Mevlana Dželaludin Rumi - citati

Ples čestica

O danu! Osvani da čestice zaplešu!
Slava Jedinom što čini da zemlja i Nebo plešu!
Radosne duše, preplavljene blaženstvom, plešite!
U uho ću ti došapnuti kuda taj ples vodi,
Slobodi od tela i van prostora!

Svakoj čestici bilo u vazduhu ili divljini
Divi se, jer su one, kao i mi, očarane i zadivljene!
Svejedno da li iskreno srećni ili obuzeti tugom
mi smo svi Bića u Zraku Svetlosti Voljenog,
o kome se ne može ništa reći!

Rumi
Prevod sa egleskog i persijskog
Muzika iz filma Bab Aziz
 
NEKA SPAVAJU - Rumi

Oni koji ne osećaju ovu ljubav
kako ih nosi poput reke,
oni koji zoru ne piju
kao da je čaša izvorske vode,
i koji zalazak sunca ne večeraju,
oni koji se ne žele promeniti,
neka spavaju..

Ova ljubav nadilazi izučavanje teologije,
te stare prevare i licemerja.
Želiš li tako razvijati svoj um,
spavaj i dalje.
Ja sam od svog uma odustao,
razderao sam odeću i bacio je.
Ako još nisi sasvim go,
svoj lepi ogrtač od reči omotaj oko sebe…
i spavaj.
 
52011315_10213057813230629_1412542029858078720_n.jpg
 
S turskog preveo: Nesip Pepić
Lektor: Edita Pepić


Rođen je u Belhu (današnji Afganistan) 6. rebiul-evvela 604. godine po islamskom računanju vremena, odnosno 29. septembra 1207. godine. Otac mu je bio Behauddin Veled, poznat i pod imenom Sultanul-Ulema (Sultan učenjaka), a majka mu je bila Mumin Hatun, kćerka Rukneddina, emira Belha.[1] Pred najezdom mongola Behauddin odlučuje da izmjesti svoju porodicu iz rodnog kraja, a za novo prebivalište, nakon što su neko vrijeme živjeli u Bagdadu, Hidžazu i Damasku, odabrao je Konju u Anadoliji – tadašnju prijestonicu seldžučkih vladara.

1. “Vidio sam mnogo ljudi koji nemahu odijela na sebi, ali i mnogo odijela u kojima nemaše ljudi.”

2. “Ne mogu se sporazumjeti oni koji govore istim jezikom. Sporazumjeti se mogu samo oni koji dijele ista osjećanja.”

3. “Strasti su poput vatre, a želje poput drva. Vatra se gasi kad ostane bez drva, a strasti kad im se ne ispune želje.”

4. “Ako jedna svijeća potpali drugu svijeću, neće izgubiti ništa od svoje svjetlosti.”

5. “Budi učen koliko hoćeš, ali znaj da tebi pripada samo onoliko koliko te bude razumio tvoj sagovornik.”

6. “Prekomjerna posjeta uznemirava, a nedovoljna prijateljstvo uništava.”

7. “Zalivanje voćki je pravda a zalivanje trnja je nasilje. Pravda je kada blagodat staviš tamo gdje joj je mjesto. Zato pazi šta zalivaš i nemoj misliti da je zalivanje svakog korijena blagodat.”

8. “Dvije stvari uništavaju život čovjeku:
– izdaja koja mu dođe od strane prijatelja i
– milost koja mu dođe od strane neprijatelja.”

9. “Otkrivati tajne osobi koja voli mnogo da priča je isto kao stavljati vodu u naprslu testiju.”

10. “Ja svoje prijateje ne volim ni srcem a ni razumom. Jer dešava se da srce stane a razum zaboravi. Ja ih volim dušom, jer duša niti staje niti zaboravlja.”

11. “Prvo vaspitaj svoje srce pa tek onda svoj jezik. Jer riječi dolaze iz srca, a izlaze iz usta.”

12. “A šta ako Allah voli to srce koje si slomio?! Otkud znaš, ali kad bi znao, prepao bi se od straha!”

13. “Ne uljepšavaj svoje tijelo već svoje srce i dušu. Jer spoljašnjost je ono u šta gledaju stvorenja, a unutrašnjost ono u šta gleda Stvoritelj.”

14. “Kada se razum udruži sa drugim razumom, svjetlost se poveća, a put osvijetli. A kada se ego udruži sa drugim egom, tmina se poveća, a put zamrači.”

15. “Oholost je kod svakoga ružna, ali je najružnija kada se nađe kod prosjaka.”

