Mičio Kaku: gotovo s evolucijom

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

sanja*

Drevna Kornjača
Poruka
8.719

Za one koji ne razumeju engleski, rezime:

Čile kaže da je evolucija čoveka završena, zato što nema evolucionog pritiska.

E sad, meni nije jasno zašto on misli da nema evolucionog pritiska.
On to argumentuje po dve osnove:

1. nema fizičke (geografske) izolovanosti, jer imamo avione i blablabla, pa se možemo kretati gde hoćemo i prevazilaziti fizičko-geografske barijere
2. smatra da se uslovi u kojima živimo ne menjaju

Zašto taj tip veruje da nema (niti će ikada biti) bitnih promena uslova sredine?

A drugo - nije mi jasno zbog čega je fizička izolovanost nužna za proces evolucije.

sanja*

Drevna Kornjača
Poruka
8.719
Sad pročitah da je jedan momak rekao da nas naša sposobnost da menjamo sredinu koja bi nas menjala onemogućava da evoluiramo.

Evo još šta je napisao isti momak:

We always evolve.
After a lot women were allowed to chose their mates, humanity started to be taller, because they wanted to mate with tall men.
The Chinese were not always this short. They became short after they started eating flooded rice. It was simple to make and it needed a lot of land, so they stopped eating a lot of meat (they even started to use man-power instead of animal power, for traction), so they became shorter.
We don't evolve a lot and there is no need for humans no naturally evolve into another animal, but we do slightly evolve.
We will no longer have gingers, in about 100 years, for example.
Oh, and our immune system ain't the same it was 200 years ago. We can take a lot of pollution and we can eat a lot of junk nowadays. When the industrial revolution started, humans weren't so resistant to pollution.

...

it takes time to evolve and you'll need the world to change a lot in order for humans to have to evolve, since we're already very adaptable and we're very good at changing our environment.

sanja*

Drevna Kornjača
Poruka
8.719
To je Mičio Kaku, čuveni teorijski fizičar. Elem, u pravu je u tome. Ljudska evolucija je odavno gotovo stala. I dalje postoji ali mnogo manje izraženo.

Ne razumem poentu tvog posta.
Nisi odgovorio ni na jedno postavljeno pitanje, samo si ponovio ono što kaže Miške.
"U pravu je" nit je argument, nit je objašnjenje, nit je ..."U pravu je" nije ništa.

Ako umeš da obrazložiš svoje "u pravu je" - bujrum.
Ako ne umeš - zanemariću da si bilo šta napisao.

hakim bej

Elita
Poruka
16.590
Evolucija je u kratkom vremenskom periodu sasvim nevidljiva.
Mesanja naroda, mesanja razlicitih gena, zahvaljujuci putovanjima ima, i to daje sasvim neverovatne kombinacije.
Kada bi dozvolili prirodnu selekciju, evolucije mesanjem bi bilo.
Covecanstvo primenjuje negativnu selekciju, pomazuci slabe i umiruce.
Valjda je i to evolucija. Ili nije?

Paganko

Elita
Poruka
16.640
Ne razumem poentu tvog posta.
Nisi odgovorio ni na jedno postavljeno pitanje, samo si ponovio ono što kaže Miške.
"U pravu je" nit je argument, nit je objašnjenje, nit je ..."U pravu je" nije ništa.

Ako umeš da obrazložiš svoje "u pravu je" - bujrum.
Ako ne umeš - zanemariću da si bilo šta napisao.

Mrsko mi večeras da pišem puno, jutro je pametnije od večeri.

BLANKED

Elita
Poruka
19.104
Kažu neki da ima, al obrnutog:

Film je napravljen kao zayebancija, ali - i top lista nadrealista su tretirani kao zayebancija s onom epizodom sa sarajevskim zidom.
Znači, ja bih ovo uzela ozbiljno.

