Memento mori- Ne zaboravi da si smrtan

Poli46

Legenda
Moderator
Poruka
71.625
U životu postoji večno pitanje..Kako živeti i kako umreti..
ovo pitanje provlači se kroz umetnost kroz vekove.
Biti svestan svoje smrtnosti..u svakom trenutku ovog
zemaljskog života. Šta ostaje posle nas? Da li samo
prah..ili ima još nešto.

Stevan-Aleksicstevan aleksic autoportret u kafani.jpg

Memento mori, ne zaboravi da si smrtan-Stevan Aleksić-Autoportret u kafani.

Poli46

Legenda
Moderator
Poruka
71.625
U svojoj studiji Jelena Todorović analizira ključne elemente ovog pokreta: vreme, prolaznost,
prirodu, prostor, pokret, kao i doživljaj vanvremenitosti. Ogledalo se pojavljuje kao simbol
taštine, ali i kao pokretač refleksije (odraz pokreće mišljenje),

9eb88a79-a638-4377-9503-77fba576d65a.jpg!PortraitArnold Böcklin.jpg

PortraitArnold Böcklin

Peščani sat je izraz konačnosti, ruševine u slikarstvu opominju na prolaznost, a ruže nas,
kao i mehurovi od sapunice, gusenice i leptirovi, podsećaju na propadljivost i kratkoću života.
Barok razvija svojevrsnu ars moriendi, umeće življenja kao umeće umiranja. Memento mori,
ne zaboravi da si smrtan
https://www.vreme.com/kultura/barok-smrt-prah-i-nista/

70673-rucno-uljana-slika-reprodukciju-smrt-i-zivot-gustava-klimt.jpg

Smrt i život-Gustav Klimt

"Smrt i život" je slika duboko simbolična i puna alegorijskih referenci. Platno je uslovno podeljeno
na dva dela koji su međusobno suprotstavljeni veličinom, brojem znakova i čak bojom.

Smrt je strašna i zastrašujuća, ali ona je u manjini, tanka i slaba, ne može prevladati životom
punim zdravlja. Unatoč neizbežnosti dolaska Smrti, ona nikada neće osvojiti uvek preporođeni život. Ovaj motiv na Klimtovoj slici čak je naglašen brojem figura.

Smrt, željno gledajući manifestaciju Života, usamljena je i nesrećna, čak i boje njene odeće naglašavaju njenu sumornu suštinu - prljavo plave, ljubičaste i crne tonove, „ukrašene“ brojnim grobnim križevima. Njena je sudbina oduzeti radost, odvesti sve u nizu - od izgnječene, umorne starice, snažnih i jakih ljubavnika, mladih djevojaka i sretnih majki, do zdravih bucmastih beba.

https://hr.iatalvoyage.com/2152-painting-by-gustav-klimt

To je suština.
Tako je Klimt predstavio Život i smrt

Neprilagođena

Leptirica
Moderator
Poruka
78.930
Davide De Agostini

009_Davide-De-Agostini (1).jpg

Senke su one koje gledaju sa De Agostinijevih slika:
senke muškaraca, žena i dece koji žive i posmatraju svet iz druge dimenzije;
tjeskobna prisustva suspendovana pored samrtnih kreveta;
oči bez dna u začaranoj rumenoj deci,
fascinantne i lepe žene kože boje meseca i vrlo tamnih očiju ,
obučenih u crninu noći i krvavo grimizno....

031_Davide-De-Agostini_Gatti.jpg

Poruka je automatski spojena:

“Smrt je ništa, brate, život je ono što je teško.”​

Čarls Bukovski

Poli46

Legenda
Moderator
Poruka
71.625
1513-Knight-Death-and-the-Devil Direr.jpg

1513-Knight Death and the Devil- Direr-Vitez,Smrt i Đavo

Gravira Vitez, Smrt i Đavo (1513) prikazuje oklopljenog konjanika koji prolazi pored dveju aveti, naizgled putujući ka udaljenom gradu u pozadini. Prisustvo Smrti i Đavola, ne potresa konjanika; njegovo koplje i mač nisu u stanju pripravnosti, pogled je uperen napred, što ostavlja utisak odlučnosti, hrabrosti, usredsređenosti.

https://vidovdan.org/aktuelno/vesna-i-aleksandar-gajic-vitez-smrt-i-djavo-direr

Ovako je Direr predstavio ovu temu..da li je sebe video u hrabrom vitezu?

