FataMorgen
Legenda
- Poruka
- 64.174
Posle rekonstrukcije, višak 900 zaposlenih
Mirkova vlada od dva miliona evra!
Utorak - 15.03.2011
Rekonstrukcija vlade Mirka Cvetkovića građane Srbije mogla bi da košta i do 181,8 miliona dinara, koliko je potrebno za isplatu otpremnina za 909 ljudi zaposlenih u sedam ugašenih ministarstava.
Kada se tome dodaju i administrativni troškovi poput štampanja novih vizit karti ili izrade internet prezentacija, troškovi formiranja nove vlade mogli bi da narastu na preko dva miliona evra!
U Vladi Srbije, međutim, još ne mogu da procene kolike će uštede doneti manji kabinet, ali ni koliko će ljudi zbog toga ostati bez posla.
- Upravo se rade procene i očekujemo da će do kraja sledeće nedelje biti poznato koliko će ljudi morati da ode - rečeno je našem listu u vladi. Ipak, generalni sekretar vlade Tamara Stojčević ranije je izjavila da su najugroženija radna mesta zaposlenih u ugašenim, odnosno pripojenim ministarstvima, dok će se na listi za otkaze naći državni sekretari, pomoćnici i savetnici ministara, kao i zaposleni u administraciji.
Sledeći ovaj princip, lako je utvrditi da je tesanjem vlade sa 24 na 17 resora višak 909 zaposlenih u ministarstvima trgovine, rudarstva i energetike, ljudskih i manjinskih prava, nauke, informatike, vera i ministarstva za NIP, koja su rasformirana i pripojena drugim resorima.
Njima sleduje otpremnina u iznosu od jedne trećine ukupnih mesečnih primanja po godini staža. Računajući da svako od njih ima po 10 godina radnog staža, pri čemu su prosečna primanja zaposlenog u državnoj upravi 60.000 dinara, sledi da je za otpremnine koje im se moraju isplatiti potrebno 181,8 miliona dinara. Ovaj trošak mogao bi biti i veći ukoliko se obistini najava Stojčevićeve da će u cilju još veće racionalizacije biti ukinute i prekobrojne agencije, kancelarije i zavodi čiji je osnivač vlada.
Saradnik Centra za slobodno tržište Aleksandar Stevanović smatra da je izdvajanje za tolike otpremnine apsurdno.
- Nečuveno je da su državni službenici privilegovaniji od zaposlenih u privredi pa iako su tehnološki višak dobijaju
veće otpremnine. Da dobijaju naknadu za gubitak posla u iznosu od tri mesečne zarade, kao i svi ostali, ne bi bio problem ni što se kasnije opet zapošljavaju u državnoj upravi ili javnim preduzećima - ocenio je Stevanović za „Alo!“.
700.000 dinara za sajt
Nova vlada imaće i dodatne administrativne troškove. Od štampanja novih vizit karti, memoranduma pa do izrade pečata. Nova ministarstva moraće da izrade i nove internet prezentacije, što će prema procenama upućenih koštati dodatnih oko 700.000 dinara.
Prekobrojni
Ministarstvo rudarstva i energetike 118
Ministarstvo telekomunikacija 51
Ministarstvo trgovine i usluga 583
Ministarstvo nauke 48
Ministarstvo vera 19
Ministarstvo za NIP 45
Ministarstvo za ljudska
i manjinska prava 48
*izvor Zakon o budžetu za 2011. godinu
S. Đorđević
Rezimlije,svakodnevno treniraju trpilo gradjana Srbije
Samo da jos Petrovic odradi milione predvidjene za subvencje poljoprivrede,da odrade Telekom....vise im nista i ne treba,a vala i nema sta vise 

