za što više progresivnijih politika i stvaranjem generacija i generacija ljudi koji su se navukli na ovisnost o državnom aparatu. Došlo je potpune promjene paradigme u društvenom mentalitetu, u osjećaju za odgovornost, a time i u političkoj sferi. Sve više birača počelo je zahtjevati još više socijalnih benefita, još više državnih programa, što je i dovelo do rastućih poreza i ogromnog povećanja državne potrošnje u drugoj polovici 20. stoljeća za vrijeme socijal-demokratske vlasti.

Bylund nam lijepo sažima “logiku” iza tih principa politika socijalne države:

The “welfare logic” vindicating such preposterous demands goes something like this. The premise is that every individual has a right to a good life. It can be concluded that a good life is made through not having to worry about material wealth, and thus having welfare benefits and gaining financial “independence” is essential. Financial independence, in turn, requires a high-status, high-salary, and not-too-demanding job; a good job is thus an inferred human right. The people who currently have the jobs literally occupy the positions and are therefore in the way — each and every one of them violates my right to that job. This makes anyone who has a good job a rights-violator and therefore criminal.

Zdravi razum je zamijenilo dogmatsko vjerovanje u Državu Dadilju od kolijevke do groba. Osjećaj za osobnu odgovornost je zamijenila ideologija prirodnih prava na ovisnost o drugima. Načelo slobode od prisile je zamijenjeno konceptom slobode od odgovornosti.

Čak nam i danska socijal-demokratska političarka Karen Haekkerup priča:

In the past, people never asked for help unless they needed it. My grandmother was offered a pension and she was offended. She did not need it. But now people do not have that mentality. They think of these benefits as their rights.

Nadalje, državno preuzimanje skrbi za socijalne slučajeve, te starije i nemoćne, dovelo je do potpune deformacije osjećaja za solidarnost kod pojedinaca. Mlađe generacije sve manje osjećaju ikakvu odgovornost za brigu o starijima, dok sve više pripadnika starije generacije provodi starost usamljeno i u depresiji. Danas ljudi očekuju da će država voditi brigu o tome. Istovremeno, roditelji koji imaju problema s odgojem djece očekuju da ih se oslobodi njihove odgovornost, a da brigu za djecu preuzme država sa svojim odgojno-obrazovnih aparatom. I sve su to logične implikacije širenja programa socijalne države. Socijalna država uništava osjećaj za odgovornost i solidarnost, smanjuje motivaciju za radom i kreativnošću, a potiče lijenost i nerad, te stvara generacije neodgovornih, nezrelih, razmaženih i ovisnih pojedinaca.

Vjerojatno arhitekti socijalne države nisu imali u planu moguće promjene u mentalitetu i društvenom moralo do kojih će dovesti socijalne politike. Možda su stvarno samo htjeli svima omogućiti socijalnu sigurnost, nekakav sustav u kojem će i oni koji su nesposobni za samostalan rad biti u mogućnosti živjeti dostojnim životom. Ipak, eksperiment je bio promašaj, doživio je bumerang. Ljudi ipak nisu protoni, nego svjesna bića koja djeluju s ciljem, i ne mogu biti podložni socijalnom eksperimentiranju koje pretpostavlja ceteris paribus uvjete. U stvarnosti, ceteris paribus uvjeti ne postoje, a ljudsko djelovanje se prilagođava promjenama u vanjskim poticajima (incentives).

Ovaj popularni članak iz New York Timesa od prošle godine je prenio priče dva socijalna slučaja iz Danske koji više od desetljeća uživaju benefite socijalne države. Prvi je slučaj samohrane 36-godišnje majke koja od šesnaeste godine živi na socijalnim plaćanjima u iznosu od 2700 dolara, što je tri puta više od prosječne hrvatske neto plaće. Drugi je slučaj izvjesnog Roberta Nielsena, 45-godišnjaka koji se hvali kako je od 2001. na socijali i da nema namjeru tražiti posao, jer mu je i ovako sasvim dobro. Čak je i vlasnik svog stana u kojem živi.