16. “Imena nisu važna. Ruža bi mirisala i kada bi se drukčije zvala.”

17. “Nije čudno kada ovca bježi od vuka, ali je čudno kada se ta ovca zaljubi u vuka.”

18. “Čuo sam da si me ogovarao. Stvarno si me iznenadio što mi se nisi u lice obratio. Uplašio si se mene nemoćnoga, a nisi se uplašio Allaha Svemoćnoga.”

19. “Čak i suza ima svoju dužnost. Njena dužnost je da čisti teren za osmjeh koji dolazi nakon nje.”

20. “Tri stvari prakticirajte malo, a jednu mnogo:
– malo jedite,
– malo govorite,
– malo spavajte,
– mnogo razmišljajte.”

21. “Ako ti treba vječna ljubav, zaljubi se u Vječnoga.”

22. “Ako se ikada budeš konsultovao sa svojim egom, postupi suprotno od onoga što ti kaže taj pokvarenjak.”

23. “Tamo gdje svako isto razmišlja, tu niko mnogo ne razmišlja.”

24. “Ili ćeš u potpunosti otvoriti svoje srce za ljubav ili ga uopće nemoj otvarati! U ljubavi nema sive boje. Kada je u pitanju ljubav, moraš se opredijeliti ili za crno ili za bijelo…”

25. “Zmija te može samo lišiti života, a loš prijatelj te može otjerati u Džehennem.”

26. “Nemoj da vas nervira to što mi je glava pognuta dok hodam! Strah me je samo da se ne spotaknem na vaš obraz koji se nalazi na putu.”

27. “Pazite sa kim šetate i sa kim se družite, jer slavuj vodi ružičnjaku, a vrana smeću.”

28. “Šta je skrivanje ljubavi? To vam je nešto poput skrivanja vatre u vuni i pamuku. Što je više skrivate, toliko je i otkrivate.”

29. “Ako nam je čaša mala, nemamo pravo kriviti more.”

30. “Veličina svih srca je ista, ali je veličina duhovnosti koja se nalazi u njima sasvim različita.”

31. “Nemoj prodavati ogledala u čaršiji slijepih i nemoj pjevati pjesme u čaršiji gluhih.”

32. “Nemoj žudjeti za životom drugih ljudi, jer ima puno ljudi koji za tvojim životom žude.”

33. “Ljubav je poput ‘krivične prijave’, a bol i patnja za voljenom osobom poput ‘svjedoka’. Uzalud je tužiti nekoga ako nemaš svjedoka! Svaka tvrdnja se mora dokazati!”
 
1. Šta čekaš!? Zašto ne uposliš svoj jezik molitvom!? Zašto se ne moliš svome Gospodaru!? Da ti nisi možda od onih koji čekaju da im se vrata otvore a nisu zakucali na njih?

2. Ljubav je umjetnost kojom se bave samo oni junaci koji vladaju svojim strastima i egom.

3. Srce koje u sebi ne nosi bol koja se zove ljubav pripada ili ludaku ili mrtvacu.

4. Kada pristojni iz svoje pristojnosti ćuti tada nepristojni misli da se ućutio iz straha prema njemu.

5. Kada se srce umori tada se znoj sliva niz oči.

6. Neznalica ne može vidjeti ljepotu ruže jer je preopterećen njenim trnjem.

7. Ljubav nije onolika koliko o njoj govoriš, nego onolika koliko zbog nje patiš i goriš.

8. Znaj da nemaš boljeg prijatelja od svoga Gospodara, jer ti sve ostalo, mimo Njega, samo rane otvara i srce razara.

9. Bolje vam je da
ite rješenja za međusobnu ljubav nego što tražite izgovore za međusobnu ljutnju i svađu.

10. Netačno je to što neko kaže da ružu čuva trnje. Trnje uživa ugled zahvaljujući ruži.

11. Ako ono za čim ti čezne duša zamijeniš sa onim za čim ti čezne oko, „Blago se tebi!“, a ako ono za čim ti čezne oko zamijeniš sa onim za čim ti čezne duša „Teško se tebi!“.

12. Drži svoju kuću čistom kao da će ti svakog časa gost doći, a drži i svoje srce čistim kao da će ti svakog časa smrt doći.
13. Draga moja! Urezao sam te u zenice oka moga. Gdje god da pogledam, samo tebe vidim.
14. Ukoliko imaš želju da se nalaziš na svakome mjestu, osvoji srca zaljubljenika jer oni svoje voljene u srcima nose.

