Miraz nekad i danas

mačka zagrebačka

Stara legenda
Moderator
Poruka
93.294
Znam da je priča oko miraza ili onoga što partneri unose u bračnu zajednicu vjerojatno izgubila formu kojuje imala nekada ali ipak imam pitanje
Nekeda je žena u miraz donosila peškire, posteljinu, namještaj... Danas donosi kola, stan, diplomu... šta mislite da li je to danas "moderna" verzija miraza ili neka rijetka varijanta?
To je priča dvije starije gospođe koju sam čula u slastičatnici dok sam jela kolače,
Zločesta kakva jesam pomislila sam što ne bi i neko bepče donijela u miraz??? :mrgreen: mislim ima i toga
 
Znam da je priča oko miraza ili onoga što partneri unose u bračnu zajednicu vjerojatno izgubila formu kojuje imala nekada ali ipak imam pitanje
Nekeda je žena u miraz donosila peškire, posteljinu, namještaj... Danas donosi kola, stan, diplomu... šta mislite da li je to danas "moderna" verzija miraza ili neka rijetka varijanta?
To je priča dvije starije gospođe koju sam čula u slastičatnici dok sam jela kolače,
Zločesta kakva jesam pomislila sam što ne bi i neko bepče donijela u miraz??? :mrgreen: mislim ima i toga
Kakvi peškiri, to je sitnica. Donosile su žene njive i šume i zlato u miraz, odnosno direktnu materijalnu korist. Devojka bez njive i zlata nije mogla ni da se uda, a doduše ni momak bez dobre imovine nije mogao da prosi devojku iz domaćinske kuće.
 
Kakvi peškiri, to je sitnica. Donosile su žene njive i šume i zlato u miraz, odnosno direktnu materijalnu korist. Devojka bez njive i zlata nije mogla ni da se uda, a doduše ni momak bez dobre imovine nije mogao da prosi devojku iz domaćinske kuće.
Pa kako su se onda ovi ostali udavali i zenili?

Miraz je kod obicnih ljudi uglavnom bio upravo ta „sitnica“. Vezli su se i šili jastuci, posteljine, tkali cilimi, a od devojke se ocekivalo da ima „spremu“, tj. da sama sašije lep donji veš i spavaćice, jer je to nekada retko ko mogao sebi da kupi.
 
Pa kako su se onda ovi ostali udavali i zenili?

Miraz je kod obicnih ljudi uglavnom bio upravo ta „sitnica“. Vezli su se i šili jastuci, posteljine, tkali cilimi, a od devojke se ocekivalo da ima „spremu“, tj. da sama sašije lep donji veš i spavaćice, jer je to nekada retko ko mogao sebi da kupi.
Pa i moji su bili obični ljudi, ali se prababa udala za pradedu sa njivom od 50 ara. Njena sestra od ujaka nije imala miraz pa je ostala neudata do 30 godina jer je niko nije hteo.
 

Back
Top