Quantcast

Mikroskopiranje

GrbovicMicroscopy

Početnik
Poruka
7
Pozdrav, ima li jos ljudi u srbiji da zanima mikroskopiranje i da se bave mikroskopiranjem kao hobijem? Ili kolekcionara mikroskopa, pereparata itd. Ovim hobijem se bavim neko vreme ne nesto dugo ali imam odredjeno iskustvo koje bih voleo da podelim i pomognem drugima koji bi usli u ovaj hobi.

GrbovicMicroscopy

Početnik
Poruka
7
Имам неки стари микроскоп, али се ништа занимљиво не види кроз њега. Изгледа нешто овако.
Ako je bas slican tom onda je to deciji mikroskop, nisu nekog kvaliteta a i optika je dosta losa na njima. Probajte da uzmete malo vode iz neke bare (vece povrsine poput one gde se gaje ribe ili jezerca) ali da ima zelene mase tj. algi tu svasta moze da se vidi. Ne znam koliko ste imali iskustva sa mikroskopima pa cu napisati malo detaljnije.
Kada uzmete uzorak, recimo kap vode iz te bare. Obavezno uzmite sa malo “zelene mase” tj algi i stavite na plocicu i preko pokrovno staklo (pokrovnu ljuspicu). Zatim prvo nadjete vidno polje sa najmanjim uvelicanjem pomocu zavrtnja za grubo fokusiranje (markometarski,obicno je veci od istog za fino fokusiranje) i tek kada nadjete jasnu sliku onda prelazite na vece uvelicanje i fokusirate sa zavrnjem za fino fokusiranje (mikrometarski).
Posle mozete i na najvece uvelicanje. Uzorci mogu da budu u poprecni preseci biljaka, uzduzni preseci istih, razlicita tkiva zivotinja, polen, protozoe, pljosnati crvi itd.
A sto se mikroskopa tice i ti “decji” mikroskopi znaju da budu da kazem dovoljni. Ali ko hoce da vidi vise detalja mora imati ozbiljniji mikroskop veceg razlaganja. Takvi mikroskopi u setovima kostaju po par hiljada ali njih ne treba racunati u “budzetne” mikroskope za decu su super da zavole nauku. Starost mikroskopa nije bitna uopste jer moj mikroskop iz 1946 moze da se po kvalitetu slike poredi i sa novim mikroskopima koji su po ceni do 20000 donara pa i vise. Cak i mikrosopi iz 1800ih godina (17og veka) mogu da budu odlicni ako su dobro ocuvani. Najbitnija je ocuvanost optike. Mogao bih jos detaljnije ali i ovo sam preterao.

Selkhet

Poznat
Poruka
9.808
Pozdrav, ima li jos ljudi u srbiji da zanima mikroskopiranje i da se bave mikroskopiranjem kao hobijem? Ili kolekcionara mikroskopa, pereparata itd. Ovim hobijem se bavim neko vreme ne nesto dugo ali imam odredjeno iskustvo koje bih voleo da podelim i pomognem drugima koji bi usli u ovaj hobi.
Koristila sam mikroskop dok sam studirala, svašta nešto smo gledali preko njega - jednoćelijske organizame u običnoj kapljici rečne vode, razne jednoćelijske alge i gljive gajene u laboratoriji, kao i preseke raznih tkiva biljaka i životinja, pa i čoveka.
I danas ga koristim na poslu, ali mi više i nije zanimljiv.

GrbovicMicroscopy

Početnik
Poruka
7
Koristila sam mikroskop dok sam studirala, svašta nešto smo gledali preko njega - jednoćelijske organizame u običnoj kapljici rečne vode, razne jednoćelijske alge i gljive gajene u laboratoriji, kao i preseke raznih tkiva biljaka i životinja, pa i čoveka.
I danas ga koristim na poslu, ali mi više i nije zanimljiv.
Takodje imam na poslu mikroskop, ali kuci mi je zanimljivije da gledam i na fakultetu sam naucio dosta toga o preparatim pa sad sam pravim trajne.

cronnin

Domaćin
Moderator
Poruka
3.762
Ako je bas slican tom onda je to deciji mikroskop, nisu nekog kvaliteta a i optika je dosta losa na njima. Probajte da uzmete malo vode iz neke bare (vece povrsine poput one gde se gaje ribe ili jezerca) ali da ima zelene mase tj. algi tu svasta moze da se vidi. Ne znam koliko ste imali iskustva sa mikroskopima pa cu napisati malo detaljnije.
Оптика није нешто, то је јасно, али сам очекивао бар да назрем неко кретање на увећању који иде до 400x. Пробаћу да нађем неку већу бару :D

GrbovicMicroscopy

Početnik
Poruka
7
Оптика није нешто, то је јасно, али сам очекивао бар да назрем неко кретање на увећању који иде до 400x. Пробаћу да нађем неку већу бару :D
Javi ako si uspeo i ako treba pomoc tu sam imam i instagram (grbovicmicroscopy) na njemu brze odgovaram. :D na tom uvelicanju bi trebalo da se vidi dosta kretanja, mogu samo da pretpostavim da si uzeo los uzorak vode.

cronnin

Domaćin
Moderator
Poruka
3.762
Javi ako si uspeo i ako treba pomoc tu sam imam i instagram (grbovicmicroscopy) na njemu brze odgovaram. :D na tom uvelicanju bi trebalo da se vidi dosta kretanja, mogu samo da pretpostavim da si uzeo los uzorak vode.
Заузет сам послом ових дана, али чим нађем слободног времена пробаћу да се мало посветим томе па се јављам. 🧐