Meditacija za ili protiv?

Jel meditacija kad odem 3 nedelje na more sam, i provedem uglavnom na pustim plazama, sam sa svojim mislima, i vratim se pun pozitivne energije?
Nije. Da je to meditacija svi bi ribolovci, čobani i ostali usamljenici bili
prosvetljeni. Mada jeste korisno, posebno za gradske ljude. Većina to
ne bi mogla ni da podnese.

Meditacija je kada ti je pažnja vezana za jedan objekat, što jednostavniji,
i kada sve što dolazi, slike, zvukovi, misli, emocije, telesne senzacije,
samo registruješ, pustiš i vratiš se na početni objekat.

Pa meni je taj objekat more.

U neku ruku jeste. Sam sa svojim mislima. 😊

U neku ruku jeste. Sam sa svojim mislima. 😊
Da, vrlo liči. Razlika je kao između plutanja i laganog plivanja. Za
plivanje moraš mrvu da se angažuješ, a za plutanje ne moraš, ali
zato nigde i ne stižeš ili barem ne tamo gde ti želiš.
Sam sa svojim mislima koje se asocijativno pojavljuju u zavisnosti
od spoljašnjih utisaka, gde te one lagano nose tamo-amo. Možeš
čak i da odmoriš tako, posebno ako si navikao na mnogo više
agresivnih utisaka.
Meditacija je ipak akcija. Ulažeš nekakav napor da um držiš tamo
gde ti hoćeš. Ne puštaš ga da luta.

agresivnih utisaka.
Ne luta um on samo nasedne na napad .Umna sila slaba.

agresivnih utisaka.
Da, meditacija nije spavanje. Suprotna je od spavanja. Ali za početak dovoljno je biti samo svestan misli. Bez nekog preteranog usmeravanja. Um je buntovnik. Hoćeš da ga usmeris, a on tera kontra.

Godine 2006., u dobi od 20 godina, studentica prestižnog konzervatorija Sveučilišta Indiana Bloomington jedva je mogla uzeti svoju violu. Studentica, koja je tražila da ostane anonimna, osjećala je da joj je život postao neizvodljiv. Svaki put kad bi pokušala igrati, navirali bi valovi depresije. Očajnički želeći nastaviti studij, okrenula se meditaciji. Povremeni tečajevi s njezinom mamom brzo su se pretvorili u rutinski režim: 30 minuta jutarnje meditacije, isto toliko noću, kao i tjedni grupni sastanci i povlačenja u obližnjim ašramima. Nakon godinu dana njezine prakse, njezina se depresija istopila, imala je prijatelje i ponovno je mogla svirati svoju violu. Tu je njezino iscjeljenje prestalo — i tu je počelo jedno od najmračnijih razdoblja njezina života.

Godinu dana nakon što je studentica glazbenica počela meditirati, prisustvovala je grupnoj meditaciji u Indiji zajedno s 50.000 drugih ljudi i njihovim guruom. Kad se vratila, njezine su se perspektive promijenile na iznenađujuće drastičan način: boje su se činile svjetlijim, a neživi objekti odjednom su sadržavali subliminalne poruke, energije, čak i osobnosti. Počela je vjerovati da je upila moć svog gurua. Energija je pulsirala od baze njezine kralježnice do tjemena. Zračio je kroz njezine udove i u njezinu violu. Svaki put kad je meditirala, osjećaj je postajao sve intenzivniji. “Gubila sam dodir sa stvarnošću”, kaže ona. “Poruke su stizale sa svih strana u baražnoj vatri. Bilo je zastrašujuće.”

Dok je bila kod kuće za praznike u New Yorku, odbila je nositi kaput po hladnom vremenu, uvjerena da je imuna na hladnoću. U jednoj pizzeriji, odjevena u jedan tanki sloj, jecajući joj je prišao tehničar hitne medicinske pomoći. Kasnije te večeri, u psihijatrijskoj bolnici, mladoj je ženi postavljena dijagnoza: shizoafektivni poremećaj, vrsta shizofrenije.

Violistkinja ne bi bila prva osoba koja je doživjela hitan psihijatrijski problem nakon meditacije. Deseci sličnih slučajeva dokumentirani su u medicinskoj literaturi sve do u dalju 1915 g. Na redditu meditaciju korisnici opisuju kako su iznenada prestali spavati nakon povlačenja meditacije, razvili osjećaj nadolazeće propasti ili se osjećali kao da su “putovanje kroz različite vremenske crte.”

Godine 2017. tim psihologa i vjerskih učenjaka krenuo je razumjeti karakteristike tih teških iskustava i koliko su česta. Tim je intervjuirao 73 praktičara i stručnjaka zapadne budističke meditacije. Njihovi rezultati, objavljeni u časopisu PLOS One, otkrili su da je 47 posto iskusilo iluzije ili paranormalna uvjerenja, 42 posto imalo je halucinacije, 62 posto je prošlo kroz promjene sna, a 82 posto iskusilo je strah, tjeskobu, paniku ili paranoju. Iskustva nisu uvijek bila onesposobljavajuća - za neke su trajala manje od tjedan dana. Međutim, 73 posto sudionika opisalo je "umjerena do teška oštećenja", a 17 posto je zahtijevalo bolničko liječenje.

https://www.popsci.com/health/meditation-pyschosis-rare/

Meditacija i mnoge nju ejdž tehnike su uvod u psihotičnost. Gledam te izjave tipa 'strah i stres nemaju poentu' 'zašto je sramota osećati se dobro', dok okolo padaju bombe i zveckaju noževi, militanti slave nad telom izlomljene žene, itd. Lično sam isto imao taj majndset, dok mi realnost nije uletela laktom u stomak. Zato ne mogu to da preporučujem, već samo da odvraćam.

Meditacija i mnoge nju ejdž tehnike su uvod u psihotičnost. Gledam te izjave tipa 'strah i stres nemaju poentu' 'zašto je sramota osećati se dobro', dok okolo padaju bombe i zveckaju noževi, militanti slave nad telom izlomljene žene, itd. Lično sam isto imao taj majndset, dok mi realnost nije uletela laktom u stomak. Zato ne mogu to da preporučujem, već samo da odvraćam.
Ti to opisao nekoga odavde ahaha

Naravno. Eno budisti, hindusi, taoisti...ne znaš koji je psihoticniji.

Jedina prava i izvorna meditacija je ona koja je opisana u Patanđalijevim joga sutrama i Budinim govorima o temeljima sabranosti odn.Satipathana Sutti. Transcendentalna meditacija je new age klasičan , kao u mnoge druge koje su ideološki obojene i raznoraznim programima. Ako neko uspe da u Satipathana Sutti nadje nešto antihrišćansko ili new age nek se javi i citira. I jedno i drugo delo su pisani na klasično naučni način...

Jedina prava i izvorna meditacija je ona koja je opisana u Patanđalijevim joga sutrama i Budinim govorima o temeljima sabranosti odn.Satipathana Sutti. Transcendentalna meditacija je new age klasičan , kao u mnoge druge koje su ideološki obojene i raznoraznim programima. Ako neko uspe da u Satipathana Sutti nadje nešto antihrišćansko ili new age nek se javi i citira. I jedno i drugo delo su pisani na klasično naučni način...
Buda je bio sabran pa napustio ženu i djete.

Back