Quantcast

‘Mi se konstituiramo, a oni nas demoliraju od stoljeća sedmog’

МАЧАК

Buduća legenda
Poruka
25.544
http://www.jutarnji.hr/andrija-hebr...ni-nas-demoliraju-od-stoljeca-sedmog-/926680/
OŠTRE REAKCIJE NA NAJAVU IZ BEOGRADA

‘Mi se konstituiramo, a oni nas demoliraju od stoljeća sedmog’

Na najave da će Srbija za Srbe u RH tražiti status konstitutivnog naroda HDZ, SDP i HNS poručuju: Srbi su manjina, a to će i ostati
ZAGREB - Srpski ministar dijaspore Srđan Srećković u intervjuu za beogradski Danas izjavio je da će Srbija za Srbe u Hrvatskoj zatražiti status konstitutivnog naroda.
Zajamčen status
- Nakon ukidanja statusa 1990. godine Srbi u Hrvatskoj su najbrojnija manjina u ovoj zemlji iako ih je sada tek oko 200.000. Zbog toga je naš legitiman zahtjev da tražimo status konstitutivnog naroda - rekao je srpski ministar, koji je priznao da je u Hrvatskoj dug put do ostvarenja tog cilja.

U Hrvatskoj Srbi imaju Ustavom zajamčen status nacionalne manjine, a prema popisu iz 2001. čine 4,5 posto stanovništva.
Na najave iz Srbije HDZ, SDP i HNS poručuju: Srbi su manjina u Hrvatskoj, a to će i ostati.

- Od 7. stoljeća, preko srednjeg vijeka, Turaka, Jugoslavije, pa do Domovinskog rata mi smo se konstituirali, a oni nas demolirali. Neka ministar prolista povijest i uozbilji se, bilo nam je dosta njihova konstituiranja. Ako hoće da budemo dobri susjedi, neka se s tim ne šale. Mi smo posljednji put takav zahtjev platili s osam tisuća ubijenih civila i sedam tisuća ubijenih vojnika - odgovara potpredsjednik HDZ-a Andrija Hebrang. I SDP poručuje kako je najava konstitutivnosti “politika koja je propala i koja je poražena”.

Besmislen zahtjev
- Nema potrebe o tome raspravljati ako gradimo zajedničku Europu. Treba osigurati manjinska prava i do maksimuma čuvati manjine, a nikako ne pretvarati manjine u konstitutivni narod - ističe Josip Leko. I HNS-ovac Goran Beus Richemberg tvrdi kako se status srpske nacionalne zajednice u Hrvatskoj sigurno neće mijenjati.

....................
.....................
Ето....а ми њима дајемо и језик и телевизију....
и све привилегије и ако их има
само десетак хиљада у Србији...
:per: :per: :per:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.