Мерење

Родитељ Три

Primećen član
Poruka
736
(О моделу о којем говорим најбоље се упознати у сфери економије:https://forum.krstarica.com/threads/kako-da-napravite-svoj-ekonomski-sistem.891524/)

Квалитативна страна субјекта одређује квалитативну страну објекта,
и то називамо описивање.

Квантитативна страна субјекта одређује квантитаивну страну објекта,
и то називамо мерење.
(Квалитет објекта се описује а квантитет мери)
Ја сам квалитативну страну субјекта назвао “идеја”(можда и реконцептуализовајући тај појам).

Квантитативну страну субјекта сада називам “мера”.

Квалитатвну страну објекта назвао сам “опис”.
А квантитаивну страну објекта називам “мерљивост”(не знам како другачије то да назовем).

Међутим не постоји суштинска разлика(по себи) између квалитета субјекта и објекта,
као ни између квантитета субјекта и објекта.


Ми их раздвајамо ради практичности увида.

Иначе, квалитет је парадигма субјекта(у основи је субјекта),
а квантитет објекта(у основи је објекта),
зато што је перцепција парадигма субјекта а акција објекта.

(Материјалистички) реалисти тврде да квалитет објекта постоји по себи,
али непосредан увид нам говори да то није тако, да он постоји само по субјекту.

То је зато што је квалитет пардигма субјекта.

Са друге стране, постављамо питање о квантитету субјекта, односно мери,
која је и главна категорија ове теме:

- да ли квантитет субјекта(мера) постоји по себи?

И аналогно заблуди (материјалистичких)реалиста, можемо рећи да квантитет субјекта постоји само по објекту.

Ово је важно уочити.
Сада ћу вам све ово објаснити на примерима да би лакше разумели:

Покојни Стојан Ненадовић, највећи српски економиста, и један од највећих економиста света, творац теорије о три димензије вредности (трошак, цена и корисност) која ће водити човечанство у наредним вековима, сматрао је да је новац мера вредности.

Он је говорио да као што метром меримо три димензије простора (дужину, ширину и висину),
тако и новцем меримо три димензије вредности (трошак, цену и корисност).

Ја сам се дописовао са њим преко мејла, и нисам могао потпуно да разумем ту тезу, па се нисам слагао са њим.

Сада то морам да исправим, зато што сада знам шта је то мера.

Мера је квантитативна страна субјекта.

А новац је квантитаивна страна економског субјекта, тако да је истина да је новац мера вредности.

Заправо укупна количина новца у функцији од брзине обрта мери укупну створену вредност у привреди и то њену највећу димензију - корисност.

Тада ће цене остати непромењене а вредност производње ће расти.
(наравно новац који ствара удружење потрошача а не банке..)

Jа сам мислио да је субјекат парадигма само друштвених наука.

На “западу” оно што зову “humanities” сматрају фикцијом,
а оно што зову “science” сматрају истином у религијском(онтолошком) смислу.

Тако је “science” постала последња тврђава материјализма и позитивизма.

Међутим и та тврђава је пала.

Узмимо на пример физику, а исто је и у свим другим наукама.

Шта је заправо физичка теорија?
То је идеални модел - квалитативна страна субјекта (којим се описује објекат).

А шта је физичка величина?
То је мера - квантитативна страна субјекта (којом се мери објекат).

Дакле метар, секунд, грам итд.. су мере а мера је квантитативна страна субјекта.

Узмимо на пример шипку од једног метра у Паризу.
Она је објекат.
Али један метар, односно метар, је квантитативна страна субјекта (којом се мери објекат).

Узмимо на пример да је та шипка плава.
Шта је плава боја?
Она је квалитативна страна субјекта (којом се описује тај објекат).

Дакле, идеја и мера..
 
Poslednja izmena od moderatora:
Sta je, cim je nesto neshvatljivo odmah reakcija, sazmi......????

Meni se licno ne svidja pristup ljudski tj merenje vrednosti kroz trosak, cenu i korisnost....Jeste da je to osnova svih merenja kod ljudi , ali se meni ne svidja, i smatram je neodrzivom i vrlo losom metodom, ali ljudi i ne znaju za bolje....ne bi mogli da odrade bolje...stalno ih vuce njihovo vaspitanje da se spustaju sto nize, da se okoriste marifetlucima upravo na ova tri kriterijuma da bi nesto utvrdili kao vrednost...

Ali je opasno ovo zanemariti razliku izmedju onog ko poseduje novac i onog ko trazi novac...to uopste nije isto....
Moc je kod onoga ko poseduje novac...
Nemoc je kod onoga koji trazi novac...
Mocan moze da omocuje, a nemocan da se dodvorava i time odredjuje karakter novca koji ce dobiti...
To bi znacilo da onaj ko zahteva novac odredju karakter i tog novca, prljav cist a ne onaj ko ga poseduje i trazi razne radnje za taj novac...
 
За мене је квалитет мера употребљивости нечега. Нешто може имати технички беспрекоран квалитет, а ниску употребљивост.
 
  • Podržavam
Reactions: DUH
Узмимо на пример шипку од једног метра у Паризу.

Она је објекат.

Али један метар, односно метар, је квантитативна страна субјекта (којом се мери објекат).



Узмимо на пример да је та шипка плава.

Шта је плава боја?

Она је квалитативна страна субјекта (којом се описује тај објекат).

Recimo da je gustina supstance iste sipke 19300 kg po kubnom metru a gustina druge 2500kg / m3.

Da li je to kvantitativna ili kvalitativna strana subjekta?

PS.

