Quantcast

MEGATREND - POMODARSTVO ILI PRAVI KVALITET ??

• Začetnik teme anabella.
  • Datum pokretanja

Lost_BG

Početnik
Poruka
10
Istvan_87, primetio sam da mnogo preterujes sa svojim, izvini ali DEBILNIM primerima...
Kazes da poznajes nekoga ko studira prava i ne zna sta su akcije, a sad kazes i da znas nekoga ko studira ekonomiju a ne zna sta je BERZA???!!! Ok, da slazes malo, ali toliko??? Ja ti garantujem da 90 % studenata bilo kog fakulteta zna sta znace ova dva pojma!!! Koristi bar adekvatne argumente a svoje tvrdnje. A eto kad si pomenuo oblast akcionarstva, citao sam knjigu iz koje se uci na Megatrendu, uce se samo najosnovnije stvari, ispit se sprema jako brzo...cak se ne pominju ni indeksi, ni strategije poslovanja na berzi...nista od toga, pa ti sad razmisli da li je PRAKTICNIJE da ni ne znas da neke stvari postoje u odredjenoj oblasti a kamoli da ih sutra primenis...I ajde ako hoces odgovori na sledece pitanje:
Preciziraj koje su to stvari koje neko sa privatnog fakulteta zna bolje da uradi? ajde imenuj konkretan posao, ili konkretnu stvar, sta god, eto, ako znate bolje da radite u praksi, reci mi na sta tacno mislis. Sta ti npr znas dobro da radis?

Istvan_87

Početnik
Poruka
14
Da li su primeri po tvojoj proceni debilni ili ne, to zaista nije moj problem, samo iznosim relevantne činjenice. Obe osobe koje sam naveo jesu studentkinje BU, i nažalost kroz jedan indirektan način postavljanja pitanja koji sam sproveo u nameri da vidim da li zaista postoji ta blistava inteligencija koja može da pamti gomilu nebitnih činjenica, a da se pritom velikom brzinom seti i da objašnjenje konkretne činjenice (pojma) - dobio sam odgovor koji ni približno nije označavao ono što je trebao da označi - jednostavan opis datog termina. Ali dobro, primećujem da te je ova tema identifikovala, izvini! Konkretan primer: Svršeni studenti FPS-a u izuzetno bržem vremenskom intervalu uspevaju da se adaptiraju zahtevima direktora i korisnika bankarskih usluga u mnogim bankama, dok studenti ostalih, neprivatnih univerziteta imaju određenjih problema, tipa: "Znate ja to nisam učila, morate mi pomoći, kako se to radi". Do skoro studenti Ekonomskog fakulteta u BG (za njega znam) nisu imali adekvatne obuke na računaru za pružanje raznih usluga koje se od njih očekuju. Studenti FAKULTETA ZA KULTURU I MEDIJE, smer novinarstvo, od prve godine studiranja imaju mogućnost da rade kao novinari u TV METROPOLIS - naravno ne svi, već oni koji to zasluže i opravdaju svojim radom. Studenti pomenutog fakulteta, smer za, čini mi se film ili nešto sl. (ne znam tačan naziv smera) počinju već u trećoj godini da rade kao "kvalifikovano filmsko osoblje". Studenti GEOEKONOMSKOG FAKULTA imaju mogućnost da deo studija završe u regionu čiju su ekonomiju izabrali da studiraju i samim tim oni imaju jedno iskustvo više od onih studenata koji tu mogućnost nisu imali. Postoji još bezbroj primera o kojima ja nemam vremena, a ni potrebe da ovde pričam, nego koga nešto interesuje, neka ode u info centar MTU pa neka sam pita. Nisam imao nameru nikoga da uvredim, takođe ne želim nikoga ponaosob da prozivam, ali ne dozvoljavam da pljujete po MTU, a garantujem da 90% Vas nije ni bilo na nekom od predavanja koja se održavaju na pomenutoj instituciji. Sigurno da postoje studenti i MTU koji neće znati neke konkretne pojmove, ali naprosto ti pojedinci nisu ogledalo celog fakulteta, pa šire posmatrano i celog univerziteta - što isto može značiti i za BU. Jer: "Jedan cvet ne čini celu baštu"! Tako da, ne znam zašto je potrebno govoriti na ovu temu toliko opširno, ako Vas mi, mi sa privatnih fakulteta toliko nerviramo, pa zašto onda posećujete ovakve stranice i zašto uopšte gubite vrema objašnjavajući koliko smo mi bezvredni i glupi, a pritom ističući koliko ste Vi inteligentni i svemogući. Postoje i drugi vidovi trošenja slobodnog vremena. Nemojte misliti da se osećamo diskriminiranim. Naprotiv, svaka rasprava znači da osećate potrebu iskazivanja svoje superiornosti, a zašto?

