"Meta" razvija sistem za čitanje misli

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
376.741
Jedan od zanimljivijih projekata dolazi iz kompanije "Meta", koja je razvila sistem sposoban da „čita” misli putem neinvazivne moždane kape. Ovaj istraživački poduhvat, vredan dva miliona dolara, koristi napredne neurotehnologije kako bi pretvorio signale iz mozga u tekst.

Osnovu ovog sistema čini magnetna kapa koja snima magnetoencefalografske signale (MEG). Ova tehnologija omogućava merenje slabih magnetnih polja koja nastaju zbog električne aktivnosti mozga. MEG signali pružaju dragocene informacije o neuronskoj aktivnosti i vremenskoj sekvenci, što omogućava precizno dekodiranje misli, piše nemački list Fokus.

Prema izveštajima iz studije, ovi MEG signali se obrađuju u realnom vremenu u „dubokoj neuronskoj mreži”. „Neuronska mreža je veštačko kreirani sistem koji oponaša ljudski mozak, uči putem prepoznavanja obrazaca u podacima i donosi predviđanja na osnovu njih”, objašnjava prof. dr Anabel Ternes, stručnjak za digitalnu transformaciju.

Ove mreže se odavno koriste u prepoznavanju govora i analizi slika, ali njihova primena u dekodiranju misli predstavlja revolucionarni iskorak. Ili rizični napredak?
 
688z387_mind-reading.jpg
 
Razvoj tehnologije do 2050. godine
Ako zamislimo budućnost, moguće su brojne prednosti, ali i ozbiljne opasnosti od daljeg razvoja ovakvih sistema.

Prednosti:
Ljudi sa fizičkim oštećenjima mogli bi se mnogo lakše integrisati u digitalni svet, koristeći misli za komunikaciju i rad.
Ovakvi interfejsi mogli bi da pomognu u lečenju neuroloških bolesti, poput Alchajmerove ili Parkinsonove bolesti, kao i da pruže nove metode personalizovane terapije.Brza transformacija misli u tekst ili komande mogla bi dramatično da unapredi efikasnost rada, eliminiše potrebu
za fizičkim unosom podataka i pojednostavi komunikaciju.

Opasnosti:
Sistemi koji dekodiraju misli otvaraju nova pitanja o privatnosti i bezbednosti podataka, kao i o mogućnostima zloupotrebe.
Dalje, ako bi takvi sistemi mogli ne samo da čitaju, već i da utiču na misli korisnika, moglo bi doći do ozbiljnih etičkih dilema i manipulacija mislima.
Dostupnost ovih tehnologija mogla bi da bude ograničena na bogate i tehnološki razvijene zemlje, što bi dodatno produbilo jaz između različitih slojeva društva.

„Ključno pitanje nije samo kako ćemo koristiti ovu tehnologiju, već i kako ćemo postaviti etičke granice da bismo obezbedili da ostane u službi čovečanstva, a ne protiv njega”, napominje profesorka Ternes i dodaje da smo tek na početku razumevanja našeg mozga i njegove interakcije sa tehnologijom.

Sa ovim u vidu, ostaje da vidimo da li će budućnost doneti revoluciju u komunikaciji ili otkriti nove izazove u interakciji između čoveka i mašine.link
 
Testirali taj uredjaj na nekoliko dobrovoljaca
Stavili kapu Amerikancu i na ekranu se pojavila slika njegovih misli... velika kuca u predgradju sa lepim travnjakom ispred na kojima se igraju zena i 4 deteta...
Zatim testirali na Francuzu, i na ekranu se pojavi slika nekog bistroa u Parizu, na stolici prelepa zena lepo odevena kako ispija casu vina
Stavili tu kapu na Srbina i na ekranu - nista crni mrak.. da bi ga malo opustili daju mu casicu rakije... opet nista... daju mu jos jednu .. i poce nesto na ekranu da se pojavljuje ali nejasno... sipaju mu i trecu rakiju i slika se izbistri - zdela sopske salate!
 

Back
Top