Da bude jasno, takve posljedice socijalnih politika ni slučajno nisu endemične za skandinavske zemlje. One su prisutne svugdje gdje se provode, one su nužna posljedica državnog poticanja nerada.
Još jedan zanimljiv pokazatelj pogrešnih podražaja koje šalju socijalne politike jest trend povećanja stope invaliditeta. U 2007. godini Švedska je imala najvišu stopu invaliditeta u svijetu. U 2008. godini, među četiri OECD zemlje s najvišom stopom primatelja socijalnih benefita na temelju invalidnine su čak tri skandinavske (Švedska na drugom mjestu, Norveška na trećem, Finska na četvrtom) sa stopom od oko 10%, dok je OECD prosjek bio 5,7%. Danska je također bila iznad prosjeka, na sedmom mjestu. Naravno, nisu Skandinavci u stvarnosti nadprosječno invalidi, dapače, čovjek bi očekivao od kršnih i otpornih Vikinga zapravo iznadprosječnu radnu sposobnost. Vjerojatniji razlog visokom broju prijavljenih invalida su relativno visoka državna davanja za invaliditet, što je poticaj i onima fizički sposobnima da se predstavljaju kao invalidi i tako zloupotrebljavaju državne benefite. Državna potrošnja na bolovanja i invalidninu u Švedskoj iznose oko 3,6% BDP-a, dok je OECD prosjek na oko 1,9% BDP-a.

U 2007. godini, primjerice, Šveđani su prema podacima WHO-a bili među najzdravijim narodom na svijetu, a 13% ih je primalo neki oblik državne naknade za invaliditet, radnu nesposobnost ili bolovanja, što je tada bila najviša stopa na svijetu. Mnogi ekonomisti i liječnici za to krive upravo vrlo labave socijalne politike, niske kriterije za uključivanje u programe pomoći, te vrlo slabo kontroliranje individualnih slučajeva. Tijekom nogometnog svjetskog prvenstva 2006. broj bolovanja među muškarcima u Švedskoj je porastao za čak 55%.

Također, velikodušne socijalne politike u Skandinaviju privlače velik broj imigranata iz siromašnijih zemalja i to često iz onih kultura koje nisu baš kompatibilne sa zapadnom civilizacijom (pa su tako ti imigranti i najčešći počinitelji kriminalnih djela). Dobar dio tih imigranata, ako ne većina, se nikad ne zaposli, već živi od socijalnih primanja, koristi usluge socijalne države poput zdravstva i školstva za djecu, a kada dobiju državljanstvo, u pravilu glasaju za političare koje im nude još više politika redistribucije i benefita socijalne države. U 2011. godini u Švedskoj, čak 60% socijalnih davanja je otpalo na imigrante, koji čine oko 14% stanovništva.


- - - - - - - - - -

KRAJ TEKSTA
 
Pretežno je sve tacno osim toga da se na socijali može imati nekretnina.... To ovde ne može ni auto a ni ušteđevina veće vredbosti od nekih 3k evra (nisam siguran tačno koliko ali više sigurno nije) .. Prvo mora da se proda i živi od toga pa posle mogu tražiti pomoć.. Socijalu oni većinom ne uzimaju iz tog razloga jer gube imovinu ., svi su oni članovi A-kasse u slučaju da izgube posao.. Max 3g uz aktivno traženje posla kursevi za prekvlifikacije i sl.. Nema ležaja..
 
Pretežno je sve tacno osim toga da se na socijali može imati nekretnina.... To ovde ne može ni auto a ni ušteđevina veće vredbosti od nekih 3k evra (nisam siguran tačno koliko ali više sigurno nije) .. Prvo mora da se proda i živi od toga pa posle mogu tražiti pomoć.. Socijalu oni većinom ne uzimaju iz tog razloga jer gube imovinu ., svi su oni članovi A-kasse u slučaju da izgube posao.. Max 3g uz aktivno traženje posla kursevi za prekvlifikacije i sl.. Nema ležaja..

Hvala za dopunu, Igi :ok:


Summa summarum, skandinavske zemlje nisu uspešne zbog svog socijalnog modela, već su svoj socijalni model mogle priuštiti jer su pre njega bile mnogo ekonomski liberalnije
 
Pa i danas plaćaju to preko sloboda koje kreiraju akomulacije iz kojih se sve to placa.. Država nema 3 firme ... Neće oni pasti radi toga oni će pasti radi EU i nelojalne konkurecije koju sami sebi stvaraju i sa kojom moraju da se bore ovi koji ostaju...koju im stvara Irska, Svica Luxemburg ..tu njima curi jako puno i sve veći broj srednjih je prinuđen da se seli ili da zatvori .. Veliki su već odavno otišli još ih mali drže a pitanje je koliko će sami izdržati tu razliku troškovima koje im nameću drige članice .. To je danas vruća tema o kojoj se diskutuje i koja se zataskava od strane bankarskog sektora koji tu pere milijarde.. Najveća baka je preko Estonije oprala 3000miljardi € Ruskog novca.. To je bila vest od prošle godine i nikom ništa.. Podeliti bonuse stotine miliona € zaposlenim :)
 
