MEDITACIJA

Алjона:
freewill:
Алjона:
Kissko:
Aljona, ako se ne varam, popovi kažu meditaciji kontemplacija. Inače ne znam, da li samo kažu ili je i izvode... 8)

Хехеј :D ти си се вратио :D
У Православљу мидитација не постоје :)
:idea: Postoje-postoje itekako postoje, raspitaj se malo pa ces videti. :wink:
Pozdrav!

Стварно, Слобо :) :?: Ок специално за ову гносеолигију ја ћу доћи у неки манастир у Москви и ћу питати тамо... :)

Велики поздрав!

Ево, одговорам сада.
Стварно, рећ "медитација" у Православљју не постоје (није постојало и неће постојати). Ту постоје "молитва".

Велики поздрав!

Алjона:
Алjона:
freewill:
Алjона:
Kissko:
Aljona, ako se ne varam, popovi kažu meditaciji kontemplacija. Inače ne znam, da li samo kažu ili je i izvode... 8)

Pozdrav!

Стварно, Слобо :) :?: Ок специално за ову гносеолигију ја ћу доћи у неки манастир у Москви и ћу питати тамо... :) Jesi li pitala u nekom manastiru u Moskvi.Prvo se malo raspitaj o tome pa onda pishi.

Велики поздрав!

Ево, одговорам сада.
Стварно, рећ "медитација" у Православљју не постоје (није постојало и неће постојати). Ту постоје "молитва".

Велики поздрав!

Алjона:
Алjона:
freewill:
Алjона:
Kissko:

Pozdrav!

Стварно, Слобо :) :?: Ок специално за ову гносеолигију ја ћу доћи у неки манастир у Москви и ћу питати тамо... :)

Велики поздрав!

Ево, одговорам сада.

Велики поздрав!
JESILI ISHLA U NEKI MANASTIR DA SE RASPITASH MALO OKO MEDITIRANJA.AKO NISI ONDA NEMOJ DA PISHESH O NECHEMU SHTO NIJE TACHNO.NIJE DA NE CENIM TVOJE MISHLJENJE,SAMO ZNAM DA NISI U PRAVU. :lol:

Алjона:
Драги моји, ко се бави духовнима стварима типа "медитација".
Молим, помислимо следуће...
...ако ви очете имати здравље стога медитацији кажите онда одакле је она и КО даје вама њју из медитацији?
Ми - хришћане молимо се Богу и Он даје нама за наши молитве здравље.
Какав је извор здравља из медитацији? Ту није све тако једнонаставно типа ок, ок медитација - и ти си потпуно здрав. Не.
У главном да би ваша ДУША не била као плата за то времено здравље, које ви ћете имати...стога ако оно није од Бога (а оно наравно није од Бога а ако то је тако значи оно је од...) онда бића, која су даровали вама оно, ускоро кажу: "Треба се...хм...платити...". А шта ви имати вредног осим својој души...

Велики поздрав свима!
SVAKI CHOVEK JE SAM KROJACH SVOJE SUDBINE.

Anonymous:
Алjона:
Алjона:
freewill:
Алjона:
Kissko:

Pozdrav!

Велики поздрав!

Ево, одговорам сада.

Велики поздрав!
JESILI ISHLA U NEKI MANASTIR DA SE RASPITASH MALO OKO MEDITIRANJA.AKO NISI ONDA NEMOJ DA PISHESH O NECHEMU SHTO NIJE TACHNO.NIJE DA NE CENIM TVOJE MISHLJENJE,SAMO ZNAM DA NISI U PRAVU. :lol:

То је био манастир Светог кнеза Даниила Московског у Москви. Питала сам мога духовног оца игумана Киприана.

Све најбоље.

Шта се тиће Православља и медитацији...

Да ли су Св. Стефан (Немања), Св. Сава, Св. мати Параскева Петка, Св. Јелена Српска, Св. Василије Острошки, Св. Николај (Велемировић), прп. Јустин (Поповић), Св. Прохор (Пћински), Св. Антониј Велики, Свв. Варсонуфиј и Јован, Св. Григориј Палама, Св. Даниил Столпник, Св. оци св. гори Атонској, Св. Серафим Саровски и други свети говорили о медитацији?
Да ли сте ви икад видели барем само једну Православну књигу где било би написано о технике медитацији?
Да ли сте ви икад видели свету икону са светим човеком и мантром?
Да ли сте ви икад чули да би у храму певали "оммммммм" и др. певања за медитацију?
Да ли смо ми уопште заборавили да чему нас учили свети оци? Да ли су они учили медитировати? - Не, они су учили молити се са смирењем, покајањем и љубављу!