Pa slazem se da televizija, internet i ostali informacioni mediji dosta zaglupljuju coveka ako tako moze da se kaze ali samo u slucaju ako se takvi potencijali koriste u pogresne svrhe, to jest za "blejanje" kako to mnogi vole da kazu , ali sa druge strane interesantan je tzv. Google efekat , ukratko u danasnje vreme covek se mnogo manje oslanja na pamcenje informacija zato sto sve dobija na tacni u par klikova ali to mozda ima i dobre strane zato sto oslobadja prostor za obradu nekih bitnijih informacija ,automatski se vise pobudjuju neki drugi centri koji nekada nisu mogli doci toliko do izrazaja zbog samog prezasicenja.

Slazem se sa tim da smo u vecini fizickih aktivnosti konstantno ograniceni, ali sto se tice psihickih operacija vremenom ih povecavamo samim tim sa pojavom informacionog doba svaki pojedinac sve vise opterecuje nervne celije, automatski se vise neurona ukljucuje za neke fizicke ali prvenstveno umne operacije ,tu je mozgu potrebna i veca potrosnja energije, veci dotok kiseonika i slicno, samim tim takva dugogodisnja aktivnost prirodno zahteva i adaptaciju organa (u ovom slucaju mozga) na takve situacije.

Selkhet

Elita
Poruka
19.098

1. nema fizičke (geografske) izolovanosti, jer imamo avione i blablabla, pa se možemo kretati gde hoćemo i prevazilaziti fizičko-geografske barijere

Zašto taj tip veruje da nema (niti će ikada biti) bitnih promena uslova sredine?

A drugo - nije mi jasno zbog čega je fizička izolovanost nužna za proces evolucije.

Ne vidim kako evolucija može da stane. Msm može da uspori, ali kada bi stala to bi značilo da nema apsolutno nikakvih promena, što je nemoguće. U svakoj prirodnoj sredini postoji evolutivni pritisak. To što je čovečanstvo jedna velika, panmiktična populacija samo znači da se evolucija odvija mnogo sporije nego što bi se odvijala u mnogo manjoj populaciji.

Što se tiče ovoga da nema fizičke izolovanosti... pa postoje brojne izolovane ljudske populacije koje baš i ne menjaju rado svoje gene sa nama ostalima.
Uslovi se itekako menjaju... ljudi pre 500 godina su živeli u mnogo drugačijim uslovima nego mi danas, a ljudi za 500 godina će svakako živeti drugačije nego mi danas. A 500 godina u evoluciji čoveka (ili bilo kod drugog organizma sa dugim generacijskm periodom) i nije baš neki preterano dugačak vremenski period u kome bi mogle da se dese neke značajne promene. Za to su potrebne desetine i stotine hiljada godina. A i niko ne zna da se neće sutra desiti neka katastrofa koja će zbrisati 99,9% čovečanstva i ostaviti malu populaciju koja će evoluirati ko zna kako.

Što se tiče fizičke izolovanosti i njene nužnosti za evoluciju, evolutivne promene se mnogo brže dešavaju u populacijama koje su male i izolovane zbog toga što nema razmene gena te populacije sa ostaim populacijama. Ako nastane neka nova osobina, ona će ostati u toj populaciji. Isto tako će se desiti i sa svakom narednom, tako da će posle n generacija ta izolovana populacija imati potpuno drugačije osobine od one od koje je nastala. Naravno, nije to tako jednostavno kao što sam ja ovde opisala, ima tu još nekih razloga, ali bitna je poenta. I da, evolucija se ne dešava samo u malim izolovanim populacijama, dešava se i u velikim.

MathPhysics

Iskusan
Poruka
5.328
Ja sam još davno čitao o tako nečemu kroz tvrdnje genetičara Stiva Džounsa.

O tome ima nešto i ovde, ali kao što se da primetiti na kraju tog dela njegove tvrdnje su još kako bile predmet kritike. Dole u referencama je dato nekoliko linkova gde se objašnjava da evolucija čoveka ipak nije stala, što je lično meni i logično.

O usporenju s pravom može biti reči, kao što je i primetila Selhket, ali nikako o potpunom kraju.

