Ponavljam. Neko je taj video zapis sačuvao i verujem da bi ga opet pustio. Šta, niko se nije setio da sačuva?
Pa je l' ludi Erdemović priznao da je streljao preko 100 ljudi u Srebrenici? Šta, neko ga je naterao da to prizna?
Tako je, upravo objavljeni video dokaz navodnog streljanja "muslimanskih
civila u Srebrenici", za autora ovog teksta, diplomiranog montazera i
reditelja, samo jedan niz kadrova: kadar uniformisanih vojnika sa oruzjem
kako sa dosadom nesto cekaju pored puta; kadar u kome ljudi u civilu, njih
desetak, leze na zemlji sa vezanim rukama na ledjima, dok se oko njih setaju
naoruzana lica u slicnim uniformama; kadar u kome se krupnije vide dva
uniformisana lica bez radnje; kadar u kome se kamionom voze civili vezanih
ruku; kadar snimljen u jakom kontra svetlu spreda, u kome ljudi u civilu idu
preko neke poljane dok su oko njih naoruzana uniformisana lica; kadar u kome
slicna grupa ide snjimljena sa ledja u nepoznatom pravcu kroz neki sumarak;
kadar gde se vidi da uniformisana lica premestaju jedno bezivotno telo;
kadar gde druga dva bezivotna tela leze u travi, a lica u uniformama se
krecu pored njih; kadar u kome se vide civili vezanih ruku kako stoje
okrenuti ledjima i u njih su uperene puske uniformisanih kojima se ne vide
lica; kadar u kome se cuje pucanje puske, a nakon nekoliko ispaljenih hitaca
jedan, pa drugi civil padaju na zemlju... Svi kadrovi, osim dva gde se vide
krupnije dva uniformisana lica bez radnje, snimljeni su u sirokom planu, sto
znaci da se lica jako tesko uocavaju.
Ako bi neki student rezije imao kao ispitnu vezbu: "Dokumentarni zapis
streljanja civila u ratu", i pojavio se sa prikazanim umontiranim
materijalom, mogle bi se odmah uociti sledece dramske nelogicnosti, odnosno
lose dati kodovi:
Prostor je vizuelno neobradjen i zbrkan, bas kao i radnja.
Ako se snima krisom, da bi se snimku dao dokumentarni ton, ne sme se videti
da akteri na gledaju u kameru i to prilicno nezainteresovano. Iz snimka se
upravo vidi da su svi svesni da se snimaju. Onaj ko se sprema da pred
kamerom izvrisi zlocin, mora biti tezak sadista, pa ce se truditi da se u
svom sadistickom cinu jos vise istakne, pokazajuci i svoje lice i lice svoje
zrtve upravo se unoseci u objektiv kamere. Recimo slike mucenja zatvorenika
iz "Abu Graiba" imaju upravo ovaj izraz. Proracunat psihopata, bez super
ega, a nameran da izvrsi zlocin, nece to uciniti pokazujuci se pred kamerom.
Civili koji prisustvuju streljanju svojih drugova gledaju to bez ikakve
emocije. Onda, isto tako, sa praznim izrazom lica, sklanjaju leseve. Zatim
sasvim mirno stoje i cekaju sopstveno streljanje.
Kadar u kome se vrsi streljanje sadrzi zvucno opaljenje puske koje se cuje
tri puta pre nego sto telo u civilu, u cija se ledja puca iz neposredne
blizine, reaguje. Umesto da pogodjeni mecima reaguje jakim trzajima, on
uspeva da se na nogama mirno odrzi sa dva metka u ledjima. Tek nakon treceg
metka telo, bez trzaja, pada u travu i to veoma blago, prosto se
srozavajuci, sto vise prilici padu pijanca, itd. Krvi nema nigde.
U citavoj sekvenci nema ljudske drame, straha za zivot osudjenika, ni sa
jednog lica ne zraci nikakva emocija, nema kinestezije, a radi se o
trenucima gde se prekracuje zivot, gde se emotivna tenzija mora javiti na
obe strane.
Prosto receno, ubistava kojih smo se nagledali na televiziji i u bioskopu
mnogo su zivopisnija, surovija i dramaticnija nego sled kadrova prikazan na
video snimku koji je proglasen autenticnim ubistvom.
SNAGA OVOG VIDEO ZAPISA SAMO JE U MEDIJSKOJ NAJAVI KOJA USMERAVA GLEDAOCE KAKO DA POVEZANOST KADROVA DESIFRUJU.
Najzad, nije bitno ni ko je ovo snimao ni montirao, ni sta je autenticno, a
sta nije. Bitno je da DOKAZ KOJI IDE NA SUD, NE SME NIKO DA TAKNE NAKON
ZLOCINA. U protivnom, nije vise validan. S obzirom da je ovaj snimak
naknadno montiran, on nema nikakvo pravno znacenje, cak i kada se u pojedinm
kadrovima vide mozda pravi lesevi.
Zasto je ovaj sled umontiranih kadrova bez ikakvog smisla, osim onog koji mu
imputira tuzilac Haskog tribnunala, prihvacen od drzavnog vrha Srbije kao
validan dokaz zlocina?
Odgovor je samo jedan: samo ZATO STO JE TO VOLJA TRENUTNOG DRZAVNOG VRHA
SRBIJE.
Избегаваш одговор на кључно питање за овај наш разговор и убацујеш нове моменте, спамујеш.
Колико је лежао Ердемовић за 100 убистава? Хрват на задатку, као и Симатовић.