Имам неки стари микроскоп, али се ништа занимљиво не види кроз њега. Изгледа нешто
овако.
Ako je bas slican tom onda je to deciji mikroskop, nisu nekog kvaliteta a i optika je dosta losa na njima. Probajte da uzmete malo vode iz neke bare (vece povrsine poput one gde se gaje ribe ili jezerca) ali da ima zelene mase tj. algi tu svasta moze da se vidi. Ne znam koliko ste imali iskustva sa mikroskopima pa cu napisati malo detaljnije.
Kada uzmete uzorak, recimo kap vode iz te bare. Obavezno uzmite sa malo “zelene mase” tj algi i stavite na plocicu i preko pokrovno staklo (pokrovnu ljuspicu). Zatim prvo nadjete vidno polje sa najmanjim uvelicanjem pomocu zavrtnja za grubo fokusiranje (markometarski,obicno je veci od istog za fino fokusiranje) i tek kada nadjete jasnu sliku onda prelazite na vece uvelicanje i fokusirate sa zavrnjem za fino fokusiranje (mikrometarski).
Posle mozete i na najvece uvelicanje. Uzorci mogu da budu u poprecni preseci biljaka, uzduzni preseci istih, razlicita tkiva zivotinja, polen, protozoe, pljosnati crvi itd.
A sto se mikroskopa tice i ti “decji” mikroskopi znaju da budu da kazem dovoljni. Ali ko hoce da vidi vise detalja mora imati ozbiljniji mikroskop veceg razlaganja. Takvi mikroskopi u setovima kostaju po par hiljada ali njih ne treba racunati u “budzetne” mikroskope za decu su super da zavole nauku. Starost mikroskopa nije bitna uopste jer moj mikroskop iz 1946 moze da se po kvalitetu slike poredi i sa novim mikroskopima koji su po ceni do 20000 donara pa i vise. Cak i mikrosopi iz 1800ih godina (17og veka) mogu da budu odlicni ako su dobro ocuvani. Najbitnija je ocuvanost optike. Mogao bih jos detaljnije ali i ovo sam preterao.