Neprilagođena

Leptirica
Moderator
Poruka
78.930
https://www.medjugorje-info.com/zan...u-uredena-je-kostima-4000-kapucina-franjevaca

Čitav jedan zid kripte u Crkvi Santa Marija dela Končecione u Rimu, u kojoj počivaju tela mumificiranih monaha, "ukrašen" je, u 17. veku, kostima umrlih kaluđera: lobanje služe kao friz u nišama na zidovima, rebra, zbog svoje zakrivljenosti, ojačavaju svod, dok kičmeni pršljenovi iscrtavaju obrise dekorativnih kartuša.

13860-58c207a3e7_L.jpg

Morbidno?

Na svodu pomenute kripte dominira alegorija smrti, skelet opremljen kosom i peščanim satom, a sve to sačinjeno od "prirodnih" materijala: najsitnijih komadića kostiju, naravno. Barokna znamenja smrtnosti – skeleti, alegorije vremena, lobanje, krilati peščani satovi, krstovi, tabernakli – nisu izrađeni od uobičajenih materijala kao što su mermer, kamen, bronza, drvo ili gips, već upravo od ljudskih kostiju.

Kripte crkve Santa Maria della Concezione u Rimu napravljene su da budu vječan podsjetnik na neizbježnost smrti.
Godine 1631., kada je izgradnja crkve završena, kardinal Antonio Barberini naredio je da se ostatci kapucina franjevaca
koji su pokopani u kosturnici obližnjeg groblja premjeste u novu crkvu tako da svi kapucini franjevci “budu na istom mjestu”.

kapucinska-kripta-rim-3.jpg

No, franjevci nisu htjeli ostatke spremiti u relikvijar ili na groblje, već su ih odlučili upotrijebiti za stvaranje složenih baroknih ukrasa.
Izgradili su šest malih soba ukrašenih kostima 4000 kapucina franjevaca koji su preminuli između 1528. i 1870. godine,
a neke od soba dobile su imena po vrstama kostiju, primjerice “Kripta lubanja” ili “Kripta zdjelica”.
Razlog ovog neobičnog prikaza ljudskih kostiju još uvijek nije jasan iako ga mjesna kongregacija kapucina franjevaca pripisuje svojim precima koji su željeli podsjetnik na nepredvidljivost smrti koja nas u svakom trenutku može snaći.
Sobe u kojima su također smještene i mumije kapucina franjevaca obučenih u čuveni smeđi habit s kapuljačom služile su i kao mjesta za molitvu i kontemplaciju.

kapucinska-kripta-rim-2.jpg

Jedna rečenica koja je uklesana u ploču u jednoj od kripti potvrđuje objašnjenje kapucina. Na ploči piše:

“Što ste vi sada, nekad smo bili mi, što smo mi sada, vi ćete postati.”

Indigo3

Poznat
Poruka
7.824
“Što ste vi sada, nekad smo bili mi, što smo mi sada, vi ćete postati.”
:aha:
Moj doprinos temi će biti samo tekstualan jer ne bih tragala za boljom slikom pored ovih vaših veličanstvenih prizora.

Retko sam se bavila temama smrti, ali simboli koji se direktno povezuju sa njom su nezaobilazno ljudski skeleti ili kao na ovim slikama, lobanje, i oni su mi dugo bili fascinantni, tj. tražila sam razlog uvreženog straha od njih.