Poslednja izmena:
Pa i danas plaćaju to preko sloboda koje kreiraju akomulacije iz kojih se sve to placa.. Država nema 3 firme ... Neće oni pasti radi toga oni će pasti radi EU i nelojalne konkurecije koju sami sebi stvaraju i sa kojom moraju da se bore ovi koji ostaju...koju im stvara Irska, Svica Luxemburg ..tu njima curi jako puno i sve veći broj srednjih je prinuđen da se seli ili da zatvori .. Veliki su već odavno otišli još ih mali drže a pitanje je koliko će sami izdržati tu razliku troškovima koje im nameću drige članice .. To je danas vruća tema o kojoj se diskutuje i koja se zataskava od strane bankarskog sektora koji tu pere milijarde.. Najveća baka je preko Estonije oprala 3000miljardi € Ruskog novca.. To je bila vest od prošle godine i nikom ništa.. Podeliti bonuse stotine miliona € zaposlenim :)

oh, da, Danske bank je biti poprilično kažnjena zbog poslova obavljenih preko svoje estonske podružnice.
čitao sam o tome.
skandal 2018. godine
 
Posljedice socijalne države

Ono što mnogi simpatizeri skandinavskog modela također zanemaruju jest dugoročni utjecaj welfare politika na produktivnost stanovništva i druge neželjene posljedice. Općenito, svako državno financiranje nezaposlenih umanjuje kod pojedinaca motivaciju za radom. Svaki dio dohotka koji se oduzme realnom sektoru da bi se dao nezaposlenima, povećava trošak proizvodnje i smanjuje trošak nerada. Što je taj dio veći, jasno, manji je pritisak na nezaposleni dio stanovništva da se aktivira u produktivnom sektoru. Zašto raditi za 4000 kuna, ako se može ne raditi za 2000? Na taj način, politika redistribucije potiče letargiju i nezaposlenost, a destimulira radišnost i produktivnost. U dugom roku vodi potpunoj dekadenciji društva, a tih destruktivnih učinaka nisu pošteđeni ni Skandinavci.

Kako nam Per Bylund objašnjava ovdje, nekad su indvidualizam i samostalnost bile ključne značajke skandinavskog mentaliteta. Biti Šveđanin značilo je voditi brigu o sebi, zarađivati za sebe, ne ovisiti o drugima i ne biti nikome na grbači. I upravo takav mentalitet im je omogućio da od jedne od najsiromašnijih europskih zemalja postanu jedna od najbogatijih u manje od sto godina. Biti u mogućnosti brinuti se za sebe i svoju obitelj je bila stvar ponosa, dok je traženje pomoći od drugih bilo sramota, no to ne znači da nisu bili voljni pomagati jedni drugima kada je bilo potrebno. Puno prije razvoja socijalne države, postojale su lokalne privatne organizacije za financijsko pomaganje i zdravstvenu zaštitu onima koji su u nevolji.

Međutim, stvari su se s vremenom promijenile. Institucionaliziranjem sustava socijalne skrbi, centralna država je postala primarni organ pružatelja socijalne pomoći nezaposlenima i time preuzela ulogu dobrovoljnih humanitarnih organizacija i vjerskih institucija. Širenje socijalnih politika (i općenito državne potrošnje) u skandinavskim zemljama uzrokovalo je i promjene u samom mentalitetu stanovništva. Pojedinci su počeli plodove nečijeg tuđeg rada pomalo shvaćati zdravo za gotovo, kao neko neotuđivo pravo. Naravno, u tom procesu svakako da je imala značajnog utjecaja i državna propaganda kroz obavezno (i uglavnom državno) školstvo, a to je u konačnici rezultiralo još većim pritiscima za što više progresivnijih politika i stvaranjem generacija i generacija ljudi koji su se navukli na ovisnost o državnom aparatu. Došlo je potpune promjene paradigme u društvenom mentalitetu, u osjećaju za odgovornost, a time i u političkoj sferi. Sve više birača počelo je zahtjevati još više socijalnih benefita, još više državnih programa, što je i dovelo do rastućih poreza i ogromnog povećanja državne potrošnje u drugoj polovici 20. stoljeća za vrijeme socijal-demokratske vlasti.

