Quantcast

Matematika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

flickoff

Početnik
Poruka
1
Kruznica
1 . Odredi polozaj prave x-y+2=0 I kruznice (x-1)na kvadrat + y kvadrat=3
2 Odredi jednacine tangentni na kruznici x kvadrat + y kvadrat =1/4 cetvrtina, koje su povucene iz tacke M(2,2)
3. Odredi jednacine tangentni povucene iz tacke M(-3.0) na kruznicu (x-1)na kvadrat + (y-2)kvadrat =0
4.Odredi jednacine tangentni kruznice x na kvadrat + y a kvadrat -2x +2y=0 koje su :

Kad bi neko mogao ovo da mi resi bio bih zahvalan sutra imam pismeni treba mi 2 da ne polazem :)

stella93

Ističe se
Poruka
2.948
e ja da se zahvalim svima koji su mi nekada pomogli da resim neke zadatke, i da se zahvalim bogu sto zavrsih ovu moju skolu, ovim se zvanicno pozdravljam sa matematikom (nemoj neko nekada da mi je pomenuo nju), odjavljujem se sa prirodnih nauka, odoh u drustvenjake... Jos jednom, hvala svima, pozdravlja vas stella (kokosovka) ili kako god hocete da me zovete.

Paganko

Elita
Poruka
16.640
Da li mi neko moze reci kako glasi funkcija ciji je grafik u obliku srca?

To je kardioida:

url

Parametarska jednačina:
bb3cbe9ed1b705d7a06d4cf6222ac1ba.png

f03c725e4091b86d3b9f2fd3158dc71c.png

t = [0, 2π)

U pravougaonim koordinatama (Dekartovim), jednačina kardioide je:

cd5e6a8ed70e7a4d11f2c3a15d39b75b.png

I u polarnim koordinatama:

321cd77c96facc722c007bc723914939.png

Poslednja izmena:

miraw

Početnik
Poruka
1
Moze li pomoc? :)

1. Na ekskurziji je bilo 64 ucenika. Devojcice su smestene u cetvorokrevetne sobe,a decaci u trokrevetne sobe. Koliko je bilo decaka,a koliko devojcica ako su upotrebljene dve sobe vise?

2. Pas je ugledao zeca na razdaljini od 240m ispred sebe. Zec pretrci 500m za 2 min, a pas pretrci 1325m za 5 min. Za koje vreme ce pas stici zeca?

Molim Vas HITNOO JE :D

NemanjaNS90

Primećen član
Poruka
629
Moze li pomoc? :)

1. Na ekskurziji je bilo 64 ucenika. Devojcice su smestene u cetvorokrevetne sobe,a decaci u trokrevetne sobe. Koliko je bilo decaka,a koliko devojcica ako su upotrebljene dve sobe vise?

2. Pas je ugledao zeca na razdaljini od 240m ispred sebe. Zec pretrci 500m za 2 min, a pas pretrci 1325m za 5 min. Za koje vreme ce pas stici zeca?

Molim Vas HITNOO JE :D

1. 2 sobe vise od cega?

2. Brzina psa je vp=1325m/5min=1325m/300s=53/12 m/s. Brzina zeca je vz=500m/2min=500m/120s=25/6 m/s. To ti je isto kao da zec stoji a da ga pas vija brzinom v=vp-vz=53/12 m/s - 25/6 m/s=1/4 m/s. Udaljenost je s=240m, a iz v=s/t imas t=s/v=240/(1/4)=960s=16min.

gost 287618

Zainteresovan član
Poruka
218
Meni nije jasno kako da uradim sledeći zadatak!!!
fmath-1.gif

Da li može pomoć??
Ustvari nije mi baš trenutno jasno kako da ispod razlomka izjednačim da budu isti delioci??
Znam da ima neke veze sa kvadratom binoma i sličnim formulama ali stvarno ne mogu da se snadjem!!
Može li pomoć?? tj da mi se zadatak uradi postupno sa objašnjenjem??
jer ću takve zadatke da imam za pismeni zadatak sledećeg ponedeljka pa mi nije baš najjasnije,
ostalo sam super skapirao!!
P.s: zadatak je pod rednim brojem 1239 pod b. iz zbirke Vene t. Bogoslava. Rešenje je nešto konfuzno...
pa molim za pomoć ako može.:lol::lol::dontunderstand:

NemanjaNS90

Primećen član
Poruka
629
Meni nije jasno kako da uradim sledeći zadatak!!!
fmath-1.gif

Da li može pomoć??
Ustvari nije mi baš trenutno jasno kako da ispod razlomka izjednačim da budu isti delioci??
Znam da ima neke veze sa kvadratom binoma i sličnim formulama ali stvarno ne mogu da se snadjem!!
Može li pomoć?? tj da mi se zadatak uradi postupno sa objašnjenjem??
jer ću takve zadatke da imam za pismeni zadatak sledećeg ponedeljka pa mi nije baš najjasnije,
ostalo sam super skapirao!!
P.s: zadatak je pod rednim brojem 1239 pod b. iz zbirke Vene t. Bogoslava. Rešenje je nešto konfuzno...
pa molim za pomoć ako može.:lol::lol::dontunderstand:

Treba da prosiris svaki razlomak tako da se u imeniocima dobijie NZS ova 4 imenioca:
2z[SUP]2[/SUP]-18=2(z[SUP]2[/SUP]-9)=2(z-3)(z+3)
4z[SUP]2[/SUP]-36=4(z[SUP]2[/SUP]-9)=4(z-3)(z+3)
z+3
2z-6=2(z-3)

Vidi se da je njihov NZS 4(z-3)(z+3) pa prosiri svaki do njega. Prvi sa 2/2, drugi sa 1/1, treci sa 4(z-3)/4(z-3), cetvrti sa 2(z+3).

NemanjaNS90

Primećen član
Poruka
629
Treba mi pomoc da li neko zna kako da resim ovaj zadatak.... Odrediti jednacinu kruznice koja prolazi kroz tačke A(1,1) B(4,2) C (2,4)...?:eek:

Jednacina kruznice je (x-p)[SUP]2[/SUP]+(y-q)[SUP]2[/SUP]=r[SUP]2[/SUP] pa treba da formiras 3 jednacine tako sto ces ubaciti za x i y vrednosti x i y koordinata datih tacaka jer se sve nalaze na kruznici i onda resiti sistem te tri jednacine i dobiti p,q,r koji predstavljaju x i y koordinatu centra kruznicce i njen poluprecnik(r>0).

gost 287618

Zainteresovan član
Poruka
218
Hvala nemanja... Puno si mi pomogao brate!!
Nego da pitam znam li neko neki sajt na kome mogu da se nadju rešeni zadaci iz matematike
sa objašnjenjem?? Ja sam znao onaj Znanje za 5, ali on ne radi više!!
Tako bih molio sveposetioce ovog foruma da ako znaju neki sajt sličnog sadržaja
bilo da je na srpskom (pod tim podrazumevam i hrvatski jezik) ili engleskom govornom području da ga ovde linkuje
jer mislim da to nije protiv pravila krstarice.
PozZz !!!!
:worth::worth:
:maramica::maramica:

NemanjaNS90

Primećen član
Poruka
629
Hvala nemanja... Puno si mi pomogao brate!!
Nego da pitam znam li neko neki sajt na kome mogu da se nadju rešeni zadaci iz matematike
sa objašnjenjem?? Ja sam znao onaj Znanje za 5, ali on ne radi više!!
Tako bih molio sveposetioce ovog foruma da ako znaju neki sajt sličnog sadržaja
bilo da je na srpskom (pod tim podrazumevam i hrvatski jezik) ili engleskom govornom području da ga ovde linkuje
jer mislim da to nije protiv pravila krstarice.
PozZz !!!!
:worth::worth:
:maramica::maramica:

Zavisi koje oblasti t trebaju. Microsoft je izbacio besplatnu aplikacijue Microsoft Mathematics. Poslednja verzija bi trebalo da je 4.0. Download-uj je pa proba da koristis za resavanje zadataka. Cesto ces osim resenja dobiti i postupak.

jelenam86

Obećava
Poruka
77
Pozz ljudi, imam problem iz oblasti matematicke indukcije, zadatak glasi ovako:

