Мило Ђукановић: Срамотно понашање Срба, захтевају равноправност (видео)

patkar

Primećen član
Banovan
Poruka
918
Председник Црне Горе и лидер Демократске партије социјалиста Мило Ђукановић гостујући на Јавном сервису, оптужио је лидере српских партија у Црној Гори зато што захтевају равноправност Срба и српског језика у Црној Гори, преноси портал ИН4С.

„Једини који се томе опиру су лидери просрпских партија у Црној Гори који мало-мало па иницирају поновно прекрајање Устава како би држава Црна Гора постала држава српског и црногорског народа и како би српски и црногорски језик били једнаки или равноправни у црногорском уставу“, изјавио је Ђукановић.

ИН4С подсећа да је већина становништва у Црној Гори, на попису 2011. године, изјавила да српски језик сматра својим матерњим језиком. Према попису становништва Црне Горе према матерњем језику из 2011. године, чак 265.895 грађана се изјаснило да говори српским језиком.

С друге стране, 229.251 грађанин се изјаснио да му је црногорски матерњи језик, док је 33.077 грађана изјавило да говори босанским језиком.

Албански језик као матерњи језик изабрао је 32.671 грађанин, а хрватским писмом се по том попису служио 2.791 грађанин.

 
Свакога дана Милова Црна Гора је и ЦРЊА и ГОРА !!!
Субота, 15.09.2018.


U Crnoj Gori se snima serija o srpskim okupatorima

Nakon kontroverzne serije "Božićni ustanak", koja se bavi januarom 1919. godine, kada su pristalice uslovnog jugoslovenskog ujedinjenja "zelenaši", podstaknuti od Kraljevine Italije pokušali da preuzmu vlast u Crnoj Gori, u najavi je novi igrani serijal Radio-televizije Crne Gore, koji će praktično obrađivati istu temu za period 1918–1924. godine.
556223_bijelo-polje_f.jpg


Tragični građanski sukob crnogorskih "zelenaša", pristalica uslovnog ujedinjenja, i većinskih "bjelaša", koji su 1918. godine bili za bezuslovno ujedinjenje Crne Gore sa Srbijom, omiljena je tema koju potenciraju crnogorske vlasti. Danas, međutim, ne postoje jednoznačne ocene i tumačenja šta se uistinu na međunarodnom planu, kao ni u samoj Crnoj Gori, zbivalo nakon Podgoričke skupštine.
Tako neki sukob "bjelaša" i "zelenaša" karakterišu kao klasičnu invaziju Italije, drugi kao tragičan unutargrađanski sukob politički suprotstavljenih Crnogoraca, dok je omiljena istorijska verzija vlasti u Podgorici da se zapravo radilo o ustanku ugnjetavanog crnogorskog naroda protiv "srpske okupacije".

Ono što se ipak nesumnjivo danas zna jeste da se koreni ideje o kreiranju bune u Crnoj Gori moraju potražiti u Italiji, odnosno da su glavni organizatori "Božićne pobune" na terenu bili italijanski agent Ministarstva vojnog, novinar Đovani Baldači, i crnogorski uticajni političar Jovan S. Plamenac.
Ne postoje precizni podaci o broju učesnika Božićne pobune, oni variraju od hiljadu do oko tri hiljade, ali nema neslaganja oko činjenice da je pobuna ugušena za samo nekoliko dana, i da je glavni organizator Jovan S. Plamenac dan pre izbijanja pobune preko Skadra i Medove prebegao za Italiju.

Nakon trodnevnih napada odmetničke grupe, komiti pod komandom brigadira Krsta Zrna Popovića, bivaju razbijeni po brdima u okolini Cetinja, i nastavljaju borbe u vidu gerilskog načina ratovanja sve dok neki nisu izgubili život u tim okršajima ili se dobrovoljno predali vlastima.
Ipak, ovdašnje vlasti u Podgorici trodnevnu pobunu na Božić 1919. godine žele da prikažu kao krucijalni događaj, pri čemu se odmetnici tretiraju kao Crnogorci koji se hrabro bore protiv srpskog okupatora, uz prenebregavanje činjenice da u pitanju nije bio nikakav srpsko-crnogorski sukob baziran na etničkoj osnovi, već da je po sredi najpre mogao biti samo odjek dinastičkog sukoba (Karađorđevića i Petrovića).

Upravo sudbinom crnogorskih komita u periodu 1918-1924. baviće se i nova serija RTCG kao logičan nastavak "Božićnog ustanka", a prema najavi režisera Željka Sošića, ambicija je da se crnogorski građani upoznaju sa "zločinima nad stanovništvom i progonom komita", kao delom okupatora iz Srbije.