Selkhet

Elita
Poruka
19.098
Pa upravo odgledah link (šteta što to nisam uradila ranije :confused:) i vidim da uopšte nije rekao da je evolucija stala i da nema više evolucionog pritiska, već da se evolucija i dalje odvija, ali da ne postoji bruto evolucioni pritisak koji bi usmerio čovečanstvo da evoluira u istom smeru, ka istoj formi, u čemu je potpuno u pravu.

sanja*

Drevna Kornjača
Poruka
8.719
Pa upravo odgledah link (šteta što to nisam uradila ranije :confused:) i vidim da uopšte nije rekao da je evolucija stala i da nema više evolucionog pritiska, već da se evolucija i dalje odvija, ali da ne postoji bruto evolucioni pritisak koji bi usmerio čovečanstvo da evoluira u istom smeru, ka istoj formi, u čemu je potpuno u pravu.

pa to je ono što ne razumem.
kao prvo, ni primati nisu evoluirali ka istoj formi.

Ako je izolovanost nužna da bi se jedna vrsta "raslojila" na onu koja evoluira u nekom smeru, i onu koja ostaje ista (ili evoluira na drugi način), zar to upravo ne znači da bi čovečanstvo (baš zato što nema izolovanosti) evoluiralo ka istoj formi?
(u langzam aber ziher fazonu)

Daj mi neki hipotetički primer bruto evolucionog pritiska koji bi mogao usmeriti čovečanstvo da evoluira u istom smeru.

sanja*

Drevna Kornjača
Poruka
8.719
Pa slazem se da televizija, internet i ostali informacioni mediji dosta zaglupljuju coveka ako tako moze da se kaze ali samo u slucaju ako se takvi potencijali koriste u pogresne svrhe, to jest za "blejanje" kako to mnogi vole da kazu , ali sa druge strane interesantan je tzv. Google efekat , ukratko u danasnje vreme covek se mnogo manje oslanja na pamcenje informacija zato sto sve dobija na tacni u par klikova ali to mozda ima i dobre strane zato sto oslobadja prostor za obradu nekih bitnijih informacija ,automatski se vise pobudjuju neki drugi centri koji nekada nisu mogli doci toliko do izrazaja zbog samog prezasicenja.
na primer koji centri i koje bitnije informacije?

Slazem se sa tim da smo u vecini fizickih aktivnosti konstantno ograniceni, ali sto se tice psihickih operacija vremenom ih povecavamo
Šta ti podrazumevaš pod psihičkim operacijama?
Na koje tačno psihičke operacije misliš?

samim tim sa pojavom informacionog doba svaki pojedinac sve vise opterecuje nervne celije, automatski se vise neurona ukljucuje za neke fizicke ali prvenstveno umne operacije
Odakle tebi ideja da je to tako, kad je osnovna funkcija razvoja tehnologije upravo "rasterećenje" što psihičko, što fizičko?
Ljudi bukvalno nemaju potrebu da misle, jer im je sve servirano na gotovo.
Masa vernika nauke (ljudi koji se stalno kunu u nauku, a nemaju pojma o tome šta je naučni metod niti umeju da ga primene) ne umeju da odu dalje u objašnjenju pojava od davanja linka na nešto što je neko drugi "čuven" rekao.

Ako si mislio da se naš mozak neprestano bombarduje sve većim količinama informacija - time se umne operacije upravo blokiraju, jer - što više kukolja u žitu, to je teže probrati žito. A mnogi se i ne trude, jer im se kukolj reklamira kao delikates.
If ju nou vat aj min.

,tu je mozgu potrebna i veca potrosnja energije, veci dotok kiseonika i slicno, samim tim takva dugogodisnja aktivnost prirodno zahteva i adaptaciju organa (u ovom slucaju mozga) na takve situacije.
Povećava se samo kapacitet memorije (verovatno, zbog količine informacija) ali ne i sposobnost mišljenja i zaključivanja (adekvatne obrade tih informacija).
O kreativnosti da i ne govorimo.