Lost_BG

Početnik
Poruka
10
istvan87, kazes: dok studenti ostalih, neprivatnih univerziteta imaju određenjih problema, tipa: "Znate ja to nisam učila, morate mi pomoći, kako se to radi"
Nisi mi odgovorio na pitanje...evo mene veoma interesuje, dakle, koji su to poslovi koje ljudi sa Megatrenda zanju da rade bolje? Koji se programi uce (kad vec pominjes racunare)? konkretno mislim na usmerenja za menadzment, bankarstvo... interesuje me konkretno, bez okolisanja? Na kom si ti fakultetu/smeru, da bi znao sta da te pitam nadalje... Nemoj ovo shvatati kao uvredu, cisto me interesuje... a sto se tice predavanja, jesam bio na Megatrendu sa drustvom, bio sam i na nekim ispitima...

Panic2

Početnik
Poruka
1
Mislim da je dobro da Srbija ima što više univerziteta i fakulteta. Privatni unuverziteti su veoma poželjni jer što više konkurencije to bolje. Vremenom će isplivati oni najbolji i najkvalitetniji. A priča da su državni unuverziteti bolji od privatnih i obrnuto je smešna. To sve zavisi od slučaja do slučaja.

A kad jednog dana diplomirate i dobijete taj papir koji potvrđuje vaše obrazovanje u određenoj struci, to zapravo predstavlja tek početak. Tek onda se od vas očekuje da zapnete, da učite, da stičete iskustvo, da se usavršavate da bi jednog dana postali dobar i cenjen stručnjak u svojoj struci.

A koja su moja iskustva. Studirao sam na državnom fakultetu ali ga nisam završio. Prebacio sam se na višu školu i nju završio. A nešto kasnije upisao FPS na Megatrendu i pri kraju sam. Evo koja su moja zapažanja: Državni fakultet daje veoma dobar nivo znanja, ali nažalost dobar deo studijskih programa pokrivaju gradivo koje neprati savremene tendencije u struci, druga bitna stvar je nedovoljan fond praktične nastave, a i samo gradivo je više okrenuto teoriji, i trećiproblem je odnos profesora prema strudentima koji me često podseća na sličan odnos koji je vladao u 19 veku.
S druge strane eto baš megatrend se izdvojio kao veoma zanimljiv univerzitet i meni se čini da polako se stvara i dosta dobar kriterijum ocenjivanja, ali ima i on određenih manjkavosti i slabosti. Slično kao i na državnim fakultetima i ovde studentska služba očajno radi, gradivo je previše okrenuto praksi, pa su i udžbenici na taj način pisani. Velika je razlika ako se polaže ceo ispit ili preko kolokvijuma, jer se često ti kolokvijumi pretvaraju u testove u kojima se zaokružuju odgovori ili dopunjiju rečenice. Pa se može desiti da prođeš ispit za koji treba da se nauči knjiga od 300 strana prelistavši skripte koje imaju par desetina strana a koje su sasvim dovoljne za kolokvijume.

Ali zanimljivo je da studenti se trude da prepišu podjednako i na državnim i na privatnim fakultetima. Valjda to oslikava stanje društva u kojem se trenutno nalazimo.
I na kraju bi rekao da bez obzira gde studirate najviše od vas zavisi koliko će te znanja poneti sa sobom. Ponekad i to znači. Meni se desilo da dobijem posao u struci i da me odaberu pored još tri kandidata (najuži izbor) koji su imali završene fakultete (ja sam završio višu školu) ali konkurs nije bio namešten a poslodavac je tražio nekoga ko meže da mu reši neke konkretne probleme u preduzeću.
A sa druge strane ako je konkurs namešten tako je svejedno koji ste fakultet završili.