Dokazati da za sve prirodne brojeve n vazi: 3/(1*2)+7/(2*3)+...+n[SUP]2[/SUP]+n+1/(n(n+1))=n(n+2)/(n+1)

Mislim da je gresim u racunu, nikako ne mogu da dobijem tacan rezultat, nadam se da neko od vas moze.

za n=1 trivijalno
pretpostavimo da vazi za n=k tj. vazi: 3/(1*2) + 7/(2*3) +...+ (k[SUP]2[/SUP]+k+1)/(k*(k+1)) = k(k+2)/(k+1)
za n=k+1:
3/(1*2) + 7/(2*3) +...+ ((k+1)[SUP]2[/SUP]+(k+1)+1)/((k+1)*((k+1)+1)) = [3/(1*2) + 7/(2*3) +...+ (k[SUP]2[/SUP]+k+1)/(k*(k+1))] + (k[SUP]2[/SUP]+3k+3)/((k+1)*(k+2)) =
= k(k+2)/(k+1) + (k[SUP]2[/SUP]+3k+3)/((k+1)*(k+2)) = (k[SUP]3[/SUP] + 5k[SUP]2[/SUP] + 7k + 3)/((k+1)(k+2)) =
=(k+1)[SUP]2[/SUP](k+3)/((k+1)(k+2)) = (k+1)((k+1)+2)/((k+1)+1)

Maxaa

Obećava
Poruka
86
za n=1 trivijalno
pretpostavimo da vazi za n=k tj. vazi: 3/(1*2) + 7/(2*3) +...+ (k[SUP]2[/SUP]+k+1)/(k*(k+1)) = k(k+2)/(k+1)
za n=k+1:
3/(1*2) + 7/(2*3) +...+ ((k+1)[SUP]2[/SUP]+(k+1)+1)/((k+1)*((k+1)+1)) = [3/(1*2) + 7/(2*3) +...+ (k[SUP]2[/SUP]+k+1)/(k*(k+1))] + (k[SUP]2[/SUP]+3k+3)/((k+1)*(k+2)) =
= k(k+2)/(k+1) + (k[SUP]2[/SUP]+3k+3)/((k+1)*(k+2)) = (k[SUP]3[/SUP] + 5k[SUP]2[/SUP] + 7k + 3)/((k+1)(k+2)) =
=(k+1)[SUP]2[/SUP](k+3)/((k+1)(k+2)) = (k+1)((k+1)+2)/((k+1)+1)

Hvala na odgovoru. U mom slucaju uspeo sam da dodjem do dela kada dobijem n[SUP]3[/SUP]+5n[SUP]2[/SUP]+7n+3 ali mi je tu zapelo. Mozes li mi samo objasniti jos kako si od n[SUP]3[/SUP]+5n[SUP]2[/SUP]+7n+3 dobila (n+1)[SUP]2[/SUP](n+3)/(n+1)(n+2)? Pokusao sam ali ne uspevam da dobijem isti rezultat.

EDIT: Umesto k u tvom slucaju, ja sam pisao n.

jelenam86

Obećava
Poruka
77
Hvala na odgovoru. U mom slucaju uspeo sam da dodjem do dela kada dobijem n[SUP]3[/SUP]+5n[SUP]2[/SUP]+7n+3 ali mi je tu zapelo. Mozes li mi samo objasniti jos kako si od n[SUP]3[/SUP]+5n[SUP]2[/SUP]+7n+3 dobila (n+1)[SUP]2[/SUP](n+3)/(n+1)(n+2)? Pokusao sam ali ne uspevam da dobijem isti rezultat.

EDIT: Umesto k u tvom slucaju, ja sam pisao n.

n[SUP]3[/SUP]+5n[SUP]2[/SUP]+7n+3 = n[SUP]3[/SUP] + n[SUP]2[/SUP] + 4n[SUP]2[/SUP] + 4n + 3n + 3 = n[SUP]2[/SUP](n+1) + 4n(n+1) + 3(n+1) = (n+1)(n[SUP]2[/SUP] + 4n + 3) = (n+1)(n[SUP]2[/SUP] + n + 3n + 3) = (n+1)(n(n+1) + 3(n+1)) = (n+1)[SUP]2[/SUP](n+3)

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.