Nedavno sam naišla na termin ''sablasna dolina'' (the uncanny valley), što je svojevrsna, vrlo ubedljiva hipoteza/teorija o detektovanju čudnih humanoidnih oblika sa čime se povezuju i neki drugi strahovi kao od klovnova, lutaka, robota itd.,
a po istom postupku objašnjava efektnost izobličenih junaka iz horor filmova,
ali je tim pre logično da se oseća nelagodnost (ako ne i sam strah) pri posmatranju ljudskog kostura jer je jednom bio čovek, i plus zadržao mnoge epitete svog prvobitnog izgleda i neprikosnoveno sugeriše na smrt i sve ono posle nje.
Da ima nečega u toj ''sablasnoj dolini'', potvrđuje činjenica da se ne osećamo isto kada vidimo skelet životinje kao kad vidimo ljudski.

Prihvatali ili ne, nikom nije baš svejedno pri pomisli da će jednom biti pod zemljom, izložen propadanju i izjedanju dok god postoji makar i mali fizički trag da je bio ovde, pun života i duha.

Poli46

Legenda
Moderator
Poruka
71.625
U životu postoji večno pitanje..Kako živeti i kako umreti..
ovo pitanje provlači se kroz umetnost kroz vekove.
Biti svestan svoje smrtnosti..u svakom trenutku ovog
zemaljskog života. Šta ostaje posle nas? Da li samo
prah..ili ima još nešto.
Pogled na to kako su umetnici prikazali svoja razmišljanja
o sopstvenoj smrtnosti..
DP323414 Salvator rosa self.jpg

Salvator Rosa- Self-portrait and Death

Poli46

Legenda
Moderator
Poruka
71.625
Vreme koje je prolazilo i svi umetnički tokovi posvetili su se davanju drugih značenja
ružnoći i zlu. Postoje umetnička dela čija je jedina svrha da uznemire publiku.
Već neko vreme strah u umetnosti dobija više društveni ton a ne religiozni, kao što je
bio u prošlosti. Više ne vidimo natprirodna bića koja objašnjavaju kazne koje Bog može
da nam dodeli. Sada se suočavamo sa figurama koje oličavaju našu stvarnost: oružanim
sukobima, traumama iz detinjstva umetnika, ljudskim propadanjem i drugim užasima.
macabre-artworks-gericaut-w636-h600.jpg

Teodor Žeriko

https://culturacolectiva.com/art/macabre-art

FDDD

Domaćin
Poruka
3.934
Izvini nisam to htela..ali ipak me zanima kako ti gledaš na ovo pitanje.
Imaš li neko svoje mišljenje ili sve prihvataš kako jeste.
I da li si okupiran ovim razmišljanjem?
šalio sam se, baš ja nisam previše uplašen činjenicom da ću jednom umreti (možda i sutra, ko zna). više me je zapravo strah od bola koje bi to nanelo meni bliskim ljudima.
ko je bio u ratu zna da se pomiriš sa time da se nećeš živ vratiti i za mene je bilo iznenadjenje kad sam stigao kući. odatle možda dolazi moja opuštenost i skoro ravnodušnost.

FDDD

Domaćin
Poruka
3.934
Pogledajte prilog 1084843
1513-Knight Death and the Devil- Direr-Vitez,Smrt i Đavo

Gravira Vitez, Smrt i Đavo (1513) prikazuje oklopljenog konjanika koji prolazi pored dveju aveti, naizgled putujući ka udaljenom gradu u pozadini. Prisustvo Smrti i Đavola, ne potresa konjanika; njegovo koplje i mač nisu u stanju pripravnosti, pogled je uperen napred, što ostavlja utisak odlučnosti, hrabrosti, usredsređenosti.

https://vidovdan.org/aktuelno/vesna-i-aleksandar-gajic-vitez-smrt-i-djavo-direr

Ovako je Direr predstavio ovu temu..da li je sebe video u hrabrom vitezu?
da, to je odbrana, bojim se da ne poginem ali smrti ću pokazati da je se ne plašim.