I pošto je ovo ipak priča o megatrendu moram da istaknem da su neki moji prijatelji koji su stekli na njemu diplome našli odlične poslove. Isto tako moji prijatelji koji su stekli diplome na državnim fakultetima isto imaju dobre poslove. Kažem vam ljudi da nema pravila.

Savetovao bih svakog da bira fakultet prema svojim afinitetima. Ako neko želi da studira elektrotehniku, mašinstvo, saobraćaj ili medicinu svakako je prvi izbor beogradski univerzitet, ali recimo ako su upitanju menadžment i organizacione nauke lično bi otišao na megatrend (doduše mene je privukla činjenica da posle njega mogu da upišem specijalizaciju na FON-u).

Gost2355

Početnik
Poruka
1
Vau. Ovo je tako dobro. Napravio sam nalog samo da bih ovo mogao da podelim sa vama :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Citam sve ovo vec pola sata ( ocigledno mi je mnoooogooo dosadno), i zapanjen sam. MEGATREND VS BU ;) Koliko sam ja uspeo da shvatim, ljudi bas ne gotive taj megatrend ( mozda zbog imena :) ) Ali ni ovi "privatnici" nisu losi... A cisto sumnjam, ili nisam primetio, da ima onih koji su bili na oba fakulteta kao aktivni studenti. Sve se nekako svede na subjektivnost i rekla kazala. Mada ne kazem da su postovi bezvredni, nasuprot, ima zanimljivih razmisljanja. Ali mislim da je situacija vise siva, nego crno bela kao sto je predstavljaju pojedinci.
Da, i Lost_BG, mislim da si u pravu. Da sam neko sa MTU, bilo bi me sramota sto mi je neko sa tako slabom retorikom i sa jos slabijom logikom kolega. Prosto ti dodje da zakljucis ( neosnovano ) da su svi takvi... :think:

Enlightened

Obećava
Poruka
77
Pre nego sto bilo sta kazes ili formiras svoje misljenje potrebno je da znas osnovne stvari o onome o cemu pricas. Ljude ne nazivaj kretenima dok se licno ne uveris da je bilo ko zaista takav. Ako hoces da ljudi ozbiljno shvate tvoje savete nemoj da oni budu prepuni predrasuda i rekla-kazala prica.
QUOTE]

Bravo!!! :ok:
Ja uopste i ne mogu da verujem da neko ko ide na studije moze na onakav nacin da komunicira i onako da se izrazava. Ja ne volim Megatrend, ali ipak onaj njegov post ne doprinosi nista dobro u obrazovanju slike o osobama koje ide na drzavni faks.

suza22

Zainteresovan član
Poruka
268
segamegaultragigagrandtrend je jedan super-market u kojem se prodaju diplome! Ovo je najjednostavnije objasnjenje. Ko prihvati to, ok, a ko ne prihvati, taj leci svoje frustracije na drugima ( vidim i na forumu ).

Zanima me da li uopšte znaš kako je Megatrend dobio baš to ime?

Mislim da svaki fakultet, bilo ptivatnog, bilo državnog univerziteta nudi podjednake mogućnosti dok od svakog inidividulaca zavisi da li će i koliko će iskoristiti te mogućnosti. Navela bih kao primer jednog prijatelja koji je posle Megatrenda primljen na master studije na Berkliju.

123456789

Ističe se
Poruka
2.125
Zanima me da li uopšte znaš kako je Megatrend dobio baš to ime?

Mislim da svaki fakultet, bilo ptivatnog, bilo državnog univerziteta nudi podjednake mogućnosti dok od svakog inidividulaca zavisi da li će i koliko će iskoristiti te mogućnosti. Navela bih kao primer jednog prijatelja koji je posle Megatrenda primljen na master studije na Berkliju.

:D pa naravno ko ima lovu moze da da plati i da se usavrsava u inostranstvu sto i jeste pametnije, a moze i u fazonu prestiza da svaka budala koja ima malo vise para proserava se i glumi bil gejtsa ..

