Mentorstvo na istoriji

Da sada uzimate mentora na odeljenju za istoriju u Bg koga bi ste uzeli?

Ne treba se voditi po tome kakav je onaj ko te vodi dok pišeš završni rad, već pre svega koja oblast te interesuje, a što ti i značajno ograničava izbor mentora.

Osim toga mentor je možda prestroga reč, zato što se obrazovanje značajno promenilo u odnosu na neka starija vremena. Tvoj fakultet između 2014. i 2021. godine to čak uopšte nije ni imao diplomski rad, pre nego što je nedavno odlučio da ga vrati, tako da to godinama uopšte nije čak ni postojalo.

Tu je bilo velikih plagijatora. U Novom Sadu je Čedomir Popov prevodio i doslovno prepisao cela poglavlja italijanskih istoričara. U Beogradu je Siniša Mišić prepisao magistarski rad.
I to je nešto. Ne treba na tako nešto potcenjivački gledati. Ako je neko te prevode predstavljao kao svoj rad - donekle i jesu njegov rad. Ali neki nisu ni toliko uradili.

Niko ne spori da je taj fakultet u vreme Jugoslavije bio još teži nego što je danas, ali istorije spadaju generalno među najteže studije u Beogradu, rame uz rame sa npr. arhitekturom. Ako išta, zbog pojedinih predmeta i bez obzira što je na mnogim poljima bilo došlo do teletabizacije.
A šta bi onda bili ETF, PMF & medicina? Sve teorije padaju u vodu kad se uzme u obzir da su TO završili (i sad još i predaju!!!) takvi klovnovi kao što su Nikola Samardžić i Bešlin.

Ja znam prilično veliki broj ETFovaca, kako starih, tako i novih, a i gledao sam brojke.

To više nije fakultet u kojem je 'večiti student' zapravo norma.
Moguće, u moje vreme (a i sad) je bilo dosta njih koji bi upisali ETF ili PMF pa diplomirali recimo geografiju. Što se tiče istorije, tu je već problem: koga istorija ne zanima isto mu je slušao na srpskom ili kineskom.

Ja znam prilično veliki broj ETFovaca, kako starih, tako i novih, a i gledao sam brojke.

To više nije fakultet u kojem je 'večiti student' zapravo norma.
Nikako da se ustanovi kako dotične ustanove tolerišu, tj toleriraju Nikolu Samardžića i poznatog historika Bešlina, a i Dinko Gruhonjić-Šakić i Kišjuhas su praktično iz branše. Humanisti ustaške provenijencije.

Moguće, u moje vreme (a i sad) je bilo dosta njih koji bi upisali ETF ili PMF pa diplomirali recimo geografiju. Što se tiče istorije, tu je već problem: koga istorija ne zanima isto mu je slušao na srpskom ili kineskom.
Ма пусти Славена.
Историју је увек уписивао један мали број заинтересованих и гомила оних који не могу ништа друго/престижније.
Историчари су добили на значају тек последњих година, а кад их чујеш јавно о чему причају и кад знаш колико су времена провели по архивима, јасно ти је да су у питању антикапацитети који су завршавали тај факс.
Част изузецима, наравно.

Ма пусти Славена.
Историју је увек уписивао један мали број заинтересованих и гомила оних који не могу ништа друго/престижније.
Историчари су добили на значају тек последњих година, а кад их чујеш јавно о чему причају и кад знаш колико су времена провели по архивима, јасно ти је да су у питању антикапацитети завршавали тај факс.
Част изузецима, наравно.
Zahvaljujući onima koje istorija apsolutno NE zanima a studiraju protuve kao što su Samardžić i Bešlin dobijaju priliku, takvi to ne propuštaju.

Back