Mikrobiolog testirao koliko njegov pas ljubimac nosi bakterija

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
336.680
pas-i-vlasnica-scaled.jpg

Ispostavlja se da je unutrašnjost psećih usta, prljavija od njegovih šapa.

Mikrobiolog Nik Aiker na svom TikTok nalogu objavljuje razna testiranja kojima proverava koliko je neki predmet prljav i koliko ima bakterija.
On je ispitivao razne stvari od četkica za zube, bankomata, drške od vodokotlića, a ovaj put je rešio da proveri i svog psa.
Nik je uzeo uzorke iz psećih usta, nosa i šapa i dobio zabrinjavajuće rezultate. Zapravo, ispostavilo se da je unutrašnjost usta bila prljavija od njegovih šapa.

- Dragi Bože, zapamtite ovo kada vas pas bude sledeći put lizao - rekao je Nik.

Međutim, uprkos njegovom otkriću, mnogi su ostavili komentare kako nemaju nameru da zabrane psu da ih ljubi:
- Imam imuni sistem odraslog čoveka, neće mi ništa biti ako me ljubimac ponekad oliže.
- Pa najviše volim kada me Baki poljubi za doček kući, baš me briga koliko bakterija nosi.
- Izbrisaću ovo iz pamćenja i dobiću te pseće poljupce, bili oni prljavi ili ne - bili su samo neki od komentara.

Šta vi mislite o ovome?
Da li dozvoljavate svom kucnom ljubimcu da vas lize ?

Usna duplja je početak digestivnog sistema i kod svih bića sadrži puno više bakterija nego što ih imamo na otkrivenim delovima tela, a ne samo kod pasa.. :D

Ostali ljudi to i ne moraju da znaju, ali jedan mikrobiolog svakako mora i za njega to nije nikakvo iznenađenje.. - tako da je ovaj tekst još jedna najčistija manipulacija novinara (koji verovatno ne voli pse) sa ciljem zastrašivanja ljudi..

Konkretno naša, ljudska usna duplja sadrži jednako enorman broj bakterija.. a uz to i neuporedivo manje antibiotskih enzima nego kod pasa.. jer psi lizanjem leče svoje rane i rane svojih mladunaca.. dok mi za to moramo da kupujemo antibiotike u apoteci.
To znači da je njihova usna duplja nesumnjivo zdravija od naše, ali ipak nemamo nikakvu sumnju u vezi toga da nas ljubi i liže drugi čovek.. :D

(*antibiotski = ubija štetne mikroorganizme.. pa zato psi mogu da ližu svašta, jer sva patogena mikroflora koja dospe u njihovu usnu duplju biva neutralisana)

Poslednja izmena:
Usna duplja je početak digestivnog sistema i kod svih bića sadrži puno više bakterija nego što ih imamo na otkrivenim delovima tela, a ne samo kod pasa.. :D

Ostali ljudi to i ne moraju da znaju, ali jedan mikrobiolog svakako mora i za njega to nije nikakvo iznenađenje.. - tako da je ovaj tekst još jedna najčistija manipulacija novinara (koji verovatno ne voli pse) sa ciljem zastrašivanja ljudi..
Tako je, nek uzme bris svojih usta ujutru prije pranja zuba. Pa ima da se ušlagira 😃

Te bakterije koje normalno žive u usnoj duplji nisu patogene.. tj. ne nanose nikakvu štetu ni životinji ni nama.. Mi svi smo i inače izloženi milionima bakterija u svakom trenutku, jer njih ima i u vodi, u vazduhu, u hrani koju jedemo.. na jastucima i posteljini na kojima spavamo.. bukvalno, zilioni njih.. i to je normalno.. :D Samo mali procenat mikroba je patogen i može da nam naškodi u smislu izazivanja bolesti.. a to svakako nisu bakterije koji su normalni stanovnici usne duplje pasa i mačaka.. (jer da jesu, masa nas koji živimo decenijama sa tim životinjama ne bismo bili među živima i zdravima :))

Ono što jeste realna opasnost kada ovi ljubimci ližu čoveka jeste prenos parazita koji mogu inficirati i čoveka.. pre svega, gliste.. ali taj rizik se prevencijom izbegava.. tako da ljubimac koji je redovno tretiran protiv ovih parazita neće ni moći da ih prenese na čoveka.

Ostaju još retki sojevi mikroba koji jesu patogeni za čoveka (poput ehinokokusa koji ne živi u usnoj duplji nego na dlaci životinja).. ali pranjem ruku pre jela se i taj rizik svodi na minimum.. a dokaz je da se takve infekcije gotovo i ne dešavaju.

Mnogo više bolesti možemo dobiti nakon držanja držača po autobusima ili novčanica u rukama.. ukoliko ne bismo oprali ruke nakon toga.. a pre jela.. pa ipak - o tome se ne pišu nikakvi senzacionalistički članci.. (za sada :lol: .. počeće sigurno i to.. :roll:)

Naravoučenije: volite svoje ljubimce, negujte ih kako treba i tretirajte protiv parazita prema uputstvima veterinara.. a pre jela i rukovanja hranom perite ruke - bez obzira da li imate u kući ljubimca ili nemate.. i bićete živi i zdravi!

A u cilju lične sreće i mentalnog zdravlja - što manje čitajte neprofesionalnu štampu i ovakve tekstove željne razvijanja što većeg straha u ljudima..

Back