Quantcast

Matematika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Бездомни

Zainteresovan član
Poruka
254
To nije zadatak, vec 2 formule. Da bi bio zadatak, moras postaviti neko pitanje...

Како изаћи из контрадикције, тј. за које вриједности исказних слова, та два исказа не дају контрадикцију?

Poslednja izmena:

NemanjaNS90

Primećen član
Poruka
629
Како изаћи из контрадикције, тј. за које вриједности исказних слова, та два исказа не дају контрадикцију?

Ako sam dobro razumeo, zelis da nadjes sve vrednosti iskaznih slova za koje vaze obe formule. U tom slucju, q=>r mora biti tacno, pa je p=>¬(q=>r) isto sto i p=>¬T tj p=>⊥ sto je tacno samo za p=⊥. Prva formula je tacna za sve osim za q=T, r=⊥. Dakle, resenja su:
p=⊥, q=⊥, r=⊥;
p=⊥, q=⊥, r=T;
p=⊥, q=T, r=T.

NemanjaNS90

Primećen član
Poruka
629
Ako su sve cifre iste parnosti, to znaci da su cifre ili 1,3,5,7,9 ili 0,2,4,6,8. U prvom slucaju, se mogu rasporediti na proiizvoljan nacin, svaki put ce dati neki petocifren broj, tj. prva cifra moze biti bilo koja od njih 5, druga moze biti bilo koja od 4 preostale, treca moze biti biloo koja od 3 preostale, cetvrta bilo koja od 2 preostale, a peta samo ta sto je ostala, pa se od neparnih ciifara moze sastaviti 5*4*3*2*1=120 takvih brojeva. Kod parnih je slicno, samo sto na prvom mestu ne moze biti bilo koja, vec samo neka od cifara 2,4,6,8, pa od parnih cifara moze da se sastavi 4*4*3*2*1=96 takvih brojeva. Ukupno ih je 120+96=216.

Бездомни

Zainteresovan član
Poruka
254
Опростите мом варљивом памћењу и мом брзоплетом питању; заборавите, дакле, моје горенаведене глупости; а ево задатка.

Овај задатак је овако формулисан:
„q имплицира r; али p имплицира да q имплицира не-r; шта одатле треба закључити?“
Говорећи обичним језиком, па макар и помало једнострано редукујући задатак, можемо га пренети у следећим исказима:
„Истинитост суда или појма r нужно следи из истинитости другог суда или другог појма q; али неки трећи суд или неки трећи појам p је такав да из његове истинитости нужно следи да из q не може следити r, као што је раније речено, већ следи нужна негација r, не- r; шта се може закључити из таквог скупа премисā?“

Мислим да је ово симболичка поставка.

q=>r
p=>q=>¬r

________
?

lensy

Obećava
Poruka
63
Ako su sve cifre iste parnosti, to znaci da su cifre ili 1,3,5,7,9 ili 0,2,4,6,8. U prvom slucaju, se mogu rasporediti na proiizvoljan nacin, svaki put ce dati neki petocifren broj, tj. prva cifra moze biti bilo koja od njih 5, druga moze biti bilo koja od 4 preostale, treca moze biti biloo koja od 3 preostale, cetvrta bilo koja od 2 preostale, a peta samo ta sto je ostala, pa se od neparnih ciifara moze sastaviti 5*4*3*2*1=120 takvih brojeva. Kod parnih je slicno, samo sto na prvom mestu ne moze biti bilo koja, vec samo neka od cifara 2,4,6,8, pa od parnih cifara moze da se sastavi 4*4*3*2*1=96 takvih brojeva. Ukupno ih je 120+96=216.
A ja nisam racunala nulu za parne brojeve! :dash::dash::dash: Bice bar 10 bodova za one neparne.:sad2:

UltimaN

Aktivan član
Poruka
1.741
neka su koordinate tačke A x1 i y1, kt i nt su iz jednačine težišne duži, kh i nh iz jednačine visine, x2 i y2 su koordinate tačke B' koja je presek težišne duži i AC, i x3 i y3 koordinate temena C.

za B' važi da je
(1) y2=kt*x2+nt

i za C važi
(2) y3=kh*x3+nh

pošto je B' na sredini duži AC, važe i sledeće jednačine:
x2=(x1+x3)/2, y2=(y1+y3)/2

Kada ovo zamenimo u (1) dobijamo sledeće:
(3) (y1+y3)/2=kt(x1+x3)/2+nt, zatim (2) uvrstimo u (3) i dobijamo sledeće:

(y1+kh*x3+nh)/2=kt(x1+x3)/2+nt
Dobio si jednačinu u kojoj je nepoznato samo x3 što lako može da se reši.

Petrovic U.