15. Jedan zaljubljenik među sto nezaljubljenih blista kao mjesec među zvijezdama na nebu.

16. Nemoj se puno pouzdavati u svoju ljepotu – dovoljna je jedna bubuljica da je unakazi. Nemoj se puno pouzdavati ni u svoj imetak – dovoljna je jedna varnica da ga upropasti. Uzdaj se samo u svoga Gospodara, jer Njemu sve pripada i Njemu će sve pripasti.

17. Ako se još uvijek selamite sa osobama koje su vas povrijedile, znajte da to nije ništa drugo do sadaka vaše savjesti.

18. Lijepi dani ti neće sami doći nego ti moraš njima lijepo poći.

19. Draga moja! Zašto se stalno žališ na daljinu? Zar mi nismo svoga Gospodara zavoljeli a nismo Ga ni vidjeli?

20. Ljepota biljke dolazi od kvaliteta sjemena, a ljepota čovjeka dolazi od ljepote njegovog srca i duše.

21. Ne zaboravi! Onaj ko se radi tebe odrekne nekoga jednog dana će se radi nekoga odreći i tebe.

22. Ne gledaj ni u koga sa namjerom da bi mu pronašao mahane. Ukoliko budeš tako gledao, pronaći ćeš ih. Okani se toga posla i pokrivaj tuđe mahane. Moraš što prije s tim poslom prestati, jer ćeš jedino na taj način čovjek bez mahana postati.

23. Lijepo je kad jezik opisuje ljubav, ali je ljubav koju jezik ne može opisati još ljepša.

24. Moja ćutnja proizilazi iz mog dostojanstva. Imam odgovor na svako pitanje, ali prije nego što odgovorim, prvo pogledam da li ono uopće liči na pitanje, a zatim pogledam u njegovog vlasnika da li uopće liči na čovjeka.

25. Ukoliko svoju voljenu budeš volio kao da nikada od tebe neće otići, kada ode, čekat ćeš je kao da će ti svakoga trenutka doći.
 
O srce, ako imalo razlikujesh radost od tuge, bit chesh razdrto i predvojeno.
Premda je sladak okus za chim zhudish, zar tvoj Ljubljeni ne zheli da budesh bez zhelja?
Oh, u smrti je zhivot onih shto vole: nechesh osvojiti srce Ljubljenoga dok svoje srce ne izgubish.

Netko je upitao:" shto je to ljubav?"

Bog je odgovorio:" Saznat chesh, kad sebe u meni izgubish."
Taj Glas, iskon svakoga krika i zvuka
zbilja je jedini Glas; sve je ostalo jeka.

Rumi
 
Ili ces u potpunosti otvoriti svoje srce za ljubav ili ga uopste nemoj otvarati!
U ljubavi nema sive boje.
Kada je u pitanju ljubav, moras se opredeliti ili za crno ili za belo
Znaš li kad su sivog brata doveli beli
da crno i belo upozna kroz boje.
Crni se trude da ga privole sebi
da crno bez boje prepozna ko svoje.

(Nije Rumijevo, al nekako paše na ovaj Ladin stih).
 
Muhamed je rekao: "Ne raspravljaj o suštini!" Sva mozganja su
samo dodatni slojevi zavjese. Ljudska bića vole zavjese i omotače!
Ljudi vjeruju da šare na zavjesama predstavljaju ono što ove prikrivaju.
Posmatraj čuda dok se zbivaju oko tebe. Ne svojataj ih. Osjeti kako
se Umješnost sprovodi kroz njih, i šuti.

Rumi
💞
 
Biram te voljeti u tišini,
Jer u tišini neću naići na odbijanje.

Biram te voljeti u samoći,
Jer u samoći te nitko ne posjeduje, osim mene.

Biram te obožavati iz daljine,
Jer daljina me štiti od boli.

Biram te ljubiti na vjetru,
Jer vjetar je nježniji od mojih usana.

Biram te grliti u svojim snovima,
Jer u mojim snovima, ti si vječna.
 
Strpljenje ne znači da pasivno trpiš. Šta strpljenje onda znači?
Znači da gledaš u trnje i vidiš ruže, dok gledaš u noć vidiš svitanje
zore. Nestrpljenje je kratkovido i ne vidi moguće ishode. Oni koji
su sa Bogom nikada ne gube strpljenje, jer oni znaju da je potrebno
vreme da mladi mesec postane pun.

Shams Tabrizi
 

Back
Top