Paganko

Elita
Poruka
16.640
pa to je ono što ne razumem.
kao prvo, ni primati nisu evoluirali ka istoj formi.

Ako je izolovanost nužna da bi se jedna vrsta "raslojila" na onu koja evoluira u nekom smeru, i onu koja ostaje ista (ili evoluira na drugi način), zar to upravo ne znači da bi čovečanstvo (baš zato što nema izolovanosti) evoluiralo ka istoj formi?
(u langzam aber ziher fazonu)

Daj mi neki hipotetički primer bruto evolucionog pritiska koji bi mogao usmeriti čovečanstvo da evoluira u istom smeru.

Ne, zato što postoji prevelika grupa pa geni koji nose promenu budu utopljeni u masu drugih i ne dolaze do izražaja.

BLANKED

Elita
Poruka
19.104
na primer koji centri i koje bitnije informacije?
Šta ti podrazumevaš pod psihičkim operacijama?
Na koje tačno psihičke operacije misliš?

Prvenstveno mislim na centre za analiticko i logicko razmisljanje , krecem od najbanalnijih stvari koje ce mozda zvucati isto tako i smesne sto uopste nije tako. Od samog ustajanja iz kreveta, do slozenijih misaonih opterecenja na poslu, skoli.... pa do kraja radnog dana (ovde naravno mislim na urbane sredine). To nama sve izgleda rutinski i banalno ali uopste nije tako. Mozak nam je opterecen raznoraznim mislima i kalkulacijama 24h, a to itekako "vuce" pokretacku energiju , objasni mi zbog cega je "stres" bolest modernog doba.

Odakle tebi ideja da je to tako, kad je osnovna funkcija razvoja tehnologije upravo "rasterećenje" što psihičko, što fizičko?

Osnovna funkcija tehnologije jeste "prvenstveno" fizicko rasterecenje , a psihicko u smislu olaksavanja u brzem i efikasnijem resavanju dosta slozenijih procesa, zato sto jednostavno fizicki nije moguce popamtiti sve informacije ovoga sveta.
Masa vernika nauke (ljudi koji se stalno kunu u nauku, a nemaju pojma o tome šta je naučni metod niti umeju da ga primene) ne umeju da odu dalje u objašnjenju pojava od davanja linka na nešto što je neko drugi "čuven" rekao.

Na zalost se slazem sa tim i ne bih hteo da komentarisem.

Ako si mislio da se naš mozak neprestano bombarduje sve većim količinama informacija - time se umne operacije upravo blokiraju, jer - što više kukolja u žitu, to je teže probrati žito. A mnogi se i ne trude, jer im se kukolj reklamira kao delikates.
If ju nou vat aj min.

Bas sam mislio suprotno, nas mozak jeste bombardovan gooomilom nepotrebnih informacija ali te informacije i ne pamtimo jer su nam uvek i u svakom trenutku dostupne na svakom koraku, to upravo objasnjava svrhu tehnologije. Da je suprotno demencija ne bi ni postojala. ( Demencija zvuci vrlo kontradiktorno ali nije bas tako :) )

Povećava se samo kapacitet memorije (verovatno, zbog količine informacija) ali ne i sposobnost mišljenja i zaključivanja (adekvatne obrade tih informacija).
O kreativnosti da i ne govorimo.

Kapacitet memorije se bas oslobadja jer "nesto" je uvek tu da onaj "visak" pamti umesto nas, nas posao jesu prosto misaone "kombinacije" , povezivanje, zakljucivanje.... (memorija uopste nije kljucni faktor)

Jos jednom, smatra se da se covek zaglupljuje u razvijenijem drustvu jer isto to drustvo pomaze manje inteligentnoj jedinki da prezivi.

ALI odlican primer jesu domace zivotinje koje se nalaze u covekovom okruzenju i divlje zivotnje koje se bukvalno brinu apsolutno same o sebi, dokazano je da pripitomljena vrsta kratkom evolutivnom promenom ima manju zapreminu mozdane mase od svojih divljih rodjaka, interesantna je teorija (dakle ovo je samo teorija) da zivotinje sa manjom zapreminom sive mase ispoljavaju manju agresivnost od svojih divljih rodjaka cija je mozdana zapremina za nekoliko procenata veca.