Posto ja ne mogu trenutno da pronadjem primer gde se takva osobina materijala iskljucuje kao kvalitativno svojstvo.
 
Poslednja izmena:
Ali je opasno ovo zanemariti razliku izmedju onog ko poseduje novac i onog ko trazi novac...to uopste nije isto....
Moc je kod onoga ko poseduje novac...
Nemoc je kod onoga koji trazi novac...
Mocan moze da omocuje, a nemocan da se dodvorava i time odredjuje karakter novca koji ce dobiti...
To bi znacilo da onaj ko zahteva novac odredju karakter i tog novca, prljav cist a ne onaj ko ga poseduje i trazi razne radnje za taj novac...

Ti bi samo da prebrojavaš neki kvantitet ...

Tu se snalaziš !
 
...

Квалитативна страна субјекта одређује квалитативну страну објекта,

и то називамо описивање.

...

Naravno da postoji korelacija između subjekta i objekta, a da ne postoji korelacija između objekta i subjekta !

To će svaki ugovor da ti potvrdi, da tebe kao subjekta ne prodaje jedna njiva/objekat drugoj njivi/objekat.

Oblikovanje nastaje iz kvaliteta.
 
Помешао је физичку величину и мерну јединицу.
Зато му није најсрећнији пример.
Ја сам написао да је физичка величина квантитаивна страна субјекта.
Исправније је да сам написао: мера физичке величине је квантитативна страна субјекта.
Онда би физичка величина била квантитативна страна објекта.
Зар не?
Ти разликујеш меру од онога што се мери?
Али ја сам написао да нема суштинске разлике, разлике по себи, него да ми правимо разлику ради практичног разумевања.
Тако пише у мом тексту.

Објасни нам у чему је разлика између мере и онога што се мери?
 
Recimo da je gustina supstance iste sipke 19300 kg po kubnom metru a gustina druge 2500kg / m3.

Da li je to kvantitativna ili kvalitativna strana subjekta?

PS.

Posto ja ne mogu trenutno da pronadjem primer gde se takva osobina materijala iskljucuje kao kvalitativno svojstvo.
Квантитет се мери, квалитет се описује.
Тако пише у тексту.

Густина шипке која се мери је квантитативна страна шипке као објекта,
а мера којом се мери је квантитативна страна субјекта.
 
Meni nije bas jasno sta je nejasno, uostalom definisite objekt u smislu strukture kao kod programiranja i onda sve munite u properties ......
To za one koji istrajavaju da mora postojati jedna kvalitativna i jedna kvantitativna osobina ili karakteristika.......

Tacno je i ovo da ljudi vrlo cesto ako ne i obavezno mesaju velicinu i osobinu koju odredjuju velicinom..
Iz cega proizilazi da je kvalitet tog "bica" srazmeran broju tih "delova" ?
Ovo je tipicna greska iako ideja nije mozda pogresna, ali izjava je greska....
Ona sugerise opste razmisljanje ljudi da se kvaliteti razlicitog porekla i sadrzaja mogu uporedjivati ....i onda se to odradi po kriterijumu onog ko poredi tj posmatraca ili po nekoj predikciji sto je tek greska....i dodje se do zakljucka da je kvalitet ako covek zna da isprska vinograd i da iskalemi lozu bolji kvalitet od kvaliteta da uoci sta je tacno a sta pogresno razmisljanje, a opet losiji kvalitet od programera koji pise kod jer je taj kod placen 10k evra mesecno tj najvise od pomenutih...



To potice iz ljudske prirode najnizih masa, ako nesto posedujes, to obavezno i upotrebi.....tj ako mozes da pokrades banku , onda to i ucini a ne da tupis jer onda sigurno lazes da mozes, jer da mozes, onda bi to ucinio...
Pazite kako sam tri puta odskocio u logickom zakljucivanju , svaki put unoseci netacno a opet se cini da sam i dalje u vezi sa prvom izjavom...

Najgore u svemu je sto ja ne razumem zasto je vazno sta je u modelu kvalitativno a sta kvantitativno kao osobina...tj zasto morate da to prepoznate...prepoznace se samo...
 
Poslednja izmena:
Broj dimenzija , broj stepena slobode bi bile kvalitativne karakteristike, iako su broj...cisto da zamutim stvar....
Broj glasaca je takodje kvalitativna stvar, iako je broj...
Iako se broji...

Medjutim, broj glasaca koji razmisljaju svojom glavom je vec kvantitativna osobina pri glasanju, a pri drugim stvarima nije kvantitativna......
Aludiram na to da ce uticaj biti presudan da nesto proglasimo kvalitativnim ili kvantitativnim osobinama kod nekog sistema, da ne pominjem subjekt objekt, .....
 
Физичка величина би била квалитативна, а мерна јединица квантитативна.

Нема разлике између јединице мере и онога што меримо.

Шипка у Паризу је објекат, али је њена дужина квантитативна страна субјекта.

Физичка величина је као што јој само име каже - величина, значи квантитет, и то меримо.

“Физичка величина” коју не меримо, био би квалитет, а квалитет је као што знамо увек по субјекту.



Иначе,

квантитет је оно што није квалитет, дакле неописив је, као воља код Шпенхауера у односу на представу.

То би био чист квантитет.

Квалитет описујемо, квантитет меримо.
 
Нема разлике између јединице мере и онога што меримо.
Осим што је јединица мере - мера - на страни субјекта а оно што меримо на страни објекта.

Шипка у Паризу је објекат, али је њена дужина квантитативна страна субјекта.
Заправо је њена дужина њена квантитативна страна као објекта, али се узима као јединица мере,
тако да је то исто.
 

Back
Top