Milosevic je ukinuo 40.kadrovski centar

  • Začetnik teme Začetnik teme Drmno
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Drmno

Zainteresovan član
Poruka
206
Ključni dokazi da je Vojska Jugoslavije pomagala
Vojsku RSK nalaze se u stenogramu sa sjednice
VSO-a od 12. septembra 1995.

Na 44. sjednici Vrhovnog Savjeta
odbrane odrzanoj 12. septembra 1995.
godine u Beogradu, VSO donosi odluku da
se ukine 40. kadrovski centar jer su oficiri i
podoficiri u RSK koje je Vojska Jugoslavije
placala napustili teritoriju RSK.
PERISIC: Treba da se resi status
Glavnog staba - da li mi smatramo da on
postoji ili ne postoji, da li da se ukine ili ne
ukine, jer to i danas tamo zivi? Martic je sa
delom nekih ljudi tamo, tu je i Mrksic kod
Banjaluke. O tome bi trebalo imati stav, a
onda da znamo sta sa ovim ljudima? Jer,
ako oni zive tamo i nesto formiraju - oni su
zato da se formira neka oslobodilacka vojska
Krajine - onda bi bilo logicno da gro tih
oficira saljemo tamo.
LILIC: Ja cu vas podsetiti da smo se
dogovorili da se ukine 40. kadrovski centar,
izuzev u jedinicama u sektoru Istok. To je
dogovor na ovo sto kaze general Perisic.
Mislim da je neresen status tih ljudi najgora
varijanta.
MILOSEVI Mi to treba da drzimo
iskljucivo vezano za pitanje davanja nadoknade
licnih podataka. Pitanje sta sada tamo
imamo da pomazemo kad ne postoji? To je
samo pitanje koje je vezano za licne
dohotke, a ne i za druga materijalna pitanja.
LILIC: Apsolutno! Oni su na Kozari skupljali
- pecurke! Ja imam informaciju da to
cini Mile Mrksic i Mile Novakovic.
MILOSEVIC:: Ja ne znam u cemu je
Perisiceva dilema?
LILIC: Njegova je dilema u tome sto on
misli da ovo sve treba da vratimo tamo.
PERISIC: Ako se to ukida tamo, znaci
nema nista tamo - samo ostaje 11. korpus
u koji cemo slati ljude dobrovoljce.
Za ove druge, dozvolite meni da primam
selektivno prema ponasanju, sposobnostima,
a ne da se prime i olosi koji su cak
i doprineli takvom stanju.
MILOSEVIC: Mi ih, uopste, nismo ukinuli
- oni su se sami ukinuli! Mi jednostavno
konstatujemo da su oni ukinuti, u smislu u
kojem smo im slali materijalnu pomoc. Dali
smo im materijalnu pomoc, uz velika odricanja
ovde, da bi mogli da se tamo
ocuvaju. Oni su doneli odluku da odande
izadju. U kom smislu mi sada imamo da im
pomazemo - da im tamo saljemo
apanazu?! Oni su to ucinili svojom voljom,
svojom odlukom i kako su hteli!
PERISIC: Ja bih vam procitao jedno njihovo
saopstenje koje imam kao informaciju.
Doneli su odluku da formiraju novu Vojsku -
Oslobodilacku vojsku Republike Srpske
Krajine. Osnovni oblik organizovanja bile bi
oslobodilacke brigade. Te jedinice koje su
formirane od profesionalnih vojnika treba da
se angazuju na prostoru Republike Srpske,
a potom da se odatle stvori osnovica za
angazovanje na prostoru bivse RSK. Tom
Vojskom treba da rukovodi dosadasnji
Glavni stab Vojske RSK. Do sada su formirali
jednu brigadu od 450 ljudi. Znaci, ovim
aktom mi i to njihovo stavljamo van snage?
MILOIC]: Zasto?
PERISIC: Ako ukinemo 40. kadrovski
centar, onda ovo normalno ne postoji, jer ja
nemam nikakve zakonske osnove da te
ljude koji su tamo placam.
MILOEVIC: Samo je pitanje da li im
davati plate? Taj Kadrovski centar je bio
pokrice da se ti ljudi drze na plati - nista
drugo! Oni su formirali neku svoju brigadu
od 400 ljudi, a tamo su imali 40.000 ljudi!
To su rasformirali, da bi formirali brigadu
od 400 ljudi! Ko im brani?
BULATOVIC: Da bi oslobodili sa 400 ljudi
ono sto nisu hteli da oslobode sa 40. 000 ljudi?
MILOLSEVIC: Da. Mi treba da udjemo u
sledecu zamku: da su oni to, u stvari, hteli,
samo im mi to nismo dali. To ce da bude njihova
prica.
PERIISIC: Da li ja te ljude da skinem sa
platnog spiska, ili da ih smatram kao da su
u 11. korpusu, odnosno u ratu? To je
sustina mog pitanja.
MILOSEVIC:: Rat je tamo zavrsen, njih
uopste nema na toj teritoriji.
PERISIC: Drugim recima, ko je tamo,
treba da ga pozovem ovamo?
MILOSEVIC: Ne treba nikog da zoves.
PERISIC: Da ih ne zovem i da im ne
dajem platu?
MILOSEVIC: Kome ti uopste da dajes
plate i kako da im dajes plate?
MOMIR BULATOVIC Postojala je
Republika Srpska Krajina koju smo mi
pomagali kroz 40. kadrovski centar.
Nestalo je RSK i nema 40. kadrovskog centra!
PAVLE BULATOVIIC: Imacemo sudske
sporove!
MOMIR BULATOVIC: Oni pojedina~
no moraju to da dokazu. Pa ljudi
moji odete na sluzbeni put i morate da
napisete izvestaj sa sluzbenog puta
sta ste radili, a oni nisu ispalili ni
metka! Red je da napisu izjavu sta su
radili. :eek:

Objavljeno u Slobodnoj Bosni od 21 aprila .2011 godine.
 
Poslednja izmena:

Back
Top