Inace sve se svodi na isto, ucis gluposti na drzavnom koje su na zapadu izbacene pre tri decenije :S i budes u situaciji da nemozes nigde da se zaposlis ili jos gore zavrsavas ga do 30 godine :S, odes na megatrend da ispunis sebi zelju u fazonu ja sam student i ako si obican covek mnogo se tesko zaposlis..

crveni oblak

Elita
Poruka
19.095
Zanimaju me vasa misljenja o MEGATRENDU kao instituciji?

Ne verujem da je na svim ovim stranama neko pohvalio Megatrend, a da sam nije student ili predavac na istom ili su mu bar deca studenti tog smesnog fakulteta. Ja znam puno osoba koje ne znaju dve da sastave, a imaju zvanje steceno na tom "fakultetu" tako da sam na osnovu njih oformila misljenje o njemu kao o najvecoj pomodarskoj gluposti.
Ko zheli nauku, taj studira na drzavnim fakultetima i to je to.:rtfm: Ko tvrdi suprotno, neka proba da se prebaci fakultet sa Megatrenda na drzhavni pa nek proba da dokaze bar sebi da je to isto. Verujem da bi takav ili puko na prvoj godini ili bi morao dobro da zapne da zavrsi pravi faks. A svakako bi u oba slucaja priznao da je Megatrend smejurija.

123456789

Ističe se
Poruka
2.125
Ne verujem da je na svim ovim stranama neko pohvalio Megatrend, a da sam nije student ili predavac na istom ili su mu bar deca studenti tog smesnog fakulteta. Ja znam puno osoba koje ne znaju dve da sastave, a imaju zvanje steceno na tom "fakultetu" tako da sam na osnovu njih oformila misljenje o njemu kao o najvecoj pomodarskoj gluposti.
Ko zheli nauku, taj studira na drzavnim fakultetima i to je to.:rtfm: Ko tvrdi suprotno, neka proba da se prebaci fakultet sa Megatrenda na drzhavni pa nek proba da dokaze bar sebi da je to isto. Verujem da bi takav ili puko na prvoj godini ili bi morao dobro da zapne da zavrsi pravi faks. A svakako bi u oba slucaja priznao da je Megatrend smejurija.

Definitivno nisam neko ko podrzava megatrend, ali nas drzavni fakultet je toliko sr*nje da to retko gde moze da se vidi :D zaostaje jedno 30 godina za prosecnim zapadnim fakultetima...Ovde jedan pravnik ide 4 godine i uci gluposti a posle toga ne bi znao da zapocne ni jednu najprostiju parnicu zato sto se apsolutno nista prakticno ne uci.

crveni oblak

Elita
Poruka
19.095
Definitivno nisam neko ko podrzava megatrend, ali nas drzavni fakultet je toliko sr*nje da to retko gde moze da se vidi :D zaostaje jedno 30 godina za prosecnim zapadnim fakultetima...Ovde jedan pravnik ide 4 godine i uci gluposti a posle toga ne bi znao da zapocne ni jednu najprostiju parnicu zato sto se apsolutno nista prakticno ne uci.

To je tachno, ali kad se jednom udje u shtos sa bilo kojim poslom posle NASHIH fakulteta, ispostavi se da na njima dobijamo izuzetno shiroko i duboko znanje iz date oblasti (pod uslovom da se stvarno studira, a ne da se samo streba profesorski udzbenik po direktivi) za razliku od zapadnjaka koji svoje znanje proshire samo u dubinu, ali nikada u shirinu i moraju da se usko struchno opredeljuju za odredjena zanimanja. Npr. kod nas na Anglistici dobijamo kvalitetnog lingvistu, a kod njih Shekspirologa, Metodichara, Fonetichara (?)... koji se jako slabo razumeju u ostale grane lingvistike.
Npr. na poslediplomskim studijama nam je predavao nekakav vrhunski poznavalac sintakse koji nije znao da fonetski predstavi neke rechi na svom maternjem jeziku sto je po meni smesno za nekog ko se naziva strucnjakom za bilo koji aspekt jezika...ili recimo, ovaj moj stav potvrdjuje i primer moje koleginice koja je u toku bombardovanja odleprsala za London i prebacila svoje studije na njihov univerzitet tako sto je, umesto cele nase cetvrte godina faksa, trebalo da polozi samo neka tamo dva ispita i da bude direktno na magistarskim studijama, a cak su joj se tri ispita priznala kao vishak u odnosu na njihovo redovno studiranje.

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.