Bylund nam lijepo sažima “logiku” iza tih principa politika socijalne države:

The “welfare logic” vindicating such preposterous demands goes something like this. The premise is that every individual has a right to a good life. It can be concluded that a good life is made through not having to worry about material wealth, and thus having welfare benefits and gaining financial “independence” is essential. Financial independence, in turn, requires a high-status, high-salary, and not-too-demanding job; a good job is thus an inferred human right. The people who currently have the jobs literally occupy the positions and are therefore in the way — each and every one of them violates my right to that job. This makes anyone who has a good job a rights-violator and therefore criminal.

Zdravi razum je zamijenilo dogmatsko vjerovanje u Državu Dadilju od kolijevke do groba. Osjećaj za osobnu odgovornost je zamijenila ideologija prirodnih prava na ovisnost o drugima. Načelo slobode od prisile je zamijenjeno konceptom slobode od odgovornosti.

Čak nam i danska socijal-demokratska političarka Karen Haekkerup priča:

In the past, people never asked for help unless they needed it. My grandmother was offered a pension and she was offended. She did not need it. But now people do not have that mentality. They think of these benefits as their rights.

Nadalje, državno preuzimanje skrbi za socijalne slučajeve, te starije i nemoćne, dovelo je do potpune deformacije osjećaja za solidarnost kod pojedinaca. Mlađe generacije sve manje osjećaju ikakvu odgovornost za brigu o starijima, dok sve više pripadnika starije generacije provodi starost usamljeno i u depresiji. Danas ljudi očekuju da će država voditi brigu o tome. Istovremeno, roditelji koji imaju problema s odgojem djece očekuju da ih se oslobodi njihove odgovornost, a da brigu za djecu preuzme država sa svojim odgojno-obrazovnih aparatom. I sve su to logične implikacije širenja programa socijalne države. Socijalna država uništava osjećaj za odgovornost i solidarnost, smanjuje motivaciju za radom i kreativnošću, a potiče lijenost i nerad, te stvara generacije neodgovornih, nezrelih, razmaženih i ovisnih pojedinaca.

Vjerojatno arhitekti socijalne države nisu imali u planu moguće promjene u mentalitetu i društvenom moralo do kojih će dovesti socijalne politike. Možda su stvarno samo htjeli svima omogućiti socijalnu sigurnost, nekakav sustav u kojem će i oni koji su nesposobni za samostalan rad biti u mogućnosti živjeti dostojnim životom. Ipak, eksperiment je bio promašaj, doživio je bumerang. Ljudi ipak nisu protoni, nego svjesna bića koja djeluju s ciljem, i ne mogu biti podložni socijalnom eksperimentiranju koje pretpostavlja ceteris paribus uvjete. U stvarnosti, ceteris paribus uvjeti ne postoje, a ljudsko djelovanje se prilagođava promjenama u vanjskim poticajima (incentives).

Ovaj popularni članak iz New York Timesa od prošle godine je prenio priče dva socijalna slučaja iz Danske koji više od desetljeća uživaju benefite socijalne države. Prvi je slučaj samohrane 36-godišnje majke koja od šesnaeste godine živi na socijalnim plaćanjima u iznosu od 2700 dolara, što je tri puta više od prosječne hrvatske neto plaće. Drugi je slučaj izvjesnog Roberta Nielsena, 45-godišnjaka koji se hvali kako je od 2001. na socijali i da nema namjeru tražiti posao, jer mu je i ovako sasvim dobro. Čak je i vlasnik svog stana u kojem živi.

Da bude jasno, takve posljedice socijalnih politika ni slučajno nisu endemične za skandinavske zemlje. One su prisutne svugdje gdje se provode, one su nužna posljedica državnog poticanja nerada.
Još jedan zanimljiv pokazatelj pogrešnih podražaja koje šalju socijalne politike jest trend povećanja stope invaliditeta. U 2007. godini Švedska je imala najvišu stopu invaliditeta u svijetu. U 2008. godini, među četiri OECD zemlje s najvišom stopom primatelja socijalnih benefita na temelju invalidnine su čak tri skandinavske (Švedska na drugom mjestu, Norveška na trećem, Finska na četvrtom) sa stopom od oko 10%, dok je OECD prosjek bio 5,7%. Danska je također bila iznad prosjeka, na sedmom mjestu. Naravno, nisu Skandinavci u stvarnosti nadprosječno invalidi, dapače, čovjek bi očekivao od kršnih i otpornih Vikinga zapravo iznadprosječnu radnu sposobnost. Vjerojatniji razlog visokom broju prijavljenih invalida su relativno visoka državna davanja za invaliditet, što je poticaj i onima fizički sposobnima da se predstavljaju kao invalidi i tako zloupotrebljavaju državne benefite. Državna potrošnja na bolovanja i invalidninu u Švedskoj iznose oko 3,6% BDP-a, dok je OECD prosjek na oko 1,9% BDP-a.