Analitičar Vojin Grubač za Sputnjik kaže da je već sada očigledno da režiser najavljenog projekta Željko Sošić planira "reinkarnirati iluziju da se tokom konflikta 1918-1824. desio nacionalni srpsko-crnogorski konflikt“, što je teza koju su, kako kaže "davno oborili njegovi istomišljenici".

- Ako se tome doda da su i "bjelaši" i "zelenaši" tada bili za zajedničku državu sa Srbijom, a spor je bio jedino na relaciji unitarizam-konfederacija, jasno je da će kreatori ovog projekta potpuno promašiti temu - objašnjava Grubač.
On predviđa da će "rezultat ukupnog projekta biti da će se osećaji građana Crne Gore prema novim filmsko-političkim projekcijama kretati u trouglu prezir-podsmeh-gađenje", što će, po njemu, "značiti potpuni, ali i opravdani krah davno kremiranih iluzija koje se plasiraju u novom pakovanju".
 
“Не може се махати с гранчицама мира док се српски народ по Хрватској коље, масакрира, силује, док им се пале куће и уништавају имања само зато сто су Срби. Рат се не добија дезертерством, већ мобилизацијом”.
1991 – Током припрема за рат у Хрватској
 
Kakvu je bezveznu drzavu Srbija podrzavala kroz istoriju.

Umesto da je sve uradila na potpunoj integraciji i nestanku iste.

Pa nestanak Crne Gore jeste dovelo do stvaranja prvih crnogorskih nacionalista.

Prvi Crnogorci koji nisu Srbi se pojavjaju u Prvoj Jugoslaviji gde Crne Gore nije bilo.
 
MILO, STIDI SE! Sramotno ponašanje Srba - zahtevaju ravnopravnost

subota, 15. 9. 2018.

Predsednik Crne Gore i lider Demokratske partije socijalista Milo Đukanović gostujući na Javnom servisu, optužio je lidere srpskih partija u Crnoj Gori zato što zahtevaju ravnopravnost Srba i srpskog jezika. I dok većina u narodu prihvata srpski jezik kao maternji, Milo može da se stidi ovakvog ponašanja.

31797_milo-djukanovic-01-ap-darko-vojinovic_f.jpg


Predsednik Crne Gore i lider Demokratske partije socijalista Milo Đukanović gostujući na Javnom servisu, optužio je lidere srpskih partija u Crnoj Gori zato što zahtevaju ravnopravnost Srba i srpskog jezika u Crnoj Gori, prenosi portal IN4S.

- Jedini koji se tome opiru su lideri prosrpskih partija u Crnoj Gori koji malo-malo pa iniciraju ponovno prekrajanje Ustava kako bi država Crna Gora postala država srpskog i crnogorskog naroda i kako bi srpski i crnogorski jezik bili jednaki ili ravnopravni u crnogorskom ustavu - izjavio je Đukanović.

IN4S podseća da je većina stanovništva u Crnoj Gori, na popisu 2011. godine, izjavila da srpski jezik smatra svojim maternjim jezikom.
Prema popisu stanovništva Crne Gore prema maternjem jeziku iz 2011. godine, čak 265.895 građana se izjasnilo da govori srpskim jezikom.

S druge strane, 229.251 građanin se izjasnio da mu je crnogorski maternji jezik, dok je 33.077 građana izjavilo da govori bosanskim jezikom.

Albanski jezik kao maternji jezik izabrao je 32.671 građanin, a hrvatskim pismom se po tom popisu služio 2.791 građanin.

*******************************

Kolinda, Milo i Zaev nastavljaju PAVELIĆEV projekat: EVO KAKO RASTURAJU SRPSKU CRKVU

IZVOR: Marija SAMOJLOVIĆ
utorak, 11. 9. 2018.|

Projektu rasturanja Srpske pravoslavne crkve, započet još u vreme ustaške NDH, kada je Ante Pavelić osnovao tzv. hrvatsku pravoslavnu crkvu, nedavno je dat snažan vetar u leđa priznanjem ukrajinske pravoslavne crkve kao autokefalne.

Partrijarh Irinej strahuje za srpsku svetinju Da je potez carigradskog patrijarha Vartolomeja, koji je to učinio, izuzetno opasan i za SPC, potvrdio je patrijarh srpski Irinej, koji strahuje od lančane reakcije priznanja drugih samoproglašenih pravoslavnih crkava poput makedonske, crnogorske i posebno hrvatske.

Irinej, naime, smatra da svaka novoosnovana država ne može da traži svoju crkvu jer se time krše kanonska i istorijska prava i narušava jedinstvo pravoslavlja u svetu.

Njegovo mišljenje deli i verski analitičar Draško Đenović, koji na primeru tzv. hrvatske pravoslavne crkve ocenjuje da se radi o političkom projektu čija je osnovna namera uništenje SPC.

