VOJNI BUDŽET ZEMALJA BRIK-a I KVINTE
BRIK - izazov za SAD i EU
BRIK - izazov za SAD i EUBrazil, Rusija, Indija i Kina za vojsku izdvajaju oko 200 milijardi dolara. Najveći vojni budžet imaju SAD - 665 milijardi dolara
Ambiciozne privrede, tržišta koja brzo rastu i zemlje ubrzanog razvoja – tri su pojma koja imaju jednu zajedničku stvar: opisuju nove aktere koji su se pojavili početkom 21. veka i koji imaju potencijal da u narednim decenijama doprinesu promeni težišta privredne i političke moći u svetu. To su BRIK zemlje - Brazil, Rusija, Indija i Kina, koje zajedno privređuju ukupno 16 odsto svetskog izvoza i sa 2,8 biliona američkih dolara poseduju više od 40 odsto svetskih deviznih rezervi. Te države čine čak 42 odsto globalne populacije, dok se od 10 najvećih gradova u svetu pet nalazi u tim državama.
Zemlje BRIK-a su jedine zemlje u razvoju sa bruto društvenim proizvodima (BDP) većim od 1.000 milijarde dolara. Za vojsku BRIK zemlje izdvajaju oko 200 milijardi dolara.
Američki stručnjaci predviđaju da će u grupi od pet najmoćnijih svetskih ekonomija do polovine ovog veka osim Kine, SAD-a i Japana, biti još dve zemlje - Brazil i Rusija - koje raspolažu ogromnim rezervama energetskih i raznih drugih strateški važnih sirovina
IZDVAJANJA ZA VOJSKU
BRIK - izazov za SAD i EUS druge strane, države Kvinte - SAD, Francuska, Nemačka, Velika Britanija i Italija, imaju oko 600 miliona stanovnika i oko tri miliona oružanih snaga (bez regruta i rezervnog sastava). Četiri države, bez SAD, u proseku izdvajaju 1,9 odsto bruto društvenog proizvoda za vojni budžet, dok SAD izdvaja oko 4,7 odsto BDP. Za oružane snage države Kvinte odvajaju oko 860 milijardi dolara.
Najveći vojni budžet na svetu imaju SAD, koje su prema podacima Jane’s defence budget za odbranu ove godine izdvojile 665 milijardi dolara, što predstavlja 4,6 odsto ukupnog bruto društvenog proizvoda.
Rusija je za vojni budžet izdvojila 37 milijardi dolara, odnosno 2,8 odsto BDP, radi kupovine naoružanja, pre svega najnovije vrste borbenih aviona, helikoptera armijske avijacije, kao i novih nosača helikoptera Maestral, koje će dobiti ruska mornarica. Istovremeno, kineski vojni budžet je u odnosu na prošlu godinu uvećan za 8,5 odsto, što je inače najmanje povećanje u poslednjoj deceniji i iznosi 90 milijardi dolara.
Francuska, posle SAD, Velike Britanije i Rusije četvrti je izvoznik oružja u svetu, a Brazil je postao njen najveći kupac, navodi se u izveštaju koji je krajem prošle nedelje objavilo francusko Ministarstvo odbrane.
ovde ispade da ameri daju za vojsku vise nego sve zemlje brika zajedno.....
pa je pitanje da li je lazanski u pravu...... a drugo su njegove zelje