U 2007. godini, primjerice, Šveđani su prema podacima WHO-a bili među najzdravijim narodom na svijetu, a 13% ih je primalo neki oblik državne naknade za invaliditet, radnu nesposobnost ili bolovanja, što je tada bila najviša stopa na svijetu. Mnogi ekonomisti i liječnici za to krive upravo vrlo labave socijalne politike, niske kriterije za uključivanje u programe pomoći, te vrlo slabo kontroliranje individualnih slučajeva. Tijekom nogometnog svjetskog prvenstva 2006. broj bolovanja među muškarcima u Švedskoj je porastao za čak 55%.

Također, velikodušne socijalne politike u Skandinaviju privlače velik broj imigranata iz siromašnijih zemalja i to često iz onih kultura koje nisu baš kompatibilne sa zapadnom civilizacijom (pa su tako ti imigranti i najčešći počinitelji kriminalnih djela). Dobar dio tih imigranata, ako ne većina, se nikad ne zaposli, već živi od socijalnih primanja, koristi usluge socijalne države poput zdravstva i školstva za djecu, a kada dobiju državljanstvo, u pravilu glasaju za političare koje im nude još više politika redistribucije i benefita socijalne države. U 2011. godini u Švedskoj, čak 60% socijalnih davanja je otpalo na imigrante, koji čine oko 14% stanovništva.


- - - - - - - - - -

KRAJ TEKSTA

Ovaj clanak je vrlo istinit. Prosle godine u Norveskoj mi je jedan stariji Norvezanin privatnik objasnjavao kako je ogromna kriza preduzetnistva, da fale mala i srednja preduzeca, jer je drzava jako uljuljkala ljude. Dao mi je primer da njegov sin koji je zavrsio fakultet u Londonu i radi kao sef u privatnoj firmi u naftnoj industriji ima platu malo vecu od sefice osoblja u nekoj drzavnoj medicinskoj ustanovi sa srednjom ili visom skolom. Plate u javnom sektoru su ogromne, jer drzava ima para. Ali posledice su, stanovnistvo koje postaje nesposobno da se brine o sebi jer ocekuju da im drzava resi sve probleme. Preduzetnicki duh je ubijen.
 
Ovaj clanak je vrlo istinit. Prosle godine u Norveskoj mi je jedan stariji Norvezanin privatnik objasnjavao kako je ogromna kriza preduzetnistva, da fale mala i srednja preduzeca, jer je drzava jako uljuljkala ljude. Dao mi je primer da njegov sin koji je zavrsio fakultet u Londonu i radi kao sef u privatnoj firmi u naftnoj industriji ima platu malo vecu od sefice osoblja u nekoj drzavnoj medicinskoj ustanovi sa srednjom ili visom skolom. Plate u javnom sektoru su ogromne, jer drzava ima para. Ali posledice su, stanovnistvo koje postaje nesposobno da se brine o sebi jer ocekuju da im drzava resi sve probleme. Preduzetnicki duh je ubijen.
Zato su Norvezani najosetljiviji na krize % padaju najviše u odnosu na ostale članice .. Uljni fond je ogroman za tako malu naciju i danas više manje glume MMF ali opet dolazi do velikih oscilacija u odnosu na druge koji moraju da rade i stvaraju .. Cene usluga su isto tako vasionske.. Kao i sve ostale cene, sve zbog manjka konkurecije.. Oni koji imaju nešto imaju jako dobar položaj a i onima koji imaju želju da nesto pokrenu imaju dosta prostora /šansi iz istog razloga.. Mnogo više nego bilo gde drugde :).. I sam sam razmišljao sa se preselim ali me mrzi više da menjam sredine..

Sendt fra min BLA-L29 med Tapatalk
 
Poslednja izmena:
ŠVECKA!