Početnik
Poruka
2
Zdravo svima, imam par zadataka koji me muce pa molim za pomoc

1. Naci jednacinu kruznice na kojoj se nalaze tačke A(3,5) i B(4,2) a centar te kruznice pripada pravoj x+y-5=0.
2. Naci jednacinu kruznice koja sadrzi tacku A(3, -6) a koncentricna je sa kruznicom x2+y2+6x-4y-62=0.
3. Naci povrsinu cetvorougla koji nastaje presekom kruznice x2+y2-x+4y-12=0 sa koordinatnim osama.

Hvala unapred :rumenko:

Petrovic U.

Početnik
Poruka
2

1. Naci jednacinu kruznice na kojoj se nalaze tačke A(3,5) i B(4,2) a centar te kruznice pripada pravoj x+y-5=0.
2. Naci jednacinu kruznice koja sadrzi tacku A(3, -6) a koncentricna je sa kruznicom x2+y2+6x-4y-62=0.
3. Naci povrsinu cetvorougla koji nastaje presekom kruznice x2+y2-x+4y-12=0 sa koordinatnim osama.

ja se izvinjavam ali hitno, bio bih vam veoma zahvalan :worth: heeeelp :besna:

Paganko

Elita
Poruka
16.640

Jel to domaći zadatak?

Milos Bojanic

Zainteresovan član
Poruka
193
1. Uvrsti tacke A i B.
(3-p)2+ (5-q)2=r2
(4-p)2+ (2-q)2=r2
p+q-5=0

i resis sistem, recimo prvu saberes sa drugom koju si pomnozio sa -1 i tako se oslobodis r2, a onda izrazis p=5-q

2. Ako su kruznice koncentricne znaci da imaju centar u istoj tacki. Data kruznica ima centar u tacki (-3,2), pa je jednacina trazene kruznice nakon sto smo uvrstili koordinate tacke A, (x+3)2+(y-2)2=100

3. Presek kruznice i koordinatnih osa nikako ne moze biti cetverougao, nesto si pogresno zapisao.

Pozdrav.

Pro-logo

Početnik
Poruka
4

Zadatak 1.
Opšta jednačina kružnice je :

(x - p)[SUP]2[/SUP] + (y - q)[SUP]2[/SUP] = r[SUP]2[/SUP]

Centar je C(p,q), r je poluprečnik

Pošto tačka B pripada traženoj kružnici onda je:
(4 - p)[SUP]2[/SUP] + (2 - q)[SUP]2[/SUP] = r[SUP]2[/SUP]
odatle dobijamo:
16 - 8 p + p[SUP]2[/SUP] + 4 - 4 q + q[SUP]2[/SUP] = r[SUP]2[/SUP]
odnosno:
20 - 8 p + p[SUP]2[/SUP] - 4 q + q[SUP]2[/SUP] = r[SUP]2[/SUP]

Za tačku A dobijamo:
(3 - p)[SUP]2[/SUP] + (5 - q)[SUP]2[/SUP] = r[SUP]2[/SUP]

9 - 6 p + p[SUP]2[/SUP] + 25 - 10 q + q[SUP]2[/SUP] = r[SUP]2[/SUP]

34 - 6 p + p[SUP]2[/SUP] - 10 q + q[SUP]2[/SUP] = r[SUP]2[/SUP]

Kada od jednačine dobijene za tačku B oduzmemo jednačinu dobijenu za tačku A dobijamo:

- 14 - 2 p + 6 q = 0

ili

- p + 3 q = 7

Centar C pripada pravoj x + y = 5 i zbog toga je:

p + q = 5

Kada rešimo ove dve jednačine sa dve nepoznate (p i q) dobićemo:

p = 2 i q = 3

Centar kružnice je C (2, 3)

Kada uvrstimo koordinate centra i koordinate jedne od tačaka (A ili B)

u opštu jednačinu kružnice dobićemo r[SUP]2[/SUP]:

(3 - 2)[SUP]2[/SUP] + (5 - 3)[SUP]2[/SUP] = r[SUP]2[/SUP]

Dobićemo: r[SUP]2[/SUP] = 5

Prema tome jednačina kružnice glasi:

(x - 2)[SUP]2[/SUP] + (y - 3)[SUP]2[/SUP] = 5

Pro-logo

Početnik
Poruka
4

Zadatak 2.

Data je jednačina kružnice:

x[SUP]2[/SUP] + y[SUP]2[/SUP] + 6 x - 4 y - 62 = 0

Kada je transformišemo, dobićemo:

(x + 3)[SUP]2[/SUP] + (y - 2)[SUP]2[/SUP] = 75

Centar je C (- 3, 2).

Tražena koncentrična kružnica će imati centar u toj istoj tački.

Kada u opštu jednačinu kružnice uvrstimo

koordinate zadane tačke A i centra C dobićemo r[SUP]2[/SUP]:

(3 + 3)[SUP]2[/SUP] + (- 6 - 2)[SUP]2[/SUP] = r[SUP]2[/SUP]

r[SUP]2[/SUP] = 100

Jednačina tražene kružnice je:

(x + 3)[SUP]2[/SUP] + (y - 2)[SUP]2[/SUP] = 100

ili

x[SUP]2[/SUP] + y[SUP]2[/SUP] + 6 x - 4 y - 87 = 0

Pro-logo

Početnik
Poruka
4

Zadatak 3.