- Hrvati podržavaju priznanje ukrajnske pravoslavne crkve zato što je to model kojim bi oni konačno mogli da uruše SPC. Kako stvari stoje, to im možda i neće biti tako težak zadatak s obzirom na to da mnoge parohije više i ne postoje, da u Hrvatskoj gotovo da više nema Srba, ali ni dovoljno sveštenstva SPC - kaže za Srpski telegraf Đenović.

Da se radi o napadu na jedinstvo SPC, svedoči i čelnik samoproglašene i nepriznate hrvatske pravoslavne crkve Aleksandar Ivanov, koji u izjavi za Srpski telegraf potvrđuje krajnji cilj tog projekta začetog u Pavelićevoj i nastavljenog u Tuđmanovoj državi.

- Hrvatska država postoji već 28 godina i u skladu s tim mora postojati i pravoslavna crkva jer ovako kako je dosad bilo ispada da je Hrvatska, pošto nema samostalnu pravoslavnu crkvu, na neki način podređena Srbiji kao država - objašnjava "arhiepiskop" Ivanov, inače Bugarin.

Ohridska arhiepiskopija

Iako je makedonska pravoslavna crkva nastala nekanonskim odvajanjem od SPC 1967, svoj uticaj o delovanje znatno je pojačala nakon raspada SFRJ i osnivanja makedonske države.

Devedesetih godina prošlog veka intenziviran je i spor SPC sa tom raskoliničkom crkvom i već tri decenije nema rešenja.

Neki misle da je ono na pomolu pozivajući se na dogovor premijera Zorana Zaeva o novom imenu makedonske države, u sklopu kojeg bi se preimenovala nepriznata MPC u Ohridsku arhiepiskopiju.

On nema dileme da crkvena raspodela treba da sledi državnu.
- Sasvim je uredu ono što traži Ukrajina jer je u skladu sa crkvenim kanonima da, kada nastane nova država, treba da nastane i nova crkva i obrnuto - tvrdi Ivanov i hvali se podrškom brojnih državnih institucija u Hrvatskoj.
Podršku države ima i tzv. crnogorska pravoslavna crkva, osnovana 1993, iako je za njenog vođu Miraša Dedeića, inače raspopa SPC, Carigradska patrijaršija bacila anatemu, odnosno izopštila ga. Dedeićeva nepriznata crkva biće kasnije od velike pomoći Milu Đukanoviću u odvajanju od Srbije i hajci koju sprovodi protiv mitropolita Amfilohija, koji odoleva pritiscima i čuva imovinu SPC u Crnoj Gori.
 
2018-09-15 Amfilohije: Vlast odnos prema SPC temelji na lažnoj ideologiji!

Velibor_D%C5%BEomi%C4%87_%26_Amfilohije_Radovi%C4%87.jpg



Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije izjavio je danas da crnogorska vlast na lažnoj ideologiji temelji odnos prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi.

Mitropolit Amfilohije je istakao da je neshvatljivo bezumlje i neprihvatljivo insistiranje crnogorske vlasti na donošenju zakona koji predviđa otimanje od Crkve svih hramova u Crnoj Gori sagrađenih do 1918. godine.


- I to insistiraju da oduzimaju samo pravoslavne hramove. Da li je to moguće ako zakon važi za sve? Moraće onda da oduzimaju i rimokatoličke crkve i islamske džamije koje su podignute do 1918. godine, a koje se nalaze na teritoriji današnje Crne Gore - rekao je vladika Amfilohije.

On kaže da crnogorska vlast preti otimanjem hramova samo zato što se oni nazivaju srpskim i poriče odluku Venecijanske komisije u vezi nacrta zakona o slobodi veroispovijesti u Crnoj Gori, koja je objavljena još 2015. godine.
- Šta će da rade sa hramovima u Boki Kotorskoj, gdje je Crna Gora, vlast zadobila i to koliko sam čuo prinudno, tek 1945. godine? Kao nezavisna država tu vlast u Boki je prvi put u istoriji Crna Gora zadobila tek 2006. godine - rekao je vladika Amfilohije u Budvi, gde je u crkvi Svete Trojice služio Svetu arhijerejsku liturgiju.

Mitropolit Amfilohije je dodao da je ta nezavisnost za poštovanje, ali da nije to što vlast na lažnoj ideologiji temelji odnos prema Crkvi, prenela je Mitropolija crnogorsko-primorska.
On je podsetio da je sva istorija Crkve u znaku Hristovog raspeća, ali i Hristovog vaskrsenja i poručio da bi bilo dobro da Vlada Crne Gore prestane da goni Crkvu Hristovu.

Blic.rs
 

Back
Top