Kraljevina Švedska za mnoge je suvremene progresivne ljevičare jedan od omiljenih primjera uređenog i pravednog društva koje pokazuje kompatibilnost izdašne socijalne države i visokih razina gospodarskog razvoja i prosperiteta. Ljevičari su čuli kako su u Švedskoj visoki i progresivni porezi, kako Švedska ima veliki javni sektor, kako država građanima omogućava besplatne stvari, te kako tamo nema velike nejednakosti koja se regulira kroz obilne socijalne transfere i politike redistribucije, a uz sve to Švedska je vrlo bogata i razvijena zemlja. Prema tome, ako budemo i mi više kao Švedska, tj. usvojimo njihove egalitarističke politike socijalne države i visokih poreza (prvenstveno za “bogate”), i mi ćemo postati bogati kao oni.

Zaista, na primjeru Švedske se stvarno može puno toga naučiti.

Istina je da Švedska ima vrlo visoke poreze i prilično velike izdatke socijalne države, te je istovremeno bogata zemlja, ali to naravno ne znači da je Švedska bogata zbog visokih progresivnih poreza i politika redistribucije. Ustvari je potpuno suprotno. Švedska je postala bogata puno prije usvajanja raznih kvazi-socijalističkih politika, tijekom razdoblja relativno slobodnog tržišta, a kasniji zaokret ulijevo je Šveđane itekako koštao. To se može jasno primijetiti i na grafikonu (na slici je prikazana usporedba švedskog BDP po stanovniku sa 16 ostalih industrijaliziranih zapadnih zemalja):

sweden-comparative-gdp1.png


Naime, od druge polovice 19. stoljeća pa sve do šezdesetih godina 20. stoljeća Švedska je imala vrlo liberalnu ekonomiju, nizak udio državne potrošnje, manje poreze i izrazito ograničenu socijalnu državu, te baš u to vrijeme Švedska postaje jedna od najbogatijih zemalja na svijetu, a rast švedskog dohotka po stanovniku je među najbržima. Iz toga vremena potiču neke od i danas najpoznatijih velikih švedskih korporacija, kao npr. Volvo, Ericsson, IKEA, Electrolux, SAAB, Vattenfall, H&M, Tetra Pak, Alfa Laval, SKF, Skanska, itd., a u tom razdoblju su djelovali i mnogi legendarni švedski inovatori i industrijalci poput Alfreda Nobela, Svena Wingqvista i Gustafa Dalena. O tome kako je laissez-faire učinio Švedsku bogatom, može se opširnije naći ovdje.

Međutim, tijekom šezdesetih i pogotovo sedamdesetih (pazite, još 1970.-e je, kao udio u BDP-u, Švedska trošila znatno manje na socijalne transfere nego što danas troše SAD, koje su kao nekakav primjer “neoliberalnog kapitalizma”), uslijed nesretnih okolnosti, dolazi do značajnog povećanja državnog intervencionizma, rasta poreznog opterećenja i stvaranja glomazne socijalne države (to je onaj famozni “skandinavski treći put”). Kao posljedica toga, gospodarski rast je drastično usporio, a javni dug porastao, te Švedska danas nije više ni među 15 najbogatijih zemalja svijeta (a još 1975. godine bili su među 5). Socijalističke politike masovne redistribucije dohotka dovele su Švedsku do ekonomske krize početkom devedesetih, pa su se vlasti napokon odlučile na značajno rezanje državnog aparata, smanjenje nekih poreza i liberalizaciju tržišta, tako da su i privatizirana brojna državna poduzeća, uključujući djelomičnu privatizaciju školstva i mirovinskog sustava.


swe.jpg


Zbog navedenih pro-tržišnih reformi (više o svemu ovdje), švedska se ekonomija sredinom devedesetih ipak koliko-toliko oporavila, smanjen je javni dug i ekonomija do danas raste brže od prosjeka OECD-a:


growth.png

income.png


No, iako se švedska ekonomija u međuvremenu donekle oporavila, fascinantno je da Šveđani u SAD-u prosječno zarađuju preko 50% više od Šveđana od Švedskoj, kao što je uostalom slučaj sa svim skandinavskim narodima.

