Mesic protiv crkve, razbijanje jedinstva "u hrvata"?

gost 191696

Elita
Poruka
16.691
Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić zatražio je danas uklanjanje krstova iz kasarni i svih državnih ustanova, ocjenjujući kako bi Crkva sama trebala to zatražiti i reći da u sekularnoj državi u državnim ustanovama ne bi trebalo biti nikakvih vjerskih obilježja.

Mesić je, u razgovoru za Hrvatski radio, ponovio kako nije u sukobu s Crkvom, nego je samo upozorio kako nije u redu da se šefa države u službenom glasilu Zagrebačke nadbiskupije naziva veleizdajnikom, a oni čije je to glasilo ostaju nijemi.

Crkvu je optužio da ima privilegiran položaj jer dobiva znatan novac iz državnog proračuna, a smatra da bi Crkva trebala zauzimati jedinstveno stajalište o svim aktuelnim pitanjima kako bi dokinula praksu da se pojedinci iz Crkve miješaju u politiku.

jos se ja cudim sto su navalili tuci turiste i zasto su se odali "zlosilju" (nasilju). ne znaju kako bi se drugcije izrazili.... a tisti ih:whistling::lol:
 
- Iz državnog proračuna prošle godine dodijeljeno je 383 milijuna kuna Katoličkoj crkvi! - Više nego što je dobilo Ministarstvo turizma.
evo podataka https://www.facebook.com/group.php?gid=68813454993
- Trenutno se u zemlji radi više desetaka crkvi, samostana... Crkva iznajmljuje svoje prostore, otvara tvrtke, prodaje i kupuje imovinu, trguje dionicama na burzi, uzima milodare, ima cjenik (u crkvi to zovu taksovnik) po kojem naplaćuju, vjenčanja, sprovode, krštenja, krizme, pa čak i otočanima na silu ulazi u posjed njihove djedovine (slučaj na Šolti)... Zar su im uz sve to potrebne silne milijarde (NAŠIH) kuna iz proračuna, a posebice kada ljudi nemaju za ljekove, mladi umiru jer im HZZO ne može platiti liječenje u inozemstvu...
 
pa za hrvate gore od tog "srbine" i nema, mada veoma si blizu:


Direktor "Glasa koncila" Nedjeljko Pintarić rekao je da bi ispunjavanje zahtjeva predsjednika Hrvatske Stjepana Mesića da se iz svih javnih ustanova i vojske izbace krstovi bilo otvaranje civilizacijskog sukoba koji nije poželjan u ovom trenutku.

Pintarić je rekao da se u Katoličkoj crkvi pitaju kakav je identitet onoga ko želi maknuti krstove.

"Krst je simbol civilizacijskog dostignuća i napretka, a ne samo jedne religije i crkve. On u svojoj simbolici govori mnogo dublje o svojoj vrijednosti nego što je to u dnevnopolitičkom govoru", izjavio je Pintarić.

Mesićev zahtjev za skidanje krstova iz javnih ustanova i vojske izazvao je još burnih reagovanja iz Katoličke crkve, a jedno od najžešćih je profesora Katoličkog bogoslovskog fakulteta Adalberta Rebića koji je hrvatskog predsjednika uporedio sa Staljinom i Titom.

Rebić je rekao je da je Mesićeva izjava "veoma teška, jer su građani Hrvatske i pravoslavci i protestanti za koje je krst svetinja".

"Smatram da Mesić ne bi trebalo da dira krst, ako želi očuvati neki svoj autoritet", izjavio je Rebić.

Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić zatražio je juče uklanjanje krstova iz kasarni i svih državnih ustanova, ocjenjujući da bi Crkva sama trebala to zatražiti i reći da u sekularnoj državi u ovim ustanovama ne bi trebalo biti nikakvih vjerskih obilježja. On je Crkvu optužio da ima privilegovan položaj, jer dobija veliki novac iz državnog proračuna i smatra da bi Crkva trebala zauzimati jedinstveno stajalište o svim aktualnim pitanjima kako bi prekinula praksu da se njeni pojedinci miješaju u politiku. (Srna)
 
Inače,Mesić je u pravu.Nijedna sekularna država ne bi trebala da drži religijska obeležja u javnim ustanovama.Samo što su katolici jači od države a Mesić je previše mator,trebalo je da se bori protiv njih dok je bio živ njegov pajtos Račan.

tacno, mislim da slicnih primjera ima samo u latinskoj americi. mozda grijesim, podrazumijevam "sekularne d."
 