Presečne tačke sa apscisom (x osom) dobijamo za y = 0:

x[SUP]2[/SUP] - x - 12 = 0

Rešenja su x = 4 i x = - 3.

Tačke preseka kružnice i apscise su (4, 0) i (- 3, 0).

Presečne tačke sa ordinatom (y osom) dobijamo za x = 0:

y[SUP]2[/SUP] + 4 y - 12 = 0

Rešenja su y = - 6 i y = 2.

Tačke preseka kružnice sa apscisom (x osom) su (0, - 6) i (0, 2).

Površina traženog četvorougla je zbir površina četiri pravougla trougla:

P = 3 x 6 / 2 + 3 x 2 / 2 + 4 x 2 / 2 + 6 x 4 / 2

P = 3 x 3 + 3 + 4 + 6 x 2

P = 9 + 3 + 4 + 12

P = 28

Sanja.994

Početnik
Poruka
16
1.Data su dva temena trougla: A(-4,-5) i B(-2,3) . Teme C pripada pravoj x+y-11=0. Odredi koordinate tacke C tako da povrsina trougla bude 15.
2.Odrediti jednacinu prave ako gradi sa koordinatnim osama trougao povrsine 16 i ako je razlika odsecaka na koordinatnim osama jednaka 4.
3.Odredi najmanji ugao za koji treba da se okrene prava 3x+y-6=0 oko svoje presecne tacke sa y-osom da bi sa pravom x-3y-6=0 gradila ugao od 45 stepeni.

Poslednja izmena:

Paganko

Elita
Poruka
16.640
1. 3[SUP]12x-1[/SUP]-9[SUP]6x-1[/SUP]-27[SUP]4x-1[/SUP]+81[SUP]3x+1[/SUP]=2192

2. 10[SUP]2x[SUP]-1[/SUP][/SUP]+25[SUP]x[SUP]-1[/SUP][/SUP]=4,25*50[SUP]x[SUP]-1[/SUP][/SUP]

3. 6*9[SUP]x[/SUP]-13*6[SUP]x[/SUP]+6*4[SUP]x[/SUP]=0

4. 6[SUP]x[/SUP]+6[SUP]x+1[/SUP]=2[SUP]x[/SUP]+2[SUP]x+1[/SUP]+2[SUP]x+2[/SUP]

:D

Domaće zadatke ne radimo nikome. Potrudi se sam, pa što ne umeš, pitaj.

Morena_007

Aktivan član
Poruka
1.584
1.Data su dva temena trougla: A(-4,-5) i B(-2,3) . Teme C pripada pravoj x+y-11=0. Odredi koordinate tacke C tako da povrsina trougla bude 15.
2.Odrediti jednacinu prave ako gradi sa koordinatnim osama trougao povrsine 16 i ako je razlika odsecaka na koordinatnim osama jednaka 4.

1.) Napišeš kao se računa površina trougla. Vidiš da ti nedostaju x i y koordinate tačke C. Pošto ti je data prava na kojoj se nalazi tačka C izražiš jednu od koordinata
tako da u determinanti površine imaš samo jednu nepoznatu. ( x=11-y ili y=11-x ). Preko jednačine za površinu nađeš jednu od koordinata i onda se vratiš u smenu i nađeš drugu koordinatu.

2.) Da bi odredila jednačinu prave potrebne su ti dve njene tačke. Ovde je zgodno da nađeš tačke preseka prave sa koordinatnim osama.
Tačka A je presek prave sa y-osom --> A (0,y). Tačka B je presek prave sa x-osom --> B (y+4,0). Treća tačka koja odeđuje trougao je tačka koordinatnog početka O (0,0).
Kada ovako napišeš formulu za izračunavanje trougla, videćeš da ti jedina nepoznata y. Izračunaš y. Na ovaj način ćeš naći tražene tačke koje određuju pravu, tačke A i B.
Jedno što ti preostaje jeste da primeniš formulu za jednačinu kroz dve tačke.

2ibc8ea.jpg

34e2gyt.jpg

Poslednja izmena:

Бездомни

Zainteresovan član
Poruka
254
Колики је збир свих петоцифрених бројева којима су све цифре различите и који су написани помоћу цифара из скупа {1,2,3,4,5}?
Ево мог јаловог покушаја. Хтио сам да сабирам као да су сви ти бројеви исписани, један испод другог, па се на нултој позицији те колоне бројева, свака цифра појављује 4! пута. Сабирањем, дакле, посљедњих цифара тих бројева, добијем 15*4!=360; `0 пишем, 36 памтим`...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.