Poli46

Legenda
Moderator
Poruka
71.625
danse_macabrebernt_notke_-e1477246104907.jpg

Danse macabre-Bernt Notke

Tema Plesa smrti je česta u umetnosti i književnosti kasnog srednjeg veka, gde funkcioniše kao memento mori, opomena da svi moraju umreti. Pred licem smrti svi su jednaki. Skeletna figura
Smrti pleše sa smrtnicima, hijerarhijski raspoređena tako da počinje sa papama i carevima, a završava se sa seljacima, budalama ili bebama. Figure su praćene krilnim bendom na donjonemačkom jeziku, dijalogom u stihovima između Smrti i drugih likova.
1920px-Bernt_Notke_Danse_Macabre.jpg

Bernt Notke-Danse Macabre 15th century

https://en.wikipedia.org/wiki/Danse_Macabre_(Notke)
Poruka je automatski spojena:

da, to je odbrana, bojim se da ne poginem ali smrti ću pokazati da je se ne plašim.
Tzv. ohrabrivanje samog sebe. To je to.

Indigo3

Poznat
Poruka
7.824
Smrt pleše sa smrtnicima, hijerarhijski raspoređena tako da počinje sa papama i carevima, a završava se sa seljacima, budalama ili bebama. Figure su praćene krilnim bendom na donjonemačkom jeziku, dijalogom u stihovima između Smrti i drugih likova.
Smrt ne bira, ona je, ako je personifikujemo, otelotvorenje te jednakosti među ljudima.
Za života se po svemu razlikujemo, teško nam pada da se poredimo i konstantno hoćemo da naglasimo da smo drugačiji...
A, eto, smrt na te razlike gleda sa smeškom kao što bi roditelj na bezvezne ideje sitne dece, i tako unosi neku dinamiku u svoj posao.
Smrt znači isto caru i slugi.
Nijedan život toj smrti nije ni mali, ni veliki. Život je život.
A smrt... pa, da joj ne naturamo lobanje i koske, gnjilo i odvratno, strašno i ružno, možda ne bi bila tako teška.
Na kraju krajeva, umreti se jednom mora, a da ne spominjem neke tradicije po kojima smo već umrli mnogo puta. :zper:

Poli46

Legenda
Moderator
Poruka
71.625
Smrt ne bira, ona je, ako je personifikujemo, otelotvorenje te jednakosti među ljudima.
Za života se po svemu razlikujemo, teško nam pada da se poredimo i konstantno hoćemo da naglasimo da smo drugačiji...
A, eto, smrt na te razlike gleda sa smeškom kao što bi roditelj na bezvezne ideje sitne dece, i tako unosi neku dinamiku u svoj posao.
Smrt znači isto caru i slugi.
Nijedan život toj smrti nije ni mali, ni veliki. Život je život.
A smrt... pa, da joj ne naturamo lobanje i koske, gnjilo i odvratno, strašno i ružno, možda ne bi bila tako teška.
Na kraju krajeva, umreti se jednom mora, a da ne spominjem neke tradicije po kojima smo već umrli mnogo puta. :zper:
Možda jesmo umirali i rađali se ponovo..verujem da tu ima nešto.
Samo niko ne može da to posvedoči,jer nam nije dato da se sećamo.
Ali ipak i u smrti se razlikujemo..neko samo zaspi,a neko se teško razdvaja sa dušom.
E tog razdvajanja sa dušom plaše se svi smrtnici.
Zato su vekovima pripisivali bogovima besmrtnost..i zavideli im na tome u isto vreme :D

Indigo3

Poznat
Poruka
7.824
Možda jesmo umirali i rađali se ponovo..verujem da tu ima nešto.
Samo niko ne može da to posvedoči,jer nam nije dato da se sećamo.
Ali ipak i u smrti se razlikujemo..neko samo zaspi,a neko se teško razdvaja sa dušom.
E tog razdvajanja sa dušom plaše se svi smrtnici.
Zato su vekovima pripisivali bogovima besmrtnost..i zavideli im na tome u isto vreme :D
To mi je malo prevaziđeno, čitam nešto što bih možda od srca mislila pre neku godinu, ali nije tako.

