Metafora - Lav i Vuk

Cagliostro

Ističe se
Poruka
2.232
Zanimljiva metafora u ( filozofskoj :) ?! ) poruci, predstavljenoj u pesmi za koju postoji sijaset različitih ( i još zanimljivijih :) ) tumačenja:


Autor se potrudio da spakuje dublju poruku u 2:44 min, a mi bi mogli (samo i isključivo iz dosade) da se potrudimo da je prepoznamo i raspakujemo.

Mogli bi da počnemo npr od - Šta Lav i Vuk simbolizuju u ovoj pesmi?

:ceka:

(*ovo definitivno nije tema za pdf muzika - moram da napoemenem za slučaj da neko pomisli suprotno)
 
Poslednja izmena:
hmmm jako znaimljiva slucajnost da sam bas nedavno otkrila ovaj bend....
iako se zanimam za alhemiju niam sigurna da cu pogoditi pravo znacenje, mislim da za to treba jos mnogo rada (ako su uopste autori ove meafore istinski alhemicari :lol: ili je u pitanju propaganda)
sta sta simbolizuje je diskutabilno jer ne moze se tacno reci lav je simbol toga a vuk je simbol toga, a bez da se zaista oseca znacenje tog simbola. reci mogu imati onoliko znacenja koliko je ljudi koji ih cuju, a osecaj je nepogresiv.
lav koji kuca na vrata je ocigledno probudjena energija prirode koja pokusava da prodre do uspavanog nedefinisanog duha. taj nedefinisani duh je takodje prosao kroz neke procese jer se nalazi u coveku. tacnije to je faza topljenja gde se sve poznate odlike u coveku morajui rastvoriti kako bi otkrile cistu suspstancu duse koja je spremna da primi esenciju duha. zato je taj duh nedefinisan, jer se nalazi u jednoj leguri . uloga lava je da iscupa i definise taj duh i da iscupa zivu iz te legure. to cupanje je nalik borbi u kojoj strada sve ono sto je coveka cinilo covekom. fizicko bice se doslovno razdire. covek umire da bi se ponovo rodio ocisen od svih stetnih primesa.
verujem da je lav zelen, posto su zubi vuka crveni. sto su dve boje koje se kao simboli provlace kroz alhemiju.
zaitsa bih volela da cjem objasnjenje nekog sa malo vise znanja na polju alhemije.
 
Basna Ezopova je poslužila kao inspiracija, sto posto..:cool::mrgreen:

Jednoga je dana vuk nosio u svoje sklonište ovcu koju je ugrabio iz stada. Susreo ga je lav i oteo mu je.
Vuk se odmaknuo i rekao lavu: "Nepošteno si mi to uzeo!" Lav mu uzvrati s podsmijehom: "Zar si je dobio pošteno od prijatelja?"
 
Basna Ezopova je poslužila kao inspiracija, sto posto..:cool::mrgreen:

Jednoga je dana vuk nosio u svoje sklonište ovcu koju je ugrabio iz stada. Susreo ga je lav i oteo mu je.
Vuk se odmaknuo i rekao lavu: "Nepošteno si mi to uzeo!" Lav mu uzvrati s podsmijehom: "Zar si je dobio pošteno od prijatelja?"
opet lav ISPADA kralj a vuk sta?
masa tih predstva uopste nema utemeljenje u stvarnosti koja se moze opaziti..aj malo da izanaliziramo to

vuka da bi oteo ovcu iz stada morao je da nadmudri jace od sebe..cobanina i njegove pse ..nekome ko je vrlo lako vuka mogao da savlada i ubije..dok je lav fizicki slabijem vuku oteo ovcu bez opasnosti po sebe..vuk demonstrira lukavost vestinu i hrabrost a lav zloupotrebu sile i moci..
 
Zanimljiva metafora u ( filozofskoj :) ?! ) poruci, predstavljenoj u pesmi za koju postoji sijaset različitih ( i još zanimljivijih :) ) tumačenja:


Autor se potrudio da spakuje dublju poruku u 2:44 min, a mi bi mogli (samo i isključivo iz dosade) da se potrudimo da je prepoznamo i raspakujemo.

Mogli bi da počnemo npr od - Šta Lav i Vuk simbolizuju u ovoj pesmi?

:ceka:

(*ovo definitivno nije tema za pdf muzika - moram da napoemenem za slučaj da neko pomisli suprotno)

A ko leži u krevetu, do vuka? Vučica? Lavica? Ili jagnje? :lol:
Zver unutra, zver napolju... Nowhere to hide.


Delimično bih se složila sa mišljenjem Iris.
Dodala bih: lav je simbol dominacije i snage, ali i simbol nesvesnog.

p.s. Koliko mi je poznato, u alhemiji su simboli vuka i lava korišćeni da se objasni proces pročišćavanja zlata.
 