Dakle, od Švedske se zaista može puno toga naučiti, ali zaključci su sasvim suprotni ljevičarskoj mitologiji. Prvi zaključak je da socijalizam ne funkcionira, drugi zaključak je da slobodno tržište funkcionira. Ako želimo biti razvijeni poput Švedske onda bismo morali prihvatiti onaj koncept koji je Švedsku učinio bogatom, a ne onaj koji Šveđani imaju danas ili onaj koji ih je unazadio za bar nekoliko desetljeća.

Uostalom, čak i danas porezne stope u Švedskoj općenito nisu nešto puno više nego u Hrvatskoj. Gledajući odnos poreznih prihoda i BDP-a, Hrvatska je ionako već među najbrutalnije oporezovanim zemljama u Europi, a i po razinama ukupne javne potrošnje smo gotovo jednaki (a to znači da je teret države ipak kod nas veći, s obzirom da je BDP po stanovniku drastično niži).

Pa i mimo svega toga, zanimljivo je da je po onim mjerilima ekonomskih sloboda Švedska u posljednje vrijeme često solidno rangirana (Heritage je ove godine smjestio na 26. mjesto u svijetu, a Cato i Fraser nedavno na 38. mjesto). To je s jedne strane odraz prilično niskih standarda – naime, suprotno ljevičarskim trkeljanjima, ‘tržišnog fundamentalizma’ u svijetu baš i nema puno; a s druge strane je odraz toga što su visoki porezi i državna potrošnja u Švedskoj donekle kompenzirani relativno povoljnim značajkama u drugim segmentima, poput lakoće pokretanja i obavljanja biznisa, slobodne trgovine,obujma regulacija poslovanja i administrativnih prepreka, sigurnosti vlasničkih prava i sl.
 
Drugačija je pozicija Šveda, a drugačija naša.
Ovi podaci i ove analize iznose se iz sasvim drugog razloga.
A razlog je taj što se na našim prostorima misli da se švedski uspeh duguje modelu ovakvog "socijalnog kapitalizma".
A istina je da oni taj model mogu priuštiti iz 2 razloga:
1) prethodno sprovedena akumulacija bogatstva kroz model liberalnog kapitalizma
2) drugačiji "društveni kapital" i institucije nego ovde
 
Tačno ali to i vodi tamo gde su oni danas..Te slobode i guraju radničke lobije da ostavraruju svoja prava preko politickih partija koje dolaze na vlast a koje idu na štetu/teret onih koji zapošljavaju .. Ne zaboravimo da su te partije i nastale iz radničkih udruženja tj sindikata.. Cena koju plaćaju je cena slobode koju imaju.. .
 
Poslednja izmena:
Liberalizam ne kreira dobro samo privrednicima već i onima koji rade za njih a oni čine 90% biračkog tela... Oni nemaju bas velika razumevanja za one koji ih zapošljavaju niti previše razmišljaju o njima . Sebičnost je čovječja odlika bez obzira u kojima redovima se nalazio on gleda sebe .. Tako i taj balas gde je dobro i jednim i drugim je jako teško odrziv na duge staze ..
Jedni druge urusavaju..

- - - - - - - - - -
 
Poslednja izmena:
Još je to vidljivije u Norveškoj koja ima akomulaciju od 1000milijardi Evra gde drzava i dalje troši 50% sveg sto se zaradi a ljudi plaćaju jedne od najvećih cena usluga i prizvoda na svetu .. Zasto im država uzima 35% (25% ako žive na severu) poreza i 25% pdv u takvim uslovima gde se državna kasa puni tim tempom.. .. 8% im je pdv na hranu a ipak plaćaju jedan krastavac 4€..Gde je tu logika (kod mene je 13centi kom i ako su troškovi dosta veći ) .. Svesno ili ne svesno sami sebe zajebavaju .. Poenta je da dok ljudi zaradjuju dovoljno i dok žive dobro oni o tim stvarima ne razmišljaju.. Jednostavno ne žele da troše vreme na to..

Sendt fra min BLA-L29 med Tapatalk
 
Citajuci ove clanke Srbija bi trebalo da je bogatija od Svajcarske, Svedske i Norveske zajedno pa x10 jer je privatnim stranim kompanijama dozvoljeno apsolutno sve ukljucujuci i neplacanje plata i poreza godinama.
Ako se slucajno radnici pobune onda drzavni aparat brzo uskoci da intervenise i spasi stranu kompaniju, na primer, imamo Gosu iz Smed. Palanke gde su se radnici pobunili jer im nije legla cela plata godinama (nego uvek samo mrvice da se ne bi bunili), a ni porez drzavi i onda je drzava uskocila i uzela vagone koje su radnici zaplenili u pokusaju da naplate svoje zarade, a radnicima dala "srednji" prst. Tako da je bas cudno kako to ta Svedska ne propadne, a Srbija ne poleti u nebesa jer ocigledno radnike tretiramo kao stoku, a privatni sektor kao "svetu kravu".
 
