Matematika - pitanja i odgovori

Baby Yoda ♥

Contributor
Poruka
18.138
Bas očekujem odgovor , reci mi površinu dodira dve kugle( lopte) prečnika 10 centimetara .
2 teorijski savršene sfere presekle bi se u jednoj tački ako bi se presekle samo na njihovim površinama. Površina jedne tačke je nula. Jedini način na koji bi dobili površinu veću od jedne tačke je ako se površine saviju ili promene oblik prilikom kontakta - ako se sudaraju u kretanju. Kao bilijarske lopte kad udarie jednu od druge. Materijal se savija i povšina povećava.

Ako se dobro sećam.

musakesadzija

Ističe se
Poruka
2.078
2 teorijski savršene sfere presekle bi se u jednoj tački ako bi se presekle samo na njihovim površinama. Površina jedne tačke je nula. Jedini način na koji bi dobili površinu veću od jedne tačke je ako se površine saviju ili promene oblik prilikom kontakta - ako se sudaraju u kretanju. Kao bilijarske lopte kad udarie jednu od druge. Materijal se savija i povšina povećava.

Ako se dobro sećam.
Ocekivao sam takav odgovor, hoces da kazes da bilijar kugla i sfera od metar imaju istu povrsinu dodira , nemaju , cak da je lopta velicine naseg Suncevog sistema , da je dodir nula nikad se ne bi dodirnuli . Zato se gresi kada kazu da je dodir nula.

Baby Yoda ♥

Contributor
Poruka
18.138
Ocekivao sam takav odgovor, hoces da kazes da bilijar kugla i sfera od metar imaju istu povrsinu dodira , nemaju , cak da je lopta velicine naseg Suncevog sistema , da je dodir nula nikad se ne bi dodirnuli . Zato se gresi kada kazu da je dodir nula.
Ako gledamo sa strane fizike, nijedno telo se ne dodiruje jer se atomi odbijaju i ne dozvoljavaju spajanje ma koliko god to sitno bilo, postojaće otpor. U tom smislu, sve to pada u vodu. Naš pojam dodira je opšte prihvaćen kako mi možemo dodirnuti površinu, kako ja sedim na stolici itd. Realnost je da ja nikada ne sedim na njoj u pravom naučnom smislu reči.

Ako ćemo tako da sagledavamo :D

P.S. Je li ovo zadatak za osnovnu / srednju školu ili?

Baby Yoda ♥

Contributor
Poruka
18.138
Niža osnovna. :)
.............................
Idi na pdf Zanimljivosti
reši temu " Skup mozgalica" sa drugarima .
Šta rade toj deci danas. :D
Ne sećam se da sam to ikada radio u srednjoj, a posebno ne u osnovnoj. Ako i jesam, to je bilo kako sam i napisao odgovor o savršenim sfernim telima po teoriji.
Ne posećujem taj pdf osim ako ima nekih novosti i tome slično.

musakesadzija

Ističe se
Poruka
2.078
Za sva pitanja koja bi bila postavljenja pokušao bih da dam odgovor ako se sećam toga ili ako znam. Ako ne, pokušaću da naučim. Zaludo je brojati mi vreme. ;)
Posto si pomenuo osnovnu skolu , ovo pitanje sam postavio vrlo inteligentnom zidaru sa osnovnom skolom , i bio sam iznenadjen da mi je odgovorio za jedan minut razmišljanja.
Iskreno , ne bih se setio odgovora da nisam znao pitanje.

pishiepows

Početnik
Poruka
23
Koji su grane i podgrane matematike sledeći pojmovi:

1. logaritmi, cosinus i sinus,
2. kvadratne funkcije
3. trigonometrija
4. vektori
5. kompleksni brojevi
6. analiticka geometrija
7. matrice i determinante
8. granicna vrednost niza - linus, limit (na englenski, limit)
9. granicna vrednost funkcije
10. diferencijanbilnost funkcije

Altair

Ističe se
Banovan
Poruka
2.694
Koji su grane i podgrane matematike sledeći pojmovi:

1. logaritmi, cosinus i sinus,
2. kvadratne funkcije
3. trigonometrija
4. vektori
5. kompleksni brojevi
6. analiticka geometrija
7. matrice i determinante
8. granicna vrednost niza - linus, limit (na englenski, limit)
9. granicna vrednost funkcije
10. diferencijanbilnost funkcije
Је ли то питање или констатација?

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.