Vuk simbolizuje Lukavost Hrabrost i Individualizam odnosno oslanjanje na samog sebe i sopstvene snage..( selfreliance ) ne mislim u alhemijskom vec u duhovnom smislu..zauzima posebno mesto kod svih kultura koje su zivele blisko prirodi..omalovazavanje vuka i prikazivanje istog kao zloga krvoloka je zamena teza..i atak na vrhunske ljudske vrline koje lavovima koji su exploatatori narocito smetaju jer su im suprotstavljene i jedine koje im se u celini i mogu suprotstaviti..Lav predstavlja uzivanje u privilegijama i zloupotrebu snage i moci
Vuk je takodje zivotinja koja stoji na braniku prirodnog poretka nasuprot ljudskoj korupciji
mala aluzija na game of thrones..beskrupulozna kuca lanistera ima lava kao simbol dok kuca starkovih ima jezovuka kao svoj simbol..( mala simobilka simbola ..haha )
 
Vuk simbolizuje Lukavost Hrabrost i Individualizam odnosno oslanjanje na samog sebe i sopstvene snage..( selfreliance ) ne mislim u alhemijskom vec u duhovnom smislu..zauzima posebno mesto kod svih kultura koje su zivele blisko prirodi..omalovazavanje vuka i prikazivanje istog kao zloga krvoloka je zamena teza..i atak na vrhunske ljudske vrline koje lavovima koji su exploatatori narocito smetaju jer su im suprotstavljene i jedine koje im se u celini i mogu suprotstaviti..Lav predstavlja uzivanje u privilegijama i zloupotrebu snage i moci
Vuk je takodje zivotinja koja stoji na braniku prirodnog poretka nasuprot ljudskoj korupciji
mala aluzija na game of thrones..beskrupulozna kuca lanistera ima lava kao simbol dok kuca starkovih ima jezovuka kao svoj simbol..( mala simobilka simbola ..haha )

 
..da li je bitan pobjednik ili fer borba..?
da li u prirodi postoji borba koja nije fer?
cak i najefikasniji i najopasniji predatori u prirodi daleko cesce omase plen nego sto ga uhvate

svaki plen u prirodi ima podjednake sanse da pobegne predatoru kao sto ovaj ima sanse da ga uhvati i to je JEDINI nacin da se obezbedi POZITIVNA selekcija
 
da li u prirodi postoji borba koja nije fer?
cak i najefikasniji i najopasniji predatori u prirodi daleko cesce omase plen nego sto ga uhvate

svaki plen u prirodi ima podjednake sanse da pobegne predatoru kao sto ovaj ima sanse da ga uhvati i to je JEDINI nacin da se obezbedi POZITIVNA selekcija

..znači pobjeda određuje 'vrlinu'...a 'vrlina' opstanak vrste ..
 
..znači pobjeda određuje 'vrlinu'...a 'vrlina' opstanak vrste ..
upravo..
po principu cilj opravdava sredstvo..sto je jedna od tipicnih opsteprihvacenih zamena teza..ne mozes postici dobar cilj zlim sredstvima..sredstva koja upotrebis odredjuju cilj..
cilj sam po sebi ne postoji..cilj je uvek ishod nekog procesa..te cilj ne postoji bez prethodnog procesa i odredjen je i definisan upravo tim procesom postizanja
 
da uprostim..recimo sleti ti muva na ekran monitora i smeta ti oces da je oteras a ona se stalno vraca..te oces da je lisis njenog bednog muvljeg zivota..hoces li je udariti maljem dok se setka po ekranu monita i tim postupkom ubijanje muve maljem unistis i monitor pride? kako ces ti da opravdas unistenje monitora ciljem ubijanja muve?
 
upravo..
po principu cilj opravdava sredstvo..sto je jedna od tipicnih opsteprihvacenih zamena teza..ne mozes postici dobar cilj zlim sredstvima..sredstva koja upotrebis odredjuju cilj..
cilj sam po sebi ne postoji..cilj je uvek ishod nekog procesa..te cilj ne postoji bez prethodnog procesa i odredjen je i definisan upravo tim procesom postizanja

..a ispravna, odn moralna sredstva su ona koja su dokazana kao takva u najekstremnijim uslovima, direktne ugroženosti nagona samoodržanja, odn. fizičkog integriteta čovjeka bez opcije odstupnice ...
 
A ko leži u krevetu, do vuka? Vučica? Lavica? Ili jagnje? :lol:
Zver unutra, zver napolju... Nowhere to hide.


Delimično bih se složila sa mišljenjem Iris.
Dodala bih: lav je simbol dominacije i snage, ali i simbol nesvesnog.

p.s. Koliko mi je poznato, u alhemiji su simboli vuka i lava korišćeni da se objasni proces pročišćavanja zlata.
pa da moze se reci da je lav koji je na pocetku velikog dela okamenjen kako se negde predstavlja, u pesmi probudjen. inace pesma govori o jednoj fazu na putu prociscenja metala koji vodi ka dobijanju zlata. naravno znamo da se ne misli bukvalno. mada je iznenadjujuce veliki broj ljudi, cak i onih koji se "duboko" interesuju za alhemiju koji upravo misli bukvalno.
 