Срдачни поздрав свима!

Anonymous:
SVAKI CHOVEK JE SAM KROJACH SVOJE SUDBINE.

У праву си! Баш тако!
Питање је тако да ли ми знамо да како најбоље њју створити ако ми понекад не знамо да шта уопше очемо у овом животу и шта нам у стварности треба а шта не...

Велики поздрав.

У главном хтела би казати следуће...
Не треба шалити са духовним миром. То је врло озбиљано! Свака наша рећ, свак наш посао име своје значење. То није све тако једнонаставно.
Мали пример...
То су били млади момак и његова цура. Они су се бавили некими духовними стварима типа "астрала" и слично. У крају је била велика трагедија. Овај момак је убио своју цуру а затим је убио сам себе. Кад дошли су људи онда они су нашли такву цедуљу: "Идем у астрал. Узео сам са собом Машу (заборавила сам њено име)".

Још нешто...
Кад ми се молимо онда наша душа, наше срце, наш разум иду према Богу.
Куда они иду кад човек медитирује и какви они су кад се враћају?
Да ли човек, који медитирује, име гарантију да "све је у реду"?
Наша душа је ВЕЛИКА ВРЕДНОСТ и не треба да би тамни бића били његовими владарима.
Ако ми нешто ТАЧНО не знамо онда разумано је да би не радити ово.

Алjона:
Anonymous:
Алjона:
Алjона:
freewill:
Алjона:
Kissko:

Pozdrav!

Велики поздрав!

Ево, одговорам сада.

Велики поздрав!

То је био манастир Светог кнеза Даниила Московског у Москви. Питала сам мога духовног оца игумана Киприана.

Све најбоље.
Dobro,dobro...al`nash pop Kitja ne misli bash tako..Ne,pa daj nam neki dokaz,baci neku rech tog igumana pa da zavrshimo s tom debatom.Dosadno je stalno ponavljati iste stvari. :roll:

Алjона:
Шта се тиће Православља и медитацији...

Да ли су Св. Стефан (Немања), Св. Сава, Св. мати Параскева Петка, Св. Јелена Српска, Св. Василије Острошки, Св. Николај (Велемировић), прп. Јустин (Поповић), Св. Прохор (Пћински), Св. Антониј Велики, Свв. Варсонуфиј и Јован, Св. Григориј Палама, Св. Даниил Столпник, Св. оци св. гори Атонској, Св. Серафим Саровски и други свети говорили о медитацији?
Да ли сте ви икад видели барем само једну Православну књигу где било би написано о технике медитацији?
Да ли сте ви икад видели свету икону са светим човеком и мантром?
Да ли сте ви икад чули да би у храму певали "оммммммм" и др. певања за медитацију?
Да ли смо ми уопште заборавили да чему нас учили свети оци? Да ли су они учили медитировати? - Не, они су учили молити се са смирењем, покајањем и љубављу!

Срдачни поздрав свима!
A SHTA USTVARI PREDSTAVLJA TAJ CHIN MOLITVE NEGO MEDITACIJU?SAMO SE NE USRESREDISH SEBI VETJ BOGU I NE GOVORISH`OOOOOM`NEGO MOLITVU.JA NE ZNAM I CEMU OVA RASPRAVA NA TEMU `MEDITACIJA U BUDIZMU I HRISHTJANSTVU`?MENI MEDITACIJA PUNO POMAZE DA SACHUVAM MIR U SEBI,DA MOJE MISLI NE LUTAJU..NE MOGU JA TO SA VOTKOM DA RESHIM.TAD BI MI MOZAK RADIO 300 NA SAT..I PITALA SAM TE STA JE DUSHA,PO TEBI.DEFINISHI MI.TO MI NIKADA NIJE BILO JASNO. INACHE,HRISHTJANKA SAM.

