- Poruka
- 351.160
Ugledni američki "Smithsonian Magazine", glasilo tamošnjeg Smitsonijan muzeja, objavio je tekst o Milutinu Milankoviću, tvorcu revolucionarne teorije
o ciklusima ledenih doba, čiji rad ima neprocenjiv značaj za klimatologiju.
Ipak, kako se i u tom listu navodi, o doprinosu nekada žestoko osporavanog naučnika, izvan stručnih krugova ne zna se mnogo čak ni u njegovoj Srbiji.
Život naučnika koji su oblikovali ljubav prema znanju i dva svetska rata, opisan je u tekstu koji potpisuje geolog Rudi Molinek.
Medeni mesec i odlazak u logor
Milutin Milanković imao je 35 godina, kada je došao na medeni mesec u svoje rodno selo Dalj, mestašce koje je bilo srpska enklava u Austrougarskom carstvu, a danas se nalazi na teritoriji Hrvatske.Baš u toj nedelji, Gavrilo Princip ubio je austrougarskog prestolonaslednika nadvojvodu Franca Ferdinanda, a ta zemlja objavila je rat Srbiji.
Milanković se iznenada našao usred svetskog konflikta.
Naučnik je odveden u zarobljeništvo, pre nego što su on i njegova supruga stigli da se vrate kući u Beograd, a sve što je poneo sa sobom, bila je jedna aktovka sa nekoliko naučnih radova i njegovih beleški.Prvih šest meseci zarobljeništva proveo je u logoru Nojzidl u vrlo teškim uslovima. Na kraju, zahvaljujući velikom trudu njegove žene Kristine, konačno je uspeo da izađe na uslovnu slobodu, ali je morao da boravi u Budimpešti i redovno se javlja vlastima jednom nedeljno.
Bilo mu je dozvoljeno da nastavi sa naučnim radom i to u velikoj biblioteci Mađarske akademije nauka. Uprkos boljim uslovima, žudeo je za svojom kućom i slobodom, a utehu pronalazio u svom radu.
Deset godina kasnije, razmišljajući o vremenu provedenom u Budimpešti i zamišljajući zgradu u kojoj je bio zatočen, Milanković je napisao: "Bio sam ratni zarobljenih i u njoj bi moja četvorogodišnja žudnja za slobodom iscrpla moju suštinu, da nisam našao utočište u naučnom radu... Tu je prozor gde sam danima sedeo i gledajući u plavi Dunav i ponosni Budim, napisao svoj prvi naučni rad".