Либералисмус мацхт фреи !

- - - - - - - - - -

Citajuci ove clanke Srbija bi trebalo da je bogatija od Svajcarske, Svedske i Norveske zajedno pa x10 jer je privatnim stranim kompanijama dozvoljeno apsolutno sve ukljucujuci i neplacanje plata i poreza godinama.
Ako se slucajno radnici pobune onda drzavni aparat brzo uskoci da intervenise i spasi stranu kompaniju, na primer, imamo Gosu iz Smed. Palanke gde su se radnici pobunili jer im nije legla cela plata godinama (nego uvek samo mrvice da se ne bi bunili), a ni porez drzavi i onda je drzava uskocila i uzela vagone koje su radnici zaplenili u pokusaju da naplate svoje zarade, a radnicima dala "srednji" prst. Tako da je bas cudno kako to ta Svedska ne propadne, a Srbija ne poleti u nebesa jer ocigledno radnike tretiramo kao stoku, a privatni sektor kao "svetu kravu".

Ауторке и оутори свих прилога су заборавили једно мало малецно правило ... паре настале у Скандинавији остају у Скандинавији ..... а да не прицамо да паре које настају другде исто иду у Скандинацију.


Елем

Да парафразирамо

Душка Радовића 'дајте ви мени добро дете па да видите какав сам добар родителј'

Коштуницу 'дајте ви мени хмм правни систенмм хмммм Белгије .. хммм ... па жет ехммм хмммм видети како сам ја хммммммм добар премијер председник'

Форумашица и Форумаш економије .. дајте ви нама паре па ћете да видите какоп сам слободно либерално социјално каптало
 
Citajuci ove clanke Srbija bi trebalo da je bogatija od Svajcarske, Svedske i Norveske zajedno pa x10 jer je privatnim stranim kompanijama dozvoljeno apsolutno sve ukljucujuci i neplacanje plata i poreza godinama.
Ako se slucajno radnici pobune onda drzavni aparat brzo uskoci da intervenise i spasi stranu kompaniju, na primer, imamo Gosu iz Smed. Palanke gde su se radnici pobunili jer im nije legla cela plata godinama (nego uvek samo mrvice da se ne bi bunili), a ni porez drzavi i onda je drzava uskocila i uzela vagone koje su radnici zaplenili u pokusaju da naplate svoje zarade, a radnicima dala "srednji" prst. Tako da je bas cudno kako to ta Svedska ne propadne, a Srbija ne poleti u nebesa jer ocigledno radnike tretiramo kao stoku, a privatni sektor kao "svetu kravu".

Povlašćeni status stranih firmi, a naročito subvencionisanje njihovog poslovanja su potpuna budalaština
 
Либералисмус мацхт фреи !

- - - - - - - - - -



Ауторке и оутори свих прилога су заборавили једно мало малецно правило ... паре настале у Скандинавији остају у Скандинавији ..... а да не прицамо да паре које настају другде исто иду у Скандинацију.


Елем

Да парафразирамо

Душка Радовића 'дајте ви мени добро дете па да видите какав сам добар родителј'

Коштуницу 'дајте ви мени хмм правни систенмм хмммм Белгије .. хммм ... па жет ехммм хмммм видети како сам ја хммммммм добар премијер председник'

Форумашица и Форумаш економије .. дајте ви нама паре па ћете да видите какоп сам слободно либерално социјално каптало
Nije bas.. Veliki deo para nestaje usled ne jednakih poreskih opterećenja unutar unije... Pdv je jedan od načina gde se peru milijarde (pre par godina 300milijardi su digli iz EU preko fiktivnih računa koje su slali ).. Čitava ta unija visi na koncu i pitanje je dokle ce da traje.. Za drugi naći sam ti vec rekao gde fakritraju sami sebi taman toliko da im je profit 0..profit se pravi tamo gde je naisplatljivije za njih tj najmanje opterećenje .. Pretežno Irska, Luxemburg, Holandija, Svica.

Sendt fra min BLA-L29 med Tapatalk
 

Back
Top