"makishon"
-A SHTA USTVARI PREDSTAVLJA TAJ CHIN MOLITVE NEGO MEDITACIJU?
- У праву си. У неком смислу медитација и молитва су слични ствари. АЛИ...циљ и метод нису слични.
Будизам говоре да ти ћеш бити Богом (хехе), а Православље говоре да ти ћеш бити са Богом.
- SAMO SE NE USRESREDISH SEBI VETJ BOGU I NE GOVORISH`OOOOOM`NEGO MOLITVU.JA NE ZNAM I CEMU OVA RASPRAVA NA TEMU `MEDITACIJA U BUDIZMU I HRISHTJANSTVU`?MENI MEDITACIJA PUNO POMAZE DA SACHUVAM MIR U SEBI,DA MOJE MISLI NE LUTAJU.
- Да, добро знам о чему говориш.
Па ја такође могу ти казати да после молитве имам и мир, и спокојство.
Али циљ...ти медитирујеш специално да би имати мир и слично, али ја се молим да би...само говорити са Богом (тако једнонаставно), мојим Творцом, да би Он опраштао моји грехи, који сада се мучају ме...а Он даје ми и мир, и спокојство.
Ту постоје нека корист. Човек, који медитирује, говоре: "Дај ми!", а кад ти се молиш ти говориш: "Ако то је Твоја воља, молим, подај ми...".
Медитација, по мом мишљењу, само "Дај, дај, дај" од духовног мира и ништа више.
Човек медитирује стога САМО имати, на пример, здравље и т.д.
Смисао молитве је највише дубоко...ово је разговор са Богом и само она је разговор са Богом.
Циљ нашег живота - бити већ ту на земље са Богом кроз молитву. Ако ми ћемо бити ту са Богом онда ми ћемо бити "тамо" такође са Њом.
- NE MOGU JA TO SA VOTKOM DA RESHIM.TAD BI MI MOZAK RADIO 300 NA SAT..
- Супер :)
-I PITALA SAM TE STA JE DUSHA,PO TEBI.DEFINISHI MI.TO MI NIKADA NIJE BILO JASNO. INACHE,HRISHTJANKA SAM.
- :) Покушам објаснити, срце драго.

а)Човек=(1)дух+(2)душа+(3)тело.
б)Човек је јединство духовног (душа и дух) и телесног (тела) мира.
в)Душа није материална субстанција. Њено дисање је дух или чист од Свјатог или прљав од нечестивог. Мислим, она је, на пример, као мисли, осећања. Ми њих не видим али они постоју.
г) Души су сви различни по карактеру (ти и ја нису слични и имамо само свој живот) али они су једини стога или љубави или мржњи.

Зашто постоје душа? - Ако би она не постојала онда ми би немали мисли, жељму, осећања, онда човек био би само месо.
Мисао је посао САМО човечанској души.
Душа у неком смислу је "сандук за чување" твојих мисли, осећања и т.д. ових духовних ствари.
Душа име квалитет или добар или злој и наш рад је такав да би наша душа СТАЛНО имала добар квалитет.

И тело и душа дужни јести стога да би живети.
Јело за тело је супа, пицца и т.д. (:wink: шта волиш).
"Јело" за душу је мисли -> или добри или рђави.
Ако душа једе добри мисли онда она је једна, ако она једе рђави онда она је сасвим друга.

Молитва на сви 100% је добра мисао, нисам сигурна на медитацију.

:D Ево...је само тако кратко.

Са љубављу.

P.S. Ако нећеш нешто разумети онда драго ми ће бити ако питати ћеш ме.

MAKISHON:
Dobro,dobro...al`nash pop Kitja ne misli bash tako..Ne,pa daj nam neki dokaz,baci neku rech tog igumana pa da zavrshimo s tom debatom.Dosadno je stalno ponavljati iste stvari. :roll:

:D Шта ћеш? Мој духовни отац малопре је телефонирао ми и ми смо дуго време говорили о твом питању.

o.k.dobro,poshtujem tvoje mishljenje..ali se ne slazem sa mnoggim tvojim recenicama.Ne mogu ti sad udarati kontru na svaku rech.Ja tvrdim da sve potiche IZ GLAVE,MOZAK je sestro SVE.I razmishljanje o dushi je individualno,takodje i mishljenje o meditaciji...o svemu.Ne mogu vishe da ti objashnjavam.Imash tu negde na forumu moju adresu,ako zelish ti se javi pa mozemo drobiti do sutra.Ovako samo troshimo sate na net-u.Pozdrav.

Драга Макинтош, опрости аљ сада немам доста време да би одговорити ти. Ја чу да одговарам ускоро...Опрости.

:D Све најбоље! Срећно!

Back