Mirisi voca

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
45.054
Kokosov orah slabo ili nikako ne miriše, kokosovo ulje - slabo, ali kreme za telo i sunčanje lepo mirišu.
Samo vas gledam, ja ne mogu da jedem maslinovo ulje jer sam ga prvo mazao za suncanje pa mi sad ostao bljak ukus....
A najvise me udari kad prolazi tip koji je malinar i stavio miris maline.
Teska je ovo tema, pojma nemam....jos mora voce da bude...
sumske jagode jako mirisu....
smokve jako mirisu, ali nije nesto miris...
pomorandze jako mirisu...
dunje jako mirisu

Sumske jagode ipak...

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
45.054
Ljudi vrlo često mešaju miris i ukus.

Ukus je ono što ostane kad jedemo nešto sa potpuno začepljenim nosem - može biti samo slatko, slano, kiselo, gorko i umami. Nema više osim tih pet. Daleko od milion različitih nijansi koje imaju mirisi.
Slaba ti teorija...
Postoje dve komponente ukusa, ukus i aroma.
Npr zagorelo mleko , ukus je mleko , aroma je zagorelo..
Ako bolujete od covida, onda osecate samo ukus mleka, ne osecate aromu zagorelog...

Paprika ako je jedete covidni , osecate ukus paprike, potpuno ali ako je to cips sa ukusom paprike, necete osetiti papriku , jer je taj ukus aromatizovan, tj poreklo mu je mirisno...

Kako postoji ovo prvo a ne postoji ovo drugo u covidu...kad zasigurno ne radi culo mirisa...?

To zvanicno nije teorija, ali kad sam vec fasovao coronu i umrecu, ebiga, povezi ostale koji su ostali bez mirisa i onda razmena iskustava na tacno odredjen nacin..

Ali ako te tesi , uzmi odredjene proizvode sa zatvorenim nosem pa vidi da li postoji ukus,......

Za utehu ne znam da li postoji ukus banane i kafe...
Mozda i ne postoje, ali postoje ukusi neke druge vrste, znaci paprika postoji kao ukus, postoji ukus nekih zacina, postoji ukus jaja, ukus kravljeg mleka , tacnije mleka..ovo kravljeg je aroma...postoji ukus jos nekih stvari....Tacno i da vecina zacina jesu arome, tj ukus im je kreiran prvenstveno mirisom...kari npr..

Ne postoji nacin da titracijom ukusa dobijes ukus grozdja, tj sve one arome u prehrani , ne funkcionisu po principu cistog delovanja na culo mirisa...

Poslednja izmena:
Da biste mogli da otvarate nove teme i trajno koristite svoje ime - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.