Inače,Mesić je u pravu.Nijedna sekularna država ne bi trebala da drži religijska obeležja u javnim ustanovama.Samo što su katolici jači od države a Mesić je previše mator,trebalo je da se bori protiv njih dok je bio živ njegov pajtos Račan.

Ako je sekularna, sekularna ja po suštini, u smislu da se religijske ideje ne mešaju direktno u politiku. Zašto se ne bi javno izlagala verska obeležja? Ako se već deklarišu kao demokratija, neka dozvole i to, neki žele i vole da ističu i da vide svoje religijske simbole istaknute
 
Hmm,nekako vidim napredne snage u buducoj prijateljskoj nam Hrvatskoj.
g.Mesica i SDP.

sta je tu napredno u zabranjivanju ovog ili onog?

nema tu slobode, a sloboda pojedinca je preduslov za napredak u svemu.

chak i ustasa.

bolje da im ne zabranjuju da se mole rimskoj papi, jer sto mu se vise mole to su u svojim ocima vece budale pa ce na kraju to da poprskamo svetom vodicom i vratimo na veru pradjedovsdsku.

koja je isto tako syebana, ali ipak slobodnija i naprednija.

posle odosmo svi u anarhiju gde nece biti ni srba ni hrvata niti ostalih anglosaksonskih budala.

pa da zivimo zivot ko ljudi pre sto iljada godina.
 
Ako je sekularna, sekularna ja po suštini, u smislu da se religijske ideje ne mešaju direktno u politiku. Zašto se ne bi javno izlagala verska obeležja? Ako se već deklarišu kao demokratija, neka dozvole i to, neki žele i vole da ističu i da vide svoje religijske simbole istaknute

Radi se o javnom isticanju vjerskih obilježja u vojsci, što nikako nije u redu.
U HV-u su i pripadnici islamske i židovske konfesije, pa je isticanje kršćanskog vjerskog obilježja nametanje istoga vjernicima drugih vjera.
Tu se ne radi o slobodama, nego o diskriminaciji.
 
Mesic je moderan covjek u konzervativnoj sredini, crkva je previse mocna i uziva bezuvjetnu potporu vecine gradjana, stoga mislim da je to unaprijed izgubljena bitka, jedino sto ne razumijem kako ljudima ne smeta takvo ponasanje crkve, ja sam se zgrozila kad su mi pricali da sve crkvene usluge imaju svoju cijenu i ljudi to bez pogovora prihvacaju. Znam za jedan slucaj na Peljescu gdje covjek nije htio blagosloviti kucu koju je kupio, pa su i crkva i mjestani, a susjedi najvise, vrsili strasan pritisak na njega da to ucini, bilo je razbijanja prozora bacenim kamenjem, anonimne prijetnje, nocni pozivi telefonom, tako da je na poslijetku to ipak uradio i onda je sve i prestalo, mislim da ga je kostalo 180 Eura. Kao neka sekta, uzasno.
 
Na temi o Mesiću, katoličkoj crkvi i Hrvatskoj sve sami - Srbi.

Anfakinbilivabl kako ste iskompleksirani. :lol:

sreca pa vas nema na temama o srbima. o tome ko je iskompleksiran govori tvoje predubjedjenje da ti to imas pravo. jadano i zalosno kako ljudi ne vide sebe.jadno.
inace, mesic je vuk koji je malkice promjenio dlaku, sto najbolje govori o kompleksima;)
 
Na temi o Mesiću, katoličkoj crkvi i Hrvatskoj sve sami - Srbi.

Anfakinbilivabl kako ste iskompleksirani. :lol:

Što bi značilo da su na na temama o pederima-sve sami ******, na temi o Americi-Amerikanci....na temi o psima lutalicama-.....Koja logika:dash:
Ako neko želi da raspravlja na temi odmah je iskompleksiran. Nekad je naprosto neodoljivo viriti u tuđe dvorište:rumenka: te voajerisati nad tuđim problemima i dešavanjima pritom sopstvenu prašinu gurajući pod tepih:D
Tako se lakše oslobađa frustracija i stresa, što i vama toplo preporučujem....Recimo, da postujete na temi "Novi izbori na Voždovcu"....
A pošto smo komšije, onda moramo malo da virimo preko plota....:think:
 

Back
Top