Meštani sela Čikerija crkvenim zvonom rasteruju gradonosne oblake

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.151
U selu Čikerija, nedaleko od Subotice, meštani su uz pomoć velečasnog Tomislava Mijatova i donatora, za staro zvono napravili novi zvonik,
i poručuju da su odahnuli, jer se “zahvaljujući zvuku ovog zvona gradonosni oblaci cepaju, pa nepogode zaobilaze njihove njive”.

Oko 1926. godine je tri godine uzastopno tukao led i onda je narod na Čikeriji dao zavet da neće raditi od subote popodne do ponedeljka ujutru, što je sada od Markovdana do Petrovdana. Pokojni velečasni Antun Berger je sakupio novac, otišao je u Maribor, u livnicu i naručio je zvono. Pokazalo se i dokazalo da je tačno
da je to zvono, ako bi na vreme zvonilo, cepalo gradonosne oblake. Nekadašnji zvonar uvek znao koji oblaci su gradonosni.

image00004.jpg

Danas je zvono obnovljeno.Do nedavno bilo na drugom mestu u selu i dugo nije bilo korišćeno jer je drveni deo i sve što ga čini bezbednim bilo dotrajalo.
Vrpcu na uređenom zvoniku i novom mestu zvona koje cepa oblake i spašava meštanima njive od grada i drugih nepogoda presekli su najstariji meštanin
Čikerije Jakov Tumbas i njegov unuk Nikola.

image00023.jpg

Prema rečima velečasnog Tomislava Mijatova „zvona su povezana sa životom naroda, njihova zvonjava označava vreme molitve,
skuplja na obavljanje liturgijskih činova, vernike upozorava na značajnije događaje koji pogađaju radošću ili bolom“.
(suboticainfo)
 
Hoćeš reći da je to što nije tamo pao grad zapravo čista sreća?
Pa nije slucajnost cim je treci element (tj.zvono) u igri... ;) To je neka uza specificnost ove teme, odatle i ovaj video gore sto sam prilozio. :)
A posto se zvono vezuje za crkvu i hriscanstvo, mislim da Maksa samo tvrdi da nije dovoljan tek treci element, vec mu se dijapazon mora amplifikovati,
i to je sad vec "peti element" ,je li...molitva i Boziji amin, posebno mentalno ujednacenje za difuziju kroz sire, a ne samo limitirane sfere. Al sam ga srocio... :cool:
 

Back
Top