VanderGraaf

Zainteresovan član
Poruka
112
X Files "Memento Mori"

"For the first time I feel time like a heartbeat. The seconds pumping in my breast like a reckoning. The ruminous mysteries that once seemed so distant and unreal threatening clarity in the presence of a truth entertained not in youth, but only in it's passage.' I feel these words as if their meaning were weight being lifted from me, knowing that you will read them and share my burden as I have come to trust no other. That you should know my heart, look into it, finding there the memory and experience 'that belong to you, that are you, is a comfort to me now as I feel the tethers loose and the prospects darken for a continuance of a journey that began not so long ago, and which began again with a faith shaken and strengthened by your convictions. If not for which I might never have been so strong now as I cross to face you and look at you incomplete, hoping that you will forgive me for not making the rest of the journey with you."

Poli46

Legenda
Moderator
Poruka
71.625
X Files "Memento Mori"

"For the first time I feel time like a heartbeat. The seconds pumping in my breast like a reckoning. The ruminous mysteries that once seemed so distant and unreal threatening clarity in the presence of a truth entertained not in youth, but only in it's passage.' I feel these words as if their meaning were weight being lifted from me, knowing that you will read them and share my burden as I have come to trust no other. That you should know my heart, look into it, finding there the memory and experience 'that belong to you, that are you, is a comfort to me now as I feel the tethers loose and the prospects darken for a continuance of a journey that began not so long ago, and which began again with a faith shaken and strengthened by your convictions. If not for which I might never have been so strong now as I cross to face you and look at you incomplete, hoping that you will forgive me for not making the rest of the journey with you."

Da prevedem ovo..

„Prvi put osećam vreme kao otkucaj srca. Sekunde koje mi pumpaju u grudima kao obračun. Rukopisne misterije koje su se nekada činile tako dalekom i nestvarno pretećom jasnoćom u prisustvu istine zabavljale su se ne u mladosti, već samo u njenom prolazu. .' Osećam ove reči kao da su mi njihov smisao skidali sa mene, znajući da ćeš ih pročitati i podeliti moje breme kao što nisam verovao nikome drugom. Da poznaješ moje srce, zagledaš se u njega, pronalazeći tu uspomenu i iskustvo 'koje pripada tebi, to si ti, je uteha za mene sada dok osećam da su okovi labavi i izgledi zamračuju za nastavak putovanja koje je započelo ne tako davno i koje je ponovo počelo sa potresanom i ojačanom verom po vašim ubeđenjima. Da ne zbog čega možda nikada ne bih bio tako jak sada dok prelazim da se suočim sa vama i gledam vas nepotpuno, nadajući se da ćete mi oprostiti što nisam prošao ostatak puta s vama."

Hvala..

Neprilagođena

Leptirica
Moderator
Poruka
78.930
Selfportrait With Skull 1660
Michael Sweerts

Na ovom autoportretu, flamanski umetnik Majkl Svirts
gleda u posmatrača preko ramena, što je dinamična poza
koja je konotirala umetnikovu kreativnu vitalnost.
Drsko zabijajući prst u lobanju, čini se da otvoreno ismejava smrtnost.
Ovo je jedan od brojnih provokativnih autoportreta na kojima
Svirts komentariše moć umetnosti.
Michael_Sweerts_-_self_portrait_with_a_skull_c.1660.jpg

Mnogi umetnici su slikali autoportrete sa ljudskim lobanjama
Prikazujući na taj način smrtnost kao nešto čega se ne treba bojati ,
ali čega treba biti svestan.i to prihvatiti kao neminovnost.
.Jedan od njih je i

Luigi Russolo
Selfportrait With Skull 1909

Luigi_Russolo_self-portrait-with-skulls-1909.jpg

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.