Poslednja izmena:
Vuk simbolizuje Lukavost Hrabrost i Individualizam odnosno oslanjanje na samog sebe i sopstvene snage..( selfreliance ) ne mislim u alhemijskom vec u duhovnom smislu..zauzima posebno mesto kod svih kultura koje su zivele blisko prirodi..omalovazavanje vuka i prikazivanje istog kao zloga krvoloka je zamena teza..i atak na vrhunske ljudske vrline koje lavovima koji su exploatatori narocito smetaju jer su im suprotstavljene i jedine koje im se u celini i mogu suprotstaviti..Lav predstavlja uzivanje u privilegijama i zloupotrebu snage i moci
Vuk je takodje zivotinja koja stoji na braniku prirodnog poretka nasuprot ljudskoj korupciji
mala aluzija na game of thrones..beskrupulozna kuca lanistera ima lava kao simbol dok kuca starkovih ima jezovuka kao svoj simbol..( mala simobilka simbola ..haha )
a o cemu govori alhemija ako ne o duhovnoj transformaciji coveka?
 
a o cemu govori alhemija ako ne o duhovnoj transformaciji coveka?

"ako ne znas kuda ides svaki ce te put tamo odvesti"

jel su bese alhemicari hteli da od olova naprave zlato?

materija i energija prelaze iz jednog oblika u drugi ali ne iz bilo kog oblika u bilo koji oblik.npr.voda moze postati led ili para..ali ne moze postati kamen.
koje znanje je vrednije> ono koje se placa ili ono koje ti daju na dar?
o alhemiji i o mnogo cemu drugom napisane su brojne knjige..literatura..ali moze li se izdvojiti znanje iz knjige kao nezavisno od konteksta same knjige njenog pisaca..trgovinskog lanca kroz koji se prodaje..i po kojoj ceni? na zam dal je neko postao pametniji ili produhovljeniji od tih knjiga..ali znam da su mnoge te knjige svoje pisce ucinile prilicno bogatijima u materijalnom smislu..oni su od olovnog tiska u knjizi napravili za sebe zlatne poluge u sefu..
 
"ako ne znas kuda ides svaki ce te put tamo odvesti"

jel su bese alhemicari hteli da od olova naprave zlato?

materija i energija prelaze iz jednog oblika u drugi ali ne iz bilo kog oblika u bilo koji oblik.npr.voda moze postati led ili para..ali ne moze postati kamen.
koje znanje je vrednije> ono koje se placa ili ono koje ti daju na dar?
o alhemiji i o mnogo cemu drugom napisane su brojne knjige..literatura..ali moze li se izdvojiti znanje iz knjige kao nezavisno od konteksta same knjige njenog pisaca..trgovinskog lanca kroz koji se prodaje..i po kojoj ceni? na zam dal je neko postao pametniji ili produhovljeniji od tih knjiga..ali znam da su mnoge te knjige svoje pisce ucinile prilicno bogatijima u materijalnom smislu..oni su od olovnog tiska u knjizi napravili za sebe zlatne poluge u sefu..

iako ne mogu da se pohvalim nekim obilnim znanjem na polju alhemije, ono sto sam mogla da shvatim je da se pod olovom misli na materiju koja je uprljana, teska, a njenim prociscenjem se dobija "zlato" - kojims se zeli iskazati dragocenost rezultata velikog dela. zaista mislis da alhemija moze u materijalnom smislu doneti bogatstvo? cak i da zaista moze mislim da je duhovni aspekt te duhovne nauke mnogo, mnogo vredniji i taj "dar" na duhovnom planu ne moze po vrednosti da se meri sa obicnim materijalnim bogatstvom. olovo je pocetna materija, covek otezan egom, uprljan spoljasnjim uticajima sveta u kojem zivimo, ogledalo duse uprljano utiscima bica koje mislimo da jesmo. zlato je ono sto se dobije kada olovo rastopis, ocistis, izvojis plemenie metale, dovedes ih u isparljivo stanje, zatim ih ponovo vratis u posudu (atanor) gde pod tihom, tajnom vatrom kuvas svoje delo. ta vatra nije vatra u pravom smislu reci to je tajna vatra koja mora biti odredjenog intenziteta kako ti ne bi kuvanje zagorelo :lol: tj kako ne bi prekuvao corbu i unistio dragocene sastojke pre nego sto stignes da ih zagrabis.
ovo o cemu ti govoris...postoje ljudi koji su u alhemiji videli samo materijalnu dobit, ti ljudi su tzv sufleri, duvaci, fanatici koji ocajnicki duvaju u svoje vatre dan i noc kako im se ne bi ugasile (tajna vatra je vatra koja nikad ne bi trebalo da se ugasi jednom kada se upali) pilje u svoje laboratorijske skalamerije i peci ocajno trazeci gavrana, labuda, fazana u svojim staklenim posudama.
"odlazite vec jednom, vi koji bezmalo bolesno tragate za vasim bojama u vasim staklenim posudama..."
olovo i zlato, kao i ostale pojmove iz alhemije, ne treba shvatati bukvalno. alhemija je simbolika duhovnog preobrazaja, uputstvo za transmutaciju DUSE datu u simbolima.
 

Back
Top