Uradjen je eksperiment kod simpanzi, vrsta koja zivi u divljini jeste agresivnija dok vrsta koja je generacijama bila pripitomljena nema izrazenu agresivnost,ispalo je da se pripitomljena vrsta cak bolje snasla u divljini zato sto je imala odlicnu interakciju sa ostalim jedinkama dok su njihovi divlji rodjaci eliminisali svoje "suparnike" zbog te iste agresivnosti.

Iz ovoga se ne moze zakljuciti da su jedni pametniji od drugih vec se moze reci samo da im je nacin razmisljanja drugaciji.

ristob

Veoma poznat
Poruka
12.339

If ju nou vat aj min.
Ništa im nije servirano!

Očito nijesi čula za poslovice:

Što je više kukolja - pšenica je bolja!
Od njive do vodenice - ne miči kukolj iz pšenice!

Say it right

Buduća legenda
Poruka
28.193

Nije u pravu.
Setite se da se covek intelektualno jos uvek razvija, pa i fizicki.
Sa stanovista biologije, mikrobiologije, najprostiji jednocelijski organizmi kao sto su virusi i bakterije, koje imaju mogucnost mutacije gena, za koje se npr u odredjenim oblicima tih gena, mogu izazvati razlicite patogene, covek i danas ne moze naci lek, jer ne zna tacno na koji nacin se ti geni grupisu pa i prenose prostom deobom, sintezu aminokiselina itd.
Nacin na koji covek zivi je nesto drugo.
Sam taj fizicar je dao teoriju koja govori o tome, u kom smeru se covecanstvo razvija za 50 godina, a sta je to nego evolucija, ako nista drugo intelektualna.

Drugo, sta je sa vrstama koje izumiru?
Ko se razume u biologiju jasna mu je jedna stvar a to je da su organizmi u prirodi povezani i u nekim slucajevima zavise jedno od drugih.
Ako se taj lanac prekida, sta je drugo nego evolucija kada odredjen organiozam navikavanjem na odredjene nove uslove, nastavlja svoje razvice dalje, ili izumire.
Jos jedna stvar su i genetski modifikovani oblici.
Pre ce biti da je covek taj koji nekim stvarima menja evoluciju i u vecoj meri utice na njen tok.

snezni

Zainteresovan član
Poruka
388

covek ocigledno nije posetio Balkan pa ni vecinu planete, kada tvrdi da nema evolucionog pritiska...postujem ga kao fizicara ali cini mi se da je daleko od svog podrucja kada prica o evoluciji.

Selkhet

Elita
Poruka
19.098
Aman bre ljudi ne kaže on da nema evolucionog pritiska, već da nema jedinstvenog evolucionog pritiska... pritiska koji bi sve ljude naveo da evoluiraju u istom pravci, ka istoj formi, u čemu i jeste u pravu. Na nas ovde deluje jedan sklop selekcionih faktora, a ljude u Africi drugi, na Eskime treći, na plemena po džunglama Amazona neki četvrti... ali opet nijedna zajednica nije dovoljno izolovana od ostalih da bi sama mogla da evoluira i da da neku novu vrstu zato što postoji razmena gena.

ristob

Veoma poznat
Poruka
12.339
Aman bre ljudi ne kaže on da nema evolucionog pritiska, već da nema jedinstvenog evolucionog pritiska... pritiska koji bi sve ljude naveo da evoluiraju u istom pravci, ka istoj formi, u čemu i jeste u pravu. Na nas ovde deluje jedan sklop selekcionih faktora, a ljude u Africi drugi, na Eskime treći, na plemena po džunglama Amazona neki četvrti... ali opet nijedna zajednica nije dovoljno izolovana od ostalih da bi sama mogla da evoluira i da da neku novu vrstu zato što postoji razmena gena.
Intuitivno osjećam da nijesi u pravu. :lol:

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.